קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

פארק הצפרות באילת

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בהרי אילת ובדרום הערבה   /   פארק הצפרות באילת

פארק הצפרות באילת

פארק הצפרות באילת - אתר צפרות ייחודי במרחק נסיעה קצרה מהעיר אילת.

 • נקודת עניין
 • אזור:הרי אילת ודרום הערבה
 • מפת סימון שבילים: 20 - הרי אילת
 • מיקום: דרומית למעבר הגבול ערבה
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:נגיש
 • שעות ביקור:שעות היום
 • כניסה:חינם
 • תאריך ביקור:29/11/2016
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:29/11/2016Eilat bird sanctuary1.jpg

פארק הצפרות באילת, (עמית מנדלסון, 29/11/2016)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: פארקים טיול לצד מים משפחות בעלי חיים נגיש לנכים

פארק הצפרות באילת

דקלי הדום בכניסה לפארק
תמירון
שילוט הסבר

פארק הצפרות באילת הינו ראשון מסוגו בישראל. כידוע, הארץ ובפרט אזור הבקע הסורי-אפריקאי, מהווה אחד מנתיבי הנדידה המרכזיים לציפורים, מצפון ומרכז אירופה לעבר מרכז ודרום אפריקה. אילת וסביבתה הקרובה, העשירים בצמחייה ובמים, משמשים כ"תחנת רענון" קריטית לעופות רבים, לפני חציית המדבר או בסופה. המקום שוקק חיים בפרט בעונות הנדידה, בסתיו (אוגוסט-אוקטובר) ובאביב (פברואר-אפריל), אך עופות לא מעטים בוחרים גם להעביר כאן את החורף. כמו כן, ניתן לצפות גם בעופות מקומיים הנמצאים באתר כל השנה. הפארק משלב אגם מים מליחים (עודפים של מתקן ההתפלה "סבחה") ובריכות מלח תעשייתיות הנמצאות מדרום לפארק - שילוב המושך לכאן מגוון רב של עופות מים.


איך להגיע:

פארק הצפרות נמצא כ- 100 מ' דרומית-מערבית למעבר גבול ערבה (ע"ש יצחק רבין).

כביש חקלאי מסתעף מדרך מס' 109 (מחלף אילות-מעבר גבול ערבה), כ- 50 מ' לפני מעבר הגבול, ועובר דרך דקלי הדום באילת ובהמשך, לפי השילוט, המשך לעבר הפארק.

לא ניתן להגיע לפארק כיום בתחבורה ציבורית, אך יש אפשרות לקחת מונית לפארק, ולחזור רגלית בדרך העפר הנמשכת מפארק הצפרות דרומה (בגדה המזרחית של תעלת הקינט) ומובילה לאחר 3 ק"מ לחוף הים וק"מ אחד נוסף עד בתי המלון.

וייז: פארק הצפרות.

על האתר: פארק הצפרות באילת:

לאחר החנייה בכניסה למתחם, נצא לסיור רגלי באתר (הכניסה ליחידים חופשית, אך קבוצות מתבקשות לתאם את הביקור מראש). אורכו של מסלול ההליכה באתר הינו כ- 800 מ', עם אפשרות למסלול קצר יותר של כ- 400 מ'.

במהלך ההליכה נחלוף דרך מספר נקודות תצפית. בכניסה לפארק נמצא מצפור הצופה לעבר בריכות המלח, ובהמשך נגיע למצפור-אנדרטה לזכר "נגמ"ש השישה" - אסון שהתרחש באביב 2004 ובו נספו שישה לוחמי סיירת גבעתי בפיצוץ מטען חבלה בחבל עזה. אחד הלוחמים, אדרון עמר, היה בן העיר אילת ולכן הונצחו הלוחמים במקום זה. המצפור צופה על בריכות המלח ואי מלאכותי (שלא ניתן לעלות עליו). בחורף ניתן לעיתים לפגוש בבריכות המלח את ציפורי הפלמינגו המרשימות. בדופן המערבית של הפארק נמצא מצפור נוסף המוקדש לעופות הדורסים, ומעט אחריו מסתעף שביל גישה רגלי ל"ארץ החרדונים" (מרחק כ- 300 מ').

