קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל צופים

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בירושלים   /   נחל צופים

מסלול טיול: נחל צופים

נחל צופים - טיול ברגל או באופניים בנחל מיוער, מחצבות עתיקות ומערת קבורה מפוארת.

 • מסלול טיול
 • אזור:ירושלים
 • מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים
 • מיקום: ירושלים
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:3.5 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:27/4/2017
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:27/4/2017Wadi zofim2.jpg

מערת הנדבכים (מערת אום אל-עמוד), (עמית מנדלסון, 27/4/2017)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: מערות פארקים קווי משפחות תחבורה ציבורית יער וחורש מתקשים בהליכה

רקע: נחל צופים

פריחת אחירותם בנחל צופים

נחל צופים יורד מקצהו המערבי של רכס הר הצופים לעבר נחל שורק, בסמוך ומדרום לכביש מס' 1 העוקף את מרכז ירושלים בדרכו למעלה אדומים.

שנים רבות, היה אזור זה "מרחב תפר" שלא רבים טיילו בו, בין השכונות החרדיות בדרום (סנהדריה ורמות אשכול) ובין רמת שלמה ופאתי שועפט בצפון. בשנים האחרונות, הוסדר שביל סלול להולכי רגל ולרוכבי אופניים לכל אורך הנחל, המהווה חלק ממערכת השבילים של "פארק ירושלים" ומתאים לכל המשפחה.

היצע מקומות החנייה במסלול זה מוגבל. ניתן לחנות בקרבת תחנת גבעת המבתר של הרכבת הקלה (נקודת ההתחלה), אולם אין חנייה בנקודת הסיום. מצד שני, נקודת הסיום צמודה לתחנת אוטובוס מרכזית, כך שהמסלול מתאים במיוחד למטיילים בתחבורה ציבורית, ולחילופין ניתן להאריכו ולהמשיך רגלית לעבר שמורת ליפתא ואף אל גן לאומי עינות תלם כמסלול ארוך לאוהבי הליכה.

איך להגיע:

המסלול מתחיל בתחנת הרכבת הקלה גבעת המבתר, ומסתיים במחלף יגאל ידין.

מומלץ לבצע את המסלול בתחבורה ציבורית. בצמוד וממערב לתחנת הרכבת הקלה בגבעת המבתר, יש מגרש חנייה קטן, וכן ניתן לחנות ברחוב ששת הימים בשכונת גבעת המבתר. אין חנייה במרחק סביר מנקודת הסיום, אך בשל מרחק ההליכה הקצר יחסית, ניתן לשוב באותה הדרך חזרה לנקודת ההתחלה.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:3.5 ק"מ.
 • משך המסלול:3-2 שעות.
 • טיפוס מצטבר:150 מ' ירידות מצטברות

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

פריחת אחירותם בנחל צופים
צבי בנחל צופים

ביציאתנו מתחנת הרכבת הקלה בגבעת המבתר, נחצה את הכביש במעבר החצייה מדרום לתחנה, ונמשיך ישר מערבה. לא נפנה לרחוב ששת הימים אלא למגרש החנייה הסמוך לתחנת הרכבת, ונזהה כביש היורד מערבה אל ערוץ נחל צופים.

הכביש מתעקל בירידה מתונה, בין ריכוזי פריחת שיח אחירותם החורש (פורח כאן בצהוב בחודשים אפריל-מאי), ולמרבה ההפתעה גם קרובו - רותם המדבר, הפורח בלבן בפברואר. אחרי כ- 250 מ' נגיע לצומת דרכים ולשילוט מידע על פארק נחל צופים.

כאן נבחר את הסעיף השמאלי (התחתון), בו נמשיך בירידה מתונה לכל אורך נחל צופים. בחלקו העליון של השביל (להולכי רגל ולרוכבי אופניים בלבד), הוצבו מספר שלטי הסבר על הפארק.

