קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל שלמה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בהרי אילת ובדרום הערבה   /   נחל שלמה

מסלול טיול: נחל שלמה

נחל שלמה - אחד הנחלים הגדולים בפאתי אילת, מציע חוויית טיול רכוב בין הרי גרניט ועצי שיטים.

 • מסלול טיול
 • אזור:הרי אילת ודרום הערבה
 • מפת סימון שבילים: 20 - הרי אילת
 • מיקום: דרומית-מערבית לאילת
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:אדום 20560, כחול 20563, ירוק 20562
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:רכוב
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:12 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:15/3/2016
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:15/3/2016Wadi shlomo1.jpg

נחל שלמה, (עמית מנדלסון, 15/3/2016)עוד אתרים בסביבה

רקע: נחל שלמה

יעל בנחל שלמה, מרץ 2016

נחל שלמה הינו בין הנחלים הגדולים באזור אילת. הנחל רחב יחסית ולאורכו דרך עפר עבירה לכל רכב (למעט רכבים נמוכים במיוחד), המאפשרת טיול רכוב מהנה בנופים הייחודיים של אזור אילת. ניתן לבצע את הטיול גם באופניים או ברגל, אם כי כמסלול טיול רגלי, הנחל אינו מאתגר לעומת שבילי טיול אחרים באזור.

בדרכנו ייתכן שנפגוש יעלים הרועים לאורך הנחל וחוסים בצל עצי השיטה.

המסלול המתואר כאן כולל, לצד הנסיעה בנחל שלמה עצמו (המתאימה לכל רכב) גם את הקפת הר רחבעם דרך הנחלים רחבעם ויהושפט. הקפה זו כוללת קטע המתאים לרכבי שטח בלבד.

אורכו של המסלול המוצע כאן כ-12 ק"מ, כולל הקפת הר רחבעם ועלייה במעלה אילת הישן (שאינן מתאימות לרכב פרטי). ללא הקטעים המיועדים לרכב שטח בלבד, הקטע המתאים לרכב פרטי הינו באורך 7.5 ק"מ (מכביש 90 עד כביש 12).

איך להגיע:

כיוון הנסיעה המוצע כאן הינו במעלה הנחל, מכביש 90 (דרך מצרים) עד כביש 12, כאשר למעוניינים בכך ניתן להאריך את המסלול דרך מעלה אילת הישן (קטע נסיעה שאינו מתאים לרכב פרטי).

המסלול נוח יחסית לביצוע בתחבורה ציבורית, אם כי בתחבורה ציבורית מומלץ לבצע את המסלול בכיוון ההפוך, במגמת ירידה. קו 392 היוצא מאילת מספר פעמים ביום, עוצר במסעף מחנה המצודה, הנמצא כחצי ק"מ מזרחית לנחל שלמה - קרוב לתחילת המסלול (ניתן גם לבקש מהנהג לעצור בתחנת "עין נטפים" ואז אפשר לשלב במסלול זה גם את תצפית הר יואש ואת מעלה אילת הישן). בסוף המסלול יש תחנת אוטובוס מול בית ויליאמס, אולם האוטובוס בה (קו 16) חולף פעם בשעה בלבד.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:12 ק"מ.
 • משך המסלול:3-2 שעות (ללא מסלולי הליכה).
 • טיפוס מצטבר:מסלול רכוב

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

המצוק במעלה נחל שלמה, מרץ 2016
הגשר הממלוכי, מרץ 2016
גבעת רחבעם, מרץ 2016

כחמישה ק"מ דרומית לעיר אילת, מדרום לנמל, נפנה ימינה לכביש סלול המוביל לחוות הגמלים ומהווה למעשה את נקודת המוצא לטיולים בנחל שלמה.

כמה עשרות מטרים מהצומת, נראה בצד ימין שטח פרטי מגודר ומוקף צמחייה, ובו בית אבן ישן - בית וויליאמס ע"ש הגיאולוג הבריטי וויליאמס שהתגורר במקום בתקופת המנדט הבריטי. הגיאולוג חיפש באזור זה מחצבים שונים, אך עם כיבוש אילת במבצע "עובדה", נטש את ביתו בטרם הגיעו הכוחות הישראליים. כיום המבנה עצמו הינו פרטי ולא ניתן לבקר בו. ממול - מדרום לנחל שלמה - נמצאים השרידים הנטושים של "טקסס ראנץ'", אתר ששימש לצילום סרטים בסגנון המערב הפרוע, וגם הוא סגור למבקרים.

