קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

שביל המפקדים

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בבקעת הירדן ובמזרח השומרון   /   שביל המפקדים

מסלול טיול: שביל המפקדים

שביל המפקדים - שביל טיול חדש ומפתיע במזרח השומרון, ממעלה אפריים לבקעת הירדן.

 • מסלול טיול
 • אזור:בקעת הירדן ומזרח השומרון
 • מפת סימון שבילים: 6-5 - בקעת הירדן ומזרח השומרון
 • מיקום: בין מעלה אפריים לפצאל
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:אדום 5544, כחול 5542
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:5 ק"מ עד מסעף פצאל
 • תאריך ביצוע מסלול:12/4/2016
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:12/4/2016Commanders trail1.jpg

שביל המפקדים, (עמית מנדלסון, 12/4/2016)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: קווי תחבורה ציבורית

רקע: שביל המפקדים

שביל המפקדים

"שביל המפקדים" הינו שביל חדש יחסית (סומן באביב 2015) היורד אל בקעת הירדן. לאורך השביל נפגוש תצפיות נוף, ערוץ קניוני לא מטוייל וסיפורי מורשת קרב.

חלקו הראשון של המסלול מתאים לכל המשפחה, אם כי משלב קטעים טרשיים ואינו מתאים למתקשים בהליכה.

חלקו השני של המסלול, מחציית כביש 505 עד בקעת הירדן, הינו ברמת קושי בינונית, כולל קטעים טרשיים וכן מדרגות סלע ומפלים נמוכים.

המסלול רחוק יחסית מיישובים ערביים, אולם תיתכן נוכחות רועי צאן באזור, ומומלץ לטייל בקבוצה ו/או להצטייד בנשק.

איך להגיע:

מסלול הטיול אינו מעגלי ומחייב הקפצת רכבים, או להסתייע בתחבורה ציבורית.

הנקודות המומלצות להשארת רכבים הן, באזור התעשייה של מעלה אפריים (בהתחלת המסלול) ובמושב פצאל (בסוף המסלול). לא מומלץ להשאיר רכב חונה ללא השגחה מחוץ לתחומי יישובים באזור.

לבאים מכיוון כביש הבקעה, נגיע לצומת פצאל ובה נפנה מערבה לכביש 505. אחרי כק"מ אחד נגיע לכניסה למושב פצאל, בה נשאיר רכב אחד. עם הרכב השני נתקדם בכביש 505 במעלה ישראל גלילי. באמצע המעלה נראה שלט הכוונה חום לשביל המפקדים - לכאן נגיע ברגל. אנו נמשיך במעלה, נעבור על פני מצפה עורב ולאחריו נגיע לאזור התעשייה של מעלה אפריים. נחפש חנייה באזור התעשייה ונצא לדרך.

למטיילים בתחבורה ציבורית, מומלץ לשלב מסלול זה עם מסלול ואדי א-סוח'ן, כולל הליכה מנהלתית של כקילומטר אחד בתחום אזור התעשייה בין שני המסלולים.

אזהרה בטחונית:

אזהרה בטחונית
מסלולי הטיול בבקעת הירדן ובצפון ים המלח נמצאים מעבר לקו הירוק, באזור הנחשב שקט וללא בעיות בטחוניות מיוחדות. התנאים הבטחוניים עלולים להשתנות, ויש להיערך בהתאם.

המטיילים נדרשים לתאם את מסלול הטיול עם צה"ל, גם כאשר המסלול אינו עובר בשטחי אש. במסלולים העוברים בקרבת מעיינות באזור זה, יש סבירות גבוהה לפגוש ברועים פלסטיניים ועדריהם, והמטיילים נדרשים לערנות מיוחדת.

אין לראות בתיאור המסלול משום המלצה לביצועו.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:5 ק"מ עד מסעף פצאל
 • משך המסלול:4-3 שעות הליכה.
 • טיפוס מצטבר:50 מ' עליות מצטברות, 250 מ' ירידות מצטברות.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

