קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

שביל הקיסר

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בהרי ירושלים   /   טיולי פריחה במרכז   /   שביל הקיסר

מסלול טיול: שביל הקיסר

שביל הקיסר - מעלה קדום לירושלים ובו רצפת פסיפס, מדרגות חצובות, בור מים ובית בד.

 • מסלול טיול
 • אזור:הרי ירושלים
 • מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים
 • מיקום: מערבית למושב מטע
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:אדום 9424
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:3 ק"מ (קווי), 6.5 ק"מ (מעגלי)
 • תאריך ביצוע מסלול:25/4/2016
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:25/4/2016Caesar trail1.jpg

מדרגות חצובות בשביל הקיסר, (עמית מנדלסון, 25/4/2016)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: יער וחורש קווי משפחות עתיקות והיסטוריה מומלץ האתר פריחה

רקע: שביל הקיסר

שביל הקיסר, אפריל 2016

"שביל הקיסר" הוא שמו התיירותי של אחד המעלות העתיקים והמרשימים בדרום הרי ירושלים. נתיב זה הנחצה כיום ע"י כביש 375 מציע למטיילים הזדמנות נדירה לצעוד ברגל באחת מהדרכים העתיקות שהגיעו בסופו של דבר לירושלים, ולהתרשם משפע שרידי העבר לאורך הדרך. עד לשנים האחרונות היה מקובל לייחס את המדרגות החצובות לאורך הנתיב לעבודתם של הרומאים, סוללי הדרכים בכל רחבי האימפריה. עם זאת, חוקרים ישראליים בשנים האחרונות טוענים כי השימוש במדרגות חצובות אינו מאפיין את הדרכים הרומאיות מחוץ לארץ ישראל, ויש לייחס את המדרגות החצובות לדרכי עולי הרגל אל בית המקדש השני - "דרכים נושאות עם".

איך להגיע:

המסלול הבסיסי הינו מסלול קווי, המחייב השארת רכב שני בנקודת הסיום. לאוהבי הליכה, ניתן להפוך את המסלול למעגלי.

אם באנו בשני רכבים, ניסע בכביש 375 מצומת עציונה (דרומית-מזרחית לבית שמש) 1.1 ק"מ לכיוון צור הדסה, ונשאיר רכב אחד בחניון מימין לכביש (הפנייה אינה משולטת, אבל מייד אחרי החניון ניצב לצד הדרך פסל "ציפור כחולה" של קק"ל). נמשיך בעלייה בכביש הצר, במהלכו נחצה את השביל הרגלי (יש להיזהר מהולכי רגל החוצים את הכביש) ואחרי 3 ק"מ נוספים נגיע לראש המעלה, לצד האתר הארכיאולוגי חורבת חנות. כאן נפנה שמאלה ונחנה בחניון לצד הכביש.

יש לשים לב כי מהחנייה בתחילת המסלול לא אפשרית פנייה שמאלה. הבאים מכיוון צור הדסה ייאלצו לנסוע עד לאזור צומת עציונה לפני שיוכלו להסתובב חזרה ולגשת למסלול, ואילו בסוף המסלול, יש להמשיך ברכב עד חניון חורבת חנות בו אפשרית הפנייה חזרה מערבה.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:3 ק"מ (קווי), 6.5 ק"מ (מעגלי)
 • משך המסלול:קווי: 3-1 שעות, מעגלי: 5-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:200 מ' ירידות מצטברות. במסלול המעגלי עליה זהה.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

שביל הקיסר, אפריל 2016
חורבת חנות, מאי 2016

נתחיל את הטיול באתר הארכיאולוגי חורבת חנות. השם העברי הינו תרגום לשם הערבי ח'רבת אל-ח'אן. אתר זה ממוקם בנקודה אסטרטגית בראש המדרונות התלולים היורדים מהרי ירושלים לשפלה (הפרש גבהים של כ- 200 מ') ובאתר נמצא מבנה ח'אן מהתקופה הממלוכית, לעוברים בדרך העתיקה ממישור החוף הדרומי (עזה) בואכה בית לחם וירושלים. הח'אן יושב על שרידיה של כנסייה ביזנטית עתיקה עם רצפת פסיפס ובה מדליונים מעוטרים, שנחשפה בשנת 1986. במקום התגלו גם כתובות הקדשה ביוונית (שאינן נראות כיום בשטח - 2016). באפריל 2012 הושחת הפסיפס בידי ונדליסטים, והכתובות שהושארו מטילות את החשד על חוגים חרדיים קיצוניים.

בצידה הצפוני של החורבה נחשפה גת עתיקה עם רצפת פסיפס פשוטה שנועדה למנוע החלקה בעת דריכת הענבים.

הגישה לאתר חורבת חנות אפשרית גם לנכים, בסיוע שביל קצרצר מהחניון המוסדר.