מכאן נתקדם בנסיעה בכביש סלול המשמש גם משאיות מהמחצבה הסמוכה. לאורך הנחל פזורים פה ושם עצי שיטה. במרחק כקילומטר מהכביש הראשי, נחלוף על פני הריסותיה של חוות היען ועד מהרה נגיע לצומת דרכים. הפנייה ימינה סגורה למטיילים (ומובילה למחצבת הגרניט הפעילה היחידה בישראל). אנו נמשיך ישר ונחלוף לצד חוות הגמלים. מנקודה זו הופך הכביש לדרך עפר עבירה לכל רכב (אחרי שטפונות משמעותיים, הנדירים באזור, ייתכנו שיבושים בדרך זו). לאורך הדרך יש סימון שבילים אדום.

מעט לאחר חוות הגמלים נראה משמאלנו את חניון הלילה של נחל צפחות - נקודת המוצא לטיול בהר צפחות. למעוניינים בשילוב הליכה רגלית קצרה ונוחה לכל המשפחה (כשעה הליכה, כמובן לא בימים עם עומס חום כבד), ניתן לחנות בנקודה זו, ולעלות בשביל רגלי רחב יחסית ומסומן ירוק בערוץ נחל צפחות. אחרי כעשר דקות הליכה נגיע לצומת שבילים שחור-ירוק. כאן נפנה ימינה בשביל המסומן שחור - "שביל הגמלים" (ואולי עדיף לקרוא לו - "שביל הגללים"). בשביל זה מתקיימים מדי פעם טיולי גמלים היוצאים מהחווה הסמוכה. השביל המתון עולה בנחת לאורך ערוץ צדדי, ומגיע בהדרגה לגבעה ממנה נשקפת תצפית נוף יפה. במקום יש גם פינת זיכרון. מנקודה זו נגלוש לערוץ צדדי היורד חזרה לנחל שלמה, כמה מאות מטרים מצפון לחניון הלילה.

בין אם בחרנו לשלב הליכה רגלית ובין אם ויתרנו עליה, נמשיך בנסיעה עד לצומת דרכים כחול-אדום. מכאן כדאי תחילה לפנות שמאלה עם הסימון הכחול, במעלה נחל רחבעם. לאחר כמה מאות מטרים, נגיע לעץ שיטה בודד. כאן נחנה ונלך רגלית כ- 200 מ' דרומה, לעבר מערה קטנה בצלע ההר. זהו למעשה מכרה נחושת קדום, בדומה לאתרי הכרייה בפארק תמנע, ואם נחפש - נמצא בסביבה סימני נחושת: אבנים ירוקות וכתמים ירוקים בסלע. זהו ערך טבע מוגן ואין לקחת דבר מהמקום. בתוך המערה עצמה, נוכל להבחין בעשרות קיני בוץ נטושים של צרעות בתקרת המערה.

למטיילים ברכב פרטי, כדאי לשוב מנקודה זו לערוץ נחל שלמה ולפנות שמאלה למעלה הנחל.

כ- 300 מ' ממערב למכרה הנחושת, נגיע למחסום בתחילת כביש המטפס אל צוקי גשרון - אחד משני צירי הרוחב שפרץ צה"ל בשנים האחרונות עם הקמת גדר המערכת בגבול מצרים. כאן נפנה ימינה לדרך עפר, ובה מדרגות סלע אחדות המונעות מעבר ברכב פרטי. המדרגות נמוכות יחסית (כ- 30 ס"מ במרץ 2016) אך ייתכן שתידרש כאן "עבודת בנייה" להתקדמות ברכב. לאחר מדרגות הסלע, נגיע לצומת שבילים כחול-ירוק. כאן כדאי לחנות ולעלות רגלית בשביל הכחול לראש מעלה גשרון. מכאן, מדובר על הליכה קלה יחסית וטיפוס של כמה עשרות מטרים, אולם מראש המעלה נוכל להשקיף לעבר ערוצו של נחל גשרון הנמצא כ- 150 מ' מתחתינו. ממש לפני קו הרכס, נוכל לזהות גם בולבוסי סלע, שלחלקם יש כאן צורת "במבה" לא שגרתית. במזרח בולטת גבעת רחבעם הלבנה ומאחוריה הר רחבעם השחור, בצפון-מזרח הר יהושפט השחור אף הוא, וממערב לנחל גשרון - ג'בל אום ותד. בדרום, צוקי גשרון וג'בל עצפיר.

