קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

לב פארק תמנע

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בהרי אילת ובדרום הערבה   /   פארקים בדרום   /   לב פארק תמנע

מסלול טיול: לב פארק תמנע

מסלול הליכה בנופים הססגוניים של בקעת תמנע.

 • מסלול טיול
 • אזור:הרי אילת ודרום הערבה
 • מפת סימון שבילים: 20 - הרי אילת ודרום הערבה
 • מיקום: פארק תמנע
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:כחול 20239, ירוק 20247, כחול 20245
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: בתשלום
 • אורך המסלול:6 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:7/1/2011
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:8/1/2011Solomon pillars.jpg

עמודי שלמה, (עמית מנדלסון, 8/1/2011)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה מדבר קווי משפחות

רקע: לב פארק תמנע

מקדש חתחור, 8/1/2011

פארק תמנע הוא אחד האזורים היפים ביותר בדרום הארץ.

מסלול ההליכה מפגיש את המטיילים עם מגוון אתרים ברחבי הפארק, וניתן לפצלו לשני חלקים, טיול ברמה מעל עמודי שלמה וטיול באזור הפטרייה וגבעת בורג.

הכניסה למסלול כרוכה בתשלום דמי כניסה לפארק תמנע.

איך להגיע:

מסלול הטיול נמצא בתחום פארק תמנע, כ- 25 ק"מ מצפון לאילת.

נקודת ההתחלה היא באתר עמודי שלמה, ונקודת הסיום נמצאת על כביש השירות של הפארק.

לאחר 2.5 ק"מ נסיעה מכביש 90, נגיע לשער הראשי של הפארק. ניפרד מחופן מזומנים ונמשיך עוד 2.5 ק"מ עד למסעף הסימון הכחול. כאן יש להשאיר רכב אחד.

לאחר 750 מ' נגיע לפיצול דרכים, נמשיך לפי השילוט לכיוון עמודי שלמה ואגם תמנע.

אחרי 750 מ' נוספים (4 ק"מ משער הפארק) נגיע למסעף שבילים רגליים נוסף (ימינה סימון ירוק 20247 לפטרייה, שמאלה סימון כחול 20239 לאזר עמודי שלמה). למעוניינים ניתן להשאיר כאן רכב למסלול קצר יותר.

300 מ' נוספים יביאו אותנו למזלג כבישים, השמאלי לעמודי שלמה (בו ניסע) והימני לאגם תמנע.

מהמזלג ניסע עוד 900 מ' עד לחניית עמודי שלמה.

הכניסה לפארק תמנע בתשלום, וקיימת אפשרות לינה בפארק.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:6 ק"מ.
 • משך המסלול:4-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:עליות מצטברות של 130 מ' וירידות מצטברות זהות (בחלקו הראשון של המסלול עלייה מצטברת של 90 מ' וירידה של 70 מ', ההמשך מתון יותר).

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

תחילת המסלול הכחול, 7/1/2011
ראש עמודי שלמה, 7/1/2011
הפטרייה, 7/1/2011
גבעת בורג, 7/1/2011

היציאה למסלול היא מאתר "עמודי שלמה". ה"עמודים" הם צוקי סלע זקופים וביניהם חריצים עמוקים, ומכונים ע"ש שלמה המלך, כיוון שבעבר הניחו שכריית הנחושת הקדומה בתמנע בוצעה בתקופתו. כיום ידוע שהכרייה בוצעה רובה ככולה ע"י המצרים הקדמונים, כ- 200 שנה לפני ימי שלמה. העמודים נוצרו בתהליכי בליה של אבן החול באזור.

