קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

פארק הרצליה והבאסה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשרון   /   פארקים במרכז   /   בריכות חורף בארץ   /   פארק הרצליה והבאסה

מסלול טיול: פארק הרצליה והבאסה

פארק הרצליה - פארק עירוני מטופח עם שלולית חוף גדולה - הבאסה

 • מסלול טיול
 • אזור:השרון
 • מפת סימון שבילים: 7 -השרון ומערב השומרון
 • מיקום: הרצליה
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:עד 3.5 ק"מ (כולל שני חלקי הפארק ותצפיות לבאסה).
 • תאריך ביצוע מסלול:25/3/2011
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:10/12/2014Hertzliya park2.jpg

האגם המלאכותי בפארק הרצליה, (עמית מנדלסון, 30/7/2012)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: מעגלי פארקים נגיש לנכים תחבורה ציבורית משפחות טיול לילה בעלי חיים מומלץ האתר


איך להגיע:

מדשאות וחורשות בדרום הפארק, עמית מנדלסון 22/4/2011
פארק האופניים האתגרי, עמית מנדלסון 30/7/2012

הפארק ממוקם בתפר שבין חלקי העיר הרצליה. הגישה הנוחה היא ממחלף שבעת הכוכבים בנתיבי איילון. לבאים מחוץ להרצליה, מומלץ להגיע דרך כביש החוף או נתיבי איילון. למגיעים מכביש החוף, יש לפנות לכיוון הרצליה במחלף הסירה, לעבור את מחלף שבעת הכוכבים ולפנות ברמזור הראשון אחרי המחלף שמאלה לכיוון קניון שבעת הכוכבים.

בכיכר הצמודה לקניון יש לפנות שוב שמאלה לרח' בן ציון מיכאלי, ומייד ימינה לחניה הדרומית של הפארק.

לבאים מנתיבי איילון, יש לפנות ימינה במחלף שבעת הכוכבים, פנייה שמאלה ברמזור הראשון והמשך כמתואר לעיל.

שטחי חנייה נוספים נמצאים בספורטק הרצליה ברח' יוסף נבו (בכיכר במקום לפנות שמאלה ממשיכים ישר עוד 500 מ'). החיסרון של חנייה זו הוא הצורך לחצות את הכביש בדרך מהרכב לפארק.

ניתן להגיע לפארק גם רגלית מתחנת הרכבת בהרצליה. מרחק ההליכה משער התחנה לקצה הדרומי של הפארק הוא כ- 300 מ' (יש לצאת מהתחנה לרח' בן ציון מיכאלי, ולפנות שמאלה לחניית הפארק, דרכה מגיעים לפארק עצמו).

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:עד 3.5 ק"מ (כולל שני חלקי הפארק ותצפיות לבאסה).
 • משך המסלול:עד 3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:המסלול מישורי.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

רכבת לילדים בפארק הרצליה
פריחת נענת הכדורים בבאסה, עמית מנדלסון 19/7/2007
מבט כללי לביצת הבאסה, עמית מנדלסון 22/4/2011

פארק הרצליה הוא פארק חדש יחסית שהוקם בשנת 2009 בתפר שבין שני חלקי העיר. בביקור בפארק ניתן לשלב גם את בריכת החורף של הרצליה - "הבאסה".

את מסלול הטיול ניתן לחלק לשניים, ראשית ביקור בשלב א' של הפארק ושנית ביקור בבריכת החורף ובשלב ב' של הפארק.

בשלב הראשון של הפארק פותחו עשרות דונמים ממערב לספורטק העירוני. כאן הוסדרו מסלולי הליכה, ריצה ורכיבה, מתקן משחקים אתגרי לילדים (הכולל גשרי חבלים, אומגה, קירות טיפוס, מגלשות, רשתות ועוד - נפתח מחדש למבקרים באוגוסט 2016), מתקן משחק מוצל לפעוטות, בית קפה, "אגם" מלאכותי ומדשאות נרחבות. ב"אגם" יש דגי זהב צבעוניים וברווזים, ובגדותיו נשתלו צמחי מים להנאת המבקרים.

רכבת הפארק החדשה מסיירת בין החורשות, מתחם הבאסה (שלולית החורף) תוך צפייה בבעלי החיים שבמקום, בתי הקפה, המתקנים ועוד.

