קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

קניון הבזלת - נחל תבור

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בגליל התחתון   /   טיולי פריחה בצפון   /   קניון הבזלת - נחל תבור

מסלול טיול: קניון הבזלת - נחל תבור

קניון הבזלת - טיול במעלה נחל תבור, בריכה מקסימה ומרבדי תורמוסים סגולים באביב.

 • מסלול טיול
 • אזור:הגליל התחתון
 • מפת סימון שבילים: 3 - הגליל התחתון
 • מיקום: ליד קיבוץ גזית
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:אדום 3325, כחול 3327
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:7 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:23/2/2014
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:19/2/2017Wadi tavor1.jpg

קניון הבזלת - נחל תבור, (עמית מנדלסון, 23/2/2014)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: מעגלי פריחה דרגיות אתגרי מומלץ האתר תחבורה ציבורית

רקע: קניון הבזלת - נחל תבור

נחל תבור (ואדי בירה) הוא אחד הנחלים הגדולים בגליל התחתון. יובליו העליונים מתחילים בפאתי נצרת עילית, והוא נשפך לנהר הירדן לא רחוק מבית שאן.

בניגוד לנחלים רבים בצפון ובמרכז הארץ, חלק ניכר מהנחל וגדותיו עובר באזור כרי עשב פתוחים שהוכרז זה מכבר כשמורת טבע - שמורת נחל תבור. אזור זה מקיים את האוכלוסייה הגדולה בישראל של הצבי הישראלי - החיה הלאומית של ישראל.

הנחל עובר בנוף בזלתי ויש בו מספר מעיינות. הקטע הנחשב ליפה ולאטרקטיבי ביותר של הנחל נמצא באזור קיבוץ גזית. באזור זה מתחתר הנחל במסלע הבזלתי דרך מספר פיתולים היוצרים קניון רחב ועמוק - קניון הבזלת. בתחילת האביב (פברואר-מרץ) נצבעים מורדות הקניון במרבדים סגולים של תורמוס ההרים ומאוחר יותר (ב- 2017 במקביל) מרבדים צהובים של סביון אביבי, ומצליבים צהובים כגון חרדל השדה. עוד קודם לכן, בסוף החורף, פורח באזור בשפע שקד קטן-עלים.

בקיץ ובסתיו האזור חם במיוחד, גם בשל המסלע הבזלתי (האוצר חום) וגם בגלל המיקום הנמוך בגובה פני הים, ולכן הטיול מומלץ רק בחורף ובאביב.

באזור קניון הבזלת סומנו מספר שבילי הליכה. כאן מתואר המסלול הפופולארי ביותר, הכרוך בירידה תלולה ועלייה משמעותית, וכן במעבר דרגיות בנקודה אחת. מסלול זה מתאים לאוהבי הליכה. מומלץ שלא להכניס כלבים לשמורה, כדי שלא להטריד את אוכלוסיית הצבאים הגדולה שבאזור (השילוט בשטח מתיר כניסת כלבים רק כאשר הם קשורים ברצועה).

איך להגיע:

תורמוסים בנחל תבור, פברואר 2014

הגישה למסלול היא מקיבוץ גזית, הנמצא בקצה כביש צדדי המסתעף מכביש עפולה - כפר תבור (כביש 65).

בצומת גזית נפנה לכביש וניסע בו כ- 8 ק"מ בנוף כפרי מרהיב - מטעי שקדים, שדות ושטחי מרעה, עד שנגיע לקיבוץ גזית.

אחרי שער הקיבוץ יש להמשיך לפי השילוט עד לשער האחורי, ומשם נמשיך בדרך עפר טובה לכל רכב עוד 400 מטרים עד למפגש סימון שבילים אדום. בנקודה זו נמצא מגרש חנייה המיועד למטיילים.


תחבורה ציבורית: קו 42 מעפולה לגזית. לקו זה יש מספר מצומצם של נסיעות ביום ויש לתכנן את לוח הזמנים היטב.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:7 ק"מ.
 • משך המסלול:4-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:ירידות מצטברות של 200 מ' ועליות מצטברות זהות.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

נפתול "לשון המלך", פברואר 2014
הבריכה בנחל תבור, פברואר 2014
הדרגיות לצד הבריכה, פברואר 2014

מהחניון נמשיך ישר צפונה בדרך עפר (ונתעלם משילוט ההפנייה לנחל תבור הפונה מזרחה - בנתיב זה נשוב לחניון).

