קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

פארק המסילה בירושלים

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בירושלים   /   פארקים במרכז   /   פארק המסילה בירושלים

מסלול טיול: פארק המסילה בירושלים

פארק המסילה - פארק צר וארוך בין שכונות ירושלים ובו מסלול הליכה בתוואי מסילת רכבת ישנה.

 • מסלול טיול
 • אזור:ירושלים
 • מפת סימון שבילים: 9- מבואות ירושלים
 • מיקום: דרום ירושלים
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:5 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:8/11/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:29/8/2016Railroad park1.jpg

פארק המסילה, (עמית מנדלסון, 8/11/2013)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: פארקים טיול עירוני קווי משפחות רומנטיקה תחבורה ציבורית טיול לילה

רקע: פארק המסילה בירושלים

פארק המסילה, נובמבר 2013

זהו דף לפארק המסילה הוותיק בירושלים. אם ברצונכם במידע על פארק המסילה התל-אביבי, עברו לדף פארק המסילה ביפו.

בשנת 1892 נפל דבר בירושלים, עם חנוכת מסילת הרכבת מיפו לירושלים, וזאת לאחר כמה עשרות שנים של מאמצים להקים את המסילה.

מסילת הרכבת עברה בתוואי מפותל אך מתון יחסית לאורך נחל שורק ונחל רפאים, עד לתחנת הרכבת של ירושלים, שהוקמה בשולי העיר דאז.

פעילות הרכבת ידעה עליות ומורדות לאורך השנים, עד שנסגרה סופית בשנת 1998. בשנת 2005 חודשה פעילות הרכבות לירושלים אולם מסלול הרכבת קוצר בחמישה ק"מ והיא מגיעה כיום לתחנת מלחה החדשה יחסית.

שיתוף פעולה מוצלח בין רכבת ישראל ובין עיריית ירושלים, הוביל להפיכת תוואי המסילה שנותר ללא שימוש לפארק עירוני. זהו אינו פארק רגיל, רוחבו הוא לרוב כרוחב רצועת המסילה - בין 7 מטרים ל- 15 מטרים בלבד, אך יתרונו הגדול הוא בשיפוע מתון, ההופך את הפארק למסלול אידיאלי לרוכבי אופניים ורצים, כמו גם לצועדים בעיר ההררית.

הפארק מתחבר בחלקו המערבי ל"פארק ירושלים" ההולך ומוקם בנחל רפאים, ואילו קצהו המזרחי סמוך לגבול גן לאומי סובב חומות ירושלים ולתוואי שביל ירושלים.

המסלול המלא בוצע בנובמבר 2013. ביולי 2014 עודכן חלקו של המסלול מנקודת ההתחלה עד דרך בית לחם. באוגוסט 2016 עודכן חלקו של המסלול מרחוב פייר קניג עד לתחנת הרכבת ירושלים - מלחה.

איך להגיע:

פארק המסילה, נובמבר 2013
פינת זיכרון, נובמבר 2013

נקודת המוצא למסלול היא תחנת הרכבת הישנה, ברחוב דוד רמז.

בחלקו המערבי של הפארק מתבצעות כיום (2016) עבודות מדרום לתחנת הרכבת ירושלים (מלחה), העשויות להוות מכשול להליכה לכיוון גן החיות התנ"כי.

לבאים מאזור גוש דן, ניתן לשקול הגעה באוטובוס, ומנקודת הסיום ללכת לתחנת הרכבת מלחה ולחזור ברכבת (לא בשבת) - סיום מתבקש ל"טיול מסילתי" (כמובן שניתן גם להגיע ברכבת ולחזור באוטובוס - ולבצע את המסלול בכיוון הפוך למתואר כאן). בשלב זה, אופציה זו כרוכה בהליכה מנהלתית של כ- 800 מ' בין סוף מסלול הפארק ובין תחנת הרכבת מלחה.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:5 ק"מ.
 • משך המסלול:כשעתיים.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של 80 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

מנזר האחיות הבורומאיות, נובמבר 2013
פארק המסילה, נובמבר 2013

המסלול מתחיל בתחנת הרכבת הישנה. התחנה שופצה לאחרונה והפכה לחלק ממתחם תיירותי, המזכיר את נמל תל אביב - בתי קפה, מסעדות ומתחמי מסחר. במתחם יש שילוט המנציח את סיפור התחנה, בשילוב תמונות היסטוריות.

