קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

מערת אצבע ורכס אצבע

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בכרמל   /   מערת אצבע ורכס אצבע

מסלול טיול: מערת אצבע ורכס אצבע

מסלול רכס אצבע - שביל מעגלי הצופה לים, ובו מערה ייחודית - מערת אצבע.

 • מסלול טיול
 • אזור:הכרמל
 • מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל
 • מיקום: ליד צומת אורן (מזרחית לעתלית)
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:שחור 4184
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: בתשלום בסופי שבוע בלבד
 • אורך המסלול:2.2 ק"מ (אם הולכים רק למערת אצבע וחזרה, אורך המסלול 650 מ').
 • תאריך ביצוע מסלול:8/2/2012
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:5/5/2015Etzba cave.jpg

מערת אצבע, (עמית מנדלסון, 2/4/2012)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: מעגלי מערות תצפיות יער וחורש מומלץ האתר

רקע: מערת אצבע ורכס אצבע

המדרגות, אפריל 2012

שביל הטיול אל מערת אצבע ורכס אצבע נמצא במורדות המערביים של הכרמל, ועובר בנופי חורש ובליבם מערה קסומה.

המסלול כרוך בעלייה וירידה לא קלות, אך המאמץ משתלם בדמות תצפיות מרהיבות לים ולמישור החוף.

חלק במרכז המסלול נשרף בשריפה הגדולה בכרמל בדצמבר 2010, והדבר מאפשר למטיילים לצפות בתהליכי ההתחדשות ההדרגתית של הצומח הטבעי.

איך להגיע:

הגישה למסלול היא מצומת אורן (מפגש כבישים 4 ו- 721), אליה קל להגיע ממחלף עתלית בכביש החוף.

במחלף נפנה מזרחה (ימינה לבאים מדרום, ימינה ועל הגשר שמאלה לבאים מחיפה) וניסע עד צומת עתלית. ברמזור בצומת עתלית נפנה שמאלה ואחרי מאות מטרים נגיע לצומת אורן.

בצומת נפנה מזרחה לכיוון פארק הכרמל ואחרי כחצי ק"מ נפנה ימינה לחניון פיתחת נחל אורן.

הכניסה לחניון זה בסופי שבוע ובחגים כרוכה בתשלום (לבאים ברכב), ואילו בימות חול הכניסה חופשית.

אחרי שנעבור את הקופות, נחנה בחניון. ממש ליד הקופות נמצא לוח מידע של שביל ישראל. זוהי נקודת ההתחלה והסיום.

לחץ כאן לניווט באמצעות האפליקציה לניווט שטח טריילז

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:2.2 ק"מ (אם הולכים רק למערת אצבע וחזרה, אורך המסלול 650 מ').
 • משך המסלול:3-1 שעות.
 • טיפוס מצטבר:עלייה של 130 מ' וירידה זהה. אם הולכים למערת אצבע בלבד, העלייה של 80 מ' והירידה זהה.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

המבנה הבריטי, אפריל 2012
פנים מערת אצבע, פברואר 2012
חניון פיתחת נחל אורן, אפריל 2012
היער השרוף ברכס אצבע, פברואר 2012

מסלול הטיול להלן כולל קטע הליכה מעגלי של כ- 3 ק"מ, המשלב מערה, חורש ונופים מרהיבים. במסלול נכללת עלייה לא קלה אל מערת אצבע, ולכן הוא אינו מומלץ למתקשים בהליכה או לילדים קטנים במיוחד. חציו הראשון של המסלול הוא חלק משביל ישראל.

נחלוף לצד קידוח נחל אורן 1, ומייד לאחריו נעבור בגשרון מעל אפיק נחל אורן - אחד הנחלים הגדולים של הכרמל. לאורך הנחל גדלים שיחי הרדוף הנחלים.

מייד לאחר הגשרון, נגיע לצומת שבילים. שביל סלול פונה שמאלה ומוביל לחניון (דרך מבני שירותים), אולם אנו נמשיך ישר ונטפס בשורת גרמי מדרגות, תחילה דרך החורש ואחר כך בנוף פתוח יותר. לאחר כ- 159 מדרגות נגיע למבנה אבן בולט עם חלונות גדולים וחרכי ירי. מבנה זה הוקם בתקופת המנדט הבריטי, והשתלב כפי הנראה במערך הגנה על בסיסי הצבא באזור עתלית.

מכאן ניתן לבצע תצפית ראשונה לסביבה - פתחה הגדול של מערת אורן בצידו הנגדי של נחל אורן, צומת אורן, כפר הנוער בית צבי, מושב מגדים וגבעה בולטת בקרבת החוף - תל סחר. נשים לב שהמדרון הצפוני חשוף מעצים - תופעה שנגרמת בשל קרינת השמש החזקה במדרונות הפונים דרומה (ולכן מכונים "מפנה דרומי"), ובאביב יש בו מרבדי פריחה גדולים של חרצית עטורה. מנגד, המדרון בו אנו הולכים עשיר בצמחייה, בשל קרינת שמש חלשה יחסית במפנה הצפוני. תופעה זו קיימת בערוצים רבים בארץ, אך מרשימה במיוחד בנחל אורן.

לאחר המבנה השביל ממשיך לטפס, ללא מדרגות, עד שהוא מגיע למרגלות מערת אצבע. המערה פעורה בתחתית מצוק גיר בולט, וניתן לראותה גם מהכביש. פתח המערה דמוי אצבע ענקית (גובה והפתח כ- 4 מ' ורוחבו כ- 3 מ').

