קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

הר בנטל

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים ברמת הגולן   /   טיולי פריחה בצפון   /   הר בנטל

מסלול טיול: הר בנטל

הר בנטל - תצפית לסוריה מראש הר געש כבוי, ושביל היורד בתלילות לעבר מאגר בנטל.

 • מסלול טיול
 • אזור:הגולן
 • מפת סימון שבילים: 1 - הגולן
 • מיקום: ליד מרום גולן
 • גישה:לכל רכב, מסלול רגלי
 • שבילי טיול:אדום 1231
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:3 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:16/5/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:16/5/2013Har bental1.jpg

תצפית למאגר בנטל, (עמית מנדלסון, 16/5/2013)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: מומלץ האתר דרך נופית קווי תצפיות פריחה יער וחורש

רקע: הר בנטל

שביל הגישה לתצפית, מאי 2013
פסל לדוגמא, מאי 2013

הר בנטל הוא אחד מהרי הגעש הגבוהים ביותר בגולן (גובה 1165 מ'). כמו כל שאר הרי הגעש בגולן, הפעילות הגעשית בהר הסתיימה לפני זמן רב, ומקובל להניח שזהו "הר געש כבוי". ההר הוא דמוי פרסה שפתחה לכיוון צפון-מערב מיקומו של ההר, הצופה לעבר בקעת קונייטרה והעיר הנטושה קונייטרה, הופך אותו אידיאלי לתצפית נוף לעומק הבשן הסורי, אך גם לעבר הגולן, החרמון, חלקים מהגליל ואף דרום לבנון והכינרת.

הטיול בהר בנטל כולל שני חלקים.

הראשון, המתאים לכל המשפחה, כולל עלייה ברכב לראש ההר וביקור באחת מתצפיות הנוף היפות בגולן. במקום נמצא גם בונקר צבאי ישן שנפתח למבקרים, ולצידו בית קפה - "קופי ענן" ותצוגת פסלים של חבר קיבוץ מרום גולן הסמוך.

החלק השני הוא מסלול הליכה ברמת קושי בינונית, הכולל ירידה תלולה מהר בנטל לעבר מאגר בנטל. שביל זה הוא חלק משביל הגולן, ומומלץ לבקר בו בעונות שונות במהלך השנה, בפרט בסתיו ובאביב. ניתן לבצע את המסלול גם בכיוון ההפוך, אולם אז הקושי שלו מתאים למיטיבי לכת בלבד.

איך להגיע:

המסלול אינו מעגלי ומחייב הקפצת רכב לנקודת הסיום (לביקור בתצפית בלבד, מספיק רכב בודד).

הגישה המהירה לבאים מרוב חלקי הארץ היא מצומת ראש פינה. יש להמשיך בכביש 90 צפונה עד צומת מחניים ושם לפנות לכביש 91. נחצה את הירדן ב"גשר בנות יעקב" ונעלה לגולן. לאחר שנחלוף על פני היישוב אורטל, נגיע לצומת אביטל בה נפנה שמאלה לכביש מס' 9881 לכיוון מרום גולן. 3.5 ק"מ מצומת אביטל, נגיע למסעף לעבר מרום גולן והר בנטל. כאן נפנה ימינה ולאחר כקילומטר אחד נוסף נגיע לכיכר, בה נפנה שמאלה ולאחר 850 מ' נפנה ימינה בכביש העולה להר בנטל עצמו.

כדי להגיע לנקודת הסיום, נחזור לכיכר ונמשיך לכיוון מרום גולן. לא ניכנס ליישוב ובצומת בנטל (מפגש כביש 959) נפנה ימינה ולאחר 800 מ' נגיע לעיקול גדול בכביש לצד מאגר בנטל. זוהי נקודת הסיום.

ניתן גם להגיע ישירות לנקודת הסיום, ע"י נסיעה מצומת גדות בכביש 918 עד צומת גונן, ועלייה בכביש 959 לעבר הגולן.

מרחק הנסיעה מצומת מחניים הוא כ- 30 ק"מ לכל כיוון.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:3 ק"מ.
 • משך המסלול:3-1 שעות.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של 210 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

שלט מרחקים בתצפית, מאי 2013
הירידה התלולה, מאי 2013
תצפית למאגר בנטל, מאי 2013

מהכיכר נעלה ברכב אל פסגת הר בנטל. הכביש התלול הוסדר מלכתחילה לצורכי הצבא, שהקים מוצבים בפסגות הרי הגעש.

הכביש צופה אל הנוף, ובפרט הר אביטל בדרום, אולם אנו נראה את הנוף בתצפית מראש ההר.