על העצים בפארק הוצבו תיבות קינון, חלקן מיועדות לציפורי שיר וחלקן מיועדות לעטלפי חרקים מהמין עטלפון לבן-שוליים. עטלפים אלו שכיחים יחסית למרבית עטלפי החרקים בארץ, וצדים ביעילות יתושים וחרקים נוספים.

בגבול הצפוני והמערבי של הפארק הוותיק נמצא אזור הבאסה. שביל הליכה מאפשר לצפות מרחוק על הבריכות המושכות מגוון עופות מים בחורף (במספר נקודות הוצבו מסתורי תצפית בציפורים).

"הבאסה" (ביצה בערבית) נוצרה באזור נמוך מסביבתו, ובתקופות בהן מפלס מי התהום היה גבוה התפתחו כאן ביצות קבע.

כדי לנקז את הביצות ולאפשר עיבוד חקלאי, נכרתה בתקופה הביזנטית ניקבה ארוכה ברכס הכורכר, שהוליכה את מי הביצה לעבר הים. הניקבה הוזנחה עם השנים, ולאחר הקמת הרצליה נוקתה והושמשה מחדש. מאז ועד לשנות ה- 80' של המאה ה- 20', שימשו אדמות הבאסה לחקלאות, ובשולי השדות שרדו החי והצומח הטבעיים. נטישת החקלאות הביאה לשיקום הנוף הטבעי כבריכה עונתית המתמלאת מים בחורף ומתייבשת לחלוטין בקיץ, ובה מגוון בעלי חיים וצמחים.

בית גידול זה היה שכיח בעבר במישור החוף ולצד הכפרים הערביים בהר. עבודות פיתוח וניקוז חקלאי במאה ה- 20' הביאו להכחדתן של למעלה מ- 95% מהבריכות העונתיות בישראל, ולכן נעשים מאמצים רבים להגן על הבריכות שנותרו, גם באזורים עירוניים במרכז הצפוף.

בחורף בולטים כאן עופות מים המשייטים להנאתם בחלקי הבאסה הרחוקים מתנועת המטיילים, אך יש כאן גם שפע בעלי חיים אחרים, דו-חיים כמו קרפדה ירוקה ואילנית מצויה, ומגוון חסרי חוליות - חרקי מים וסרטנים ירודים. חלק מבעלי החיים פיתחו התאמות מיוחדות לבית הגידול המתייבש לחלוטין בקיץ. הדו-חיים מתרבים כאן בחורף, ובקיץ פעילים בלילה בלבד בשטחים מושקים ורטובים, או שמסתתרים בסדקים עמוקים בקרקע היבשה. סרטנים ירודים משלימים את מחזור החיים בבריכה, ומשאירים אחריהם "ביצי קיימא" המסוגלות לעבור תקופות יובש ולבקוע עם הצפתה מחדש של הבריכה.

בין הצמחים, בולטים בבאסה אגמון ימי ובצעוני מצוי. באביב פורח בנקודות בודדות בבאסה בוציץ סוככני, מין נדיר ומרהיב המגיע באזור הרצליה - רמת אביב לגבול תפוצתו הטבעי הדרומי בישראל, ובקיץ יש כאן מרבדים סגולים של נענת הכדורים.

התוכנית המקורית של הפארק לא הביאה בחשבון את שימור ערכי הטבע המקומיים, ותכננה פארק אינטנסיבי בכל השטח.

לאחר מאבק סביבתי מקומי שנמשך מספר שנים, הוחלט על שימור חלק ניכר מתחום הבאסה ושילובה בתוכניות הפארק. במסגרת זו, נחפרה בריכת שיקוע סמוכה לכביש, בה שוקעים עודפי סחף המגיעים עם הנגר החורפי מהעיר הרצליה. בריכה זו אוגרת מים כל השנה ויש בה צמחיית מים מגוונת. בין בריכת השיקוע לבריכות המערביות הוסדר שביל הליכה, הממשיך צפונה ומוביל לשלב ב' של הפארק, הנמצא בפיתוח. שביל הליכה זה סגור למבקרים בשעות הלילה, בהן ניתן ללכת בשביל מקביל הצמוד לכביש.

