קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

שביל שומר הגבעות - נס ציונה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בפלשת   /   שביל שומר הגבעות - נס ציונה

מסלול טיול: שביל שומר הגבעות - נס ציונה

שביל שומר הגבעות - טיול בגבעות הכורכר של נס ציונה, ובהן שפע פריחה אביבית.

 • מסלול טיול
 • אזור:פלשת
 • מפת סימון שבילים: 10- גוש דן וחוף פלשת
 • מיקום: נס ציונה
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:3 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:10/4/2014
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:10/4/2014Nes ziyona2.jpg

גבעות נס ציונה, (עמית מנדלסון, 10/4/2014)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: פריחה משפחות מעגלי

רקע: שביל שומר הגבעות - נס ציונה

גבעות נס ציונה - נוף כללי, אפריל 2014

שביל "שומר הגבעות" הוא שביל הליכה המקיף את גבעות הכורכר בנס ציונה, המיועדות להיכלל בעתיד בגן לאומי גבעות נס ציונה.

בחודשי החורף והאביב פורחים בגבעות בשלל צבעים, כלניות, חרציות, אירוסים ופרגים. מרכס גבעות הכורכר נשקפת תצפית פנורמית למרחבי צפון פלשת. יפה במיוחד השקיעה.

מסלול ההליכה אינו מסומן, ובאזור קיימים שבילים רבים. מומלץ להיעזר במפה המצורפת לצורכי ניווט והתמצאות בשטח.

המסלול נכתב בידי אחאב בקר מנס ציונה, ואנו מודים לו על תרומתו לאתר.

לבלוג של אחאב בקר באתר קפה דה-מרקר, ובו הצעות נוספות לטיולים בארץ.

איך להגיע:

נקודת ההתחלה (והסיום) הינה במערב העיר נס ציונה, בדרך גבעות הכורכר פינת רחוב השריון (כיכר שומר הגבעות).

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:3 ק"מ.
 • משך המסלול:3-1 שעות.
 • טיפוס מצטבר:כ- 50 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

בנקודת ההתחלה מתנוסס פסל שומר הגבעות. הפסל הוזמן על ידי עיריית נס ציונה מהפסל אמיליו מוגילנר והוא מסמל את רוח שמירת הטבע והשטחים הפתוחים, טבעיים. תאומו של פסל זה נמצא בנגב, מול הכניסה לאזור התעשייה נאות חובב.

מכיכר שומר הגבעות, עולה שביל עפר מערבה (סמוך לשילוט הגן הלאומי). אחרי 20 מטרים מגיעים לצמת שבילים ופונים בה שמאלה. בצד ימין מחצבת כורכר ומעליה, בולטת בשטח גבעת ה"אורן הבודד". צעירי נס ציונה אוהבים לעלות אליה כדי להתבודד מול העיר.

ממשיכים בשביל מערבה. אחרי 250 מטרים פוגשים חורשת אקליפטוסים שקטה ומצלה, המתאימה להפסקת אוכל. מהחורשה אפשר לראות את מדרונות גבעות הכורכר פצועים וחתוכים על ידי רכבי שטח פרועים. ממשיכים מערבה בשביל ולאחר כמה עשרות מטרים מגיעים לצומת T בה פונים ימינה אל חורשת האורנים העתיקה. על השביל החולי אפשר לראות עקבות בעלי חיים החוצים אותו. הצב משאיר פס שטוח עבה, קמטן החורש - לטאה לא מזיקה וחסרת רגליים, מתנועע כנחש, ושנונית השפלה - לטאה קטנה וזריזה, מותירה עקבות עדינים כשל ציפור. עם קצת מזל אפשר לראות זיקית או שנונית השפלה. בין הערביים יש סיכוי טוב לפגוש שועל. בחורשת האורנים המיוחדת עצים עתיקים שגזעיהם מזדקרים בזויות מפתיעות. החורשה ממוקמת בצלע גבעה ובמדרונותיה פורחים צבעונים בחדשי האביב. פינה קסומה ושקטה בקרבת המרחב האורבני. גם כאן ניכר ההרס שזורעים רכבי השטח הרומסים את מדרונות הגבעות סביב. אפשר להגיע לחורשה גם עם רכב רגיל. המקום משמש לחגיגות ימי הולדת ומסיבות ליליות של בני נוער. לא תמיד נשאר המקום נקי.

