קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

יער המגינים

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשפלה   /   טיולי פריחה במרכז   /   יער המגינים

מסלול טיול: יער המגינים

יער המגינים - טיול רכוב בשפלה, אנדרטאות ותצפיות נוף.

 • מסלול טיול
 • אזור:השפלה
 • מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים
 • מיקום: צפונית לצומת נחשון
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:רכוב
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:12.5 ק"מ
 • תאריך ביצוע מסלול:1/10/2015
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:1/10/2016Defenders forest1.jpg

מצפה בקוע - אנדרטת משה שרת, (עמית מנדלסון, 1/10/2015)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: יער וחורש דרך נופית אנדרטאות משפחות מתקשים בהליכה

רקע: יער המגינים

מטוס הנורד, 2015

יער המגינים משתרע על פני מספר גבעות בין כרמי יוסף לצומת נחשון. ביער זה הוקמו מספר רב של אנדרטאות לחללי מלחמת ההתשה ומלחמת יום הכיפורים, אך גם מלחמות אחרות.

בשל סמיכותו היחסית לדרום גוש דן, זהו אחד מאתרי הפיקניק הפופולאריים במרכז הארץ. בחורף ובאביב יש בפינות שונות ביער פריחה מגוונת. אלמנט ייחודי ביער, המושך בעיקר "יודעי ח"ן", הינו כתובות "תחום גזר" הפזורות פה ושם ברחבי היער.

אורך המסלול הבסיסי, ממסעף בקוע דרך מטוס הנורד, צומת נחשון, הטבעת הקטנה ביער המגינים, ואנדרטת "משבר לתקווה", הינו 12.5 ק"מ. ביצוע הטבעת הגדולה במקום הטבעת הקטנה, יוסיף למסלול עוד 1.5 ק"מ.

המסלול המלא בוצע באוקטובר 2015 ועודכן ברובו בפברואר 2016. באוקטובר 2016, נבדק רק חלקו המזרחי של המסלול.

איך להגיע:

המסלול המוצע הינו מסלול רכוב לא מעגלי, שהגישה אליו הינה מכביש מס' 3 מערבית למושב בקוע. במסלול המוצע נכללים שני חלקים נפרדים, וביניהם נסיעה קצרה בכביש 44 - ניתן לבצע כל חלק במסלול בנפרד.

הגישה המומלצת למסלול הינה ממחלף לטרון, המשך בכביש 1 לכיוון מסעף בקוע. התחנה הראשונה ממוקמת לפני צומת נחשון, כאשר הפנייה אליה אפשרית מכיוון מזרח בלבד.

לבאים מדרום (אשדוד, באר שבע) כדאי להגיע בכביש 3 מכיוון מחלף שורק, לחלוף על פני צומת נחשון ולהסתובב במסעף בקוע.

הבאים מאזור רחובות/רמלה יגיעו לצומת נחשון, ימשיכו לכיוון ירושלים ובמסעף בקוע יסתובבו חזרה.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:12.5 ק"מ
 • משך המסלול:4-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:80 מ' עליות מצטברות, 80 מ' ירידות מצטברות.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

אנדרטת "נצר אחרון", 2015
אנדרטת רס"ן אסף אסולין, 2015
פריחת רקפות ביער, 2016
פריחת חבצלת קטנת-פרחים ביער, אוקטובר 2015

תחנתנו הראשונה במסלול הינה מטוס הנורד ביער בקוע. מצומת חטיבה שבע נמדוד 6 ק"מ (או 1.4 ק"מ מהכיכר הקטנה במסעף בקוע, למגיעים מכיוון צומת נחשון) ולפני צומת נחשון נפנה ימינה לדרך כורכר (בפנייה יש שלט הכוונה חום).

במזלג דרכים אחרי 100 מ' נבחר את הסעיף השמאלי, החוצה שדה חקלאי ולאחר עוד 100 מ' נגיע לפינת יער. כאן נפנה שמאלה ובמרחק כ- 100 מ' נגיע אל מטוס הנורד - פינת זיכרון מוזנחת אך ייחודית בדרום יער המגינים, לזכר חללי חטיבת הצנחנים 317. מטוס זה השתתף בהצנחה המבצעית באזור מעבר המיתלה בסיני במבצע קדש (אוקטובר 1956). מטוסים מדגם זה שימשו את חיל האוויר במשך כ- 20 שנה.