הבאסה אמנם אינה שמורת טבע, אך על מנת לשמור על החי והצומח גם בעתיד, ראוי להתייחס אליה ככזו, להימנע מכניסה לבריכה העונתית במקומות שלא מיועדים לכך ולא לפגוע בחי ובצומח.

שביל הליכה חוצה את אזור הבאסה ומגיע לחלקו הצפוני-מזרחי של הפארק, הנמצא במרחק כ- 500 מטרים מהקצה הצפוני-מזרחי של הפארק הוותיק. לאורך השביל נשתלו צמחי עבקנה המסתירים את אזור הבאסה מהמטיילים, ומעודדים עופות מים להגיע לשטח. בחלקו הצפוני של הפארק פותח "פארק אופניים" ובו מסלול רכיבה אתגרי לאופניים. כמו כן הוקמה כאן גבעת תצפית מלאכותית ומסתור צפרות (מסתור צפרות נוסף נמצא ממערב לשביל החוצה את הבאסה).

לאורך שביל ההליכה הוצב שילוט הסבר על החי והצומח בבאסה.

חלקו החדש ביותר של הפארק (נכון ל- 2014) נמצא בדרום הפארק, סמוך לתחנת הרכבת של הרצליה. כאן הוקמו שני מבנים המיועדים כנראה לשמש כמוזיאון/גלריה, ולצידם בריכת מים רדודה ומתחם משחקים.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

מתקן המשחקים האתגרי בפארק, עמית מנדלסון 22/4/2011
תיבות קינון לציפורים ועטלפי חרקים, עמית מנדלסון 22/4/2011

הפארק ירוק ומזמין כל השנה, כאשר בקיץ מומלץ לבקר בשעות הבוקר ואחה"צ ולהימנע מהשעות החמות (שטחי הצל בפארק עדיין קטנים).

בחורף ובאביב בריכת החורף מוצפת ומושכת עופות מים רבים.
באביב - פריחה שופעת של חרצית עטורה, גדילן מצוי, חרדל לבן ועוד.
בקיץ (יולי-אוגוסט) הבריכה יבשה, אולם יש בה פריחה נאה של נענת הכדורים (מין חד-שנתי בעל פריחה סגולה דמויית כדורים). ביולי 2012 לא בלטה פריחת הנענה באתר, וייתכן שיש שינויים משנה לשנה בעוצמת הפריחה במקום. מאי - פריחת אירוס ענף באגם הפארק.

שירותים למטיילים:

בפארק יש מגוון שירותים למטיילים: חניון ללא תשלום, בית קפה (פארקפה - צמוד למתקני המשחק הגדולים), שירותים ציבוריים, נקודות מים, מתקני משחק, חורשות, מסלול ייעודי לרצים (המקיף את הפארק), ועוד. בחלקו הצפוני-מזרחי של הפארק יש חנייה, בית קפה (תפוז - ממוקם בחורשת אקליפטוסים), שירותים ציבוריים ומתחם אתגרי לרוכבי אופניים.

הרכבת המסיירת בפארק פעילה בשבתות, בחגים ובימי חופש לילדים מהשעה 10:30 בבוקר ועד לשקיעה. ניתן גם להזמין סיורים ברכבת לקבוצות בטלפון: 053-7264144. הסיור ברכבת נמשך כ-15 דקות ועלותו 17 ש"ח לאדם. (תודה לצלמת nogasi על תמונת הרכבת).

לאורך ולרוחב הפארק יש שבילי הליכה סלולים המתאימים להולכי רגל, אופניים ורצים, וכן למוגבלי תנועה.

מעבר לכביש ממוקם הספורטק העירוני של הרצליה, המציע פעילויות נוספות.

בחלקו הדרומי של הפארק נמצא אזור המיועד למנגלים (אזור זה עדיין לא מציע צל משמעותי).

ניתן לשהות בפארק גם בשעות החשיכה, כאשר בימי הקיץ נסגרים השירותים הציבוריים בשעה 24:00 ובימי החורף הם נסגרים בשעה 22:00.

הערות ואזהרות:

 • ההליכה בין חלקי הפארק חשופה לשמש.

הצעות טיול בסביבת פארק הרצליה והבאסה:

המפה נטענת...

חזרה לטיולים במרכז לבריכות חורף נוספות...