קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

מבתרי עוצרין

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשומרון ובבנימין   /   טיולי פריחה במרכז   /   מבתרי עוצרין

מבתרי עוצרין

מבתרי עוצרין - אתר פריחה מפתיע של אירוס הדור (אירוס השומרון) בגב ההר.

 • נקודת עניין
 • אזור:השומרון ובנימין
 • מפת סימון שבילים: 6-5 - בקעת הירדן ומזרח השומרון
 • מיקום: כביש 505, מזרחית לצומת תפוח
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:אביב
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:לא נגיש
 • שעות ביקור:שעות היום
 • כניסה:חינם
 • תאריך ביקור:24/3/2016
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:24/3/2016Utzarin irises1.jpg

מבתרי עוצרין, (עמית מנדלסון, 24/3/2016)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: פריחה

מבתרי עוצרין

פריחת האירוסים, מרץ 2016

אירוס השומרון (או ליתר דיוק, תת-מין שומרוני של אירוס הדור) הינו בין אירוסי ההיכל היפים ביותר, אך מרבית אתרי פריחתו אינם נגישים למטיילים בשגרה בשל המצב הבטחוני הבעייתי בגב ההר.

אחת האוכלוסיות הנוחות ביותר לגישה, שאינה מחייבת מעבר דרך ריכוזי אוכלוסייה פלסטיניים, נמצאת ממזרח לצומת תפוח, לא הרחק מהכפר הפלסטיני עוצרין. מדובר באזור רגיש מבחינה בטחונית, ועם זאת לצד אחד מעורקי התנועה הראשיים המשמשים ישראלים רבים מדי יום בדרכם ליישובי האזור ולבקעת הירדן. לביקור באתר, יש להצטייד בנשק אישי. אין להשאיר את הרכב בשטח לזמן ממושך ויש להימנע מהשארת ציוד יקר ברכב ללא השגחה.

למרות שהאתר צמוד לפילבוקס צבאי, בדרך כלל המקום לא מאויש, ובשעת חירום הנקודות המאוישות הקרובות ביותר הינן צומת תפוח (4.5 ק"מ מערבה) והיישוב מגדלים (כ- 7.5 ק"מ מזרחה).


איך להגיע:

הגישה המומלצת היא מצומת תפוח. לבאים מכיוון גוש דן והדרום, יש לנסוע בכביש מס' 5 ("חוצה שומרון"), מרחק כ- 33 ק"מ ממחלף קסם עד צומת תפוח, ואילו לבאים מכיוון ירושלים ניתן לנסוע בכביש מס' 60 מכיוון פסגת זאב, מרחק כ- 43 ק"מ ממחסום חיזמא עד צומת תפוח.

מהכיכר שבצומת תפוח נמשיך מזרחה בכביש 505 לעבר בקעת הירדן. במרחק כ- 4.5 ק"מ מהצומת, נזהה לפנינו בצד ימין (מדרום לכביש) פילבוקס (מגדל שמירה) צבאי על גבעה קטנה, ודרך סלולה העולה לפילבוקס. כאן נרד בזהירות לדרך העפר ונחנה.

יש לשים לב כי אין פנייה חזרה מערבה מנקודה זו. למעוניינים לשוב חזרה לצומת תפוח, מומלץ להמשיך עוד 6 ק"מ עד למסעף תחנת הדלק של מגדלים, ושם להסתובב חזרה (הן מטעמי בטיחות - הכביש סואן - והן מטעמי ביטחון).

דרכים צדדיות באזור זה מוליכות ליישובים פלסטיניים ויש להימנע מהסתמכות על תוכנות ניווט בנסיעה באזור זה.

על האתר: מבתרי עוצרין:

פריחת האירוסים, מרץ 2016

הדרך הסלולה מטפסת לפילבוקס הצבאי, אולם אנחנו נמשיך רגלית בשביל עפר לאורך "קו גובה" מזרחה כמה עשרות מטרים, לשטח פתוח הנמצא בין הפילבוקס ובין מטעי הזיתים, ובו בתה של סירה קוצנית.

בעונת הפריחה - סוף מרץ - תחילת אפריל, נוכל לפגוש כאן גושי פריחה רבים של האירוס ההדור (או האירוס השומרוני כפי שהוא נקרא כאן) והמחזה מרהיב. אנו נמצאים כאן ברום 680 מטרים, ובאחת האוכלוסיות המערביות ביותר של האירוסים בשומרון. לצד האירוסים גדלים כאן גם חצבים, אך לא בכמות מרשימה. מעבר לערוצו העמוק של ואדי אל-ג'נב שמדרום לנו, מתנשא רכס גבוה ובו פסגת ג'בל א-ד'הרה (כ- 820 מ') ומעבר לה ג'בל א-רוכבה (891 מ'). ברקע נבחין גם בבתיו הקיצוניים של הכפר הגדול קבלאן, בו הבחנו לבטח במהלך הנסיעה מצומת תפוח. במערב, בולטת כיפתו של ג'בל טרוג'ה.

מעבר לכביש מצפון, נמצא הכפר עוצרין, אחד מכפרי גב ההר, וכשלושה ק"מ ממזרח לנו הכפר הגדול עקרבה, השומר על שם קדום, אחד מהמחוזות הצפוניים של יהודה בתקופת המרד הגדול.

מרחק ההליכה מהרכב לאירוסים עצמם הינו כ- 100 מ', אך לא ניתן לראות את האירוסים מהרכב עצמו. חלק מהאירוסים גדלים גם מצפון לכביש 505, אך רצוי להסתפק בפריחה בצידו הדרומי של הכביש.

אזהרה בטחונית
המסלול נמצא מעבר לקו הירוק בעומק שטחי יהודה ושומרון, באזור רגיש מבחינה בטחונית.

כל טיול באזור זה, מחוץ לתחומי היישובים היהודיים וצירי הנסיעה המשמשים ישראלים, מחייב תיאום בטחוני עם צה"ל, ויידוע גורמי הביטחון ביישובים היהודיים הסמוכים. אין לבצע טיולי בדד, ורצוי שלפחות אחד המטיילים יהיה חמוש בנשק אישי.

למי שאינו תושב האזור, מומלץ להימנע מנסיעה בכבישי האזור בשעות הלילה, וכן מומלץ לא להסתמך על תוכנות ניווט כדי להתמצא בכבישי האזור.

בשבתות ובחגים, התנועה האזרחית הישראלית בכבישי האזור דלילה, ומרבית היישובים היהודיים באזור סגורים למטיילים.

התנאים הבטחוניים באזור עלולים להשתנות, ויש להיות ערניים למצב הבטחוני העדכני בטרם היציאה למסלול.

אין לראות בתיאור המסלול משום המלצה לביצועו.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

מראה כללי של אתר הפריחה, מרץ 2016
 • פריחת אירוס הדור בסוף מרץ-תחילת אפריל.

שירותים למטיילים:

אין באתר שירותים למטיילים.

הערות ואזהרות:

 • האתר נמצא בגב ההר ומבודד יחסית. יש להיות ערניים למצב הבטחוני ולהצטייד בנשק בעת הביקור במקום.
 • באתר יש מקבצים גדולים של אירוסים, אך רובם טרם פרחו במועד הביקור בשטח. אנא הימנעו מדריכה ורמיסה של עלי אירוסים שטרם פרחו.

הצעות טיול בסביבת מבתרי עוצרין:המפה נטענת...