קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

שמורות טבע ימיות

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שמורות טבע וגנים לאומיים

רקע כללי

דף זה מהווה רקע כללי לסוגיית שמורות הטבע הימיות בישראל.

הגנה על הסביבה החופית בישראל החלה כבר ב- 1964, כאשר השמורות השנייה והשלישית שהוכרזו בארץ - שמורת חוף אלמוג ושמורת איי חוף דור ומעגן מיכאל הן שמורות חופיות. עם זאת, החוק לא נתן הגנה הולמת לסביבה הימית.

שטחים ימיים קטנים זכו להגנה מכוח תקנות מיוחדות (באזור ראש הנקרה, חוף דור-הבונים ובאזור חוף אלמוג), אולם הים עצמו לא הוכרז כשמורת טבע עד לשנים האחרונות.

בתחילת שנות ה- 70' הוכנה תוכנית ראשונית לשמורות טבע במימי החופים, עד לעומק של מספר עשרות מטרים בים. ההצעות רובן ככולן לא קודמו מסיבות שונות ומגוונות.

רק בסוף שנות ה- 90' וראשית שנות ה- 2000' החל שינוי משמעותי בנושא, עם הכרזתן של שמורות טבע ימיות ראשונות בישראל - שמורת ים דור-הבונים, שמורת ים אבטח ואחרות.

כיום גדלה המודעות לכך שגם השמורות הימיות הקיימות והמתוכננות בארץ, מוגבלות לשטח מצומצם בקרבת החוף ואינן נותנות הגנה מספקת לערכי הטבע בסביבה הימית - חי, צומח ותופעות גיאולוגיות. זאת על רקע העלייה בהשפעה האנושית על הסביבה הימית - דייג יתר, העברת קווי תשתיות וקידוחים בים, ופליטת תמלחות מרוכזות לים, המשפיעות על אופיו.

לאור זאת, מתגבשת כיום תוכנית לשמורות טבע גדולות בים התיכון, שחלקן יגיעו עד גבול המים הטריטוריאליים של מדינת ישראל (במרחק 22 ק"מ מקו החוף) ויאפשרו הגנה יעילה יותר על מעמקי הים. הדגש בשמורות אלו הוא הגנה על קרקעית הים, ומניעת דיג מכמורות הגורם להרס מוחלט של החי והצומח הימיים בקרקעית הים. לא תוטלנה מגבלות על שייט בתחום השמורות, אך צפויות מגבלות על קידוחי תשתית באתרים אלו.

כיום (2013) מקדם מינהל התכנון תוכנית מתאר ארצית למים הטריטוריאליים של ישראל בים התיכון (תמ"א 50), במסגרתה תשולבנה השמורות הימיות. שתי שמורות ימיות ספציפיות - שמורת ים ראש הנקרה ושמורת ים אבטח מקודמות במקביל בוועדות התכנון המחוזיות.

רשימת שמורות הטבע הימיות בישראל

גנים לאומיים בים התיכון:

במפרץ אילת:

בכנרת שמורות הטבע נמצאות ברצועת תנודות החוף:

קישורים נוספים