לאחר כ- 600 מ' נגיע אל "מבתר בנטל". בנקודה זו יש עקומה חדה בכביש החצוב בהר כדי להתגבר על השיפוע התלול. החציבה העמוקה חשפה את השכבות הגיאולוגיות, והוצב כאן שילוט הסבר. מכאן נמשיך עם הרכב עד לחנייה למרגלות פסגת ההר.

תחילה נלך מהחנייה לעבר המצפור, הבונקר ותעלות הקשר, לצידם הוקם בית הקפה "קופי ענן". שבילי ההליכה בקטע זה מתאימים לכל המשפחה. הבונקר והתעלות אינם נגישים למוגבלי תנועה.

התצפית צופה לעומק הבשן - המישור רחב-הידיים שמשתרע בין רמת הגולן ובין החורן ("הר הדרוזים"). למרגלותינו נמצאת בקעת קונייטרה, וניתן לראות את תוואי גדר המערכת הצמודה ממזרח לעיר קונייטרה. קונייטרה נכבשה בידי ישראל במלחמת ששת הימים, והוחזרה לשליטה סורית כתוצאה מהסכמי הפרדת הכוחות ב- 1974. הסורים לא יישבו מחדש את העיר עצמה, אלא הקימו את "קונייטרה החדשה" כמה קילומטרים מצפון-מזרח, לצד הכפר ח'אן ארינבה. כל המרחב מקונייטרה לכיוון צפון-מזרח הוא "המובלעת" שנתפסה בידי כוחות צה"ל במהלך מלחמת יום הכיפורים, בשטח כ- 600 קמ"ר. במזרח בולט הר גבוה ומיוער יחסית, הוא תל חרה, על שם הכפר אל-חרה שלמרגלותיו (משמעות השם "חרה" או "חיריה" בערבית, שונה לחלוטין מהמשמעות בעברית, ומציינת את טיב האזור בשל האדמה הפורייה. הר זה לא נתפס בידי כוחות צה"ל במלחמת יום הכיפורים, והאגדה מספרת שאף מפקד לא רצה לדווח בקשר "חרא בידי!".

צפונה יותר, בולט אזור מחצבות גיר למרגלות הכפר ג'ובתא אל-חשב.

ניתן לראות כי אזור מערב הבשן מיושב כיום בצפיפות רבה, וכן הוקמו כאן מאגרי מים גדולים. רבים מהיישובים הוקמו לאחר מלחמת יום הכיפורים, כדי להקשות על האפשרות של כיבוש השטח במלחמה עתידית. לכיוון צפון, נראה היטב את החרמון (המושלג בחורף) ולפניו את הר חרמונית והר אודם, כמו גם את מאגר בנטל שלמרגלותינו. תצפית דרומה מומלץ לבצע מאזור החנייה, וכאן בולטים הר אביטל וכן רכס בשנית, טורבינות הרוח בהר בני רסן, הר שיפון ועוד. במערב נראה את רכס הרי נפתלי.

לאחר הביקור בתצפית, נשוב לכיוון החנייה. לצד מבנה השירותים, נפנה ימינה (צפונה) בדרך עפר המסומנת הן בסימון שבילים אדום והן בסימון שביל הגולן (ירוק-כחול-לבן).

הדרך יורדת צפונה בחורש פתוח. חורש זה כולל בעיקר עצי אלון מצוי ואלון התולע, אך אליהם נלווים מינים נוספים המאפיינים אזורים מוצלים ולחים, כגון אוג הבורסקאים, אגס סורי, פטל לביד ובמקומות מסויימים גם שזיף הדוב. החורש פתוח יחסית, ובין עצי החורש גדלים מגוון רב של פרחי בר, חלקם יוצרים מרבדי פריחה של ממש בחורף ובאביב. בין "יוצרי המרבדים" ראויים לציון תלתן הארגמן ובקיה דקת-עלים (הפורחים בוורוד-סגול), ובין המינים האחרים ראוייה לציון מרווה כחולה, הנדירה בישראל ממערב לירדן.

חורש מגוון זה מאפיין את המפנה הצפוני, אך לא את המפנה הדרומי - בו גדל בעיקר צומח עשבוני ללא שיחים ועצים, דבר הנובע מחשיפה גבוהה לשמש במשך רוב שעות היום.

אחרי הליכה של כ- 300 מ' נחלוף משמאל לבונקרים צבאיים נעולים. מכאן הופכת דרך העפר לשביל רגלי הממשיך בירידה מתונה, ההולכת ונעשית תלולה יותר ככל שמתקדמים. למרגלותינו נמצא קיבוץ מרום גולן, ראשון יישובי הגולן (עלה לקרקע באתר זמני כבר ביולי 1967, ולכאן עבר בשנת 1972). הקיבוץ ממוקם על קילוח בזלת קדום, הניכר בכיסוי נרחב של עצים בניגוד למישורים שמסביב לו.