לאחר 360 מ' מצומת השבילים, כדאי לפנות ימינה אל "מערת הנדבכים" (מע'רת אום אל-עמוד) - אחת ממערות הקבורה המפוארות באזור ירושלים, הממוקמת במרחק כ- 100 מ' צפונית לשביל ההליכה. משום מה, לא הוסדר שביל ההליכה למערה ואין שילוט ייעודי. כאמצעי הזדהות, יש להיפרד מהשביל מעט ממערב לשלט המספר על שיקום אפיק הנחל. אם החמצנו את הפנייה, במרחק כ- 110 מ' מתעקל שביל ההליכה לכיוון דרום-מערב, ואחרי עוד 100 מ' נגיע לאזור מתקני משחק בגדה הצפונית.

מערת הנדבכים (שם אותו הציע הפרופסור זאב וילנאי ז"ל, אך לא נקלט בציבור הרחב), או מערת אום אל-עמוד - "אם העמוד" בשמה הערבי, הינה אחת ממערות הקבורה המפוארות בירושלים. ככל הנראה, המערה נחצבה בשלהי תקופת הבית השני, וייחודה בסיתות קיר הכניסה למערה כעין נדבכי אבנים (חדי העין יזהו בצד המזרחי גם סיתות פרח). במערה עצמה כוכי קבורה רבים. לצערנו האתר הייחודי ניזוק ע"י מבקרים, כולל פיח ופסולת, אך הוא עדיין מרשים. קברים מפוארים נוספים באזור נמצאים באזור שכונת סנהדריה וכמובן בנחל קדרון למרגלות הר הזיתים.

לאחר הביקור האופציונלי במערה (בקרבתה פורחים קוציץ סורי ודם-המכבים האדום באביב), נשוב לשביל ההליכה. נחלוף על פני מתקני משחק בגדה הצפונית של הנחל ועד מהרה נגיע לאזור ובו מחצבות עתיקות רבות, שחלקן נראות היטב מהשביל הסלול.

כ- 300 מ' ממתקני המשחק, נראה בגדה הדרומית מחצבה עתיקה ובה מערה רדודה - פינה ציורית.

אחרי הליכה קצרה נוספת, מתחלף הנוף בגדה הצפונית, מיער אורנים לדרדרת עפר מהכביש, וברקע נראים בתי שכונת רמת שלמה. נחלוף על פני אזור מתקני משחק ועד מהרה נגיע לצומת עם שביל מדרגות המטפס לשכונת סנהדריה. בגדה הצפונית, נראה כאן דגם ביתו של הרבי מלובביץ' בתחומי שכונת רמת שלמה.

עד מהרה, נגיע לצומת שבילים עם שביל הליכה אל שכונת רמת שלמה. אנו נמשיך בשביל הראשי, ונחלוף על פני מתחם השירות הווטרינרי (כאן יש פריחה יפה של אחירותם החורש ושיטה כחלחלה).

בקצה השירות הווטרינרי, נגיע לפאתי מחלף ידין. מכאן, ממשיך שביל ההליכה במעקף ארוך (כ- 700 מ') עד לשדרות גולדה מאיר, תוך מעבר במספר מעברים תחתיים ולצד הכביש הסואן. בקטע זה שולב גינון נרחב בצמחי בר, כולל פריחה מרשימה של חוטמית זיפנית, לוע-הארי הגדול וכן מרוות יהודה ופרגה צהובה (פורחים באביב). עם הגיענו לשדרות גולדה מאיר, נחצה את הכביש במעבר החצייה המרומזר, ונפנה ימינה לעבר תחנת האוטובוס (ניתן גם להמשיך בשביל האופניים במורד פארק ירושלים, אל נחל שורק, בואכה שמורת ליפתא ואף להמשיך אל גן לאומי עינות תלם.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • חודש אפריל - פריחת חוטמית זיפנית ולוע-הארי הגדול (בעיקר במחלף ידין), ולאורך המסלול אחירותם החורש.

שירותים למטיילים:

 • שביל אופניים סלול, פינות ישיבה, מתקני משחק וברזיות לאורך הדרך.

הערות ואזהרות:

 • השביל סלול ומתאים גם לעגלות ילדים, אולם אינו מתאים לנכים בהעדר חנייה ייעודית עבורם.

הצעות טיול בסביבת נחל צופים:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • ירושלים וכל נתיבותיה - הוצאת יד בן-צבי.

המפה נטענת...