שביל המפקדים
המערות במורד הוואדי

מנקודת ההתחלה נלך כ- 250 מ' מזרחה במקביל ומדרום לכביש 505, ללא שביל מוגדר, עד שנגיע לעמודי חשמל. לצד עמודי החשמל נגיע לצומת שבילים אדום-כחול (למעוניינים במסלול מעגלי, נשוב לכאן לקראת סוף המסלול). אנו נמשיך בשביל האדום ונתחיל בעלייה קצרה ותלולה אל הגבעה הטרשית שממזרח לנו, גבעה 92 (או 90 במפות החדשות). בנופי הטרשים בולטים בעיקר עשבוניים ממשפחת הדגניים. העלייה מתמתנת ובסופה נגיע לגל אבנים בפסגת הגבעה. מכאן נשקף נוף יפה לעבר בקעת הירדן, הרי עמון ומדבר השומרון. בפרט בולט העיקול הגדול של כביש 505, אליו נגיע בהמשך. נוכל לראות מכאן את קרן סרטבה, האנטנות הצבאיות בבסיס המוסטרה, מושב פצאל והכפר אל-פסאיל, ושטחים חקלאיים נרחבים.

מהפסגה מושך השביל במתינות לכיוון דרום-מזרח (אך ללא תוואי מוגדר) ומתייצב על דרך עפר. בדרך העפר נפנה ימינה (מערבה) ולאחר כ- 200 מ' נגיע לצומת שבילים אדום-כחול (בערוץ למטה נראה שיח גדול ובולט).

המעוניינים במסלול מזערי, ימשיכו עם בעלייה מתונה דרך העפר המסומנת כחול, ואחרי כ- 450 מ' יחזרו לצומת השבילים אדום-כחול הסמוכה לתחילת המסלול (בדרך נשקיף לעבר המצוקים היפים של גבעה 92).

לכל השאר, נרד לעבר הערוץ. בחציית הערוץ נראה שיח גדול של שיזף השיח, היחיד שנפגוש לאורך המסלול. חדי העין יזהו על קוצי השיזף "הפתעות" לא נעימות - שיירי ארוחותיה של הציפור חנקן. החנקן ניזון מבעלי חיים קטנים, אך אינו עוף דורס ואין ביכולתו לבתר את הטרף ברגליו, כך שהוא נעזר בעצים קוצניים עליהם הוא משפד את הטרף לקראת אכילתו.

השביל ממשיך במגמת ירידה מתונה בכיוון כללי דרום-מערב ומגיע לקצהו המערבי של כבש מילוט המיועד לרכבים שאיבדו את הבלמים בירידה התלולה. מכאן ממשיך השביל עוד לכיוון דרום-מערב עד לערוץ הוואדי, ואז מטפס עוד קצת ומתייצב על דרך עפר, בה נפנה שמאלה, נעבור עץ קטן של שיזף מצוי ונצא לכביש הראשי. נחצה בזהירות את הכביש ונרד למורד הוואדי לצד שלט הכוונה חום (יש לציין כי נוח ומהיר יותר פשוט לרדת לאורך כבש המילוט לכביש, וללכת בזהירות בשולי הכביש עד לשלט ההכוונה החום).

אחרי הליכה קצרה בדרך עפר, פונה השביל שמאלה וחוצה שדה סלעים בדרכו לערוץ הנחל.

הערוץ - ואדי זמור - הולך ונסגר לקניון, פה ושם נתגבר על סלעים ומדרגות סלע נמוכות. הצמחייה משתנה בהדרגה לצמחייה חובבת חום כמו עשבי זיף-נוצה ובן-דוחן מדברי, אך גם שיחי רותם המדבר. למרגלות מדרגת סלע בולטת ניצב שלט ההנצחה הראשון (מבין ארבעה) לאורך המסלול, שכותרתו "המפקדים במסורת ישראל". שלט זה דן בחשיבות השתתפותם של המפקדים בקרבות, הן בימי קדם והן בתקופת המרדפים במלחמת ההתשה.

לאורך הנחל מצוקים יפים, ובנקודה אחת נוכל להבחין בקימוט ציורי של שכבות הסלע. פה ושם גם נפגוש בסלעים שהידרדרו עם סלילת הכביש שמעלינו. בשלב מסוים נגיע ל"מגלשה" - מפל מדורג שגובהו מטרים אחדים. ניתן לרדת בזהירות לצד המפל וניתן גם לגלוש בזהירות במפל עצמו, לעבר פינה יפה בצל המצוקים. כאן ניצב שלט ההנצחה השני, המוקדש לאלוף פיקוד המרכז בתקופת מרדפי מלחמת ההתשה - רחבעם זאבי "גנדי", שהשתתף בעצמו בחלק מהמרדפים ויזם את הקמתה של אנדרטת הבקעה שאינה רחוקה מאיתנו.