לכיוון צפון נראה היטב מאגר בנטל, אחד ממאגרי המים הגדולים בגולן. בשונה ממרבית המאגרים (הממוקמים על נחלים המתנקזים לירדן ולכינרת), מאגר זה לוכד מי נגר שזרמו במקור אל בקעת קונייטרה, מחוץ לגבולות מדינת ישראל, וללא אגירתם היו קרוב לוודאי נתפסים בידי סוריה להשקייה חקלאית (בדומה למאגר שראינו מהתצפית בראש ההר). לקראת סוף הקיץ והסתיו המאגר מתייבש כמעט כליל, ובשנים שחונות הוא מתייבש לחלוטין.

בשלב מסויים, נגיע למעקה בטיחות שהוצב כדי להקל בירידה לדרך עפר שנפרצה לפני שנים רבות בצלע ההר. מדרך העפר, נרד בגרם מדרגות עץ לדרך נוספת, בה נפנה שמאלה ולאחר כ- 50 מ' ימינה, ובירידה תלולה נוספת נגיע לגדר בריכת המים של קיבוץ מרום גולן. כאן לא הוסדר מעקה בטיחות, אך ניתן להיעזר בגדר הרשת עצמה כדי להקל את הירידה. אחרי ירידה קצרה ותלולה, פונה השביל ימינה וממשיך בירידה מתונה לכיוון מזרח.

אחרי כברת דרך, נעבור מעבר ייעודי בגדר בקר ונמשיך מעט בדרך עפר, עד למפגש עם כביש חקלאי צר.

כאן נפנה שמאלה ונמשיך עם הכביש לצד מאגר בנטל, מאגר המים השני בגודלו בגולן. במזלג דרכים נבחר בדרך התחתונה הצמודה למאגר, עד שלבסוף נגיע לנקודת הסיום בכביש 959 בין צומת בנטל לצומת בראון. מרחק ההליכה בכביש החקלאי הוא כקילומטר אחד.

למתעניינים, ניתן להמשיך עוד כמה מאות מטרים בשביל הגולן, החוצה את כביש 959 ומגיע לחורבות הכפר באב אל-הווא ("שער הרוחות"). באזור זה יש בסתיו פריחה מגוונת של סתווניות וכרכומים, כולל סתוונית התשבץ הגדולה והיפה, וכרכום צהבהב הפורח בשפע בשקעים הלחים שבתחום שמורת בריכת בראון. האזור משמש ברובו למרעה בקר, ויש בו גדרות תיל רבות. אין לחצות גדרות שלא במעברים שהוסדרו לשם כך.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

עיקר הפריחה במסלול היא בחודשים מרץ-מאי. כאן מצויינים רק חלק מהמינים הבולטים או הייחודיים במסלול זה.

 • מרץ-אפריל - פריחת וורדניים שונים: עוזרר קוצני, אגס סורי, שזיף הדב, פטל לביד.
 • אפריל-מאי - פריחת מרווה כחולה, תלתן הארגמן, בקיה צרת-עלים, געדה מזרחית, קחוון הצבעים ועוד.
 • מאי - פריחת שומרר בואסייה ואחירותם החורש.
 • אוקטובר - פריחת סתוונית התשבץ באזור באב אל-הווא.
 • נובמבר - פריחת כרכום צהבהב באזור באב אל-הווא, העצים ממשפחת הוורדניים נמצאים בצבעי שלכת נאים (גם בדצמבר).

שירותים למטיילים:

 • חניון מטיילים (כולל חניית נכים), בית קפה, שירותים רטובים, תצפית ועמדות הסברה קוליות.
 • במסלול ההליכה הרגלי עצמו אין שירותים למטיילים.

הערות ואזהרות:

 • האזור גבוה וקר, ולעיתים יש בו משבי רוח חזקים. בחורף מומלץ להצטייד בלבוש חם.
 • בחורף ייתכנו ימים עם ערפל כבד וראות לקוייה, או ימים מושלגים. בימים אלו, אין לטייל במסלול ההליכה הרגלי, וייתכן שגם הגישה ברכב לפסגת ההר תהיה סגורה.
 • במסלול ההליכה קיימת סכנת החלקה לאחר הגשמים, ומומלץ להימנע מהליכה בימים אלו או לנקוט במשנה זהירות.
 • אין לסטות מהמסלול המסומן. באזור יש גדרות תיל ישנות, מתקנים צבאיים ומדרונות תלולים.
 • הכניסה למאגר בנטל אסורה.

הצעות טיול בסביבת הר בנטל:

המפה נטענת...