קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

מצוק מגדים - נחל ספונים

מתוך iNature
גרסה מ־09:59, 19 ביוני 2018 מאת יובל (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בכרמל   /   מצוק מגדים - נחל ספונים

מסלול טיול: מצוק מגדים - נחל ספונים

טיול מעט אתגרי בכרמל שתחילתו בשביל חשוף לשמש הצופה לים, ובהמשכו מערה גדולה ומרשימה וחורש מוצל.

 • מסלול טיול
 • אזור:הכרמל
 • מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל
 • מיקום: בין עתלית וטירת הכרמל, מזרחית למושב מגדים
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:אדום 4174, כחול 4175
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:4 ק"מ (למערת ספונים בלבד - 1.6 ק"מ לכל כיוון).
 • תאריך ביצוע מסלול:16/4/2012
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:18/3/2016Mgadim cliff.jpg

צומת השבילים למרגלות מצוק מגדים, (עמית מנדלסון, 16/4/2012)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: מעגלי תצפיות מערות אתגרי תחבורה ציבורית יער וחורש

רקע: מצוק מגדים - נחל ספונים

בית הבד, אפריל 2012

מסלול הטיול להלן כולל קטע הליכה מעגלי של כ- 4 ק"מ, המשלב מערה, חורש ונופים מרהיבים. במסלול נכללת עלייה לא קלה אל מצוק מגדים, והמשך הליכה טרשי במיוחד בין מצוק מגדים ומערת ספונים, ולכן הוא אינו מומלץ למתקשים בהליכה או לילדים קטנים במיוחד. חציו של המסלול בשביל המסומן כחול חשוף לשמש, ולכן למשפחות עדיף להסתפק בטיול הלוך ושוב לאורך השביל האדום, בנחל ספונים עד מערת ספונים וחזרה באותה דרך.

איך להגיע:

הגישה למסלול היא מכביש 4, בערך באמצע הדרך בין צומת אורן (מפגש כבישים 4 ו- 721), ובין טירת כרמל.

לבאים מדרום, יש לרדת מכביש החוף במחלף עתלית ולפנות ימינה בכביש 721 עד צומת עתלית. ברמזור בצומת עתלית נפנה שמאלה לכביש 721, נחלוף על פני צומת אורן ועל פני הכניסה למושב מגדים. מכאן נמדוד 1.3 ק"מ, ובצמוד מצפון לסימן ק"מ 194 נחצה את אפיק נחל ספונים (נחל מיתלה). כאן יש מספר מצומצם ביותר של מקומות חנייה בשולי הכביש, ואין שילוט הכוונה חום. (הסימון האדום מתחיל כמה עשרות מטרים מדרום, בנקודה בה יש שער חקלאי חסום, אך לא ניתן לחנות בנקודה זו המשמשת רכבים חקלאיים).

לבאים מצפון, עדיף להגיע ממחלף עתלית כמתואר לעיל (כמובן שבמחלף עתלית הפנייה הינה שמאלה), וזאת בהעדר מקום מוסדר לחנייה בצד המערבי של הכביש. לחילופין, ניתן לנסוע בכביש 4 מכיוון מחלף חיפה דרום, ולהסתובב חזרה צפונה במסעף הכניסה למגדים.

בשבתות ובחגים קיים קושי במציאת חנייה בכניסה למסלול.

ניתן להגיע למסלול גם בתחבורה ציבורית (תחנת "נחל ספונים" בקווי האוטובוס 921 ו- 202, ממוקמת בדיוק בתחילת המסלול).

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:4 ק"מ (למערת ספונים בלבד - 1.6 ק"מ לכל כיוון).
 • משך המסלול:5-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:עלייה של 150 מ' וירידה זהה. אם הולכים למערת ספונים בלבד, העלייה של 120 מ' והירידה זהה.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

מצוק מגדים, אפריל 2012
חוטמיות בראש המצוק, אפריל 2012
מבט לקניון נחל ספונים, אפריל 2012

תחילה נצעד בדרך עפר לאורך הגדה הצפונית של נחל מיתלה, כאשר שדרת ברושים מלווה אותנו. הכניסה ברכב לדרך זו נחסמה בבולדרים. אחרי כ- 400 מטרים, נגיע לגדר בקר ובה שער אותו יש לסגור לאחר המעבר.

