קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

גני הזיכרון - רמת הנדיב

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

גני הזיכרון - רמת הנדיב

פארק מטופח סביב קברי הברון ורעייתו.

 • נקודת עניין
 • אזור:הכרמל
 • מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל
 • מיקום: רמת הנדיב, דרומית לזכרון יעקב
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:כן
 • שעות ביקור:16:00-08:00 (ו' עד 14:00)
 • כניסה:חינם
 • תאריך ביקור:11/3/2012
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:23/2/2020Memorial gardens1.jpg

גני הזיכרון, (עמית מנדלסון, 4/7/2013)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: נגיש לנכים פריחה משפחות רומנטיקה פארקים אטרקציה מומלץ האתר תחבורה ציבורית

גני הזיכרון - רמת הנדיב

גני הזיכרון, מרץ 2012
קבר הברון ורעייתו, מרץ 2012
גני הזיכרון, מרץ 2012
אירוס נצרתי בגן האירוסים, מרץ 2012

"הנדיב הידוע", הברון אדמונד בנימין דה-רוטשילד, סייע רבות למושבות הראשונות שנקלעו לקשיים כלכליים חמורים, וחיזק את מפעל ההתיישבות באחת משעותיו הקשות ביותר. בין כמה מהמושבות הבולטות שהברון סייע להן, רכש הברון שטח אדמה רחב ידיים שנקרא על שמו - רמת הנדיב. בלב שטח זה הוקמה אחוזת קברם של הברון ורעייתו, וסביבה גנים מטופחים שמעטים כמותם בישראל. הגנים תוכננו בידי אדריכל הנוף אוריאל שילר. מעבר לגנים משתרע פארק טבע בן אלפי דונמים.

תכנון הגנים החל בשנות ה- 30' אך הגנים הוקמו בפועל רק לאחר קום מדינת ישראל, ועצמותיהם של הברון ורעייתו הובאו למנוחת עולמים כאן ב- 6 באפריל 1954 (ג' בניסן תשי"ד). הגנים תוכננו כך ששיא הביקור בהם הוא בהגעה לאחוזת הקבר, אך המבקר יחלוף בדרכו במספר "תחנות" נושאיות ובהן סמלים שונים הקשורים לפועלו של הברון.

מפה

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

איך להגיע:

רמת הנדיב נמצאת כ- 65 ק"מ צפונית מתל אביב וכ- 40 ק"מ דרומית לחיפה. הגישה לרמת הנדיב היא מכביש 652.

לבאים מכיוון מרכז הארץ עד אזור חדרה, הגישה המומלצת היא דרך בנימינה. במחלף קיסריה יש לפנות לכיוון מזרח (כביש 65) ולנסוע 1.5 ק"מ עד צומת נחל חדרה. צומת זו היא צומת מפוצלת, וברמזור השני נפנה שמאלה (צפונה) לכביש 4. נחלוף על פני צומת פלי"ם וצומת אור עקיבא, ואחרי 5 ק"מ (כ- 850 מ' מצומת אור עקיבא) נפנה ימינה בכביש עוקף דרומי בנימינה, בו ניסע כ- 2 ק"מ. נעבור בגשר מעל מסילת הרכבת ונפנה שמאלה לכביש 652. נחצה את בנימינה ואת אזור התעשייה מצפון לה, ואחרי 5 ק"מ בכביש 652 נפנה שמאלה לפי השילוט לרמת הנדיב. (ניתן גם לרדת מכביש החוף במחלף אור עקיבא, לחצות את אור עקיבא לכביש 4 ואז לפנות שמאלה וברמזור הבא לפנות לעוקף בנימינה).

לבאים מצפון, מומלץ להגיע דרך צומת שפיה בכביש 70. מצומת זו ניסע דרומה בכביש 652 ונעקוף את מרכז זכרון יעקב. אחרי 4 ק"מ, נגיע למסעף הגישה לרמת הנדיב (כ- 400 מ' דרומית לקצה השכונות של זכרון יעקב). בשתי הדרכים, עם הפנייה לכיוון רמת הנדיב ניסע עוד כק"מ וחצי עד לחניית האתר (שער הכניסה נמצא במרחק כ- 300 מ' מכביש 652, לצד מסעדות).

וייז: רמת הנדיב.

בתחבורה ציבורית מומלץ להגיע ברכבת לבנימינה, ומשם לקחת אוטובוס לכיוון זכרון יעקב ולרדת בצומת רמת הנדיב. מרחק ההליכה מתחנת האוטובוס עד לאתר עצמו הוא כק"מ וחצי (וניתן להגיע גם דרך שביל ישראל העובר בעין צור וחורבת עלק).

על האתר: גני הזיכרון - רמת הנדיב:

מסלול ההליכה הוא מסלול מעגלי באורך כ- 900 מ', בשבילי הליכה נוחים ומישוריים המתאימים ברובם גם למתקשים בהליכה.

בכניסה הראשית לגני הזיכרון נמצא שער מתכת ובראשו סמל משפחת רוטשילד. שילוט במקום מסביר על האלמנטים המשולבים בסמל - אריה וחד-קרן האוחזים מגן ובו אריה, נשר וחמישה חיצים שלובים המסמלים את חמשת בניו של מייסד השושלת ואת אחדות המשפחה.

