קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

הר צפחות

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בהרי אילת ובדרום הערבה   /   הר צפחות

מסלול טיול: הר צפחות

הר צפחות - השביל הדרומי ביותר בישראל, ממנו נשקפת תצפית מדהימה למפרץ אילת ולארבע מדינות שונות.

 • מסלול טיול
 • אזור:הרי אילת ודרום הערבה
 • מפת סימון שבילים: 20 - הרי אילת
 • מיקום: דרומית לאילת
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:אדום 20560, ירוק 20566, כחול 20568, שחור 20567
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:4 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:18/2/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:24/2/2016Har tzfachot1.jpg

הר צפחות, (עמית מנדלסון, 18/2/2013)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: רומנטיקה מדבר קווי תצפיות תחבורה ציבורית שביל ישראל מומלץ האתר

רקע: הר צפחות

הר צפחות, פברואר 2013
השביל השחור, פברואר 2013
מבט לאי האלמוגים, פברואר 2013
נחל צפחות, פברואר 2013

הר צפחות, הדרומי בהרי ישראל, מתנשא לגובה 278 מטרים בלבד אבל מיקומו הייחודי מעל מפרץ אילת הופך אותו לאחד המקומות היחידים בישראל מהם ניתן להשקיף לעבר ארבע מדינות - ישראל, ירדן, מצרים (סיני) וערב הסעודית. מספר שבילי טיול, כולל שביל ישראל עולים אל פסגת ההר ומאפשרים וריאציות שונות לטיול במקום המדהים הזה. כיוון ההליכה המומלץ הוא מנחל צפחות, ואז נוף המפרץ הכחול מתגלה במפתיע לאחר הליכה מתונה בנוף המדברי.

שמו של ההר ניתן לו על שם סלעי ציפחה הנמצאים באזור זה.

בגלל הפרש הגובה בין הר צפחות לחוף מפרץ אילת, העלייה מכיוון המפרץ אל פסגת ההר מיועדת למיטיבי לכת בלבד (בעוד שהעלייה מנחל צפחות והירידה לכיוון המפרץ, מתאימה לאוהבי הליכה).

המסלול המלא בוצע בפברואר 2013. בדצמבר 2014 בוצע חלקו של המסלול בשביל המסומן ירוק, מכיוון נחל גשרון לבי"ס שדה אילת, ובפברואר 2016 בוצע חלקו של המסלול בנחל צפחות וירידה מההר בשביל המסומן כחול.

איך להגיע:

המסלול אינו מעגלי ומחייב הקפצת רכב לנקודת הסיום, בחנייה בכניסה לבית ספר שדה אילת.

בי"ס שדה נמצא כשישה ק"מ דרומית לעיר אילת, בין בתי המלון בחוף אלמוג ובין המצפה התת-ימי.

מכאן ניסע לתחילת המסלול במפגש נחל שלמה ונחל צפחות, לא הרחק מ"חוות הגמלים" בנחל שלמה.

לשם כך נחזור בכביש 90 צפונה כשני ק"מ, נפנה לנחל שלמה (לצד הפנייה נמצא "בית ויליאמס" - מבנה אבן מוקף עצים, ששימש לפני מלחמת העצמאות כמקום מגוריו של הגיאולוג הבריטי ויליאמס. הלה עסק בכריית מחצבים באזור, ונטש את ביתו עם שחרור אילת במבצע "עובדה" ועבר לעקבה הסמוכה), וניסע בכביש אספלט קרוב ל- 2 ק"מ. אחרי כ- 2 ק"מ, בפיצול הדרך, יש לבחור את הסעיף השמאלי (דרך עפר לא סלולה אך עבירה לכל רכב, למעט לאחר שטפונות משמעותיים). נחלוף על פני חוות הגמלים ואחרי כמה מאות מטרים, בעיקול של הנחל, נגיע לחניון הלילה בשפך נחל צפחות לנחל שלמה. כאן נשאיר את הרכב - מרחק נסיעה של כחמישה ק"מ מנקודת הסיום לנקודת ההתחלה.

קיימות חלופות נוספות לסיום המסלול, בחוף המגדלור ובאזור המלונות בחוף הדרומי. למטיילים ברכב בודד, ניתן לשקול הליכה באחת מחלופות אלו (אולם הן קשות יותר טופוגרפית ומתאימות למיטיבי לכת)

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:4 ק"מ.
 • משך המסלול:4-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:עליות מצטברות של 175 מ' וירידה מצטברת של 275 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

ממפגש הנחלים שלמה וצפחות נצעד במעלה נחל צפחות. הערוץ רחב יחסית ולאורכו צומחים עצי שיטה. מרבית השיטים התייבשו לאחר רצף של שנים שחונות באזור אילת. המסלע הגרניטי באזור זה כולל גם סלעי ציפחה, בעלי מבנה דמוי לוחות דקים. כמו כן בולטים פה ושם דייקים - עורקים צבעוניים בסלע הסובב. להסבר מפורט על התופעות הגיאולוגיות באזור, מומלץ להצטייד בספרו של הגיאולוג יעקב דפני - "הרי אילת: נופים, מינרלים ומאובנים".

לאחר כקילומטר הליכה, ולאחר שנחלוף על פני צומת שבילים ירוק-שחור, נגיע לעיקול גדול בנחל צפחות. הערוץ הראשי בא מימין ויורד במפל שגובהו מספר מטרים, ואילו השביל מתחיל לטפס בערוץ צדדי ועד מהרה נגיע לצומת שבילים נוספת שחור-ירוק. אנו נמשיך בסימון הירוק, כאשר כאן נחבור לתוואי שביל ישראל המגיע ממעלה גישרון וממשיך איתנו לעבר פסגת הר צפחות.

