קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל שורק הררי (מערב)

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בהרי ירושלים   /   טיולי פריחה במרכז   /   נחל שורק הררי (מערב)

מסלול טיול: נחל שורק הררי (מערב)

נחל שורק הררי (מערב) - נופי חורש, בוסתנים, מצודה נישאה ומעיין זעיר בהרי ירושלים.

 • מסלול טיול
 • אזור:הרי ירושלים
 • מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים
 • מיקום: צפונית למושב בר-גיורא
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:אדום 9333, ירוק 9336, כחול 9337, שחור 9357, כחול 9360
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:5 ק"מ (6 ק"מ עם חורבת טורה).
 • תאריך ביצוע מסלול:26/9/2014
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:19/1/2024Mountainy sorek west2.jpg

תצפית לשלוחת בוהן, (עמית מנדלסון, 26/9/2014)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: יער וחורש אתגרי קווי תצפיות

רקע: נחל שורק הררי (מערב)

גשר הרכבת בנחל קטלב, 2014

בשמורת נחל שורק עוברת רשת שבילים מסועפת המציעה למטיילים מגוון מסלולי טיול. המסלול משלב כמה מהפינות היפות והמרשימות בצלע נחל שורק. הוא אינו מעגלי ומחייב הקפצת רכבים. ניתן לשלב אותו עם מסלול נחל קטלב או עם מסלול נחל שורק הררי (מזרח) ליצירת מסלול הליכה ארוך יותר.

איך להגיע:

תחילת המסלול היא בתחנת הרכבת הנטושה בר גיורא, לצד אפיק נחל שורק. ניתן להגיע לנקודה זו בדרך עפר מסומנת אדום, העבירה לכל רכב, והמסתעפת מכביש 386 בעמק נחל שורק, כ- 5 ק"מ צפונית-מזרחית לצומת בר גיורא. בנקודת ההתחלה יש שלט הכוונה חום, אך יש גם פס הפרדה לבן המקשה על הבאים מכיוון מושב בר גיורא.

כיוון שהמסלול אינו מעגלי, מומלץ לשלוח תחילה רכב לנקודת הסיום, בהר יעלה (המהדרין ישאירו את הרכב בחניית שמורת מערת שורק).

הגישה לנקודה זו היא בכביש המסתעף מכביש 3855 (דרך האמפרי) לעבר מערת שורק, כמה ק"מ ממזרח לעיר בית שמש. מייד אחרי הצומת, יש לפנות ימינה בדרך העולה לפסגת הר יעלה, ולחנות בקרבת מגדל התצפית.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:5 ק"מ (6 ק"מ עם חורבת טורה).
 • משך המסלול:4-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:עלייה מצטברת של 160 מ'. ביקור בחורבת טורה יוסיף עלייה של 50 מ' וירידה חזרה.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

דיר א-שייח', 2014
מערת עין טורה, 2014
תצפית לחורבת טורה, 2014
חורש בשביל הקטלבים, 2014

נעבור בגשר מעל נחל שורק הזורם, ונחלוף לצד מבני תחנת הרכבת בר גיורא (תחנת רכבת היסטורית שאינה פעילה כיום). השביל עובר מתחת לגשר אבן יפה עליו עוברת מסילת הרכבת לירושלים, בשפך נחל קטלב לנחל שורק. מייד לאחר הגשר, ניפרד מערוץ נחל קטלב ונפנה ימינה בעלייה תלולה יחסית המשלבת מדרגות חצובות בסלע. חלקו הראשון של השביל תלול למדי ומתגבר על הפרש גובה ניכר, אך עד מהרה מתמתן השביל וממשיך לעלות בפיתולים רבים בין עצי החורש. לאחר כחצי שעה של טיפוס, נגיע למתחם גדול המוקף חומת אבן - קברו של סולטן באדר בתחום שרידי הכפר דיר א-שייח'. זוהי פינה יפה המשלבת בית תפילה מוסלמי נטוש (ובו מצבת קבר) עם שתי כיפות, ובור מים. לצערנו המקום סובל מהשלכת פסולת ע"י מבקרים חסר רגישות למקום הקדוש.

מכאן נמשיך מעט עם הסימון הירוק, דרך בוסתני שקדים ועשביה גבוהה, עד לצומת שבילים כחול-ירוק. נפנה ימינה וכמעט מיד נגיע לצומת שבילים נוספת ירוק-כחול-שחור.