הליכה קצרצרה מנקודה זו, ונגיע לשתי מערות רועים בולטות בגדה הצפונית, האחת סמוכה למסלול והשנייה מתנשאת במעלה המדרון. בפתחן של המערות גדרות אבנים וקרקע כהה - סימן לרביצת עדרי צאן לאורך הדורות. בעיקול הנחל מוצב שלט הנצחה לקרב ואדי זמור, שאירע ב- 26 ביולי 1968. חולייה בת תשעה מחבלים חצתה את נהר הירדן מערבה במטרה להגיע לריכוזי האוכלוסייה הפלסטינאית בגב ההר. עקבותיהם נחשפו בציר הטשטוש הסמוך לנהר, ובשעות הבוקר נפתח מרדף בפיקודו של מפקד חטיבת הבקעה, אל"מ אריק רגב. רגב שהשתתף בקרב יידה רימון לעבר עמדת המחבל אולם בהסתערות נורה ונהרג. קצין המבצעים גדי מנלה נהרג אף הוא. כוח טנקים שהוזעק החל לטווח את המערות. סריקה של המערות זיהתה את גופותיהם של המחבלים, אולם התברר כי לפי מספר העקבות שחצו את הירדן, לא כל המחבלים נמצאו. חייל דובר ערבית קרא למחבלים לצאת ולהיכנע, ומחבל אחד יצא לעבר הכוח. כאשר ניגש חייל לקראתו, נפתחה אש ממחבל נוסף שהסתתר. הכוח פתח באש והרג את המחבל שביקש להיכנע, ואילו המחבל האחרון נכנע ובכך הסתיים המרדף. לזכרם של אריק רגב וגדי מנלה הוקם היישוב ארגמן, ששמו מהווה את ראשי התיבות של שמותיהם.

מכאן נפתח הנוף לעבר בקעת הירדן. השביל ממשיך מדרום לערוץ הנחל. במפגש סלעים שחורים, ניצב שלט ההנצחה האחרון המציין את מקום נפילתם של אריק רגב וגדי מנלה, ובמפגש ערוץ נגיע לצומת שבילים אדום-שחור. מכאן יש שתי אפשרויות לסיום, 1.2 ק"מ במקביל לכביש עד מסעף פצאל, או 600 מ' לנחל פצאל - ראו להלן. מרחק ההליכה הכולל (5 ק"מ) נמדד עד מסעף פצאל.

השביל האדום חוצה את כביש 505 במעביר מים רחב (המאפשר מעבר כלי רכב), לאורכו דאגו הרועים המקומיים להשאיר מגוון כתובות בערבית, ציורי רובים ועוד... ממעביר המים נמשיך עוד 500 מ' דרומה בדרך עפר רחבה לצד הערוץ (בו גדלים שיזפים רבים) ונגיע לצומת שבילים אדום-כחול בנחל פצאל. במידה ואנו מטיילים בסיוע אוטובוס, זוהי נקודת הסיום המומלצת, ואז גם ניתן להמשיך עם האוטובוס לשכשוך רגליים מרענן במעיינות פצאל.

למטיילים ברכב פרטי, עדיף להמשיך עם הסימון השחור. בניגוד לסימון במפת סימון שבילים, זוהי דרך עפר, העוברת בצמוד ומצפון לכביש הבקעה עד לאזור הכניסה ליישוב פצאל. כאן נמצא אתר אשפה, והסימון נעלם - אך הניווט לעבר המושב פשוט ביותר. המשך השביל השחור מוביל לכניסה לאנדרטת הבקעה, אולם למטיילים ברכב פרטי, מומלץ להגיע לאנדרטה עצמה ברכב, מכביש 90 צפונית לצומת פצאל.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • המסלול נסקר באביב המאוחר, ללא פריחה משמעותית. נראה כי הזמן המיטבי לביקור בשטח הינו בחודשים פברואר-מרץ.

שירותים למטיילים:

 • שלטי הסבר במספר נקודות במסלול.

הערות ואזהרות:

 • תיתכן נוכחות רועים באזור. מומלץ להגיע בקבוצה או להצטייד בנשק, ולהימנע מתקופות מתיחות בטחונית.
 • המסלול חשוף לשמש.
 • קיימת סכנת החלקה לאחר הגשמים.
 • המסלול לא מומלץ לביצוע בקיץ או בימים חמים במיוחד בשל עומס חום כבד באזור.

הצעות טיול בסביבת שביל המפקדים:

המפה נטענת...