קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

שבילי זמר

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים במורדות השומרון   /   שבילי זמר

מסלול טיול: שבילי זמר

שבילי זמר - מסלול טיול לא מוכר בין מטעי זיתים במורדות השומרון, עם תצפיות לשרון.

 • מסלול טיול
 • אזור:מורדות השומרון
 • מפת סימון שבילים: 7 - השרון ומערב השומרון
 • מיקום: זמר - מזרחית לעמק חפר
 • גישה:רגלית, אופניים, רכב שטח
 • שבילי טיול:אדום 7270, שחור 7215
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:קווי קצר
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:5 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:1/11/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:1/11/2013Zemer paths1.jpg

מטעי הזיתים במרחב זמר, (עמית מנדלסון, 1/11/2013)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: תצפיות קווי

רקע: שבילי זמר

האקליפטוסים בכביש 5714, נובמבר 2013
תחילת הסימון האדום, נובמבר 2013

המסתכל על מפות ישראל, הן לפני מלחמת ששת הימים והן בימינו, יגלה פיתול מוזר מזרחה של הקו הירוק וגדר ההפרדה, קילומטרים ספורים צפונית לעיר טולכרם. פיתול זה, ששורשיו נעוצים בשלהי מלחמת העצמאות, סיפח למדינת ישראל ארבעה כפרים קטנים - ימה, ביר א-סיכה, מרג'ה ואיבת'ן - שאוחדו בשנות ה- 1980 למועצה מקומית אחת - מועצה מקומית זמר. השם נבחר בשל דמיונו לשם הערבי של נחל שכם הסמוך - ואדי א-זימר.

יישובי זמר מוקפים בנוף יפה של מטעי זיתים, שאינו מוכר למטיילים. בשנים האחרונות סומנו באזור זה שני מסלולים המאפשרים טיול קצר ברכב וברגל.

באזור זה אין בדרך כלל אירועים בטחוניים חריגים. עם זאת, כדאי לטייל בקבוצה ולהימנע מימים עם מתיחות גבוהה.

למי שאינו מעוניין להשאיר רכב בשטח, ניתן לשקול ביצוע מסלול ארוך מהמתואר כאן, ולהתחיל את המסלול בכניסה לבחן (ראו פירוט להלן תחת "אפשרויות נוספות"). בעת ביצוע המסלול בשטח, ביצענו מסלול מעגלי שהתחיל והסתיים במושב גן יאשיה, והמשלב קטעים ניכרים שאינם מסומנים בשבילים חקלאיים במרחב.

איך להגיע:

הגישה למסלול היא מצומת זמר במפגש כבישים 5714 ו- 574.

כדי להגיע לצומת זמר מכיוון ת"א/נתניה, יש להגיע לצומת ניצני עוז בכביש 57 (ממחלף נתניה 12.5 ק"מ ישר מזרחה בכביש 57, ממחלף ניצני עוז בכביש 6 - 1.5 ק"מ מערבה), ולפנות לכביש 5714. לאורך הכביש יש שדרת אקליפטוסים יפה שנועדה להסתיר את הנוסעים בכביש מעיני החיילים הירדניים לפני מלחמת ששת הימים. נחלוף על פני יד חנה, בת חפר ובחן - שלושה יישובים שהוקמו במותניים הצרות של מדינת ישראל - ולאחר בחן נגיע לצומת זמר.

בצומת נפנה ימינה ואחרי 200 מ' נגיע לצומת הכניסה למרג'ה - נקודת ההתחלה. ניתן להוריד את המטיילים בנקודה זו, ואת הרכב כדאי להשאיר סמוך לסוף המסלול, בכפר מרג'ה עצמו. לשם כך נפנה שמאלה ונחנה לאחר כ- 800 מ', באזור ובו סופרמרקטים ותחנת אוטובוס המשולטת "מרג'ה ב'".

תחנת האוטובוס מאפשרת למעוניינים בכך גם ביצוע המסלול בתחבורה ציבורית (יש לבדוק מראש את לוח הזמנים של האוטובוס ליישובי זמר).

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:5 ק"מ.
 • משך המסלול:3-2 שעות.
 • טיפוס מצטבר:כ- 100 מ' עליות מצטברות, כ- 30 מ' ירידות מצטברות.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

פריחת שומר פשוט, נובמבר 2013
האלון בתחילת שביל האלון, נובמבר 2013

מצומת הכניסה למרג'ה נצעד דרומה לאורך כביש 574 הישן. כביש זה, המשכו הצפוני של כביש 444, קישר בעבר את טולכרם עם בקה אל-ע'רביה ושאר יישובי המשולש. מאז הקמתה של גדר ההפרדה בשנת 2004, הכביש קטוע והשימוש בו מוגבל לחקלאים מהסביבה, כמו גם קומץ משפחות המתגוררות בח'ירבות מדרום לזמר (ולכן - למרות שהכביש עשוי להיראות נטוש - יש להיות ערניים לתנועה חולפת).

