קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

סובב משמר הכרמל

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בכרמל   /   סובב משמר הכרמל

מסלול טיול: סובב משמר הכרמל

סובב משמר הכרמל - מסלול הליכה מעגלי לאורך נחל אורן משלב צל, פריחה עונתית ומים.

 • מסלול טיול
 • אזור:הכרמל
 • מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל
 • מיקום: דרומית לחיפה
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:שחור 4179, ירוק 4151, אדום 4164, שחור 4176, כחול 4172
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:2.5 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:11/3/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:13/11/2015Mishmar hacarmel1.jpg

האגם בנחל אורן, (עמית מנדלסון, 11/3/2013)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: משפחות מעגלי טיול לצד מים

רקע: סובב משמר הכרמל

טחנת הקמח, מרץ 2013
האגם, מרץ 2013

שביל הטיול "סובב משמר הכרמל" הוא שביל מעגלי נוח להליכה בנופי הכרמל המרשימים. המסלול יפה במיוחד באביב כאשר "האגם" בנחל אורן מלא. ניתן לשלב מסלול זה גם כחלק ממסלול הליכה ארוך יותר באגן נחל אורן.

נכון ליוני 2017, הולך ומוקם גשר חדש בכביש 721 בנחל אורן. כתוצאה מכך, נחסם המעבר למטיילים במסלול ההליכה המעגלי, ועד לסיום העבודות, יש להסתפק בהליכה ממחצבות קדומים לחניון האגם וחזרה.

איך להגיע:

הגישה למסלול זה היא מכביש 721, המקשר את מחלף עתלית עם צומת דמון.

לבאים מרוב חלקי הארץ, מומלץ לנסוע בכביש החוף למחלף עתלית. כאן נפנה ימינה וניסע בכביש 721 עד צומת עתלית.

בצומת עתלית נפנה שמאלה ואחרי כמה מאות מטרים, בצומת אורן נפנה ימינה להמשך כביש 721.

ניסע 5.5 ק"מ, נעבור את הגשר על נחל אורן ונגיע לפיתול הגדול ליד מחצבות קדומים. כאן נפנה ימינה ומייד נחנה ברחבת החנייה הצמודה לפיתול.

החנייה אינה גדולה, ובמקרה שהיא מלאה, יש שתי אפשרויות נוספות - האחת, לחזור מהפיתול כמה מאות מטרים ולפנות לחניון האגם (בשבתות אביביות ייתכן שתידרש גביית תשלום בחניון). השנייה, להמשיך מהפיתול עד חניון אנדרטת נספי השריפה בכרמל, ולהתחיל שם את הטיול. אפשרות זו מוסיפה כ- 300 מ' הליכה לכל כיוון, וטיפוס מצטבר נוסף של 50 מ' לכל כיוון.

לבאים מחיפה יש לנסוע בכביש 672 (דרך אבא חושי) עד צומת דמון, ובצומת דמון לפנות ימינה לכביש 721. נעבור את כלא דמון ואת קיבוץ בית אורן, ובשיא הפיתול של מחצבות קדומים נפנה בזהירות לרחבת החנייה.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:2.5 ק"מ.
 • משך המסלול:3-1 שעות.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של 60 מ' ועלייה מצטברת זהה.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

עץ אלון התולע, מרץ 2013
גשר הכביש מעל נחל אורן, מרץ 2013
מחצבות קדומים, מרץ 2013
המבנה מעל עין אורן, מרץ 2013

המסלול הוא מסלול טבעתי, המקיף גבעה גבוהה ומרשימה מעל נחל אורן - גבעת משמר הכרמל (או יערות הכרמל).

בגבעה זו, שכונתה בעבר ח'רבת שלאלה, הוקם בשנות ה- 30' יישוב יהודי מבודד, בשם משמר הכרמל (או יערות הכרמל), שנעזב לימים. כיום פועל באתר מרכז הדרכה של רשות הטבע והגנים, כולל חניון לילה לקבוצות מאורגנות בתיאום מראש.

מהחנייה מומלץ תחילה לגשת עם השביל השחור לעבר אתר מחצבות קדומים - מחצבות עתיקות ובהן מספר מפלסי חציבה. ממזרח למחצבות, יש לצד השביל מערת קבורה המוזנחת כיום, וכן אבן עגולה שטוחה - "ים" של בית בד, עליו ריסקו את הזיתים בתהליך הפקת השמן.

נשוב לעבר החנייה. ניתן ללכת בשביל קצר (50 מ') לתצפית מראש המצוק לעבר נחל אורן. במזרח נראית בקעת אלון, ובדרום הר ערקן שספג פגיעה קשה בשריפת הכרמל בדצמבר 2010. באזור זה נמצא אתר טיפוס, ולעיתים ניתן לפגוש כאן מטפסים או גולשי צוקים. נחזור חזרה לחנייה, ועתה נרד עם הסימון הירוק. משביל זה מסתעף שביל קצר נוסף לחלקו התחתון של אתר הטיפוס.

