קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

יער צרעה - דרך הפסלים

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשפלה   /   יער צרעה - דרך הפסלים

מסלול טיול: יער צרעה - דרך הפסלים

דרך הפסלים ביער צרעה - טיול המתאים לכל רכב וגם לאוהבי הליכה, ולאורכו פסלים סביבתיים מרשימים.

 • מסלול טיול
 • אזור:השפלה
 • מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים
 • מיקום: מערבית לצומת שמשון
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:ירוק 9380, אדום 9379
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:רכוב
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:13.5 ק"מ
 • תאריך ביצוע מסלול:12/9/2014
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:2/4/2016Tzora forest1.jpg

דרך הפסלים ביער צרעה, (עמית מנדלסון, 12/9/2014)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: יער וחורש דרך נופית פריחה משפחות מתקשים בהליכה

רקע: יער צרעה - דרך הפסלים

רכס כפר אוריה, 2014

יער צרעה (או יער הנשיא, ע"ש הנשיא הראשון חיים וייצמן) הינו אחד מיערות האורנים הוותיקים בשפלה. היער נטוע על רכס גבעות בולט יחסית הצופה לעמק שורק בדרום, ובו מספר רב של דרכי יער.

קק"ל הכשירה ביער ציר תיירותי, המקשר את כביש 44 (כביש הגבורה) עם קיבוץ צרעה, והמתאים לנסיעה בכל רכב.

בקיץ 2015 נשרפו כ- 1600 דונם ביער, רובם מצפון-מזרח לכביש 44, אבל גם חלקים קטנים בתחילת ובסוף המסלול המתואר להלן. בחלקים אלו, נכרתו העצים השרופים ובוצעו נטיעות חדשות.

איך להגיע:

המסלול המוצע הינו מסלול רכוב כמעט מעגלי, שהגישה אליו היא מכביש מס' 44, בין צומת נחשון לצומת שמשון (מזרחית למושב תרום). במידת הצורך, ניתן באמצע המסלול לצאת לעבר כביש מס' 3855 המוביל מפאתי בית שמש אל מנזר דיר רפאת.

נכון לספטמבר 2015, הדרכים המתוארות במסלול עבירות לכל רכב. מהמסלול מסתעפות דרכים נוספות המיועדות לרכב שטח. בפרט, יש לשים לב כי קיים קטע קצר של הסימון הירוק ליד תל צרעה, שאינו מיועד לרכב פרטי. המסלול המתואר כאן עוקף את הקטע האמור.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:13.5 ק"מ
 • משך המסלול:4-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:200 מ' עליות מצטברות, 170 מ' ירידות מצטברות.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

דרך הפסלים, 2014
קבר שמשון ומנוח, 2014

בחלקו הראשון של המסלול נעבור ב"דרך הפסלים" - דרך עבירה לכל רכב, לאורכה הוצבו פסלים רבים, פרי עמלם של אמנים שונים. לצד הפסלים ניתן לפגוש לוחית עם שם הפסל ושם היצירה. כמו כן, יש לאורך הדרך מספר רב של חניונים עם שולחנות פיקניק. הדרך מסומנת בסימון שבילים ירוק.

נסיעה של כ- 300 מ' מהכביש הראשי תוביל אותנו אל "חניון הפסיפסים" (כינוי לא רשמי) הנמצא מול מגרש כדורסל. בקדמת החניון נמצא פסל "משוט בארץ". במתחם זה נמצאים מספר פסיפסים של בעלי חיים, רפליקות מתוך פסיפסים ברחבי הארץ (לצד מרבית הפסיפסים שבאתר יש שילוט המציין את מקורם).

הדרך ממשיכה ומתפתלת סביב שלוחות מתונות, וכמובן שפסלים מגוונים מלווים את דרכנו. לאחר 2.3 ק"מ נגיע לחניון המרכזי ביער. באתר זה הסדירה לאחרונה קק"ל סכרוני אבן קטנים כדי למנוע סחף קרקע ולסייע לעצי הזית הגדלים במקום.

עוד כ- 450 מ' נגיע לאזור פתוח מצפון לתל צרעה. הסימון הירוק ממשיך ישר, דרך קטע טרשי ולא מומלץ לרכב רגיל. כאן רצוי לפנות שמאלה ולאחר כ- 200 מ' נחלוף לצד בית המוכתר. כאן נפנה ימינה ולאחר 200 מ' נפגוש דרך מסומנת אדום, שתשמש אותנו גם בחלקו השני של המסלול.

בדרך זו, שחלקה הינו כביש סלול, נמשיך ישר ונתקדם כ- 400 מ' למרגלות תל צרעה, עד למפגש דרכים ירוק-אדום. כאן נפנה ימינה לסימון הירוק (בתחילתו יש שילוט האוסר כניסה לאוטובוסים), ונעצור ליד מערה קטנה. מנקודה זו כדאי לעלות בשביל רגלי המטפס לפסגת התל, לתצפית נוף ולאתר "קברי שמשון ומנוח" (ניתן להגיע לנקודה זו ברגל גם מצידו השני של התל).