נצא מהתחנה מזרחה לרחוב דוד רמז ונפנה שמאלה (צפונה) עד לצומת דוד רמז/דוד המלך/עמק רפאים (בדרך נחלוף על פני תיאטרון "החאן"). כאן נזהה את הכניסה הצפונית לפארק המסילה, בצמוד לקצה הצפוני ביותר של מסילת הרכבת. מכאן נתקדם דרומה לאורך תוואי המסילה, המשולב בפארק לכל אורכו. במהלך הדרך נפגוש בשלטי הסבר רבים המשלבים תמונות היסטוריות, עובדות וסיפורים על מסילת הרכבת ונוסעים בה לאורך השנים.

המקטע הראשון של המסלול מגיע עד דרך בית לחם (אורך 750 מ'). למקטע זה יש אופי עירוני מובהק, הפארק מרוצף כולו וחלקו הצפוני נושק למתחם התיירות סביב תחנת הרכבת. עד מהרה נראה מצד ימין את המבנה המרשים של תחנת הכוח הראשונה של ירושלים, ששופץ בשנים האחרונות. המבנה משמש את חברת החשמל עד היום כתחנת מיתוג. בסמוך לתחנת הכוח, נראה מבנה ישן ששימש כמבנה הבקר (בית הכוון) של תחנת הרכבת. משמאל יש כמה מיכלי דלק ישנים.

בצומת דרך בית לחם נעבור מבנה נוסף ששימש את הרכבת - בית הנתב. באביב 2014 הפך מבנה זה לבר מיצים טבעיים, כחלק משיפוץ מבני הרכבת בתחום הפארק.

בחציית הרחוב (מעבר חצייה לא מרומזר) נראה מימין את מתחם מנזר האחיות הבורומאיות - אחד המנזרים הנוצריים הרבים הפועלים בירושלים. ניתן להציץ במבנה המרשים.

מצומת דרך בית לחם עד לצומת רחוב גנרל פייר קניג, אנו נמצאים במקטע השני של המסלול. במקטע זה, הפארק מהווה למעשה אי תנועה רחב במרכזו של רחוב הרכבת. אורכו של מקטע זה כ- 900 מ', והוא מאופיין במדשאות ובהפרדה של מספר מטרים בין שביל הולכי הרגל (הנאמן למסילה ההיסטורית) ובין שביל האופניים. במהלך קטע זה נעבור גם ספסלי ישיבה מעוצבים, המהווים פינת הנצחה "שקטה" יחסית.

רחוב גנרל פייר קניג הסואן יחיב אותנו לסטות מעט ימינה ולחצות את הרחוב במעבר חצייה מרומזר בצומת רח' עמק רפאים (למעוניינים במסלול הליכה מעגלי - ניתן לצאת מכאן לרח' עמק רפאים חזרה לנקודת ההתחלה, אולם אפשרות זו מפגישה אותנו רק עם חלקו "העירוני" ביותר של הפארק).

המקטע השלישי הוא מרח' גנרל פייר קניג עד רח' משה ברעם. אורכו כ- 1.5 ק"מ. מקטע זה משלב בין צמחי גינון תרבותיים ובין צמחייה טבעית.

בתחילתו של המקטע הוצבו מתקני כושר, וכן נמצאים כאן פנסי איתות שנותרו מתקופת פעילות המסילה.

