קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

הר גריזים

מתוך iNature
גרסה מ־16:18, 7 באוגוסט 2021 מאת עמית (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשומרון ובבנימין   /   הר גריזים

הר גריזים

הר גריזים - אחד הגבוהים בהרי השומרון, בפסגתו נמצא אתר ארכיאולוגי מרשים ומקודש לעדה השומרונית.

 • נקודת עניין
 • אזור:השומרון ובנימין
 • מפת סימון שבילים: בקעת הירדן ומזרח השומרון - 6-5
 • מיקום: ליד היישוב ברכה
 • גישה:רגלית, אופניים, לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:לא נגיש
 • שעות ביקור:שעות היום
 • כניסה:בתשלום
 • תאריך ביקור:25/10/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:25/4/2021Har grizim1.jpg

הכנסייה הביזנטית - הר גריזים, (עמית מנדלסון, 25/10/2013)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה תצפיות מומלץ האתר דת ותרבות אטרקציה

הר גריזים

"גבעות עולם" - הר גריזים, אוקטובר 2013
רצפת פסיפס - הר גריזים, אוקטובר 2013
הר גריזים, אוקטובר 2013
גריזית אירופית ושערות-שולמית מצויות, אוקטובר 2013

הר גריזים (ג'בל א-טור) הוא אחד ההרים הגבוהים בשומרון, בגובה 880 מ'.

מבחינה גיאולוגית, ההר הוא אחד מהרי המשאר של קער שכם, בדומה להר עיבל ולג'בל סלמן.

ההר זכה לפרסום רב בשל הציווי המקראי לבני ישראל, לקיים טקס דתי עם כניסתם לארץ - "ונתתה את הברכה על הר גריזים". ההר מוזכר גם במשל יותם, אך אינו מוזכר לאחר מכן במקרא.

ההר מהווה את המקום הקדוש ביותר לעדה השומרונית, עדה קרובה ליהדות שלפי אמונתה מהווה שריד ישיר לבני ישראל הקדומים. השומרונים הקימו (במאה החמישית לפני הספירה) מקדש על ההר. סביב מקדש זה הוקמה עיר גדולה ובהמשך שופץ המתחם המקודש, שהוחרב בידי יוחנן הורקנוס החשמונאי בשנת 129/128 לפנה"ס. במקומו נבנתה לימים כנסייה ביזנטית מפוארת, בתקופת הקיסר זנון (484 לספירה). הקמת הכנסייה הביאה לפרוץ מרד השומרונים שנמשך כמאה שנים, ופגע קשות בקהילה השומרונית..

בשנים 2000-1982 בוצעו חפירות ארכיאולוגיות נרחבות בהר גריזים, שחשפו את הכנסייה הביזנטית, המתחם המקודש סביבה ושרידי העיר שמסביב. בשנת 2012 נפתח המתחם הארכיאולוגי לקהל הרחב, כ"אתר קולט קהל" בניהולה של רשות הטבע והגנים (מעמד משפטי מיוחד, כיוון שלא ניתן להכריז על שמורות טבע וגנים לאומיים חדשים ביו"ש ללא הסכמת הרשות הפלסטינית). שטחו של האתר המגודר הוא בסביבות כ- 100 דונם (הגם שאתרים שונים באינטרנט נוקבים בגודל 400 דונם).

לצד הארכיאולוגיה והנוף, יש בהר גם ערכי טבע. במדרונות ההר נמצא יער אורנים מנדטורי, ובשטחים הפתוחים יש ריכוז גדול ויפה של עיריוני צהוב. עיריוני נדיר יותר, המאפיין הרים גבוהים, הוא עיריוני קצר. בשטח ההר נמצאים מספר בורות מים, בהם נמצאים שרכים שונים - השרך הנפוץ שערות-שולמית מצויות והשרכים הנדירים גריזית נאה ואספלנון הגליל. השרכים מסוג גריזית התגלו בארץ לראשונה בהר גריזים, ולכן נקראים בעברית על שם ההר (אם כי הם שכיחים באירופה). גריזית נאה ידועה בארץ רק מהר גריזים, אולם קיימים מעברים בינה ובין גריזית אירופית.


איך להגיע:

הגישה להר גריזים היא דרך שכונת השומרונים (קריית לוזה) הנמצאת בפאתי שכם, צפונית ליישוב ברכה.

לבאים מרוב חלקי הארץ, יש להגיע לצומת תפוח (במפגש כבישים 5 ו- 60) ומשם לנסוע דרך הכפר חווארה עד לכיכר בפאתי שטח A של שכם. בכיכר יש לפנות שמאלה לעבר היישוב ברכה, ולחלוף על פני מעיין עמשא.

בכניסה ליישוב ברכה נפנה ימינה ונמשיך לעבר שכונת השומרונים. בשכונה נגיע לצומת טי בה יש לפנות שוב ימינה ולחלוף על פני השכונה בדרך להר גריזים. השער בכניסה לאתר סגור, ויש להתקשר באינטרקום, כדי לפתוח את השער.