במרחק כ- 800 מ' בסימון הירוק נגיע לצומת דרכים שחור-ירוק, נפנה שמאלה עם הסימון הירוק עוד 2.2 ק"מ ונגיע לחניון עם שביל קצר מונגש למוגבלי תנועה. כדאי לחנות כאן ולצאת לסיבוב קצר של כ- 400 מ' ברגל. בקצה השביל המונגש נמצאת תצפית נוף יפהפייה לעבר אזור בית שמש. מכאן נפנה ימינה עם הסימון השחור, ונעלה במדרגות לתצפית נוספת מזרחה, כולל מבט למצוקים שבמזרח יער צרעה. מכאן נגלוש בין העצים חזרה לדרך במרחק עשרות מטרים מהרכב הממתין. נשוב לרכב ולאחר כ- 300 מ' נגיע לחניון בקצה דרך הפסלים. חניון זה ממוקם בקצה שלוחה מיוערת, ממערב לה נמשכים מדרונות לא מיוערים המכוסים בבתת סירה קוצנית (רכס כפר אוריה). זהו אזור ייחודי מבחינה בוטנית וזואולוגית, המהווה גבול תפוצה צפוני לצמחים כמו עדעד המדבר. בעבר הוצע המקום כשמורת טבע (שמורת כפר אוריה) אך כיום הוא ניזוק ע"י רכבי שטח המחפשים "אתגרי עבירות" במדרונות התלולים.

מנקודה זו יש תצפית יפהפייה לעמק שורק, לרכס כפר אוריה ולמנזר דיר רפאת שלמרגלותינו. בסוף אוגוסט-אמצע ספטמבר, פורחים במדרון למרגלות החניון מאות חצבים המשדרגים את חוויית הטיול. מעל לחניון יש ספסלי ישיבה המשקיפים לנוף המרהיב.

נסיעה קצרה נוספת, במהלכה נחצה שביל רגלי מסומן שחור, תוביל אותנו לצומת דרכים ירוק-אדום. אם התעייפנו, נפנה עם הסימון האדום ימינה ולאחר ירידה ארוכה באורך כ- 900 מ' (רובה כביש סלול), נצא לכביש 3835 בשולי עמק שורק. פנייה כאן ימינה תוביל אותנו למנזר דיר רפאת, ואילו פנייה שמאלה תוביל לבית שמש ולכביש 38.

למעוניינים להמשיך, כדאי לפנות דווקא שמאלה ולהמשיך בדרך המסומנת אדום, המוליכה חזרה לכביש 44. בדרך, נחלוף למרגלות מצוקי צרעה ואחר כך נפגוש שוב את דרך הפסלים למרגלות תל צרעה. ניפרד ממנה וקרוב מאד לנקודת הסיום נעבור בצמוד ומעל לאתר "קבר דן". עד למלחמת העצמאות שכן כאן מבנה עתיק שהוקדש לשייח' עורייב. בדורות האחרונים התקדש המקום לתושבי האזור, ועבר תוספות בנייה המטשטשות את מראהו המקורי. לעומת קברים אחרים, קבר זה אכן נמצא בנחלת שבט דן ההיסטורית, אך אין כל תיעוד היסטורי קדום המבסס את ההנחה שדן בן יעקב קבור כאן.

מ"קבר דן" נמשיך עוד כ- 300 מ' (רובם בצמוד ומדרום לכביש 44) ונצא לכביש 44, קרוב מאד לנקודת ההתחלה. למעוניינים, ניתן להתקדם בדרכי היער עוד כ- 600 מ' ולחזור לכניסה הראשית ליער צרעה (בנקודה זו ניתן לפנות לשני הכיוונים).

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • פריחה מרשימה של חצבים במורדות רכס צרעה בין סוף אוגוסט לאמצע ספטמבר.
 • עפ"י דיווחי מטיילים, פריחת אירוס ארם-נהריים בתל צרעה סביב אמצע אפריל.

שירותים למטיילים:

מספר חניונים עם פינות ישיבה. אחדים מהחניונים כוללים פינות מונגשות למוגבלי תנועה.

הערות ואזהרות:

 • ייתכן עומס מטיילים בשבתות יפות בחורף ובאביב.
 • ביצוע המסלול המלא כמסלול רגלי, מתאים למטיילים אוהבי הליכה. מטיילים המתקשים בהליכה יכולים לבצע את המסלול כטיול רכוב עם הליכות קצרצרות.

הצעות טיול בסביבת יער צרעה - דרך הפסלים:

המפה נטענת...