צורתה הייחודית של המערה עוררה אגדה, לפיה מדובר בזכר לאצבעו של ענק שהתגורר באזור, והחדיר את אצבעו למערה בחיפוש אחר דבש. הדבורים עקצו את הענק, האצבע התנפחה ורק בקושי חילץ הענק את אצבעו מהמערה הצרה.

המערה היא מערה קרסטית (נוצרה בתהליכי המסה של הסלע) ובה יש שלושה אולמות, אחד אחרי השני. לשני הראשונים ניתן להיכנס ללא צורך בפנס, והאולם השלישי חשוך. במערה ניתן לראות נטיפים מעטים ופשוטים יחסית.

בכניסה למערה נמצאות ממצאים פרהיסטוריים מהתקופות הניאוליתית והפליאוליתית. ממצאים פרהיסטוריים מרשימים יותר תועדו במערת אורן. לצד המערה נמצאים עצי חרוב המהווים פינה נעימה למנוחה.

ממערת אצבע ממשיך השביל ומטפס בתלילות דרך אזור טרשי קשה להליכה, עד שלבסוף מתייצב השביל בגב הרכס. באזור זה נוכל להשקיף מערבה, לעבר מבצר עתלית, כלא 6 הנמצא למרגלותינו, תחנת הדלק "פז" מדרום לצומת עתלית, המושבה עתלית ברקע ועוד.

חדי העין יזהו מעל תחנת הדלק משטחי בטון - שריד לאחת הפרשיות הנשכחות של מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט - פרשת חטיפת משפחת לזרוביץ' באוגוסט 1938 ע"י פורעים ערביים. ההורים (ואחי האישה שהיה עימם) נרצחו ואילו שלושת הילדים שוחררו כעבור ארבעה ימים בפאתי קיבוץ משמר העמק. מקום הימצאם של הגופות היה בגדר תעלומה במשך חצי יובל שנים, עד שנתגלו בשנת 1963 בבור ליד עין הוד, בידי קצין המשטרה שלמה בן-אלקנה (שפיענח גם תעלומות נוספות ובראשן זו של איתור עצמות איש ניל"י, אבשלום פיינברג, שנרצח ברפיח). הרחבה על פרשה זו מופיעה באתר ויקיפדיה בקישורים להלן.

למטיילים שזמנם בידם, מומלץ לסור לפני או אחרי הטיול לתחנת הדלק עצמה ולראות את שילוט ההנצחה שהוצב באתר (בתחתית המדרון בצד הדרומי של התחנה - הגישה היא מהצד הצפוני של התחנה).

מאזור זה והלאה, חולף המסלול באזור שנפגע בשריפה הגדולה בכרמל בדצמבר 2010 - "אסון הכרמל".

לאורך הדרך נפגוש עצים רבים של אורן ירושלים, הניצבים מתים לאחר שנשרפו. בין העצים יש פריחה עונתית רבה של סביונים, מסרק מזרחי (פרח לבן ממשפחת הסוככיים), רקפות וכלניות. עם השנים, יקרסו האורנים השרופים, ותחתיהם יצמחו אורנים חדשים, אך תעבורנה עוד כ- 50 שנה בטרם ישוב נוף האזור לקדמותו.

השביל עולה לאזור גב רכס אצבע, וממשיך מזרחה לעבר צומת שבילים שחור-אדום. כאן אנו נפרדים משביל ישראל ופונים שמאלה בסימון השחור, היורד חזרה לנופי חורש, בהם בולטים אלון מצוי, אלה ארץ-ישראלית וער אציל, וממשיך במתינות מזרחה.

אחרי מאות מטרים, מגיע השביל לאזור אפיק נחל בוסתן. כאן פונה השביל חדות שמאלה (מול מצוק בהיר בולט בצד השני של הנחל), וממשיך בירידה מתונה. בנקודה מסוימת מתרחב השביל וחולף לצד קיר אבן נמוך. ממש מתחת לקיר האבן נמצא עץ גדול ויפה של קטלב.

מכאן, במרחק דקות אחדות, נגיע לקידוח מים (קידוח נחל אורן 4) ואחריו צומת שבילים כחול-שחור. נמשיך עם הסימון השחור שהופך לדרך עפר נוחה. בהמשך נפגוש שביל ירוק (היורד מרכס כרמיה), ולצידו מחסום לרכב. אנו נמשיך לפי הסימון השחור בתחום חניון פיתחת נחל אורן, ונחלוף לצד קידוח מים נוסף (קידוח נחל אורן 2). כאן נפגוש שביל אדום (היורד ממעלה נחל אורן). באזור זה נמצא מטע יפה של זיתים ששולב במכלול החניון.

נחצה את אפיק נחל אורן ונשוב לרכב.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

שירותים למטיילים:

חניון מטיילים (חלקו נגיש גם לנכים) - כולל שולחנות פיקניק, מי שתייה ושירותים רטובים (נבדק בפברואר 2012).

הערות ואזהרות:

 • במסלול קיימת סכנת החלקה, אין לטייל בו בימי גשם או מייד לאחר הגשמים.
 • הבערת אש אסורה למעט בחניונים המוסדרים.
 • קטע השביל באזור מערת אצבע טרשי ומחייב הליכה זהירה.

הצעות טיול בסביבת מערת אצבע ורכס אצבע:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...