על האתר: הר גריזים:

המדרגות המזרחיות - 2006
תצפית לכנסיית "באר יעקב", אוקטובר 2013
הווילה של מוניב אל-מסרי
זבח השומרונים, 2005
זבח השומרונים, 2007

הסיור בהר גריזים עצמו נמשך כשעה, בסיוע דפדפת המידע שבאתר. מהחנייה נתקדם בשביל רחב לעבר הפסגה, כאשר מימין לנו נמצא מתחם מגודר - "מזבח יצחק" בו לפי המסורת השומרונית אירעה עקידת יצחק. משמאלנו נעבור גת ביזנטית ואחריה מתחם מגודר נוסף ובו משטח סלע גדול - "גבעות עולם". זהו אתר נוסף המקודש לשומרונים, ושמו מנציח את ברכת משה ליוסף - "ומראש הררי קדם וממגד גבעות עולם".

לאחר "גבעות עולם" נפנה שמאלה ונעבור לצד סככה בסמוך לגבול המערבי של המתחם המקודש בתקופה ההלניסטית. נאגף מתחם מבוצר ונפנה ימינה. בצד שמאל, במפלס נמוך ממפלס השביל, נמצא בית בד נאה (הנראה טוב יותר במבט לכיוון דרום). אנו ממשיכים צפונה לאורך חומת המתחם המקודש, עד שנגיע לפינה הצפונית-מערבית שלו. כאן נמצא שביל מדרגות המוליך לשכונת השומרונים, אולם הגישה חסומה בשער (בתיאום עם עובדי האתר, ניתן לצאת משער זה לשכונת השומרונים). אנו נפנה ימינה ועתה נצעד דרומה בצמוד לחומה נוספת. נחלוף על פני אתר "שתים-עשרה האבנים", בו מזהים השומרונים את מקום האבנים שהציבו בני ישראל בעוברם את נהר הירדן. עתה נעלה במדרגות לסככת תצפית המשקיפה על שרידי הכנסייה הביזנטית.

זהו מתחם גדול באורך כ- 100 מ' וברוחב 83 מ', המוקף חומה ומגדלים. במרכזו נמצאת כנסייה מתומנת ובנויית אבני גזית, שהוקמה בשנת 484 לספירה. במקום ניתן לראות ריצוף עתיק, קטעי פסיפס וכותרות מעוטרות. מצפון לכנסייה נמצאים שרידי מנזר מבוצר, הנמצא ברובו מעבר למסלול ההליכה.

בפינה הצפונית-מזרחית של המתחם נמצא מבנה בודד עם כיפה, זהו לפי המסורת המוסלמית קבר שייח' ע'נאם, אחד מלוחמיו של צלאח א-דין. לא ניתן כיום להיכנס לתוך המבנה (שכמובן לא נחפר).

בדופן המזרחית של המתחם הביזנטי נמצאת סככת תצפית ממנה נשקף נוף מרהיב לכיוון מזרח. ניתן לראות מכאן את הרכסים עליהם ממוקמים היישובים איתמר ואלון מורה, שמורת הר כביר, "מצפה שלושת הימים", בקעת בית דג'ן ופסיפס הכפרים והשכונות במזרח שכם - רוג'יב, דיר אל-חטב, עזמוט, מחנות הפליטים בלאטה ועסכר, קבר יוסף, כנסיית באר יעקב ועוד. גם הר עיבל נראה חלקית מנקודה זו.

יש לצאת מהמתחם באותה דרך. למעוניינים, ניתן ללכת לפי דפדפת המידע גם לדופן המזרחית של המתחם, בה בולט גרם מדרגות מרשים המוביל לשער המזרחי של המתחם המקודש. מכאן נשוב חזרה לחניון.

בקרבת האתר הארכיאולוגי נמצאים עוד שני אתרים בולטים, שראוי לבקר בהם כחלק מטיול בהר גריזים:

מצפה יוסף

כמה מאות מטרים מצפון לפסגת הר גריזים נמצא תל א-ראס - השלוחה הצפונית של הר גריזים. בפסגת השלוחה נמצאים שרידים ארכיאולוגיים שלא הוסדרו לקהל הרחב, אך למרגלותיהם הוסדרה תצפית מרשימה לעבר שכם, קבר יוסף והר עיבל.

כדי להגיע נחזור לשכונת השומרונים, ונפנה לפי שלט חום לעבר "מצפה יוסף". נסיעה של כחצי ק"מ תביא אותנו לחורשת אורנים למרגלות תל א-ראס. כאן נחנה ונלך כ- 300 מ' בשביל עפר בצד המזרחי של התל, לעבר נקודת התצפית.

מכאן נראים היטב אתרי מזרח שכם: מחנות הפליטים בלאטה ועסכר, כנסיית באר יעקב, תל שכם המקראית (תל בלאטה) וכמובן קבר יוסף. תצלום בתצפית יסייע בזיהוי המקום.

בכביש המקשר בין שכונת השומרונים ובין תל א-ראס יש תצפית טובה לעבר מרכז ומערב שכם, כמו גם הווילה של מוניב אל-מסרי - האדם העשיר ביותר ברשות הפלסטינית, שקבע את משכנו בצלע הר גריזים.