נפנה ימינה ונצעד בשביל מטופח לעבר גן הריחות. גן זה, שדומים לו קיימים במספר מקומות בארץ, משלב צמחי תבלין ריחניים ומאפשר גם ללקויי ראייה ליהנות מחוויות הטבע.

לאחר גן הריחות נעבור דרך גן הדקלים (לצידו נמצאת כניסה משנית לגנים, מהחנייה הצפונית), ונגיע אל גן האירוסים. חלקה זו היא תוספת חדשה יחסית לגני הזיכרון וייחודה בריכוז במקום אחד של כל מיני אירוסי ההיכל הקיימים בישראל. אירוסים אלו, הפורחים בחודשים פברואר-מרץ, מאופיינים בפרח בודד וגדול בראש כל עמוד פריחה. חלקה זו נשתלה לא רק למטרות נוי, אלא גם למטרות מחקר ושמירת טבע כאתר מקלט נוסף לאירוסים הנדירים בטבע. כיוון שהמינים קרובים גנטית אחד לשני ועלולים להכליא ביניהם, מואבקים הפרחים באופן מבוקר למניעת הכלאות בין הפרטים.

תחנתנו הבאה אחרי גן האירוסים, היא גן הוורדים (הנמצא במיטבו בחודשי הקיץ), בקצהו בולט פסל ציורי המשלב אישה ושעון שמש. מנקודה זו ניתן לצפות לעבר המושבה זכרון יעקב, המנציחה בשמה את אביו של הברון.

מגן הוורדים פונה המסלול מערבה ומגיע לצד הצפוני של אזור אחוזת הקבר.

נפנה לאחוזת הקבר, החצובה לתוך ההר. חזות המתחם מזכירה אחוזות קבר יהודיות קדומות. אחרי שנעבור בשער מתכת מסורג, ניכנס לחצר פתוחה, ממנה נצא למערת הקבר. שתי דלתות אבן חותמות את הכניסה למערה, ונסגרות מדי ערב עם תום שעות הביקור (בשבתות המערה סגורה למבקרים). השביל הנוח מתעקל ומגיע לאולם חצוב ובו קברם המשותף של הברון אדמונד בנימין דה-רוטשילד (נפטר בשנת 1934) ורעייתו עדה (שנפטרה בשנת 1935). מעל לקבר ניתן לראות מגן דוד שנמצא בחפירות בהר ציון.

אחוזת הקבר עשירה במיוחד בסמלים ומוטיבים שונים. להרחבה על סמלים אלו ומשמעויותיהם, מומלץ לעיין בסקירה מפורטת המופיעה באתר רמת הנדיב.

אחרי הביקור באחוזת הקבר נשוב לנתיב בו הלכנו, ועתה נמשיך לכיוון מערב. השביל מתעקל וחולף דרך גן מפלי המים. בגן זה נטועה שדרת עצים ציוריים (דרקונית קנרית) וביניהם עוברים "מפלונים" קטנים המוליכים לבריכת מים מלאכותית הצופה לעבר הים. אם נעלה לחלקו העליון של הגן, נבחין בתבליט מרשים המציג את המושבות שהברון סייע להקמתן ולהתבססותן.

מחוץ וממערב לגני הזיכרון נמצא גן נוסף - "גן הקיימות". גן זה נושא אופי שונה מגני הזיכרון המטופחים, ומהווה "אזור ביניים" בין פארק הטבע ברמת הנדיב ובין הגנים בהם ביקרנו. בתכנון גן זה מושם דגש ייחודי על שימוש בטכנולוגיות בנות קיימא. במסגרת זו, נשתלו בשטח זה רבים ממיני הצומח הנדירים שנמצאו ברמת הנדיב. בין גן הקיימות ובין גני הזיכרון, הוקם גן "טביעת כף הרגל", הבנוי בצורת כף רגל, ומשמש להמחשת המושג "טביעת רגל אקולוגית".


פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

הביקור מומלץ כל השנה, אך מומלץ שבעתיים בעת פריחת צמחי הבר של ארצנו ששולבו בגן.

 • בחודשים פברואר-מרץ - פריחת רקפות וכלניות שופעת בחלקים משטח הגן.
 • במחצית השנייה של פברואר - פריחת אירוס הארגמן בגן האירוסים.
 • במהלך מרץ - פריחת מיני אירוסים שונים בגן האירוסים.

שירותים למטיילים:

אתר ביקור מוסדר הכולל שבילי הליכה נגישים לנכים.

לצד החנייה נמצא אזור קליטת קהל הכולל שירותים רטובים, קיוסק, מסעדה, מתקני משחק לילדים, תחנת מידע ועוד.

הערות ואזהרות:

 • מערת הקבר סגורה בשבתות ובחגים.
 • הכניסה למתחם הגנים עד רבע שעה לפני שעת הסגירה.
 • הכנסת כלבים לגני הזיכרון אסורה.
 • אין לרדת מהשבילים בשטח הגנים ואין לאכול בתחום זה. ניתן לבצע פעילויות אלו בשטח רמת הנדיב סביב הגנים.

הצעות טיול בסביבת גני הזיכרון - רמת הנדיב:המפה נטענת...