קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל איילון

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

נחל איילון

נחל איילון ברכבת מרכז, ינואר 2013

נחל איילון הוא הדרומי ביובלי הירקון. ככל הנראה, בתקופות היסטוריות קדומות, היה נחל זה עצמאי ונשפך לים בחלקו הצפוני של מפרץ יפו. התוואי המוכר לנו, המתעקל צפונה ונשפך אל הירקון הוא תוואי צעיר יחסית שנוצר ככל הנראה בגלל נדידת החולות.

ראשיתו של הנחל למרגלות גבעת זאב בהרי בנימין, ועם יציאתו מאזור ההר נכנס הנחל לעמק איילון. בעמק זה הוקם בשנות ה- 50' מאגר איילון שאינו פעיל כיום.

הנחל ממשיך דרך אזור מפעלי "נשר", חולף בפאתי לוד ולצד נמל התעופה בן-גוריון, ונכנס לגוש דן דרך פארק אריאל שרון. מרבית חלקו התחתון של הנחל עברה שינוי ניכר עם סלילת "נתיבי איילון", אך חלקו התחתון ביותר נותר פתוח למבקרים באזור המכונה ראש ציפור בשל צורת חצי האי שבין האיילון והירקון.

אורכו של נחל איילון הוא כ-60 ק"מ, כאשר חלקים מתוואי הנחל יושרו או הוסטו כתוצאה מעבודות עפר, בעיקר באזור נמל התעופה בן-גוריון, למרגלות תל חיריה ובנתיבי איילון (בהם תועלו שישה ק"מ מאפיק הנחל). 14 ק"מ במעלה הנחל נמצאים מעבר לגדר ההפרדה, והוא נשפך לירקון במרחק 3.5 ק"מ מהים התיכון.

הנחל נקרא על שם עמק איילון (המוזכר בספר יהושע י' 12 – " וַיֹּאמֶר לְעֵינֵי יִשְׂרָאֵל, שֶׁמֶשׁ בְּגִבְעוֹן דּוֹם, וְיָרֵחַ, בְּעֵמֶק אַיָּלוֹן"). השם הקדום איילון נשמר בשם הכפר הערבי יאלו (נעזב לאחר מלחמת ששת הימים ומהווה כיום חלק מפארק קנדה). כפי הנראה שמו המקראי של הנחל עצמו הוא "רקון" כפי שמתואר בגבול נחלת שבט דן בספר יהושע (י"ט 46): " וּמֵי הַיַּרְקוֹן, וְהָרַקּוֹן; עִם-הַגְּבוּל, מוּל יָפוֹ".

שפכים מגיעים לנחל איילון מאזור העיר לוד ומיישובים נוספים לאורך הדרך. עם זאת, בשנים האחרונות הנחל נקי יחסית ויבש בקיץ. בחלקו האחרון של הנחל (אזור ראש ציפור) יש בו מים כל השנה, ובעבר נבעו מעיינות באזור.

בחורפים גשומים ניתן להשקיף על הנחל הזורם מהגשרים לאורך נתיבי איילון, הנוח שבהם הוא מעבר הולכי הרגל מתל אביב לרמת גן בתחום תחנת רכבת ת"א מרכז (המעבר כרוך בתשלום צנוע ומיועד להולכי רגל בלבד).


מידע רב ומפורט על אתרים ומסלולי טיול לאורך הנחל מופיע בדפים הבאים:

אתרים לאורך נחל איילון


Ayalon reservoire.jpg

יער קטן וחביב בין לטרון ורמלה, ובו שתי אנדרטאות מרשימות, שרידי בוסתנים ותצפית למאגר איילון.

Seven mills.jpg

אתרי עתיקות, פריחה עונתית ופארק רחב-ידיים בלב הכרך.

South park ta1.jpg

במקום בו נגמרת תל אביב, נמצא אחד הפארקים הפופולאריים בגוש דן.

Ariel sharon park1.jpg

פארק העתיד של גוש דן מציע למבקרים הליכה נינוחה בנופי שדות.

Lod bridge1.jpg

גשר לוד (גשר ג'ינדס) הוא גשר עתיק ומרשים מעל נחל איילון בכניסה הצפונית לעיר לוד.

מפת נחל איילון