קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל בארה ונחל תבור תחתון

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בגליל התחתון   /   נחל בארה ונחל תבור תחתון

מסלול טיול: נחל בארה ונחל תבור תחתון

נחל בארה ונחל תבור תחתון - טיול בחלקו הפחות מוכר של נחל תבור, אל ערבות העשב וסוואנת השיטים.

 • מסלול טיול
 • אזור:הגליל התחתון
 • מפת סימון שבילים: 3 - הגליל התחתון
 • מיקום: אזור כוכב הירדן
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:כחול 3325, אדום 3324
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:10.5 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:14/3/2015
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:5/3/2017Lower tavor1.jpg

נחל תבור תחתון, (עמית מנדלסון, 14/3/2015)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: קווי

רקע: נחל בארה ונחל תבור תחתון

טחנת קמח, מרץ 2015

נחל תבור (ואדי בירה) הוא אחד הנחלים הגדולים בגליל התחתון. יובליו העליונים מתחילים בפאתי נצרת עילית, והוא נשפך לירדן דרומית לקיבוץ גשר.

בניגוד לנחלים רבים בצפון ובמרכז הארץ, חלק ניכר מהנחל וגדותיו עובר באזור כרי עשב פתוחים שהוכרז זה מכבר כשמורת טבע - שמורת נחל תבור. אזור זה מקיים את האוכלוסייה הגדולה בישראל של הצבי הישראלי - החיה הלאומית של ישראל.

המסלול המתואר עובר בחלקו התחתון והפחות מוכר של נחל תבור, וכן באחד מיובליו היפים - נחל בארה, בו עובר כיום גם שביל עמק המעיינות. השם בארה הוא צורה עברית לשם בירה, ומסתמך על ההשערה שלכאן נמלט יותם בן גדעון לאחר שאבימלך אחיו רצח את כל שאר בני גדעון: "וַיָּנָס יוֹתָם, וַיִּבְרַח וַיֵּלֶךְ בְּאֵרָה; וַיֵּשֶׁב שָׁם, מִפְּנֵי אֲבִימֶלֶךְ אָחִיו" (שופטים ט' כ"א). בהתאמה נקרא גם אחד המעיינות הסמוכים בשם עין יותם. עם זאת, אין ודאות שזהו מקומה של בארה המקראית.

בקיץ ובסתיו האזור חם במיוחד, גם בשל המסלע הבזלתי (האוצר חום) וגם בגלל המיקום הנמוך בגובה פני הים ומטה, ולכן הטיול מומלץ רק בחורף ובאביב.

איך להגיע:

חורשת השיטה המלבינה, מרץ 2015

מסלול הטיול אינו מעגלי ומחייב הקפצת רכב לנקודת הסיום.

נקודת הסיום נמצאת בכביש 90, כקילומטר דרומית לקיבוץ גשר. מייד מצפון לגשר נחל תבור, יש פנייה מזרחה לדרך עפר (תוואי כביש ישן), ניסע כ- 200 מ' ונפנה שמאלה (מערבה) עם הסימון האדום עוד כ- 200 מ' עד למחסום רכב בגבול שמורת נחל תבור. כאן נשאיר רכב אחד.

עם הרכב השני נשוב לכביש וניסע עוד כקילומטר אחד דרומה. עתה נפנה לכביש 717 ונעלה במעלה אלישע התלול, כחמישה ק"מ נסיעה כמעט עד לכוכב הירדן. אחרי העלייה התלולה נגיע לשולי אזור חקלאי, ונעלה עוד קצת בכביש עד לגב הרמה. כאן יש עיקול חזק בכביש שמאלה. בנקודה זו מסתעפת ימינה (מערבה) דרך מסומנת כחול, במקביל לתוואי כביש 717 הישן.

לרכבים פרטיים, יש לחנות בנקודה זו (לחילופין ניתן לנסוע בכביש עוד כחצי ק"מ מזרחה ולחנות בכניסה לגן לאומי כוכב הירדן. באפשרות זו, יש לשים לב לשעות הסגירה ובמידת הצורך להשאיר את הרכב מחוץ למחסום הכניסה לגן הלאומי).

ברכב שטח, ניתן לקצר את מסלול הטיול בשני ק"מ ולנסוע לאורך הסימון הכחול בדרך עפר נוחה יחסית עד לגבול השדות החקלאיים ליד עין בארה. אזור זה אינו נחשב מועד לגניבות ופריצות לרכבים, אולם כמובן כדאי לנקוט באמצעי הזהירות הנדרשים.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:10.5 ק"מ.
 • משך המסלול:5-4 שעות.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של 500 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

מפל בארה, מרץ 2015
מבט להר תבור, מרץ 2015
עין שחל, מרץ 2015

נחל בארה

מנקודת ההתחלה מצפה לנו הליכה "מנהלתית" בת כשני ק"מ בנופי שדות נרחבים בגב רמת כוכב. בקטע זה של המסלול, סימון השבילים דליל. במקביל ומדרום לכביש 717 הישן והנטוש, יש דרך עפר מקבילה הנוחה יותר להליכה.

לאחר 1.2 ק"מ יש לפנות ימינה (צפונה) ולהיפרד מהכביש הישן. זוהי למעשה הפנייה הראשונה צפונה לאורך הדרך. את סימון השבילים נראה כמה מטרים לאחר הפנייה, מייד לאחר הכביש הישן. קילומטר נוסף בירידה מתונה, ואנו מתייצבים במפגש הסימון הכחול עם דרך בציר מזרח-מערב - "דרך הנפט". כאן עבר בתקופת המנדט הבריטי צינור נפט מעיראק לנמל חיפה, שהיה יעד מועדף לחבלה ע"י הכנופיות הערביות. בעקבות זאת פעלו כאן פלוגות הלילה המיוחדות בפיקודו של הקצין הבריטי וינגייט - "פלוגות האש". ברקע נראה את הר תבור היפהפה.

