קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

גן לאומי אכזיב

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בחוף הגליל ובעמק עכו   /   גן לאומי אכזיב

גן לאומי אכזיב

גן לאומי אכזיב - מפרצים ציוריים בחוף הגליל ולצידם מבנים עתיקים ומרשימים.

 • גן לאומי
 • מאפיינים עיקריים:חוף ים, עתיקות
 • אזור:חוף הגליל ועמק עכו
 • מפת סימון שבילים: 2 - הגליל העליון
 • מיקום: צפונית לנהריה
 • עונות ביקור:כל השנה
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:מוגבלת
 • כניסה:בתשלום
 • מצב תכנוני:מוכרז
 • שטח:450 דונם
 • תאריך הכרזה:11/1/1968
Achziv1.jpg

גן לאומי אכזיב, (עמית מנדלסון, 14/5/2012)

דרום רמת הגולן שלא הכרתם
טיול מודרך פרטי עם אופיר כהן - אמן הסיפור הגולני. זו לא עוד חפירה היסטורית יבשה אלא חוויה סוחפת ויום מושלם בגולן. "מקצועי, כריזמטי ומרגש". לתיאום עם מורה הדרך בגולן: 052-3342249


עוד אתרים בסביבה

תגיות: תחבורה ציבורית חוף ים משפחות עתיקות והיסטוריה מומלץ האתר


איך להגיע:

הגן הלאומי נמצא צפונית לנהריה, מערבית לקיבוץ גשר הזיו.

יש לעבור את צומת נהריה ולאחר כחמישה ק"מ, 400 מ' אחרי שחולפים על פני הכניסה לגשר הזיו, יש לפנות שמאלה לחניית הגן הלאומי.

כחצי ק"מ דרומית למסעף זה, יש שלט הכוונה חום לחוף אכזיב. מדובר על חוף נפרד הנמצא בתחומי הגן הלאומי, אך אינו מהווה חלק מהאתר המוסדר, ואינו מנוהל כיום בידי רשות הטבע והגנים.


המלצה למדריך בסביבה...

רקע על גן לאומי אכזיב:

אכזיב, מאי 2012
אכזיב, מאי 2012
אכזיב, מאי 2012
אכזיב, מאי 2012
אכזיב, מאי 2012

בתל אכזיב נמצאים שרידי עיר חוף עתיקה, המנצלת גבעה מוגנת בין נחל כזיב בצפון, נחל שעל בדרום והים במערב. ממזרח לגבעה נבע בעבר מעיין קדום.

ראשיתה של העיר הקדומה בתקופה הכנענית התיכונה (לפני כ- 3800 שנה). העיר מוזכרת בספר יהושע י"ט כאחת הערים בנחלת שבט אשר, אך לפי ספר שופטים א' העיר לא נכבשה בידי בני ישראל. בשלב מאוחר יותר הפכה העיר מעיר כנענית לעיר פניקית. היא נכבשה בידי סנחריב מלך אשור בשנת 701 לפנה"ס.

בתקופת המשנה כונתה העיר בשם כזיב (ומכאן שמו כיום של הנחל הסמוך). בתוספתא, מסכת תרומות (ב' י"ג) מוזכר שגביון (או שביון), ראש בית הכנסת של אכזיב - "אמר ר' יהודה מעשה בשביון ראש בית הכנסת של כזיב...". בית הכנסת לא נחשף בחפירות שבוצעו באתר, ועל שמו של שגביון נקרא הגדול באיים מול חוף אכזיב - אי שגביון.

אכזיב נמצאה מעבר ל"תחום עולי בבל" ולכן לא נחשבה לחלק מארץ ישראל בתקופת המשנה והתלמוד. עם זאת היא מוזכרת כנקודת ייחוס בתחום זה במסכת שביעית (הלכות הנוגעות לשנת שמיטה) - "שלוש ארצות לשביעית: כל שהחזיקו עולי בבל מארץ ישראל ועד כזיב - לא נאכל ולא נעבד, וכל שהחזיקו עולי מצרים מכזיב ועד הנהר ועד אמנה (נוסח אחר: אמנס) - נאכל, אבל לא נעבד; ולפנים - נאכל ונעבד" (שביעית ו', א').

כלכלת אכזיב הקדומה שילבה חקלאות, דייג וספנות, כולל הפקת צבעי תכלת וארגמן, וברצועת החוף ניתן לזהות בריכות חצובות, ששימשו כפי הנראה לאחסנת דגים, גידול חלזונות לתעשיית הארגמן, או לייצור מלח ע"י אידוי מי הים. חציבות נוספות הן שרידי מחצבות עתיקות ששימשו לבניית אכזיב עצמה.

בתקופה הצלבנית הייתה כאן אחוזה של האביר הומברטוס דה פאצ'י, בשם קסל אינברט. אכזיב נכבשה ע"י הסולטן הממלוכי בייברס בשנת 1271, והמקום הפך לכפר ערבי קטן בשם א-זיב, שאחדים ממבניו נותרו בתחום הגן הלאומי עד היום, כולל מבנה המסגד.

מצפון-מזרח לתל אכזיב נמצאת אנדרטת יד לי"ד, המנציחה אסון כבד במהלך מבצע "ליל הגשרים" ביוני 1946. גם האנדרטה נמצאת בתחום הגן הלאומי, אך הגישה אליה חופשית ללא תשלום.