שילוט באתר אוסר על העלייה למטוס, ולמי שמתקשה להתאפק, נא לזכור כי נקודה זו לא הוסדרה בטיחותית למטיילים, קיימת סכנת החלקה ונפילה והכניסה לתוך המטוס הינה באחריות המבקרים בלבד.

לצערנו חלק ממבקרי המקום אינם שומרים עליו כך שפינה זו הושחתה בגרפיטי, אך היא עדיין מהווה אטרקציה של ממש לילדים. במרחק כ- 200 מ' ממזרח, מעבר לשדה, נמצאת אנדרטה לזכר חיילי גדוד שריון 95, המשלבת סדרת "תלוליות" אבנים, שכל אחת מהן מנציחה את אחד הנופלים.

מכאן נשוב לכביש 3, ובצומת נחשון נפנה ימינה לכביש 44. נמדוד 2.3 ק"מ ונפנה ימינה אל יער המגינים (במקום יש שילוט הכוונה).

ביער עוברות דרכי קק"ל רבות, אך למסלול המוסדר לכל רכב (כביש אספלט) יש צורה דמויית הספרה 9 (עם שתי "טבעות" במקום אחת, המאפשרות שתי וריאציות שונות למסלול). "הרגל" של ה- 9, היא קטע המבוצע הלוך ושוב. ה"טבעת" הקטנה הינה המעניינת יותר, ולמבקרים ביער לראשונה או ללחוצים בזמן, כדאי להתמקד בה.

מהכניסה ליער נתקדם בכביש הסלול, נחלוף לצד מספר אנדרטאות והסתעפויות לדרכים צדדיות, ולאחר כ- 750 מ' ניצמד לגבול היער עם שדה חקלאי. נמשיך בגבול השדה עוד כ- 700 מ' ונגיע ל"צומת המרכזי" ביער. בשולי השדה מסתתרת באר בקוע, היבשה כיום ומכוסה בסבכת ברזל צפופה.

יש לשים לב כי כבישי הטבעת מנקודה זו הינם חד-סטריים, ואילו הקטע בו נסענו עד כה הינו דו-סטרי.

הכביש בו נסענו עד כה, ממשיך לתוך היער במעלה ערוץ, בדרכו להשלים את הטבעת הגדולה. אנו נפנה כאן ימינה ומייד ניכנס לכביש צר המטפס בין עצי היער. לאורך קטע העלייה לא הוסדרו כמעט פינות המאפשרות עצירה בטוחה, אם כי בתחילת הדרך יש ריכוז גדול ויפה של רקפות הפורחות סביב חודש פברואר.

כעבור כקילומטר מהצומת, נגיע אל מצפה בקוע (נ"ג 261) ואנדרטת משה שרת, המנציחה את פועלו של ראש ממשלת ישראל השני. האנדרטה מורכבת מעץ תמר יפה וסביבו כעשר אבני זיכרון המנציחות ציוני דרך בפעילותו המדינית והפוליטית של שרת. בקרבת האנדרטה ניצב מגדל תצפית שריפות של קק"ל, הסגור למטיילים.

לאחר שנחלוף על פני מצפה בקוע, נעבור לצד חניון פיקניק ונפגוש את כביש הטבעת הגדולה. כאן נפנה ימינה, ונעצור אחרי כ- 50 מ'.

בחלקת היער שממזרח לדרך, נמצאות שתיים מכתובות תחום גזר. כתובות אלו כתובות בעברית וביוונית, ומתוארכות לתקופה ההלניסטית (המאה השנייה לפני הספירה). סביב העיר גזר הקדומה תועדו כ- 13 כתובות סלע, שחלקן נותרו באתרן עד היום. הכתובת הקרובה אלינו נמצאת על סלע במרחק כ- 50 מ' ממזרח לכביש, ועשויה להיות קשה לאיתור. אין לחפש בסלעים במדרון הדרומי, אלא בסלעים הממוקמים "על גב השלוחה", וספציפית סלע שבצמוד וממערב לו שטח אדמה. באזור זה יש ריכוזים גדולים ומרשימים של חבצלת קטנת-פרחים הפורחת בספטמבר, ורקפות בפברואר.