עתה נמשיך מערבה עם השביל המסומן שחור, ובמרחק כ- 300 מ' נחצה ערוץ קטן. לאחר חציית הערוץ, נבחין ב"סימון שקוף" (שני פסים לבנים ללא פס צבע ביניהם), המפנה ימינה למערה קטנה וחשוכה מתחת לשביל ההליכה. במערה זו נובע מעיין - עין טורה. חלקה הקדמי של המערה עשוי להיות יבש או בוצי בקיץ, אולם בעומק המערה יש בריכה ומים צוננים עד הברכיים (דרוש פנס). זוהי פינה נעימה למנוחה.

מכאן נמשיך עם הסימון השחור, ועד מהרה נגיע לאזור משטחי סלע ולצומת שבילים כחול-שחור. לצד צומת השבילים, בצד הצפוני של משטחי הסלע, נמצאים בור עמוק ולידו חציבה מלבנית דמויית שוקת.

מצפון לנו מתנשאת גבעה חרוטית מרשימה - חורבת טורה. חלק מהחוקרים סבורים שהייתה כאן מצודה חשמונאית בשם "טור שמעון". הגישה לחורבה עצמה היא בנתיב לא מסומן (ייתכן כי יסומן בעתיד). הפסגה מתנשאת לרום 595 מ', ומעברה הצפוני משתרעת שלוחת יער - אחת השלוחות הבולטות בשמורת נחל שורק.

אחרי ביקור אופציונלי בחורבת טורה, מתחיל הקטע היפה ביותר של מסלול ההליכה - "שביל הקטלבים". בקטע זה, חולף השביל במדרון מוצל יחסית, בין מצוקים טבעיים (הנראים לפרקים מהשביל) ובו ריכוז גדול ומרשים של עצי קטלב הניכרים בגזעיהם האדומים והציוריים, עם פיתולים רבים בגזעם. חדי העין אולי יזהו פרטים בודדים של כליל החורש הנדיר מאד בהרי ירושלים.

במקומות בהם נפתח נוף החורש, נוכל לראות מצפון לנו את שלוחת בוהן המשתרעת מצפון לאפיק נחל שורק, ולצד מסילת הרכבת שתי עמדות שמירה מנדטוריות - "פילבוקסים" הקרויים כך על שם דמיונם לקופסת גלולות.

ביציאה מ"שביל הקטלבים" נצא לאזור שיחייה פזורה ומשטחי סלע מעל לשביל, המרמזים על התקרבותנו להר יעלה.

עד מהרה נגיע לצומת שבילים שחור-אדום. כאן נמשיך עם הסימון השחור, בעלייה קצרה לצד משטח סלע נטוי, לעבר צומת שבילים נוספת עם דרך רכב מסומנת כחול.

כאן נפנה ימינה ונצעד בדרך עפר בגבול היער ונגיע למסעף שביל ירוק המטפס להר יעלה. כאן נפנה שמאלה ונטפס בעלייה קצרה ותלולה לעבר הפסגה, בה נמצא מגדל תצפית של קק"ל (סגור לציבור) ושילוט הנצחה לכיבוש האזור במהלך מבצע "ההר" באוקטובר 1948.

אפשרויות נוספות

 • מצומת שבילים שחור-אדום, המשך הליכה בשביל האדום (9365), דרך אזור שיחים חשוף יחסית וירידה משמעותית, לעבר החנייה של שמורת מערת שורק (תוספת של כשעה למסלול ההליכה).
 • ממפגש דרך העפר למרגלות הר יעלה, פנייה ימינה בדרך הג'יפים למרגלות הכביש, איתה ניתן להגיע עד לתחנת המידע של קק"ל "בר בהר" (תוספת של שעתיים-שלוש למסלול ההליכה).
 • התחלת הטיול בתחנת המידע "בר בהר" וירידה במסלול נחל קטלב לעבר תחנת בר גיורא (ובאופן זה מתקצר זמן הקפצת הרכבים, ואף ניתן להפוך את המסלול למסלול מעגלי מלא שאורכו יום הליכה - בסיוע דרך הג'יפים הנופית שהוזכרה לעיל).

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

שירותים למטיילים:

במסלול עצמו אין שירותים למטיילים. בתחנת המידע "בר בהר" יש בית קפה, מגרש חנייה ושירותים רטובים (המקום עשוי להיות עמוס בסופי שבוע ובחגים).

הערות ואזהרות:

 • סכנת החלקה חמורה - יש להימנע מטיול במסלול בימי גשם או מייד לאחר הגשמים.

הצעות טיול בסביבת נחל שורק הררי (מערב):

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • הרי ירושלים - מנחם מרקוס.המפה נטענת...