אנו נמשיך בשביל ההיקפי של פארק הצפרות, ונגיע לשני מצפורים קטנים בגדתו של "אגם אניטה" המושך אליו מגוון עופות מים. לאחר המצפור השני נשוב לכניסה לפארק, כאן נמצאים חנות הפארק ומבנה השירותים.

לאורך הדרך שולבו שלטי הסבר מפורטים על הציפורים הנפוצות בפארק, ועל צמחי הנוי הבולטים (רבים מהם מינים מקומיים באזור אילת). כמו כן, ניתן לפגוש בפארק במהלך השנה שפע פרפרי לבנין הסלוודורה, הבולטים בגווניהם הייחודיים (כתום-לבן-שחור).

כדאי לבקר גם בשתי נקודות סמוכות:

 • ארץ החרדונים - מישור ובו עצי שיטים, למרגלות כביש הערבה ובקרבת פארק הצפרות ומתקן ההתפלה "סבחה". לפני כעשר שנים הסתבר כי שטח זה, ששימש בעבר להשלכת פסולת, מכיל בתוכו ריכוז צפוף ומרשים של הלטאה חרדון-צב מצוי. זוחל גדול ומרשים זה הינו צמחוני ושוכן במאורות הפזורות באזור. חרדוני-הצב נפגעו קשות מפיתוח חקלאי והתיישבותי, ומאויימים גם ע"י ציידים למטרות מאכל (דבר שאסור בישראל).

דרך עפר עבירה לכל רכב מוליכה מכביש 109 וחוצה את "ארץ החרדונים" מדרום לתעלת ההטייה של נחל רודד. התנועה בשטח מוגבלת לדרכי העפר המתוחמות בלבד, ואין לרדת מהרכב כדי לא להבריח את החרדונים. בימים קרים או בשעות החמות יותר בקיץ, החרדונים אינם פעילים, וגם כאשר הם פעילים - נדרשת לעיתים סבלנות רבה כדי להבחין בנוכחותם בשטח.

 • דקלי הדום של אילת -

הדקלים צומחים משני צידי כביש המקשר את מעבר הגבול עם פארק הצפרות, וניתן להגיע עד אליהם ממש ברכב. דקלים אלו שייכים למין "דום מצרי", וייחודם בגזעיהם המסתעפים (בניגוד לתמר המצוי או לדקלי הוושינגטוניה הנפוצים בערי ישראל). תפוצתו של מין זה הינה בעיקר במזרח אפריקה, ואילו בחופי סיני ובאזור אילת, המין נדיר ביותר. בישראל יש רק שתי קבוצות טבעיות של דקלי דום. הפרטים הצפוניים ביותר בעולם (באופן טבעי) נמצאים כעשרה ק"מ צפונית אלינו, בשמורת ערבת עברונה, ואילו כאן נמצאת הקבוצה השנייה והפחות מוכרת למטיילים. בעבר אף הוצע להכריז את דקלי הדום באתר זה כשמורת טבע, אך הסיכויים לכך קלושים.


פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • המקום מושך ציפורים (וצפרים) במיוחד בעונות הנדידה, בסתיו (אוגוסט-אוקטובר) ובאביב (פברואר-אפריל), אך ניתן לבקר בו כל השנה.

שירותים למטיילים:

תחנת מידע וחנות, שבילי הליכה ומסתורי צפרות, שירותים רטובים.

הכניסה לפארק ליחידים חופשית ללא תשלום. קיימת אפשרות להזמנת הדרכה לקבוצות בתשלום ובתיאום מראש, בטל' 050-7671290.


הצעות טיול בסביבת פארק הצפרות באילת:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:המפה נטענת...