ירידה קצרה תוביל אותנו לצומת שבילים ירוק-אדום לצד ערוץ נחל אורן. כאן נמצאת קשת אבן בנויה - שריד של טחנת קמח שרוב חלקיה נהרסו עם השנים. הטחנה ניצלה את מימיו של נחל אורן הזורם למרגלותינו, ופעלה ככל הנראה רק למספר שבועות בשנה בהם הזרימה הייתה חזקה דיה להניע את גלגל הטחנה.

נחל אורן מתחיל מזרחית לדליית אל-כרמל, והוא נחל אכזב ברובו. בחורף ובאביב יש זרימה בקטע מהנחל, בעיקר באזור עין אלון ועין אורן. לצערנו, בשנים האחרונות סובל הנחל גם משפכים המגיעים מכיוון דליית אל-כרמל.

מכאן נפנה ימינה ונצעד במתינות במורד נחל אורן, בגדה הצפונית. לאורך הדרך ניכרים היטב עקבות השריפה הגדולה בכרמל, אך המסלול משתקם בהדרגה.

לאורך הנחל יש שדרה יפה של שיחי הרדוף הנחלים, הפורח בקיץ בוורוד. זהו שיח רעיל השכיח לאורך נחלים זורמים.

אחרי כברת דרך נראה לפנינו עצי תמר. מעבר לעצים אלו נגיע ל"אגם" בנחל אורן. סכר קטן יצר כאן בריכה רדודה וארוכה, האוגרת מים בחורף ובאביב. בקיץ מתייבש האגם לחלוטין. זוהי פינה מומלצת למנוחה, אולם הרחצה במקום זה אסורה.

בקצהו המערבי של האגם יש סכר עליו עובר השביל לגדה הדרומית. כאשר הזרימה בנחל חזקה, לא ניתן לחצות את הנחל בנקודה זו ויש להמשיך בגדה הצפונית (אולם בימים אלו, מומלץ לא לבצע את המסלול המלא).

מכאן נמשיך בשביל נוח, לצד מגלש בערוץ הנחל, ונחצה כביש המוביל לגבעת וולפסון - שכונה מבודדת ביערות הכרמל שהוקמה בטרם הכרזת פארק הכרמל. בנקודה זו, בגדה הצפונית, נמצא עין אורן, מעיין החתום כיום במבנה בטון, וממנו משוחררת כמות קטנה של מים לטבע. המים אינם ראויים לשתייה.

לאחר חציית הכביש נכנס השביל לחורש מוצל בגדת הנחל. הליכה קצרה תוביל אותנו לקרחת יער גדולה, בצידה המזרחי צומת שבילים אדום-שחור.

כאן יש לפנות ימינה עם הסימון השחור, לעבר עץ גדול ויפה של אלון התולע, ולחצות דרך עפר לצד השירותים בחניון האגם. מכאן נתקדם לכיוון צפון-מערב, דרך כרם זיתים, ונלך בגדה המזרחית של נחל אורן.

בסוף שטח החניון, יורד השביל לערוץ הנחל עצמו (קטע יבש לרוב). ההליכה כאן אינה נוחה בשל חלוקי אבן רבים, אך עד מהרה נעבור מתחת לגשר של כביש 721, ולאחר כמה עשרות מטרים נוספים נפנה ימינה ונצא מהנחל לפני צינור מים בולט.

מכאן נתחיל בעלייה חזרה לנקודת ההתחלה. העלייה מתונה ואינה קשה.

נחצה קרחת יער ונעלה בערוץ הסמוך לכביש, עד שנגיע למפגש עם דרך עפר (צומת שבילים כחול-שחור).

כעת נמשיך ישר, עם הסימון הכחול, הנכנס שוב לחורש מוצל. באזור זה של המסלול בולטת פריחת רקפות.

במרץ, ברי המזל עשויים לפגוש כאן את פריחתו של שנק החורש - סחלב בעל פריחה סגולה יפה, שייחודו בכך שאינו מוציא עלים אלא ניזון מרקב אורגני (ספרופיט).

מכאן נגיע חזרה לעיקול בו התחלנו את הטיול. נחצה את הכביש בזהירות רבה ונגיע לרכב הממתין.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

שירותים למטיילים:

 • חניון האגם - שולחנות פיקניק ושירותים רטובים.

הערות ואזהרות:

 • במסלול קיימת סכנת החלקה והוא עובר באפיק נחל אורן, אין לטייל בו בימי גשם או מייד לאחר הגשמים.
 • הבערת אש אסורה למעט בחניונים המוסדרים.
 • הרחצה באגם אסורה.
 • יש להיזהר בחציית הכביש בסוף המסלול.

הצעות טיול בסביבת סובב משמר הכרמל:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...