מייד לאחר השער נגיע לצומת שבילים. הסימון הכחול מסתעף ימינה, מטפס למצוק מגדים שקצהו הצפוני נראה מולנו, ויורד למערת ספונים. הסימון האדום ממשיך במעלה נחל מיתלה ונחל ספונים ומגיע אף הוא לאותה נקודה. המסלול המומלץ כאן הוא לעלות דרך הסימון הכחול ולחזור באדום, אך לאלו שזמנם קצר, ניתן להסתפק בהליכה הלוך ושוב במסלול האדום בערוץ הנחל, ואז ניתן לבצע את המסלול בשעתיים-שלוש (כולל הביקור במערת ספונים). המסלול הכחול חשוף לשמש, ולכן בחודשי הקיץ עדיף ללכת בשביל האדום הלוך ושוב.

נרד בתלילות לאפיק נחל מיתלה ונפנה שמאלה במקביל לנחל לאורך כ- 50 מ', עד שנגיע לסלע גדול. כאן נפנה ימינה ונחצה שדה לעבר תחתית המדרון, בו פזורים זיתים וחרובים מעטים.

נעבור מעל מערה קטנה ורדודה, ונגיע לעמוד חשמל בולט. מייד אחרי עמוד החשמל פונה השביל שמאלה ומגיע לבית בד חצוב בסלע, ששימש לסחיטת זיתים לשמן.

במרחק 20 מטרים אחרי בית הבד נגיע לגת חצובה (השביל עובר במפלס העליון של הגת). כאן ייצרו יין, כפי הנראה ע"י תושבי יישוב ביזנטי ששכן בחורבת מיתלה, מאות מטרים מצפון לנו. מכאן נמשיך בעלייה מתונה לעבר הקצה הדרומי של מצוק מגדים. תוך כדי עלייה מומלץ להשקיף לעבר חוף הים. נוכל לזהות את מבצר עתלית ושתי גבעות - תל סחר ותל קרעה.

העלייה חשופה לשמש ולאורכה פורחות באביב חוטמיות רבות, ובהמשך בר-גביע קוצני. עם הגיענו לתחתית המצוק, נראה גומחה חצובה, ומעט אחריה נגיע לפינת מנוחה בצל עץ חרוב. גם כאן יש מערה רדודה, גומחה ושרידי נטיפים. באזור זה נוכל להתרשם מצמחיית המצוקים - מציץ סורי, אשבל א"י, פיגם מצוי וצתרנית משובלת (צמח תבלין).

לאחר הפסקת מנוחה נמשיך דרך קטע טרשי ובו סלעים ציוריים (חדי העין יזהו בסלעים אלו מאובני נומוליטים). ברקע ניתן לראות את רכס אצבע הניכר בעמוד חשמל ואורנים שרופים. רחוק יותר ניתן לזהות את פוריידיס, זכרון יעקב וארובות תחנת הכוח בחדרה.

השביל מתעקל צפונה, דרך מקבץ זיתים (עוד הזדמנות למנוחה בצל), לעבר גב המצוק. מכאן נוכל להשקיף לעבר חיפה וטירת כרמל.

נמשיך בנוף שיחים דלילים, המאפיין את חלקו העיקרי של השביל, ולאחר כברת דרך מתעקל השביל מזרחה וצופה אל מפגש הנחלים מיתלה (מימין) וספונים (משמאל). באופן רשמי, רק חלק קטן ממסלול ההליכה עובר בנחל ספונים עצמו, אך השם "נחל ספונים" דבק גם בחלקו התחתון של נחל מיתלה, בו נשוב בהמשך הדרך. אם נשקיף היטב, נוכל לראות בגדה הדרומית של נחל ספונים שלט ירוק, המצביע על פתח מערת ספונים. מזרחה יותר, בולטים עצי אורן שנשרפו בשריפה הגדולה של דצמבר 2010 (מסלול הטיול שלנו לא עובר בשטח השרוף).

השביל נעשה טרשי וקשה להליכה, ובהמשך נחלוף לצד שני אורנים המציעים פינת צל נוספת. מעט אחריהם מתעקל השביל ויורד לעבר נחל מיתלה. בדרכנו יש כמה פינות צל למרגלות המצוקים, המרשימה שבהן נמצאת בצל עצי חרוב, אלה א"י ואלון מצוי, ומייד אחריה נחלוף למרגלות מערה קטנה וציורית. אחרי ירידה קצרה נוספת נגיע אל "מעבר המיתלה", לא המעבר המפורסם בסיני אלא חצייה קצרה של נחל מיתלה עליון. עלייה קצרה תוציא אותנו מהקטע המוצל חזרה לאזור חשוף לשמש, בו פורחת בספטמבר חבצלת קטנת-פרחים.

נמשיך צפונה, תוך כדי תצפית לקניון נחל ספונים, המכוסה בחורש ירוק ומרהיב, ולמערות בגדה הצפונית של הנחל (לצידן אולי נוכל להבחין בשפני סלע). עם התקרבותנו למערת ספונים, נרד במדרגות סלע אחדות (ילדים עשויים להזדקק לסיוע בנקודות אלו) ונגיע לצומת השבילים כחול-אדום.