נחלוף על פני מאגר קולחין מגודר ולאחר 600 מ' נגיע לצומת שבילים כחול-אדום, בשולי גבעה נמוכה. נמשיך עם הסימון הכחול ואחרי 100 מטרים בלבד נגיע לצומת שבילים נוספת כחול-שחור. כאן נפנה ימינה לשביל המסומן כחול. באזור זה שכן עד למלחמת העצמאות הכפר הערבי טירה. בארץ היו 5 כפרים בשם זה (כיום - העיר טירה בשרון, העיר טירת כרמל, מושב טירת יהודה והכפר א-טירה ליד בית חורון). כיום לא בולטים בשטח ממצאים ארכיאולוגיים (אם כי יש מספר בורות בשטח), והשטח ניכר במרבדים גדולים של חלמיות באביב. במערב בולט מכאן הר תבור העגול והיפה.

השביל מתעקל בגבעה ויורד במתינות לפינת מטע מוקף שדרת ברושים. כאן פונה הסימון ימינה לאורך הדופן הצפונית של המטע, והופך לשביל רגלי בלבד. מכאן כבר נתחיל לצפות לעבר נחל תבור הנמצא כ- 100 מ' למרגלותינו. במיוחד בולטת גבעה ארוכה ויפה הנקראת תל רכש. תל זה הוא הגדול בתילים הארכיאולוגיים בגליל התחתון, וממוקם במפגש נחל רכש ונחל תבור. מקובל לזהות את המקום עם העיר המקראית אנחרת הנמנית עם ערי שבט יששכר. באביב מכוסה הגבעה בפריחה צהובה מרשימה של צמחי חרדל.

עד מהרה נגיע לצומת שבילים כחול-ירוק בפינת המטע. כאן הוסדרה נקודת תצפית לעבר קניון נחל תבור - "תצפית לשון המלך" לזכר החייל אורן ליפשיץ, בן קיבוץ גזית שנפל במלחמת לבנון השנייה. במקום יש פינת ישיבה וסלע זיכרון.

ה"לשון" עצמה נראית ממזרח לנו, בדמות נפתול מרשים בערוץ הנחל. בצפון נראית פסגת הר יבנאל (המכונה במפות בטעות "מצפה אלות"), לאורכה הוקמו בשנים האחרונות טורבינות רוח. באביב נוכל לראות מכאן גם את כתמי הפריחה הסגולים של תורמוס ההרים. מהמצפור ניתן לראות גם את הבריכה הגדולה אליה נגיע בהמשך הדרך.

מכאן נרד עם השביל הכחול בירידה קצרה ותלולה למדי, של 110 מ' עד למפגש סימון שבילים אדום בערוץ נחל תבור. בירידה נפגוש את התורמוסים הראשונים, אך גם פריחה מגוונת נוספת כגון עירית גדולה, רקפת מצויה, כלניות אדומות ואחרים.

בהגיענו לערוץ הנחל נפנה ימינה ונרד לאורך הנחל, בין מצוקי בזלת (ניתן להבחין במספר שכבות סלע ו"קרקע מאובנת" בין שכבות הבזלת).

הנחל זורם באזור זה בעיקר בחורף ובאביב, כאשר מקור המים במעיינות במעלה הנחל, אך לעיתים חודרים לכאן גם מי קולחין/ביוב ממאגרים הנמצאים במעלה הנחל, ולכן הרחצה במים אינה מומלצת.

שביל ההליכה חוצה את הנחל מספר פעמים, ולרוב לא נתקשה לדלג על האבנים בין גדה לגדה. לאורך המים הזורמים צומח בשפע הרדוף הנחלים הרעיל, וכן גדלים כאן צמחי קנה מצוי ועבקנה שכיח.

עד מהרה נגיע אל המקום היפה ביותר במסלול. הנחל צונח במפל בגובה כ- 2.5 מ' ומעבר לו בריכה גדולה ויפה. זוהי פינה מומלצת למנוחה (אך לרוב לא תהיו כאן לבדכם). מייד לאחר המפל, נצמד השביל לגדה המזרחית ויורד בסיוע דרגיות כשני מטרים להמשך המסלול.