לאחר שנחלוף על פני אזור חממות, נזהה נקודה בה הגבעות הטרשיות כמעט נושקות לדרך משמאל. כאן פונה שמאלה בזווית חדה דרך עפר המסומנת אדום. מרבית סימוני השבילים תקינים, אך אחדים מהסימונים עשויים להיות לא ברורים וכדאי לעקוב היטב אחר המפה.

אם פיספסנו את הפנייה, הרי שלאחר עשרות מטרים נזהה מימין לדרך את גדר הביטחון של קיבוץ בחן - סימן טוב לכך שכדאי לשוב לאחור.

ניפרד מהכביש הישן, ונמשיך בדרך עפר מתונה בשולי הגבעות. חלק מהגבעות יוערו בידי קק"ל (יער מגל או יער זמר) כדי לסמן את אדמות המדינה שבמרחב. היער אינו רציף ובין החלקות המיוערות נמצאים מטעי זיתים, כמו גם שדות נטושים בהם יש פריחה שופעת של שומר פשוט.

לאחר כחצי ק"מ, ולאחר עיקול הדרך שמאלה, נגיע לצומת שבילים, בה יש לפנות ימינה. מכאן ואילך קל לעקוב אחרי הסימון, הממשיך בין מטעי הזיתים בכיוון כללי דרום-מזרח. ברקע נגלים הנופים היפים של גבעות השומרון, ובעמק שלמרגלותינו עובר ערוץ נחל בחן - לצידו הוקמה גדר ההפרדה. הגבעה הגבוהה שמאחורי הנחל קרויה "א-ראס" ונמצאת כבר בשליטת הרשות הפלסטינית.

מעט לפני שנגיע לגדר ההפרדה עצמה, פונה הסימון שמאלה ונצמד לגבול הדרומי של חלקת יער נוספת. אחרי כמאה מטרים בגבול הדרומי של היער, נגיע לצומת שבילים בה יש לפנות שמאלה ולעלות בעלייה קצרה ותלולה יחסית דרך היער (אם לא נפנה, נגלה עד מהרה שדרכנו חסומה ע"י הגדר). במבט לאחור, נראה את הכפר שוויכה הנמצא כקילומטר מעבר לגדר ההפרדה. הדרך מתעקלת ולצד מספר אורנים נגיע לנקודת תצפית יפה לעבר מישור החוף. נקודה זו היא גם אמצע המסלול (אם התחלנו את ההליכה מצומת מרג'ה ולא מהכפר עצמו) ומומלצת למנוחה. למרגלותינו נמצא קיבוץ בחן ומעבר לו יישובי עמק חפר, מגדלי העיר נתניה וגם העיר חדרה נראית מנקודה זו. מדרום-מזרח לבחן נראה אתר חורבת סיב, המהווה למעשה "כפר בת" קטן נפרד מיישובי זמר. חדי העין (המצויידים במשקפת) יוכלו לזהות בצפון ובדרום שני מבנים המהווים נקודות ציון מרכזיות בשרון: הסילו של מפעלי "גרנות" ליד גן שמואל (בצפון) ומגדל המים בגבעה 93, ליד טירה - שיא הגובה בשרון (בדרום).

מכאן נמשכת דרך העפר צפונה, למרגלות הכפר מרג'ה (למעשה שכונת ח'רבת אל-משלחה). מדי פעם הסימון מתעקל שמאלה (מערבה) אך עד מהרה ממשיך שוב צפונה. במרחק כ- 800 מ' מהתצפית, נגיע לצומת שבילים הנמצאת בגבול חלקת יער גדולה. נקודה זו תאפשר לחדי העין שבינינו לזהות את קבר שייח' ג'מאל א-דין הנמצא ממערב לחורבת סיב, ולצידו עץ תמר מרשים. בצומת השבילים נפנה עם הסימון ימינה (צפונה) ונמשיך עד פאתי הבתים של מרג'ה. לפני בתי הכפר, מתעקלת הדרך וממשיכה ללא סימון ברור עוד כ- 300 מ', עד ליציאה לרחוב הראשי של מרג'ה.

כאן נפנה ימינה ולאחר 200 מ' נזהה את תחנת האוטובוס "מרג'ה ב'".