מומלץ תחילה לעלות בשביל התלול המטפס בין העמודים ומגיע לתחריט הסלע המצרי. התחריט התגלה בסוף שנות ה- 70' ומציג את המלך רעמסס השלישי מעניק מנחה לאלה חתחור. התחריט הוא מימי המלך רעמסס השלישי, שמלך במחצית הראשונה של המאה ה- 12 לפני הספירה הנוצרית. גובה הדמויות כ- 80 ס"מ. למתקשים בזיהוי, הוצב במקום שילוט הסבר ומתקן דמוי טלסקופ המצביע עם מקום התחריט בקיר הסלע.

מהתחריט נרד בגרם מדרגות תלול למקדש חתחור.

המקדש, הממוקם למרגלות העמודים, נחפר ע"י בנו רוטנברג בשנים 1984-1969, ושוחזר בשנת 1984. האלמנטים הבולטים בו כוללים דביר (מקום מקודש), גומחות חצובות בסלע, מצבות אבן, צלמי אלים ושולחנות למנחות. במתחם התגלו למעלה מ- 11 אלף מנחות מסוגים שונים, ובכללם צלמיות, כלי חרס, כלי מתכת ועוד. במיוחד בלטו צלמי האלה חתחור - אלת המרחקים והמכרות. 30 חפצים עם שמות של תשעה מלכי מצרים איפשרו לתארך את המתחם למאות ה- 13-12 לפני הספירה הנוצרית.

המתחם מגודר, והתצפית הטובה עליו היא מראש גרם המדרגות היורד מתחריט הסלע המצרי.

ניתן לעקוף את קטע הטיפוס לתחריט והירידה למקדש, ע"י הליכה בשביל רחב למרגלות עמודי שלמה (ממגרש החנייה ימינה עד קצה העמודים). עם זאת, גם בהמשך המסלול יש קטעים תלולים, ומי שנתקל בקשיים בנקודה זו, מוטב שלא יבצע את קטע ההליכה בין עמודי שלמה לכביש.

ממקדש חתחור נלך בדרך עפר בכיוון כללי צפון-מזרח. לאורך הדרך יש חביות בטון ורדרדות. לאחר שנחלוף על פני סלע גדול משמאל לדרך, נראה משמאל סככה ושלט הכוונה כחול לאגם תמנע ימינה (ישר סימון שחור). מאחורי הסככה נמצא אתר גלישה זוויתית (אומגה) הפעיל מדי פעם. אנו נמשיך ישר ונפגוש סימון שחור העולה בערוץ לכיוון צפון-מערב. המרחק לנקודה זו הוא כחצי ק"מ מחניית עמודי שלמה.

2 עצי שיטה סלילנית בערוץ יסמנו לנו את מפגש השבילים כחול-שחור. בנקודה זו ניתן לראות מתקנים מחקריים לאיסוף מי נגר באירועי הגשם הנדירים הפוקדים את המרחב (בדומה לאלו הקיימים בנחל יעל).

מכאן נפנה שמאלה ונעלה בשביל הכחול המטפס לרכס מעל עמודי שלמה. תחילה העלייה דרדרתית מעט, ובהמשך השביל מתמתן. נפגוש "פטריית" סלע ונמשיך על במת הרכס. מכאן ניתן לראות את אגם תמנע. השביל עובר מעל למצוקים, ואין לסטות מהמסלול המסומן.

אחרי כברת דרך, נחצה עמק אדמדם ובו 2 עצי שיטה מתים. עמק מסוג זה מכונה בערבית "פארש" ודומים לו נפוצים בהר הגבוה בסיני. ברקע נוכל לראות ממזרח לנו את פסגת הר תמנע.

נעלה עלייה קלה לאוכף ונרד בערוץ עד לכביש הפנימי של הפארק. ממש לפני הכביש נחלוף באתר עתיקות, מהתקופה של השלטון המצרי באזור (1200 שנה לפני הספירה הנוצרית).

עד הכביש - 2.5 ק"מ הליכה. נפנה שמאלה ולאחר 50 מ' נגיע לתחילת הסימון הירוק (לפני שלט על סיבובים מסוכנים).

