קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

מסלולי טיולים באילת

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ישראלים רבים מגיעים לנפוש באילת, העיר הדרומית המוקפת בהרי גרניט מרשימים מכל עבריה, אך לא מנצלים את ההזדמנות כדי לבצע גיחות ממנה וליהנות מאתרי הטבע המדהימים שבסביבתה.

הר צפחות

נתחיל מהר צפחות, ההר הדרומי ביותר בישראל, שאמנם מתנשא רק לגובה 278 מ', אך למעפילים לפסגתו (הדרך מיועדת למטיבי לכת בלבד) מובטחת תצפית מדהימה על נופי המפרץ הכחול ועל העיר אילת שלחופיו. למעשה, נקודת התצפית מפסגת הר צפחות תאפשר לנו לתצפת על ארבע מדינות שונות בעת ובעונה אחת: ישראל, ירדן, מצרים (סיני) ואפילו סעודיה, ובכך היא ייחודית גם ברמה העולמית - מעטים מאד המקומות המאפשרים תצפית על ארבע מדינות בו זמנית.

פסגת ההר צפחות היא חלק ממסלול שביל ישראל (החוצה את המדינה מתל דן שבצפון ועד חוף אילת בדרום) ונחשבת לאחת מנקודות השיא של שביל ישראל. בדרך אל הפסגה נחלוף בנופים מדבריים ציוריים, עם שפע סלעים אדומים, עצי שיטה מרשימים ואם יתמזל מזלנו נפגוש גם בשיירות גמלים וביעלים עטורי קרניים החוצים את דרכנו בעצלתיים.

Har tzfachot3.jpg


חוף האלמוגים באילת

לאחר הביקור בהר צפחות נרד להתרעננות בחוף האלמוגים, היפיפיה הנמצא למרגלות הר צפחות, קרוב מאד לבית ספר שדה אילת. זוהי שמורת טבע תת-ימית עשירה בשפע שוניות אלמוגים לאורך החוף, וסביבן עולם חי מגוון של דגים וחסרי חוליות ימיים. מומלץ להגיע לכאן עם ציוד שנורקל (ניתן גם לשכור ציוד בשמורה, בתשלום נוסף) ולהיעזר בשני הגשרים בחוף המוליכים אל תוך הים כדי להיכנס לים בביטחה. חשוב לזכור שעל הקרקעית ישנם קיפודי ים ולכן אין להיכנס מהחוף או ללא ביגוד ונעליים מתאימים.

לאלו מבינינו המעדיפים ביקור "סולידי" יותר מומלץ להרחיק מעט דרומה לעבר המצפה התת-ימי. הכניסה אמנם בתשלום, אך הביקור במקום הוא חוויה בפני עצמה ומאפשר לנו הכרות עם מגוון בעלי חיים ימיים. גולת הכותרת של הביקור היא כמובן הביקור במצפה התת-ימי. גשר ארוך מוליך אל תוך המצפה, הבנוי משני אולמות תצוגה תת ימיים במפלסים שונים המאפשרים תצפית ב-360 מעלות על מגוון האלמוגים והדגים שסביב המצפה.

מעל לפני הים ישנו מגדל לתצפית על הים ומפרץ אילת. בשנת 2014 גם הוקם במצפה התת-ימי אקווריום עצום ממדים שניתן לטייל בתוכו בתוך מנהרה מזכוכית ולצפות במיני הכרישים השונים.

Coral sea2.jpg


פארק הצפרות באילת

"להשלמת החוויה הזואולוגית", לאחר שצפינו ביעלים ובגמלים בהר צפחות, באלמוגים, בדגים ובכרישים בחוף האלמוגים, כדאי גם לבקר בפארק הצפרות באילת, שמצפון לעיר.

במרחק נסיעה קצרה מהעיר (ניתן לקחת מונית למעבר הגבול עם ירדן), נגיע לאתר צפרות ייחודי השוקק במגוון בעלי כנף שונים. פארק זה מציע שפע יחסי של צמחייה ומים ולכן ציפורים נודדות רבות עוצרות כאן בתור "תחנת ריענון" קריטית, לפני חציית המדבר או בסופה (בדרכן מצפון ומרכז אירופה לעבר מרכז ודרום אפריקה). הזמן הטוב ביותר להגיע לכאן הוא בסתיו ובאביב – עונות הנדידה הקלאסיות, אך גם בשאר השנה ניתן למצוא לא מעט ציפורים שבחרו "להשתקע" כאן. הפארק מציע לצפרים החובבים מגוון מקומות מסתור ומצפורים מהם ניתן לתצפת על הציפורים שבפארק באין מפריע.

אם אנו כבר בפארק הצפרות, כדאי לסור גם אל ארץ החרדונים, הנמצאת במרחק מאות מטרים בלבד. באזור זה התפתחה אוכלוסיה גדולה של חרדוני-צב גדולים ומרשימים, המגיעים לעתים לגדלים עצומים (כמעט מטר). החרדונים אינם פעילים בשעות החמות ויתכן שתידרש מעט סבלנות עד שנבחין בהם.

Eilat bird sanctuary2.jpg


מוזיאון אילת עירי

גם בתוך העיר עצמה יש מה לראות. אנו ממליצים לבקר במוזיאון אילת עירי - מוזיאון היסטורי מרתק המציג את תולדות העיר והתפתחותה לאורך שנות קיומה במאות צילומים היסטוריים, וכן מקומות חשובים כגון נמל אילת ומכרות תמנע. לצד המוזיאון נמצאת מזרקה מרשימה הפעילה מספר פעמים בשבוע בשעות הערב, ולחובבי הנוסטלגיה מבינינו - בכניסה למוזיאון ישנו אף דגם משוחזר של אוטובוס הדומה לאוטובוסים שנעו בקו תל אביב-אילת בשנת 1954.

Eilat museum1.jpg


מלונות דן

הכתבה הוכנה בשיתוף פעולה עם רשת מלונות דן, המזמינה אתכם להתפנק בבתי המלון שבאילת - מלון דן פנורמה ומלון דן אילת.

המלונות באילת נמצאים בחלקה הצפוני של טיילת אילת וקרובים לכל מוקדי התיירות המרכזיים באילת ומחוצה לה - מלונות דן באילת

DAN.jpg

מלון דן אילת, מתוך אתר מלונות דן danhotels.co.il


  • הכתבה מכילה תוכן שיווקי.