כאן נפנה שמאלה (לכיוון מורד הנחל) ומייד נגיע לשלט הירוק שראינו קודם, למרגלות פתח מערת ספונים.

פתח המערה ספון בין גושי סלע גדולים, שנתנו לה ולנחל כולו את השם "ספונים". מומלץ מאד לסטות לביקור במערה המרהיבה. המערה גדולה ומוארת יחסית, אם כי לאגפיה הפנימיים מומלץ להצטייד בפנס. מרבית הנטיפים במערה יבשים, אך בנקודות אחדות יש עדיין נטיפים פעילים. עומק המערה כ- 40 מטרים, ובמעמקי המערה נמצאת מושבה של עטלפים, ואין להטרידם (לא להאיר עליהם בפנס וכדומה). בחודשי החורף, נכנסים העטלפים לתרדמת חורף (היברנציה) בשל המחסור בחרקים. הפרעה לתהליך זה עלולה להביא למותם של העטלפים, ולכן המערה סגורה בתקופה זו (החל מ- 1 בנובמבר ועד 31 במרץ, כל שנה).

המערה המרשימה משכה את תשומת ליבו של האדם כבר בתקופות קדומות, ובחפירות נמצאו כאן שרידי האדם הקדמון שהתגורר באתר זה עשרות אלפי שנים (החל מלפני 60 אלף שנה - התקופה המוסטרית - ועד לתקופה הכלקוליתית, לפני כ- 6,000 שנה). נמצאו כאן שרידי בעלי חיים, כלי צור (ראשי חץ ומגרדים) ושכבת אפר עבה שהגיעה לגובה ארבעה מטרים. שהות ממושכת של עטלפים ויוני סלע בתקרת המערה הותירה שכבה של זבל בקרקעית, ששימשה בדורות המאוחרים לייצור חומר נפץ, ולכן זכתה המערה בשם הערבי "עיראק אל בארוד".

מהמערה נשוב לשביל האדום ונמשיך עימו במורד הנחל, בחורש מוצל ונעים להליכה כל השנה. נתגבר על מפלים יבשים קטנים (את חלקם נעקוף מדרום. ילדים עשויים להזדקק לסיוע) ונמשיך בחורש המוצל. אחרי קרחת יער נפגוש את נחל מיתלה הבא מדרום, ונמשיך בגדה הדרומית של הנחל המאוחד. הליכה קצרה תוביל אותנו למרגלות מצוק יפה - אתר "טרסת ספונים". גם כאן התגלו ממצאים פרהיסטוריים. בהמשך חוזר השביל לאפיק הנחל קרוב למחצבה נטושה. בדרדרת הסלעים למרגלות המחצבה, יש סיכוי לפגוש שפני סלע. מכאן נחלוף בין מבני המחצבה ונגיע לצומת השבילים בה עברנו בתחילת המסלול.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

מערת ספונים, אפריל 2012
מערת ספונים, אפריל 2012

שירותים למטיילים:

אין במסלול שירותים למטיילים.

הערות ואזהרות:

 • במסלול קיימת סכנת החלקה, אין לטייל בו בימי גשם או מייד לאחר הגשמים.
 • קטע השביל בין מצוק מגדים לנחל ספונים טרשי ומחייב הליכה זהירה.
 • לביקור במערת ספונים מומלץ להצטייד בפנס (אם מעוניינים להיכנס למעמקי המערה).
 • מערת ספונים סגורה למטיילים בין 1 בנובמבר ל- 31 במרץ בשל חריפת עטלפים.
 • היצע מקומות החנייה בתחילת המסלול מצומצם במיוחד.
 • שביל ההליכה עובר מדרום למחצבה עצמה. בתקופות מסוימות, משמשת המחצבה כדיר מאולתר, ואז יש באתר כלבי שמירה. לכן, מומלץ לא לסטות מהשביל לכיוון המחצבה.
 • שביל מצוק מגדים חשוף ברובו לשמש. בקיץ ובסתיו מומלץ לטייל רק בשביל האדום, מהכביש עד מערת ספונים וחזרה.
 • במעלה נחל ספונים ממזרח למערת ספונים נמצא שטח אש. אין ללכת בו ללא אישור בטחוני (מסלול הטיול המתואר כאן אינו עובר בשטח האש).

הצעות טיול בסביבת מצוק מגדים - נחל ספונים:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • כרמל, סקר טבע ונוף 1981-1983 - חווה להב, מורדי פרקש
 • הר הכרמל, סקר נוף ומסלולי טיול - מנחם מרקוס.

המפה נטענת...