שכונת השומרונים

העדה השומרונית היא העדה הקטנה בארץ, ומונה בסביבות 750 נפש בלבד. כמחציתם גרים בהר גריזים והמחצית השנייה גרה בחולון.

השומרונים מזהים את עצמם עם צאצאי השבטים אפרים, מנשה ולוי. הם מאמינים בחמשת חומשי התורה אך לא בתורה שבע"פ, ולפי אמונתם המקום הקדוש ביותר הוא הר גריזים ולא הר הבית. העדה השומרונית נפגעה קשות בתקופה הביזנטית, והמשיכה להידרדר במהלך התקופה הערבית, כתוצאה מרדיפות והמרות דת כפויות. רק עם תחילת המנדט הבריטי החלה העדה להתאושש.

עד לאמצע שנות ה- 1980, ישבו בני העדה בשכם, ועלו להר גריזים לתקופות קצרות בלבד. האינתיפאדה הראשונה היוותה זרז לפיתוח שכונת השומרונים בהר גריזים - "קריית לוזה". תושבי השכונה רובם ככולם מחזיקים גם באזרחות ישראלית, בנוסף לאזרחות פלסטינית.

בתחום השכונה נמצאים מוזיאון השומרונים, מפעל טחינה ומקום הזבח - בו מקיימים השומרונים מדי שנה את זבח הפסח, בהתאם להנחיות קורבן הפסח בתורה. על קירות הבתים ניתן לראות מזוזות שומרוניות - לוחות אבן גדולים ובהם כתובות בכתב השומרוני (הדומה מאד לכתב העברי הקדום). מומלץ לקיים בשכונה סיור מודרך (ע"י מורי דרך או ע"י בני העדה), ובפרט בחגי השומרונים (אולם אז המקום עמוס במבקרים, ובפרט בזבח הפסח השומרוני).

אזהרה בטחונית
המסלול נמצא מעבר לקו הירוק בעומק שטחי יהודה ושומרון, באזור רגיש מבחינה בטחונית.

כל טיול באזור זה, מחוץ לתחומי היישובים היהודיים וצירי הנסיעה המשמשים ישראלים, מחייב תיאום בטחוני עם צה"ל, ויידוע גורמי הביטחון ביישובים היהודיים הסמוכים. אין לבצע טיולי בדד, ורצוי שלפחות אחד המטיילים יהיה חמוש בנשק אישי.

למי שאינו תושב האזור, מומלץ להימנע מנסיעה בכבישי האזור בשעות הלילה, וכן מומלץ לא להסתמך על תוכנות ניווט כדי להתמצא בכבישי האזור.

בשבתות ובחגים, התנועה האזרחית הישראלית בכבישי האזור דלילה, ומרבית היישובים היהודיים באזור סגורים למטיילים.

התנאים הבטחוניים באזור עלולים להשתנות, ויש להיות ערניים למצב הבטחוני העדכני בטרם היציאה למסלול.

אין לראות בתיאור המסלול משום המלצה לביצועו.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

מזוזה בשכונת השומרונים
 • מרץ - אפריל - פריחת עיריוני צהוב ברחבי ההר ולצד הכביש העולה אליו.
 • מאי - יוני - פריחת עיריוני קצר (בשעות אחה"צ בלבד).
 • ההר מושך מטיילים בתקופת החגים השומרוניים (פסח וסוכות בפרט). מועדי חגים אלו הם לרוב שונים ממועדי החגים היהודיים.

שירותים למטיילים:

 • זהו אתר קולט קהל בתשלום, ובו שבילי הליכה, פינות צל ושירותים רטובים.
 • האתר פתוח בימים שני-שישי.
 • בתקופת שעון חורף הכניסה לאתר בין 08:00 ל- 15:00, ניתן לצאת עד 16:00.
 • בתקופת שעון קיץ הכניסה לאתר בין 08:00 ל- 16:00, ניתן לצאת עד 17:00.
 • בימי שישי ובערבי חג האתר נסגר שעה קודם לאמור לעיל.
 • מחיר הכניסה למבוגר 22 ש"ח, לילד (עד גיל 18) 10 ש"ח. כיוון שהאתר מנוהל ע"י רשות הטבע והגנים, הכניסה למנויי "מטמון" היא ללא עלות.
 • במקום יש מגרש חנייה, שולחנות פיקניק וסככות צל.

הערות ואזהרות:

 • שימו לב לשעות הפתיחה של האתר, השונות משעות הפתיחה הרגילות של אתרי רשות הטבע והגנים.
 • הגישה לאתר מתבצעת דרך שכונת השומרונים. בימי שבתון שומרוניים, ובפרט ביום הכיפורים השומרוני, האתר עשוי להיות סגור למבקרים ולמעוניינים לטייל בתאריכים אלו מומלץ לוודא מול האתר את שעות הפתיחה (ייתכן הפרש של כחודש ימים בין לוח השנה השומרוני ובין לוח השנה העברי).

הצעות טיול בסביבת הר גריזים:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:המפה נטענת...