הכפר א-זיב נכבש במסגרת מבצע "בן-עמי" בו הוסר המצור על יישובי הגליל המערבי, במאי 1948. חלק ממבני הכפר נהרסו לאחר מכן. פרט למבני הכורכר היפים ששולבו בגן הלאומי, ניתן לזהות בין מתחם אלי אביבי ובין אפיק נחל כזיב שטח שהורעל בקוטלי עשבים חזקים (כנראה ע"י גורמים איסלאמיים), ובו שכן בית הקברות של הכפר עד למלחמת העצמאות.

דרומית לתל אכזיב עצמו נמצאת חורבת נמל אכזיב. כאן היה מעגן קדום נוסף, ששימש כנראה כנמל משני של תושבי אכזיב. ברכסי הכורכר שבאזור נמצאו מספר בתי קברות קדומים ששימשו כפי הנראה את תושבי העיר.

הגן הלאומי פותח כבר לפני עשרות שנים כאתר נופש הכולל חוף רחצה בלגונות החוף, ובעורפו מדשאות נרחבות עם עצי צל (בעיקר אשלים). ברצועת החוף פורחים באביב עדעד כחול ופרגה צהובה. בחניית הגן הלאומי נמצא עץ גדול ומרשים של שקמה, אחת השקמים הצפוניות ביותר במישור החוף הישראלי.

בחלקו הדרומי של הגן הלאומי פעל, החל משנות ה- 60', כפר הנופש "מועדון הים התיכון" (קלאב מד), עד לשנת 2000, אז נסגר בשל החמרת המצב הבטחוני. בשנת 2012, עם תום חוזה החכירה במקום, הועבר השטח לניהול רשות הטבע והגנים ומשמש כחניון לילה (מופרד בגדרות מהמתחם הרציף של הגן הלאומי).

בחלק הצפוני של הגן הלאומי התגורר מאז 1952 עד לפטירתו ב-2018 אדם פרטי, אלי אביבי, שהפך בזמנו לקוריוז עם הכרזתו על ביתו כעל "מדינת אלי אביבי". שטח זה מגודר, וביקור בו אפשרי בתיאום עם אלי אביבי ובתשלום נפרד. סביר כי בעתיד גם מתחם זה ישולב בגן הלאומי.

שטחים נוספים הנמצאים בגן הלאומי המוכרז, אך פתוחים לקהל הרחב וללא גביית תשלום, נמצאים הן מצפון לאכזיב, כולל שפך נחל כזיב ואתר ההנצחה יד לי"ד, והן מדרום לאכזיב (אזור חוף אכזיב וחורבת נמל אכזיב).

שעות פתיחה, מחירי כניסה ושירותים למטיילים:

הכניסה לאתר זה הינה בתשלום, והוסדרו בו שבילי הליכה, חנייה, מי שתייה ושירותים רטובים.

שעות הפתיחה הן כמקובל באתרי רשות הטבע והגנים:

אוקטובר-מרץ: 08:00 - 16:00

אפריל- ספטמבר: 08:00 - 17:00

בימי שישי ובערבי חג האתר נסגר שעה מוקדם יותר.

הכניסה האחרונה למרבית האתרים בתשלום היא שעה אחת לפני שעת הסגירה..

בשל מאפייני האתר הכולל רחצה, גביית התשלום באתר היא גם לבעלי כרטיס "מטמון" (50% הנחה מהתעריף לאלו שאינם מנויים).

במקום פועל חוף רחצה מוכרז, וכן אפשרית לינת לילה באוהלים (שמביאים מהבית). התשלום לשהיית לילה הוא מהשעה 12 בצהריים עד 12 בצהריים למחרת. נכון לקיץ 2012, הלינה אפשרית בכל שטחי המדשאות בפארק. ניתן לקיים מנגלים באתר, אך אין להבעיר מדורות במדשאות הגן.

בתחום החוף המוכרז נמצאת תחנת הצלה אחת, והשטח המוקצה לרחצה תחום ע"י חבלים ונמצא בלגונות רדודות שעומקן המרבי עד כ- 2 מטרים. התשתית בלגונות היא חולית ברובה כאשר מסביב יש אזורים סלעיים. מי הים באזור צלולים במיוחד, וכאשר תנאי הים מאפשרים זאת, ומומלץ לשנרקל ולצפות בחי הימי בלגונות. עם הרחבתו המתוכננת של שטח הגן הפתוח לציבור, סביר שיגדל משמעותית השטח המוקצה לרחצה.

בשטח האתר פעלה בעבר מסעדה (נכון ל- 2012, סגורה למבקרים).הצעות טיול בסביבת גן לאומי אכזיב:

אטרקציות באזור עכו וחוף הגליל

הגנים הבהאיים בעכו1.jpgהגנים הבהאיים בעכו

הגנים הבהאיים בעכו - גנים מטופחים סביב אחוזה ומקדש של הדת הבהאית.

Ozarot bahoma3.jpgמוזיאון אוצרות בחומה

שיטוט בין אוסף חפצים נוסטלגיים המוצגים בחללים מקומרים בלב חומת עכו העתיקה.

Pex1.jpgפארק אקסטרים עכו

פארק אקסטרים ענק בעכו עם מגוון פעילויות אתגריות.


קישורים נוספים וספרות מומלצת:

דרום רמת הגולן שלא הכרתם
טיול מודרך פרטי עם אופיר כהן - אמן הסיפור הגולני. זו לא עוד חפירה היסטורית יבשה אלא חוויה סוחפת ויום מושלם בגולן. "מקצועי, כריזמטי ומרגש". לתיאום עם מורה הדרך בגולן: 052-3342249המפה נטענת...