קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

הבור הסיני

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשומרון ובבנימין   /   מערות בישראל   /   הבור הסיני

הבור הסיני

הבור הסיני - ירידה אתגרית בסולמות לעומק כ- 60 מטר בבטן האדמה.

 • נקודת עניין
 • אזור:השומרון ובנימין
 • מפת סימון שבילים: 6-5 - בקעת הירדן ומזרח השומרון
 • מיקום: עפרה
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:מיטיבי לכת
 • נגישות לנכים:לא נגיש
 • שעות ביקור:שעות היום
 • כניסה:חינם
 • תאריך ביקור:12/9/2019
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:12/9/2019הבור הסיני1.jpg

הבור הסיני, (עמית מנדלסון, 12/9/2019)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: מערות דרגיות אתגרי

הבור הסיני

סולם החבלים, 2019

בשנת 1975 הוקם היישוב עפרה, ראשון היישובים הישראליים בגב ההר בשומרון לאחר מלחמת ששת הימים. ראשיתו של היישוב כאשר תושביו עסקו בגידור הבסיס הצבאי שהוקם בהר בעל חצור הסמוך, ובהמשך הפך המקום ליישוב קבע בשטח בו פעל לפני מלחמת ששת הימים בסיס ירדני נטוש.

מראשית ימיה של עפרה, פועל בה המרכז לחקר מערות (מלח"ם), שאיתר ומיפה במרחב עשרות בורות קרסטיים (קמינים קרסטיים), שנוצרו בתהליכי המסה של סלע הגיר. מיקומו הטופוגרפי הגבוה של היישוב (למעלה מ-800 מ' מעל פני הים), וקיום שקע טופוגרפי למרגלות היישוב, הפך את המקום לאחד משדות הקארסט החשובים בישראל, ועד ימינו מתגלים מדי פעם בורות חדשים.

הבור הסיני הינו בין הבורות הראשונים שאותרו בעפרה. המגלים שהתרשמו מעומקו (59 מ') אמרו בבדיחות הדעת ש"הוא בטח מגיע עד סין" ומכאן שם הבור.


איך להגיע:

הגישה לבור הסיני הינה מתוך היישוב עפרה (ולכן סגורה בשבתות ובחגים). קיימים שני שבילי גישה לבור, השביל הדרומי (הראשי) יוצא מעיקול כביש הגישה לשכונת עפרה צפון-מזרח, ואילו השביל המשני (הצפוני) יוצא מכביש הגישה הצפוני למאחז עמונה שפונה בשנת 2017. מכביש 60 ניכנס לעפרה ונעבור את שער הכניסה ליישוב. בכיכר הכניסה לעפרה נמשיך ישר (רחוב המייסדים), ולאחר 570 מ' נפנה ימינה לרחוב התעשייה.

אחרי כ-100 מ' מסתעף שמאלה כביש הגישה הצפוני לעמונה (ממנו ניתן להגיע למספר בורות קרסטיים המהווים יעד אתגרי לגולשי חבל - בור אחיקם, בור עוזרר ובור רחל).

אם בחרנו בדרך זו, ניסע כ- 340 מ' ולאחר עיקול קטן בכביש נזהה שביל לא משולט הפונה ימינה (דרומה) ומוביל אל הבור הסיני. במידה והחמצנו את השביל, נגיע לאחר כ- 100 מ' נוספים למסעף שביל כורכר הפונה שמאלה ומהווה חלק מדרך הביטחון של עפרה.

אם ברצוננו להגיע לשביל הגישה הראשי לבור, ניסע ברחוב התעשייה עד לעיקול גדול ליד לולים (כ- 450 מ' מרחוב המייסדים), ונפנה שמאלה לשכונת עפרה צפון-מזרח. לאחר נסיעה של כ-300 מ' נגיע לנקודת התחלת שביל הגישה לבור הסיני ומכאן נלך כ- 150 מ' עד לבור.

הערה: בביקור בספטמבר 2019, הגישה לבור הייתה משביל הגישה הצפוני (שאינו משולט בשטח).

וייז: עפרה.

על האתר: הבור הסיני:

נטיפים בבור הסיני
הדרגיות בבור הסיני

הבור הסיני נמצא בתוך שקע קטן - דולינה קרסטית. בעת הביקור בסתיו 2019, ליד הבור עצמו היו שלט ישן וכיסאות פלסטיק.

לפני הירידה לבור יש ליידע את מוקד בנימין (טל' 1208) או את רכז הביטחון של היישוב עפרה על הכניסה למקום. בשל המעבר בסולמות והמרווחים הצרים שביניהם, השהייה מתאימה לקבוצות קטנות בלבד (סדר גודל של 7-5 מטיילים). לפירוט הציוד וההתארגנות ראו בסעיף "הערות ואזהרות".

זחילה קטנה בפתח הצר, תוביל אותנו למדרגת סלע בת מטרים אחדים. במדרגה זו הותקנו מספר דרגיות, אם כי אין מדובר בדרגיות הסטנדרטיות הנפוצות בשבילי הטיול בארצנו. הגישה לדרגיות העליונות עשויה להיות מאתגרת עבור חלק מהמטיילים, ובמידת הצורך מומלץ לדאוג למטייל מנוסה שיאבטח את האחרים בירידה.