נשוב לרכב באותה דרך ונתקדם בעלייה לאוכף החוצץ בין נחל רחבעם ובין נחל יהושפט. מכאן נגלוש בירידה קצרה לאפיק נחל יהושפט ולצומת דרכים ירוק-שחור. אם נפנה שמאלה בסימון השחור, נגיע לאחר כ- 200 מ' לאתר גלישת הצוקים של נחל יהושפט - צוק בגובה כעשרה מטרים שהגלישה בו מיועדת לבעלי הכשרה וציוד מתאים בלבד. אנו נמשיך עם הסימון הירוק במורד נחל יהושפט, בין הר רחבעם והר יהושפט, ונגיע חזרה לערוץ נחל שלמה, בצומת שבילים ירוק-אדום (המטיילים ברכב פרטי, יגיעו לצומת שבילים זו ישירות מצומת השבילים כחול-אדום).

עתה נפנה שמאלה ונמשיך במתינות במעלה הנחל. בנקודות אחדות נבחין בדרדרות סלעים צעירות למדי, המזכירות לנו שגם במדבר הצחיח הנוף דינאמי ומשתנה מדי פעם. בשלב מסויים, מצטרף לנוף קו מתח, ובהמשך נגיע לחניון הלילה של נחל שלמה. ניתן לצאת מכאן ישירות לכביש 12, בדרך קצרה המסומנת ירוק. בצד שמאל, שביל רגלי מסומן ירוק המוביל לעבר מעבר צפרא ונחל גשרון. למעוניינים להשלים את נחל שלמה, נמשיך עם ערוץ הנחל ועד מהרה נפגוש את כביש הרוחב השני המוליך לעבר דרך המערכת. מייד לאחר כביש הרוחב, נגיע למפגש כביש 12.

למעוניינים להאריך את המסלול, נחצה בזהירות את כביש 12 ונתקדם בדרך טובה החוצה את נחל שלמה ומטפסת על הגבעה שממערב (סימון השבילים הכחול ממשיך בערוץ הנחל עצמו ומגיע לצומת שבילים כחול-אדום, אך הציר אינו ברור בשטח ומתאים לרכב שטח בלבד). ברכב פרטי, כדאי לחנות לפני העלייה לגבעה ולהמשיך ברגל כ- 300 מ'. ברכב שטח, נעלה לגבעה ונרד בירידה תלולה מעט לערוץ צדדי ובו קיר סלע עם כוכים ציורים ומרשימים. במרחק כ- 200 מ' ממערב, בסימון שבילים אדום, נגיע לגשר עתיק מהתקופה הממלוכית, על ערוץ צדדי מתחת לדרך העפר. גשר זה שימש את תוואי מעלה אילת עד לסלילת הכביש החדש בשנות ה- 1980, ונועד במקורו לשרת את עולי הרגל המוסלמיים ממצרים בדרכם לערי הקודש מכה ומדינה. אם השארנו את הרכב מאחור, נשוב מכאן חזרה לרכב ולכביש.

מהגשר ניתן להמשיך לאורך מעלה אילת הישן, כביש סלול, צר ומפותל, בראשו נקודת תצפית, ולצאת לעבר כביש 12 קרוב לחניון הלילה של הר יהורם.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

במסלול זה אין מוקדי עניין עונתיים.

שירותים למטיילים:

 • חניוני לילה בקרבת נקודות ההתחלה והסיום (הר יהורם ושפך נחל צפחות לנחל שלמה).

הערות ואזהרות:

 • המסלול מתאים לכל רכב שאינו נמוך במיוחד, אך הקפת הר רחבעם והגישה לגשר הממלוכי מתאימות לרכב שטח בלבד.
 • לא מומלץ לבצע מסלול זה בימים עם עומס חום כבד.

הצעות טיול בסביבת נחל שלמה:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • הרי אילת - נופים, מינרלים, מאובנים - יעקב דפני.


המפה נטענת...