מול החורבה, בצמוד לכביש, נמצאת בריכת מים חצובה (מגודרת ויבשה) ולידה תל בגובה מטרים אחדים, אותו זיהו עולי רגל בדורות הקודמים כקברו של גוליית הפלשתי, שנהרג בידי דוד המלך בעמק האלה שלמרגלותינו.

לצד התל, מתחיל "שביל הקיסר" המסומן אדום. תחילה נלך בשביל רגלי ביער אורנים, ולאחר הליכה קצרה נחבור לדרך עפר. בדרך העפר נתקדם עוד כ- 100 מ' ואז ניפרד ממנה ונמשיך בשביל הרגלי, העובר אמנם ביער אבל במקביל לכביש 375 שלמרגלותינו. ההליכה מתבצעת בירידה מתונה ולאורכה נפגוש פריחה עונתית - שיחי לוטם שעיר וגיאופיטים שונים כגון סתוונית היורה, נרקיס מצוי, צבעוני ההרים - כל אחד בעונתו. באזור החשוף לשמש פורח באביב דרדר גדול-פרחים.

לאחר כברת דרך, נגיע לקטע קצר של מדרגות חצובות (המכונות במפות "מדרגות רומיות", אך כאמור לעיל, שיוכן לרומאים שנוי במחלוקת). מכאן יש לנו עוד הליכה קצרה עד לנקודה בה השביל חוצה את כביש 375. ממש לצד הכביש (מצפון לו) נמצא בור מים. בור זה שימש ללא ספק את הצועדים בדרך העתיקה, וייחודו בעמוד התמיכה שבמרכזו, הדומה למאגורות הנבטיות בהר הנגב.

את הכביש נחצה בזהירות רבה. באזור יש תנועה רבה של כלי רכב חולפים. בעתיד מתוכנן שדרוג הכביש הקיים (כביש 375) לכביש מהיר חדש לירושלים - כביש 39.

לאחר שנחצה את הכביש, נעלה מעט במדרון הדרומי, בחורש מוצל עם עצי אלון מצוי, ונשוב לרדת מערבה, לעבר הקטע המרשים ביותר במסלול - מדרגות חצובות נוספות, לאורך עשרות מטרים, הנצפות היטב גם בנסיעה מהכביש.

בקצה התחתון של המדרגות החצובות, ממשיך השביל מעט במקביל לכביש ומטפס שוב בצלע ההר, ולאחר ירידה לא ארוכה יזהו חדי העין מספר עמודי אבן השכובים על הקרקע.

נקודת הסיום שלנו הינה בית בד עתיק עם שילוט הסבר, בו הוצבה גם קורת העץ לצורכי המחשה. במתקן זה נסחט השמן מהזיתים לאחר שרוסקו מלכתחילה במקום אחר

במידה ובחרנו באפשרות הטיול המעגלית (6.5 ק"מ), מחניון בית הבד נפנה ימינה ונצעד במעלה נחל צרצר, בדרך עפר שלרוב היא נוחה להליכה. לאחר כשני ק"מ יש לנו עלייה קצרה ותלולה לצד שמאל (צפון), לעבר פסגתו של הר יערן. בפסגה עצמה (מצפון לדרך) נמצאים שרידי מבנה אבן גדול ומרשים - בית היערן מהתקופה המנדטורית (המבנה נתן את שמו להר). מכאן נמשיך ונחבור לכביש סלול המסומן ירוק, ולאחר כקילומטר נוסף נחזור לחניון חורבת חנות. יש לשים לב כי האפשרות המעגלית כוללת הליכה בשבילים לא מסומנים, אם כי ברורים בשטח.

למתקשים בהליכה, ניתן לבקר במדרגות החצובות שבמרכז המסלול, ללא ביצוע מסלול ההליכה. כמה מאות מטרים ממזרח לחניון בית הבד (ולציפור הכחולה של קק"ל) יש פנייה ימינה למגרש חנייה קטן, ובמרחק 50 מ' ממנו לכיוון מזרח המדרגות החצובות. הפנייה ברכב אפשרית לבאים ממערב בלבד, והיציאה (בזהירות רבה!) אפשרית לכיוון מזרח בלבד. יש לציין כי למרות המרחק הקצר, אין מדובר בשביל מונגש למוגבלי תנועה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

שירותים למטיילים:

חניונים מוסדרים בתחילת המסלול (חורבת חנות) ובסוף המסלול (חניון בית הבד).

בחניון חורבת חנות יש גם חנייה לנכים ושביל גישה ייעודי לחורבה.

הערות ואזהרות:

 • המסלול חוצה את כביש 375. נקודת החצייה מחייבת משנה זהירות.
 • סכנת החלקה לאחר הגשמים.
 • המסלול משלב קטעים חשופים לשמש (במיוחד העלייה חזרה במסלול המעגלי).

הצעות טיול בסביבת שביל הקיסר:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • הרי ירושלים - סקר נוף ומסלולי טיול - מנחם מרקוס.
 • דרכים נושאות עם - יגאל ויותם טפר.

המפה נטענת...