לאחר הדרגיות, נגיע למחילה אלכסונית באורך כחמישה מטרים. כאן צריך בעיקר להיזהר על הראש (ולכן מומלץ להצטייד בקסדה). בסופה של מחילה זו, נגיע לסדק אנכי צר, בו הותקן סולם חבלים (גובה משוער כ- 5 מ'). המעבר אל ראש הסולם מתבצע בזהירות רבה. בסולם זה, מומלץ שישתמש אדם בודד בכל פעם (הבא בתור לירידה או לעלייה, ימתין שקודמו יפנה את הסולם ויגיע לנקודה בטוחה). בקצה התחתון של הסולם, נגיע לרחבה קטנה המאפשרת שהייה של קומץ אנשים בלבד.

מכאן מתחיל סולם הברזל העליון. אין ברשותנו נתונים מדויקים על גובה הסולמות, אנו מעריכים שגובה סולם זה הינו כ- 20 מ'. הירידה מחייבת סבלנות וזהירות רבה. לא מוכרות לנו הנחיות מיוחדות לגבי מספר האנשים היכולים להימצא על הסולם בו זמנית, אך אנו ממליצים להמתין עד שהאדם שלפניך נמצא במרחק לפחות כ-5 מ' למטה (או למעלה) לפני שעולים על הסולם.

בסופו של סולם זה, יש רחבה קטנה המאפשרת מנוחה לקומץ אנשים, ואז מתחיל סולם הברזל התחתון. אנו מעריכים שגובה סולם זה הינו כ- 30 מ'. פרט לגובה, סולם זה אינו שונה מקודמו.

עם הגיענו לתחתית הבור, נגיע לאולם קטן ובוצי המאפשר שהייה ממושכת וחילוץ עצמות. באולם יש מספר גומחות, ובאחת מהן מסתתר בור נוסף שעומקו כמה מטרים, אולם בו לא הותקן סולם ולכן נסתפק במה שירדנו עד כה.

העלייה חזרה מתבצעת באותה דרך, וכמובן דורשת זמן ומאמץ, לכן מומלץ לנוח כראוי לפני העלייה. גם כאן, מומלץ לקחת מרווחי בטיחות בין העולים בסולם.

אזהרה בטחונית
המסלול נמצא מעבר לקו הירוק בעומק שטחי יהודה ושומרון, באזור רגיש מבחינה בטחונית.

כל טיול באזור זה, מחוץ לתחומי היישובים היהודיים וצירי הנסיעה המשמשים ישראלים, מחייב תיאום בטחוני עם צה"ל, ויידוע גורמי הביטחון ביישובים היהודיים הסמוכים. אין לבצע טיולי בדד, ורצוי שלפחות אחד המטיילים יהיה חמוש בנשק אישי.

למי שאינו תושב האזור, מומלץ להימנע מנסיעה בכבישי האזור בשעות הלילה, וכן מומלץ לא להסתמך על תוכנות ניווט כדי להתמצא בכבישי האזור.

בשבתות ובחגים, התנועה האזרחית הישראלית בכבישי האזור דלילה, ומרבית היישובים היהודיים באזור סגורים למטיילים.

התנאים הבטחוניים באזור עלולים להשתנות, ויש להיות ערניים למצב הבטחוני העדכני בטרם היציאה למסלול.

אין לראות בתיאור המסלול משום המלצה לביצועו.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • לא זוהו באתר זה מוקדי עניין עונתיים.

שירותים למטיילים:

אין באתר שירותים למטיילים.

הערות ואזהרות:

 • הגישה לאתר אינה מתאימה לילדים, למתקשים בהליכה או לסובלים מפחד גבהים/קלאוסטרופוביה.
 • יש להצטייד בפנס ראש תקין, סוללות רזרביות וקסדה (גם קסדת אופניים תעשה את העבודה).
 • מומלץ להצטייד בכפפות ובבגדים להחלפה לאחר היציאה מהבור.
 • אין להיכנס עם תיקים גדולים. ככל שיש תיקים גדולים או נשק, מומלץ להשאיר שומר על הציוד בחוץ ולהימנע מכניסה עם ציוד למעמקי הבור. עם זאת, מומלץ להצטייד בתרמיל קל ובו בקבוק מים וסוללות רזרביות לפנס.
 • הבור בוצי ונדרשת תנועה איטית וזהירה במיוחד. אין להיכנס לבור בימי גשם או מייד לאחר ימי גשם.
 • במקרה ויש באתר קבוצות מטיילים נוספות, מומלץ שאחת הקבוצות תמתין בחוץ עד ליציאת הקבוצה השנייה. התנועה בסולמות אינה מאפשרת למטיילים מקבוצות שונות עלייה וירידה בו זמנית.

הצעות טיול בסביבת הבור הסיני:המפה נטענת...