קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

שמורת מסיל ע'סניה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים ברמת הגולן   /   שמורת מסיל ע'סניה

שמורת מסיל ע'סניה - מפגש של יער אלונים ואחו ביצתי.

Masil assaniya.jpg

נוף השמורה, (עמית מנדלסון, 9/6/2010)

 • שמורת טבע
 • מאפיינים עיקריים:יער פארק, אחו ביצתי
 • אזור:הגולן
 • מפת סימון שבילים: 1 - הגולן
 • מיקום: צפונית-מערבית לאלוני הבשן
 • עונות ביקור:אביב
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:לא נגיש
 • כניסה:חינם
 • מצב תכנוני:מוכרזת
 • שטח:2784 דונם
 • תאריך הכרזה:9/2/2010

עוד אתרים בסביבה
איך להגיע

השמורה משתרעת צפונית-מערבית לאלוני הבשן.

דרך עפר (במפות ישנות כביש מס' 9088), חולפת לאורך גבולה הדרומי של השמורה, ואילו כביש מס' 98 תוחם את גבולה המזרחי של השמורה.

לאורך דרך זו, במשך כ- 1.5 ק"מ מכביש מס' 98 ומערבה, משתרע שדה מוקשים, וניתן להיכנס לתחום השמורה רק ממערב לשדה המוקשים.

חלקה המערבי של השמורה נכלל בשטח אש, והכניסה אליו מחייבת תיאום עם צה"ל. בחלקה המזרחי של השמורה, הסמוך לכביש מס' 98, ישנם שטחים ממוקשים.

רקע על שמורת מסיל ע'סניה

השמורה כוללת אזור נביעות בחלקו העליון של אגן נחל זויתן, ברום כ- 900 מ' בממוצע, המתנקזות למספר מסילים (תעלות רדודות), המתחברים לערוץ מרכזי - מסיל ע'סניה (נחל יוסיפון).

במזרח השמורה משתרע יער פארק של עצי אלון התבור, הממשיך את שמורת רכס בשנית.

אזור המסילים תואר במאמר של שמידע ושות' בשנת 1984, פרסום ששימש בסיס להצעת שמורת הטבע באתר.

מאז פרסום המאמר על השמורה, חלו שינויים ניכרים בשטח, כתוצאה מרעייה אינטנסיבית של בקר ולחץ כבד על מקורות המים בתחום השמורה.

להלן מובא תחילה תיאור השמורה ע"פ המאמר שפורסם בשנת 1984, ולאחר מכן סקירת המצב העדכני (קיץ 2010).

שנת 1984:

במסילים ובקרבתם גדלה צמחיית מים מגוונת, ובין המסילים משתרעים שטחי בתה עשבונית. בחורף ובאביב מוצפים חלק משטחי הבתה. במישורים שבין המסילים גדלים בין היתר ורוניקה סורית, חד שפה מזרחי ונורית הלב. מין ייחודי לאזור זה הוא בקית הבזלת - אנדמית לגולן, ותוארה ע"י פרופ' עוזי פליטמן ב- 1987 כמין חדש למדע.

באזור המסילים והשטחים הלחים צומחת בשפע נורית קושטא (גם היא מין נדיר), ומינים נוספים כמו תלתן תת-קרקעי, רומוליאה סגלולית וצללית הדורה.

במפגש המסילים העיקריים, נמצאת בריכה עונתית שעומקה מגיע עד 60 ס"מ. בבריכה ובגדותיה גדל צומח מים מגוון. בין היתר, צמחי מים צפים וטבולים כמו טובענית העוקצים, נורית עגולת עלים ונהרונית מסרקנית, ומזדקרים כמו בוציץ סוככני וכף הצפרדע האיזמלנית.

בגדת הבריכה גדלים בין היתר אגמון ימי, גומא ארוך, נענת הכדורים, צלע-שור בואסייה וחודיים מנוצים (האחרון מין נדיר מאד בארץ, הידוע בארץ כיום רק מאתר זה).

עם התייבשות הבריכה, צומח בשטחה בצפיפות אלטין עקום-זרעים. בשטחים היבשים סביב הבריכה גדלים מספר דגניים נדירים, וביניהם אנטינורית האיים, פילגרית הגולן וגודיניה שבירה.

שנת 2010:

כיום (יוני 2010), המסיל נתון ללחץ רעייה כבד. הבריכה שבמפגש המסילים ריקה כמעט לחלוטין ובשוליה קיים מגוון מינים דל - בצעוני מצוי, שעורה נימית וכד'. במעלה המסיל גדל שיח-אברהם. עם זאת, עדיין נותרו במסיל צמחים נדירים, ובפרט חודיים מנוצים (אתר יחיד בישראל) וכן יינית בינונית וסיסנית הביצות.

בגבולה המערבי של השמורה נמצא עוד אזור לח, ובו ריכוז גדול של הצמח הנדיר חרחבינה טובענית.

בצמוד ומדרום לדרך מס' 9088, מחוץ לגבול השמורה (מול הקצה המערבי של השמורה, לצד גבעת קלע א-טוויל), נמצאת בריכת מים בה ובשוליה יש מגוון של צומח מים שחלקו אפיין בעבר את תחום השמורה המוכרזת. בין צמחי הבריכה - דמסון כוכבני, פרעושית (סיצילית או ערבית), בן-אפר מצוי, ורבנה שרועה, בצעוני מצוי, ומינים נדירים כמו אלטין עקום-זרעים, אנטינורית האיים, גודיניה שבירה וטובענית קטועה.

שעות פתיחה, מחירי כניסה ושירותים למטיילים

אין בשמורה שירותים למטיילים.


הצעות טיול בסביבת שמורת מסיל ע'סניה

קישורים נוספים וספרות מומלצת

 • מסיל ע'סניה - מקווה מים מעניין בגולן, אבי שמידע, גד פולק, יריב עברי ורויטל היימן - חוברת רת"ם מס' 11, אפריל 1984.


המפה נטענת...