מחורשת האורנים ממשיכים צפונה בשביל היורד לאגן האירוסים. אחרי כמה עשרות מטרים מגיעים לצמת שבילים. יורדים בשביל השמאלי לוואדי. שיחי רותם מדברי ולנטנה מעטרים את צידי השביל. פעם היה פה פרדס הדרים. שיחי שרביטן מצוי כיסו את עצי ההדר שנדמים לפטריות ענקיות. בחודש פברואר אפשר לראות כאן את אחד הפרחים המרשימים והיפים בישראל. אירוס הארגמן הנמנה על קבוצת "אירוסי ההיכל". הפרחים המרהיבים פורחים בחודש פברואר ומהווים מוקד עלייה לרגל לאלפי מבקרים. הפרח נמצא בסכנת הכחדה עקב הרס בתי הגידול על ידי הבניה במישור החוף. עולים בשביל לרום הגבעה. בצמת פונים ימינה ל"מצפה האירוס". כיפה סמויה קטנה המתנוססת מעל שכונת גבעת האירוסים שבנס ציונה. מהגבעה יש תצפית נהדרת על העיר הלבנה הנפרשת לרגלינו. על גבול העיר עץ פקאן ותיק. על ענפיו שוכנות ציפורים לבנות מלאכותיות, ספק אנפות. נחזור לאחור ונצעד מערבה בשביל על גב השלוחה. בצד שמאל צומח עץ שיזף מצוי, הוא עץ הדומים. הבוטנאי נגה הראובני סבור כי השיזף הוא האטד המקראי ממשל יותם – "הלוך הלכו העצים למשוח עליהם מלך.....".

בדיוק במקום הזה פורחים ריכוזי אירוסים גדולים, בפברואר, לא להחמיץ. בסתיו נמצא כאן שפע של חצבים מלבינים בפריחתם. החל מינואר נצבעות הגבעות בלובן פריחת הרותם. באביב משתוללת הפריחה באודם הכלניות וצהוב החרציות. צועדים על גב השלוחה הקטנה עד לשיא הגובה – לנקודת הגובה 72 מטרים מעל פני הים. מהנקודה תצפית נוף נהדרת, 360 מעלות למרחק רב. בדרום – רחובות, אשדוד, יבנה ובית עובד. במערב – מישור החוף והים. בצפון ראשון לציון ובמזרח – העיר נס ציונה ולאחריה שפלת יהודה, רמלה, באר יעקב, מודיעין ובאופק הרי ירושלים. מכאן יורדים מערבה לדרך עפר רחבה וישרה כסרגל – ציר הנפט. פונים על הדרך לכיוון דרום. בצדי הדרך צומחים שיחי קורנית מקורקפת (טימין) שיחי רותם המדבר ומתנן שעיר. ממערב הולך ונבנה היישוב החדש אירוס, שבנייתו נגסה ברכס הכורכר 250 דונם של שטח טבעי. רכס הכורכר עליו אנו מטיילים הוא שריד לרכס שתחילתו באזור תל אביב בואכה ראשון לציון ודרומה לגדרה. לאחר כמה מאות מטרים מגיעים ל"גבעת התזמורת". סמוך לכיפת הגבעה השטוחה צומח עץ תות עתיק יומין. בחורף עומד העץ בשלכת, אך עם בוא האביב מוריק בעלווה ירוקה מאכל תאווה לזחלי טוואי המשי. הגבעה משמשת מוקד לכינוס בעת אירועים של עיריית נס ציונה וארגוני הסביבה העוסקים בהגנה על הטבע. מידי שנה נערכת כאן, ה"עפיפוניאדה" המסורתית. בחודש נובמבר מגיעים לכאן אלפי מטיילים הצובעים את השמיים בעפיפונים מרהיבים.

מגבעת התזמורת יורדים דרום מזרחה עם סימון שביל האופניים, לכיוון אנטנה סלולרית בולטת. בסיס האנטנה נמצא בגיא קטן שקירותיו מצוקי כורכר חשופים. המצוקים מנוקבים בחורים שבהם מקננים השרקרקים. השרקרק – ציפור יפיפייה המגיעה אלינו עם בוא האביב ומקננת כל הקיץ. בבסיס המצוקים נוכל לראות מחילות שועלים. השועל חיית לילה וכדי לפגוש בה כדאי לשוטט פה בין הערביים. יש להימנע מהאכלת השועלים ומיצירת כל מגע אתם. השועל המצוי עשוי לשאת כלבת. גיא השרקרקים שימש בעבר כמטמנת זבל מאולתרת. כיום שוקם המקום ואפשר לראות את הטבע מתאושש. חוזרים לאחור במעלה הגיא ופונים בשביל צפונה ואחר כך מזרחה עד לכיכר חסרת שם. משם נלך צפונה לאורך גבול העיר, בדרך גבעות הכורכר, אל נקודת ההתחלה שבפסל שומר הגבעות.

לסיכום, זהו טיול שבת מומלץ ומהנה ב"ריאה ירוקה" שעדיין נותרה, ממש מתחת לאף.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

שירותים למטיילים:

חנייה בדרך גבעות הכורכר.

הערות ואזהרות:

 • המסלול חשוף ברובו לשמש, ובקיץ מומלץ לבצע את המסלול מוקדם בבוקר או לקראת ערב.
 • אנא הימנעו מכניסה למרחב הגבעות ברכב שטח, דבר התורם להרס מואץ של גבעות הכורכר ופוגע בערכי הטבע הייחודיים שבהן.

הצעות טיול בסביבת שביל שומר הגבעות - נס ציונה:

המפה נטענת...