אם נמשיך עוד כ- 200 מ' מזרחה בין עצי היער, נגיע לעץ אקליפטוס בודד בין האורנים. מטרים בודדים מדרום לאקליפטוס, נמצאת כתובת נוספת (ולמתקשים באיתור הכתובת הראשונה, ייתכן שכדאי תחילה לאתר את הכתובת השנייה, לקבל מושג על מראה הכתובות ולחזור לחפש את הראשונה).

נשוב לרכב ואחרי כ- 50 מ' נוספים, נגיע לצומת עם דרך כורכר טובה (כאן יש גם שילוט הכוונה למחנה תנועות נוער). בנקודה זו נפנה שמאלה לדרך הכורכר, במזלג הדרכים הראשון נפנה שמאלה ונמשיך כ- 700 מ' מהכביש עד לאנדרטת משבר לתקווה. אנדרטה זו משלבת בין שני סיפורי השכול, בהנצחתם של חללי צה"ל ניצולי השואה שהיו נצר אחרון למשפחתם. באנדרטה מונצחים 634 חללי צה"ל שעלו ארצה לאחר השואה ונפלו בקרבות מלחמת העצמאות. האנדרטה משלבת בה עץ זית הבוקע מהאבן ומייצג את התקווה. לצד אנדרטה זו, בין עצי היער, ניצבת אנדרטה נוספת לזכרו של רס"ן אסף אסולין שנפל בקרב במבצע "חומת מגן", ביום הזיכרון לשואה ולגבורה.

מכאן נשוב חזרה לכביש הטבעת הגדולה נחלוף על פני מספר אנדרטאות נוספות (כולל אנדרטאות לחללי עוצבת השרון וגדוד 407), ולאחר 1.5 ק"מ נחזור לצומת באר בקוע, ממנה נצא חזרה לכביש 44.

מסלול הטבעת הגדולה: במסלול זה, נעלה עם הכביש בוואדי. אחרי כ- 300 מ', הכביש חוצה דרך כורכר משני הצדדים. מנקודה זו ולאורך כ- 300 מ', יש ריכוזים גדולים ומרשימים של רקפות בצידו הימני של הכביש. בהמשך הדרך, נגיע לצומת טי בה נפנה ימינה, לכיוון צפון-מזרח, ניסע בגבול כרמי יוסף ובהמשך נגיע לגבולו הצפוני של היער. לאחר כ- 2 ק"מ מצומת באר בקוע, נגיע לפינת יער בה נפנה ימינה (דרומה), נחלוף על פני בית הקברות של כרמי יוסף (ממנו מסתעפת דרך מסומנת שחור, לכל רכב שטח, המובילה למעיין עין ירד, או כפי שהוא מוכר ברבים - עין ורד), ונעלה לעבר מפגש כביש הטבעת הקטנה. ההמשך כמתואר לעיל.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

שירותים למטיילים:

מספר חניונים עם פינות ישיבה. אחדים מהחניונים כוללים פינות מונגשות למוגבלי תנועה.

הערות ואזהרות:

 • ייתכן עומס מטיילים בשבתות יפות בחורף ובאביב.

הצעות טיול בסביבת יער המגינים:

אטרקציות באזור השפלה וסביבתה

Goforit3.jpg

השכרת אופניים לטיולי שטח חווייתיים, ניווטים ומשחקי חברה על גבי אופניים

Midras columbarium.jpg

שביל מעגלי בשמורת עדולם, ובו מגוון מערות יפהפיות - מערכת מסתור, מערות קבורה ומערת קולומבריום.

Beit guvrin1.jpg

גן לאומי בית גוברין - ארץ אלף המערות בדרום השפלה, המוכרות בזכות צורת הפעמון המיוחדת שלהן.

Neot kdumim3.jpg

גן בוטני-היסטורי ייחודי המציע למבקרים מגוון מסלולי טיול ופעילויות מודרכות בעקבות טבע הארץ במקורות ישראל.

המפה נטענת...