מדרום לנו נמצאת שכונת מקור חיים, ומצפון לנו חלק משכונות גוננים (קטמונים). בשנים האחרונות פותח "פארק גוננים" הצמוד לפארק המסילה ומשרת את תושבי השכונות, ולצד המסילה נמצאת בריכת נוי. המרכז המסחרי "רמי לוי" יסמן לנו את הקצה הצפוני של אזור התעשייה תלפיות ברחוב הפרסה (מרחק הליכה של כקילומטר מרח' גנרל פייר קניג).

המקטע הרביעי הוא מרח' משה ברעם עד רח' דב יוסף, וחולף בשכונת בית צפפא (בעבר כפר ערבי עצמאי, שנבלע בירושלים), ומאופיין בפסיפס של בנייה נמוכה ובוסתנים. אורכו של מקטע זה כ- 870 מ', כאשר לאחר 330 מ' נחצה את רחוב א-סאפא. בקטע זה של השביל יש לאורכו גדרות התוחמות חלקות פרטיות של תושבי בית צפפא, ולאורך כמאה מטרים אף ניאלץ ללכת ברחוב לכל דבר (המשמש גם כלי רכב). חציית רחוב א-סאפא מחייבת זהירות בשל שדה ראייה מוגבל.

המקטע החמישי נמשך מרח' דב יוסף מערבה. לאחר כמאה מטרים נגיע לפיצול שבילים בצמוד לקצה מסילת הרכבת הפעילה של ימינו.

השביל הימני (הצפוני) אינו חלק מפארק המסילה, ומוביל לרחוב אלמליח בשכונת גונן ט'. השביל השמאלי עובר מדרום למסילת הרכבת.

לאחר כ- 350 מ' נעבור מתחת לגשר רחוב דוד בנבנישתי. לצערנו לא הוסדרה עלייה מסודרת משביל הפארק למפלס הרחוב. מכאן והלאה, אנו כבר מרגישים את הנוף הפתוח - שטחי טרשים טבעיים מדרום למסילה. לאחר כ- 450 מ' נוספים נגיע לגשר כביש בגין. קיימת אפשרות לצאת מנקודה זו אל הכביש, אך לא הוסדרה מדרכה לאורכו שתאפשר גישה בטוחה לאזור תחנת הרכבת.

בתצפית באוגוסט 2016, נראה כי הולך ומוקם מעבר תת-קרקעי ליד תחנת הרכבת מלחה, שאולי יאפשר בעתיד גישה נוחה ומהירה מפארק המסילה לתחנת הרכבת.

שביל האופניים נסלל גם הלאה מערבה. הוא מתרחק מהמסילה כדי לעקוף אזור שפכי עפר, חולף בשוליה הדרומיים של "כיפת כוס", ומגיע לדרך נחל רפאים בשפך נחל כוס לנחל רפאים. כאן יש צורך לחצות את הכביש (בזהירות רבה) ולהמשיך בגדה הדרומית של נחל רפאים עד לחניית פארק ירושלים (בין גן החיות התנ"כי ועין יעל).

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

לאורך המסלול נשתלו מגוון צמחי ארץ-ישראל, הפורחים בעונות שונות:

 • ספטמבר - חצב מצוי.
 • אוקטובר - נובמבר - פיגם מצוי.
 • אפריל - מאי - מרווה משולשת.
 • בקטעים מהמסלול נשתלו גם אירוסים, להערכתנו הפריחה בחודש מרץ (המין לא זוהה לפי עלים בלבד).

שירותים למטיילים:

 • שבילי הליכה, פינות ישיבה ושילוט הסבר.
 • מתקני משחק ומתקני כושר - בהיקף מצומצם, בעיקר בפארק גוננים ובקצה המסלול ליד רחוב אלמליח.
 • מרכז קניות ובילויים במתחם תחנת הרכבת הישנה, ובקרבתו מגרשי חנייה.

הערות ואזהרות:

 • המסלול חשוף בחלקו לשמש.
 • זהירות בחציית כבישים במהלך המסלול.

הצעות טיול בסביבת פארק המסילה בירושלים:

כיף איתנו באינסטגרם, אתם באים?המפה נטענת...