קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

תוכנית טראמפ והטיולים בארץ

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ב- 28 בינואר 2020 פירסם נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, את "עיסקת המאה" להסדר בין ישראל לפלסטינאים. מאז עד היום (יוני 2020) עוסק צוות ישראלי-אמריקאי בשרטוט מפורט של מפות ההסדר. עם זאת, הדיון הציבורי בנושא כמעט ואינו מתייחס לאתרי הטבע והתיירות המושפעים מכך. להלן סקירה קצרה לאור הידוע לנו על התוכנית ופרטיה.


שטחים שיועברו לרשות הפלסטינאית מתחומי מדינת ישראל כיום

תוכנית טראמפ מייעדת שלושה גושי שטח גדולים כ"פיצוי" לפלסטינאים, ועוד מספר תאי שטח קטנים יותר.

נבחרו שטחים גדולים שאינם מיושבים, ועל כן מהווים מוקדי משיכה למטיילים ברגל וברכב. כמו כן כוללת התוכנית את העברתם לריבונות פלסטינאית של מרחב ואדי ערה מדרום לכביש 65 (אום אל-פאחם, ערערה והסביבה), בקה אל-ע'רביה, יישובי זמר והכפרים צנדלה ומוקייבלה (התוכנית שפורסמה אינה כוללת את העברת טייבה לריבונות פלסטינאית).

רמת מדבר יהודה

לפי תוכנית טראמפ, המרחב של רמת מדבר יהודה בין שמורת תל קריות במערב (לא כולל) עד סמוך למצוק ההעתקים, ומצפון לעיר ערד, יועבר לריבונות פלסטינאית.

במרחב זה נכללים למעשה כל מסלולי הטיול בנחל צאלים, וככל הנראה גם חלק מהנחלים משמר וחבר, כמו גם שטח האש של חטיבת הנח"ל מצפון לעיר ערד.

Naama pool.jpg

הנגב - חולות חלוצה והר הנגב המערבי

במפה הראשונית שפורסמה ב- 28 בינואר 2020, מופיעים גם שני גושי שטח גדולים בנגב. עד כה (יוני 2020) לא פורסמה מפה מפורטת יותר של שטחים אלו, ולכן ייתכנו אי דיוקים.

תא השטח הצפוני משתרע בחולות חלוצה הסמוכים לגבול מצרים (שטח שהוצע בעבר ביוזמות שונות לחילופי שטחים). להערכתנו, בשל קיום בסיס צבאי חשוב בהר קרן, לא צפויה העברה לידי הרשות הפלסטינאית של מרחב נחל לבן ורחובות בנגב.

תא השטח הדרומי משתרע בין פיתחת ניצנה בצפון ובין אזור כביש 171 בדרום. ככל הנראה, מרחב זה כולל אתרי ומסלולי טיול רבים הנגישים בעיקר למטיילים ברכב שטח, כגון נחל ניצנה, נחל אלות, נחל חורשה ועוד. סביר כי גם "בור הסבחה" ואולי אף חלק ממרחב בורות לוץ וראש אלות נכלל בתחום זה.

Agur dunes north.jpg

שטחים שיסופחו למדינת ישראל

צפון בקעת הירדן - שמורות הטבע אום זוקא (מסלול הטיול ואדי פיראן ונחל תלכיד), חרובה ושמורת סרטבה.

מצוק ההעתקים - נחל דרגה תחתון, שמורת עינות צוקים, גן לאומי קומראן

עתיקות סוסיא

פארק קנדה - פארק איילון

גוש עציון (אם כי ללא השטח שבין גוש עציון לירושלים)

חלקו העליון של נחל פרת עד לאזור עין מבוע.

יש לציין כי המרחב מדרום למעלה אפריים וממערב ליישובי הבקעה, לא יסופח לישראל, ובכלל זאת שמורת פצאל, נחל ייט"ב - ואדי עוג'א, מורד נחל פרת (עין קלת וסנט ג'ורג') ועוד.

Irusim firan.jpg