המפל והבריכה נוצרו בשל חילופי שכבות גיאולוגיות, ומייד לאחר הבריכה נוכל לראות שכבות סלע שונות בקיר המצוק. לאורך כמה עשרות מטרים מדובר על שביל צר המחייב זהירות, ולאחר מכן השביל חוזר להיות נוח למעבר.

אחרי הליכה קצרה נגיע לשיא הנפתול הגדול אותו ראינו מלמעלה. גם באזור זה נפגוש מרבדי תורמוסים. בהדרגה הנחל מתרחב, וחורשות אורנים הנראות בגדה המזרחית מסמנות לנו שאנו מתקרבים ליציאה מהנחל.

כק"מ וחצי מהבריכה נפגוש דרך עפר לא מסומנת המטפסת לגדה המזרחית, ו- 300 מ' לאחר מכן נגיע לצומת שבילים כחול-אדום. זוהי הנקודה בה נצא מהנחל ונטפס ימינה עם הסימון האדום. קטע זה משותף להולכי רגל ולכלי רכב, ולכן יש להיזהר וללכת בשולי הדרך.

העלייה חשופה לשמש ואינה קלה בימים חמים. בהדרגה מתמתנת העלייה, ולאחר 1.5 ק"מ נגיע לצומת שבילים אדום-ירוק. במדרון הרחוק נראה מצפור, ולאחר 400 מ' נוספים בסימון האדום נגיע למסעף שביל גישה למצפור.

זוהי נקודת תצפית נוספת על נחל תבור - תצפית "נווה אלעד" לזכרו של אלעד ליטווק ז"ל, חייל נוסף בן קיבוץ גזית שנפל בקרב בחרמון. מנקודה זו נראה היטב את ערוצו התחתון של נחל תבור, ועל הרמה מימין (מדרום) נראה את כוכב הירדן.

מכאן נותרו לנו 400 מ' בלבד עד שנשוב לנקודת ההתחלה.

למעוניינים במסלול הליכה ארוך יותר, ניתן בנקודה בה נפרדים מערוץ נחל תבור, להמשיך עם הסימון הכחול המטפס לעבר הרמה מדרום לקיבוץ גזית. שביל זה עובר במדרונות מדרום לערוץ חסר שם, ולאחר כ- 2.2 ק"מ נפגש עם דרך עפר היוצאת משער אחורי של קיבוץ גזית. כאן יש לפנות שמאלה ואחר כך ימינה, ולהמשיך עוד כקילומטר אחד בדרך עפר עד למפגש דרך מסומנת שחור, בה נפנה ימינה ואחרי חצי ק"מ נוסף נגיע לכביש הגישה לקיבוץ גזית. ניתן לשלוח את הנהג שיביא את הרכב לנקודה זו, או ללכת 1.8 ק"מ בשולי הכביש ובתוך קיבוץ גזית חזרה לנקודת ההתחלה. שיפוע המסלול מתון יחסית, אך הוא חשוף לשמש וההליכה ארוכה בהרבה מאשר העלייה בסימון האדום (שאורכה 2.3 ק"מ). באפשרות זו נוסיף כשעה למשך ההליכה, ותוספת של כ- 60 מ' לטיפוס המצטבר. מסלול זה כולל את שבילים כחול 3330 ושחור 3430.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

שירותים למטיילים:

 • מגרש חנייה בתחילת המסלול.

הערות ואזהרות:

 • הנחל נמוך וחם משמעותית מסביבתו. אין לטייל במסלול זה בקיץ או בימים חמים במיוחד.
 • סכנת החלקה לאחר גשמים בחורף.
 • בשנים גשומות, ייתכן שיהיה צורך לחצות את הנחל במים (עומקם עד 30 ס"מ).
 • בשל חשש לזיהום המים, מומלץ שלא להתרחץ בנחל, ובוודאי שלא לשתות ממימיו.
 • לפי השילוט במקום, כניסת כלבים למסלול מותרת בתנאי שהם קשורים ברצועה. אנא הקפידו על כך כדי להימנע מהטרדת אוכלוסיית הצבאים באזור..
 • המסלול חשוף ברובו לשמש.

הצעות טיול בסביבת קניון הבזלת - נחל תבור:

המפה נטענת...