העלייה קצרה ואינה קשה במיוחד, ועד מהרה נגיע ל"פסגה" ממנה נשקף נופו המדהים של מפרץ אילת - אחת מנקודות השיא עבור צועדי שביל ישראל. זהו מקום מתבקש להפסקה ארוכה, אך אינו הפסגה האמיתית. בנקודה זו חובר אלינו שביל מסומן כחול, בו נפנה שמאלה ותוך דקות אחדות נגיע לפסגה האמיתית של הר צפחות - 278 מטרים מעל לחוף מפרץ אילת.

הנוף מכאן מרהיב, ומרשים במיוחד הנוף לכיוון מרחבי סיני. אפשר לראות מכאן היטב את "אי האלמוגים" (ג'זירת פרעון) ואת החופים מדרום לטאבה, כמו גם את ג'בל עצפיר הנמצא ממערב להר צפחות. בצפון-מזרח נראה את נמל אילת וחלקים מהעיר אילת, ורחוק יותר העיר עקבה והרי עקבה, ואילו בדרום-מזרח, מעבר למפרץ אילת, נראית העיר הסעודית חקל.

מכאן יש לנו שלוש דרכים שונות לרדת למפרץ (דרך רביעית, בשביל מסומן אדום לאזור מלון הנסיכה, נסגרה למטיילים בשל קרבתה לגבול).

הדרך הפופולארית, בה עובר גם שביל ישראל היא לשוב לצומת השבילים ולהמשיך בשביל המסומן ירוק, עימו נרד לרמה מתונה יותר בה נפגוש שביל מסומן שחור. אנו נמשיך עם הסימון הירוק, הנוטה לצפון-מזרח ועד מהרה יורד צפונה וממשיך על גב שלוחה צרה וארוכה מדרום לערוץ נחל גרעינית, עד שלבסוף נגיע לשולי בית ספר שדה אילת. השביל עוקף את בי"ס שדה מצידו הצפוני ויוצא לכביש הראשי.

דרך נוספת היא להמשיך עם השביל הכחול, לעבר מלונות חוף אלמוג. הממשיך צפונה ברכס הר צפחות ובאזור קו פרשת המים בין נחל גרעינית ובין נחל צפחות. שביל זה יורד בתלילות לאוכף המפריד בין נחל גרעינית (במזרח) ליובלי נחל צפחות (במערב) ובו צומת שבילים. מכאן נטפס בתלילות לפסגה נמוכה יותר. עתה נתקדם צפונה, ונגיע לעוד פסגה ובה שקע - בעבר ניצבה כאן עמדה צבאית ישנה מהתקופה שקדמה למלחמת ששת הימים. מנקודה זו יש לנו ירידה ארוכה ולעיתים תלולה לעבר ערוץ חסר שם, ולבסוף נצא לקצה כביש במתחם מלונות חוף אלמוג - כחצי ק"מ מהכביש ועוד חצי ק"מ צפונית לבית ספר שדה אילת.

הדרך השלישית והאתגרית יותר לרדת מהר צפחות, היא בשביל המסומן שחור לעבר חוף המגדלור. כדי להגיע לשביל זה צריך לרדת מעט עם הסימון הירוק, עד לצומת שבילים ירוק-שחור. השביל השחור יורד בערוץ תלול, כאשר פה ושם יש מדרגות סלע אותן נעקוף בזהירות. לאחר כקילומטר מפסגת ההר, עוקף הסימון את "המפל הגדול" שבערוץ, שגובהו כעשרה מטרים. העקיפה מתבצעת בצד הימני של המפל, ומחייבת זהירות בהעדר דרגיות במקום.

קצת לאחר "המפל הגדול" מצטרף ערוץ נוסף מימין, ואחריו ניכנס למעשה למתחם של מחצבת גרניט נטושה. סכר עפר חוסם את הערוץ, ואחרי שנעבור אותו נצא לכביש החוף, מדרום למרכז המחקר האוניברסיטאי ולמצפה התת-ימי. בנקודה זו יש עץ גדול ויפה של שיטה סלילנית. מכאן יש לנו הליכה של כקילומטר וחצי עד לבי"ס שדה אילת (ניתן גם להשאיר רכב בסוף השביל השחור).

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

בשנים גשומות - פריחת טפרוסיה נאה, צמרורה אפריקאית ומינים נוספים בשביל השחור היורד מהר צפחות לחוף המגדלור.

שירותים למטיילים:

 • בקרבת נקודת ההתחלה - חוות הגמלים.
 • חניון לילה בתחילת המסלול (ללא מי שתייה ושירותים כלשהם).
 • בסוף המסלול - בי"ס שדה אילת.

הערות ואזהרות:

 • המסלול חשוף לשמש, ובקיץ ניתן לביצוע רק השכם בבוקר או לעת ערב.
 • השביל השחור תלול יחסית ומתאים (גם בירידה) למיטיבי לכת בלבד.
 • העלייה מכביש 90 להר צפחות, בכל השבילים, מיועדת למיטיבי לכת בלבד.
 • חלק מהשבילים באזור קרובים לגבול, ואין לסטות מהמסלולים המסומנים.

הצעות טיול בסביבת הר צפחות:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • הרי אילת - נופים, מינרלים, מאובנים - יעקב דפני.

המפה נטענת...