במפגש דרך הנפט נעבור לשביל רגלי (בנקודה זו יש שלט הכוונה לשביל הטיול לנחל תבור) וניכנס לתחום שמורת נחל תבור. ראשיתו של השביל באזור חורבות הכפר בירה, שנתן את השם הערבי לנחל תבור - ואדי בירה. את עין בארה המסומן במפות קשה לזהות בשטח. לאורך הדרך יש סלעים ואבנים המחייבים את המטיילים להליכה זהירה. השביל חולף דרך מספר מפלים קטנים (אותם נעקוף), ודרך שרידי הבוסתנים של הכפר בירה. אחרי כחצי ק"מ נפגוש דרך עפר, כאן נפנה ימינה ומייד שמאלה להמשך שביל ההליכה.

עד מהרה מגיע השביל ל"קניון" קצר ונחמד ובו גבי מים וזרימה עדינה בחורף ובאביב. השביל עוקף את הגבים בגדה המערבית, מתעקל ויורד לאפיק הנחל כמה עשרות מטרים מצפון למפל הגדול של נחל בארה. בנקודה זו יש בשביל "פניית פרסה", אולם מומלץ לסטות במעלה הנחל ולהגיע לבריכת המים הרדודה שבתחתית המפל (גובהו כעשרה מטרים) - פינה יפה למנוחה. המפל מסמן את המעבר מאזור הבזלת של רמת כוכב לאזורי קירטון, גיר וחוואר הנמצאים במדרונות לעבר נחל תבור.

מכאן והלאה, נמשך השביל ב"ערבות העשב". בסוף החורף ובאביב נלך כאן בעשבייה שגובהה עד מטר וחצי, אולם השביל דרוך היטב ונוח להליכה יותר מאשר באזור חורבות הכפר בירה. נחצה ערוץ צדדי ולבסוף נתחבר לדרך עפר המשמשת את הרועים באזור. כאן נפנה שמאלה (צפון-מערבה), נחצה את נחל בארה ונגיע לאחר 850 מ' לפלג מים המגיע מעין שחל.

עין שחל

השביל נפרד מדרך העפר כדי לעקוף ממזרח ומצפון מכלאת בקר, ושב לדרך העפר. כאן נפנה תחילה שמאלה ונגיע למספר שולחנות פיקניק מדרום לדרך. מכאן נמשיך עוד כמאה מטרים דרומה, נחצה דרך עפר ונתקדם דרך פלג המים הרדודים (לאורכו גדלים שיחי הרדופים גדולים ויפים) אל נביעת עין שחל - גדול מעיינות נחל תבור. זוהי פינה יפהפייה למנוחה, אך יש לזכור כי אין להבעיר כאן אש ובוודאי לא לשהות כאן בשעות הלילה. לצד הנביעה נמצאים שרידי טחנת קמח.

נשוב חזרה לסימון השבילים ונחצה את נחל תבור (בשנים גשומות, ייתכן שנידרש לחצות את האפיק במים רדודים), ומייד נתייצב על דרך רכב מסומנת אדום בגדה הצפונית של נחל תבור.

נחל תבור תחתון

מכאן ולאורך 1.5 הק"מ הבאים, מסלולנו משותף עם דרך בה חולפים רכבי שטח מכל הסוגים, ולכן מומלץ להיזהר וללכת בשולי הדרך. לקראת סוף קטע זה נחלוף על פני שרידי טחנת קמח שנייה, ונתייצב בצומת שבילים ירוק-אדום.

עתה ניפרד מרכבי השטח ונחלוף על פני מחסום לרכב. בחורשת השיזפים הוצבו מספר שולחנות פיקניק, ועד מהרה ניכנס לקטע קצר של "סוואנה אפריקאית" עם עצי שיטה מלבינה. בחורשה זו נמצאים שרידי טחנה נוספת.

נמשיך לאורך הגדה הצפונית של הנחל, ולאחר 2.5 ק"מ נחצה את הנחל בקרבת מצוק עפר לבן (אזור חורבת תכא). כ- 300 מ' הלאה נגיע לעץ אקליפטוס גדול ובצילו סכר מאחוריו נוצרה בריכה קטנה בנחל תבור. זהו סוף הקטע הזורם בנחל (מכאן ואילך המים נשאבים להשקייה חקלאית), והזדמנות אחרונה למנוחה.

800 מ' נוספים חשופים לשמש, ואנו מגיעים לשער הנעול בגבולה המזרחי של השמורה ולרכב הממתין.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • סוף ינואר - אמצע פברואר - פריחת עצי שקד בעיי הכפר בירה.
 • מרץ - תחילת אפריל - פריחה אביבית מגוונת (בפרט חרדל לבן, תגית מצויה, עכנאי יהודה וחרצית עטורה - החרציות בעיקר לאורך נחל תבור).

שירותים למטיילים:

הערות ואזהרות:

 • הנחל נמוך וחם משמעותית מסביבתו. אין לטייל במסלול זה בקיץ או בימים חמים במיוחד.
 • סכנת החלקה לאחר גשמים בחורף.
 • בשנים גשומות, ייתכן שיהיה צורך לחצות את הנחל במים (עומקם עד 30 ס"מ).
 • בשל חשש לזיהום המים, מומלץ שלא להתרחץ בנחל, ובוודאי שלא לשתות ממימיו.
 • המסלול חשוף ברובו לשמש.

הצעות טיול בסביבת נחל בארה ונחל תבור תחתון:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • לטייל בגליל התחתון - יוסי בוכמן ועזריה אלון.

המפה נטענת...