בנקודה זו ניצב מתקן דפדפות עבור השביל בו הלכנו. השביל הירוק עובר בנוף מתון, ובו צמחייה דלילה של אטדים ושיטה סוככנית. אחרי אוכף נמוך נגיע לסלע "הפטרייה" (800 מ' מהכביש). מעבר לפטרייה נמצאים 3 מתחמים מגודרים - שרידי מחנה כרייה הכוללים תנורים, בית מלאכה ומקדש קדום.

השביל פונה ימינה ויורד לערוץ בו גדלים עצי שיטה. מומלץ תחילה להמשיך ישר לעבר סככה מוצלת ושילוט הסבר. אתר זה משמש כמוזיאון פתוח לתולדות הפקת הנחושת בבקעת תמנע, וניתן להגיע אליו גם ישירות ברכב הפרטי (נקודת התצפית על סלע הפטריה).

נשוב לערוץ העשיר בצמחייה ונלך לאורכו. אחרי 400 מ' נחצה את הכביש ונמשיך בערוצון ובו שפע צמחייה מדברית כמו ריסן נאכל, פורקסליאה שבירה (ממשפחת הסרפדיים) ועוד. פנייה ימינה בערוצון אדמדם, לעבר סלעי ענק - אתר "פטריה וחצי".

בנקודה זו הסימון אינו ברור. יש לעקוף את הסלעים משמאל ולהמשיך ישר (להתעלם משביל ברור המטפס ימינה). כאן נפגוש ריכוז אבני קוורץ קטנות וציוריות. אבנים אלו הן ערך טבע מוגן ואין לאסוף אותן אלא להשאירן בשטח.

המשך סימון השבילים - עלייה בדייק וירידה בגיאיון גרניטי עד למפגש עם אפיק רחב ובהיר. כאן נפגשים השבילים הירוק (בו הלכנו) והכחול. כעת נפנה ימינה ונתקדם לעבר גבעת בורג, ובדרכנו נעבור בצומת שבילים כחול-אדום (100 מ' לפני הגבעה), ונמשיך בסימון הכחול היורד מעט בין אבני החול (דרגשי סלע ציוריים) ולפנינו גוש הר תמנע.

העלייה על גבעת בורג אסורה כדי לשמור על הנוף הייחודי. הנהלת הפארק הציבה בקרבת מקום מתקני תאורה, הפוגמים בנוף המדברי אך מאפשרים להתרשם מהמקום בשעות הלילה.

בטרם הגיענו לכביש, נחצה את אפיקו הרחב של נחל תמנע העשיר בצמחייה. הסיום הוא בכביש לצד שלט ההכוונה לגבעת בורג (במקום יש מתקן דפדפות אך הוא נמצא ריק בינואר 2011).

אפשרויות נוספות

מיטיבי לכת יכולים להפוך את המסלול למסלול טבעתי, ע"י הליכה מנקודת הסיום בשביל אדום 20244 ובסופו שחור 20243 חזרה לעמודי שלמה. הח"מ טרם ביצע שני שבילים אלו.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • פריחה דלילה באפיק נחל תמנע ויובליו, בשנים גשומות בלבד.

שירותים למטיילים:

 • מרכז מבקרים בכניסה לפארק תמנע.
 • חנייה מסודרת באתר עמודי שלמה (מבנה שירותים במקום היה נעול בעת הביקור בינואר 2011).
 • חניון לילה ליד אגם תמנע, במרחק נסיעה קצרה ממסלול ההליכה.
 • חניון ותצוגת כריית נחושת ליד אתר "הפטרייה".

הערות ואזהרות:

 • הכניסה לפארק תמנע בתשלום, ואפשרית לינת שטח ליד אגם תמנע.
 • בקיץ ובסתיו חם מאד באזור ומומלץ להימנע ממסלול רגלי בימים אלו.

הצעות טיול בסביבת לב פארק תמנע:

המפה נטענת...