מנקודה זו מתחיל שביל הליכה רגלי בלבד, המכונה "שביל האלון" על שם עץ גדול ויפה של אלון מצוי הנמצא ממש בתחילת השביל. במקום הוצב שלט הסבר. לצד האלון יש כיום עבודות לבניית בניין חדש, וראשית שביל ההליכה מעט משובשת (וחלק מענפי האלון התייבשו). מהאלון נגלוש לעבר דרך עפר, בה נפנה ימינה ואחרי 150 מ' נפנה שמאלה ונחצה ערוץ. הסימון מטפס בין מטעי הזיתים ושרידי החורש, עד לנקודת תצפית ובה עץ אקליפטוס גדול, בצלע גבעה 142. שביל זה סומן ביוזמת עובד קק"ל הגר בזמר, ואומץ בידי תלמידי חטיבת הביניים המקומית. בתצפית זו בולט הכפר ביר א-סיכה שלמרגלותינו והחממות הסמוכות אליו, וכמובן עמק חפר ואדמותיו.

מנקודת התצפית נשוב חזרה לכביש מרג'ה ונסיים את המסלול.

אפשרויות נוספות

ל"הרפתקנים" יש אפשרויות נוספות להארכת המסלול:

 • השלמת הסימון האדום במלואו:

הקטע שתואר לעיל הוא הקטע היפה של סימון השבילים האדום. ההמשך לא מומלץ, הן בשל קושי לעקוב אחר התוואי, והן בשל מצבורי פסולת בפאתי איבת'ן. למתעקשים, ניתן להמשיך עם הסימון האדום, העובר כ- 800 מ' לאורך הכביש המקשר את מרג'ה ואיבת'ן. נחלוף על פני המסגד של מרג'ה וקצת אחר כך מתעקל הכביש חדות שמאלה (צפונה), בצד דרום יש ערוץ בו עבר "הקו הירוק" לפני מלחמת ששת הימים. אנו נמשיך צפונה, ואחרי קבוצת הבתים הראשונה נפנה ימינה ונעבור לצד בית הקברות של מרג'ה.

כאן לצערנו יש קטע קצר בו הושחת במזיד סימון השבילים, ולכן כשנראה את בית הקברות, נפנה שמאלה לפני הבית האחרון, ונמשיך בדרך עפר המסתיימת בתוך מטע הזיתים. עתה נגלוש ללא נתיב מוגדר לכיוון צפון-מזרח (קטע לא עביר לכלי רכב), תוך כדי תצפית נוף יפה לבקעת נחל חביבה (סהל איבת'ן) ונרד לדרך עפר בערוץ בו עבר "הקו הירוק". באזור יש לצערנו מוקדי פסולת. הליכה לא ארוכה בערוץ תוביל אותנו לקצה הבקעה, וחדי העין יזהו כ- 50 מ' לפני הבקעה, בצד ימין של הדרך, אבן גבול המסמנת את תוואי "הקו הירוק" הישן.

ברגע שנגיע לבקעה, נפנה שמאלה ועד מהרה נגיע לכפר איבת'ן. הסימון עצמו עוקף את איבת'ן מצפון-מזרח ומסתיים בקצה הצפוני של איבת'ן. באפשרות זו, יש להקפיץ רכב לאיבת'ן (ולאוהבי הליכה, ניתן להמשיך דרך השדות לקאקון, תוך שימוש במעברים חקלאיים כדי לעבור את כביש 6).

 • התחלת המסלול מבחן:

לצערנו לא הוסדר עד כה שביל מטיילים נוח מכיוון בחן, מה שהיה מעלה את האטרקטיביות של שבילי זמר למטיילים. למעוניינים בכך, ניתן לחנות במגרשי החנייה של פארק הסחלבים "אוטופיה" ואז לצאת משער היישוב. נלך דרומה בצד המזרחי של כביש 5714, ואחרי חציית נחל בחן נפנה שמאלה ונלך בדרך עפר לאורך הגדה הדרומית של הערוץ, עד שנגיע לגדר בקצה השדות החקלאיים של בחן.

פירצה בגדר תאפשר לנו לגשת לאזור המטעים של יישובי זמר, וניווט זהיר בין המטעים יוביל אותנו לכביש 574 הישן ליד ח'רבת עשיר - חורבה ציורית עם תמרים רבים, הנמצאת מטרים ספורים מעבר ל"קו הירוק". יש לשים לב כי לצד ח'רבת עשיר, וכן בחורבת סיב, מתגוררות משפחות מקומיות וכדי להימנע מהטרדה/הסגת גבול רצוי לשמור מרחק מאתרים אלו (כמו גם מקבר שייח' ג'מאל א-דין, המתוחזק ע"י המשפחה המתגוררת בחורבת סיב).

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

המסלול נסקר בעונת הסתיו, ואז הפריחה הבולטת במרחב הייתה של שומר פשוט וטיון דביק.

סביר כי לאורך המסלול יש פריחה של רקפות, נרקיסים, כלניות ועוד.

שירותים למטיילים:

 • אין במסלול שירותים למטיילים.

הערות ואזהרות:

 • למטיילים בסיוע רכב, עדיף להשאיר את הרכב בתחום השטח הבנוי של מרג'ה (או ביישובים היהודיים הסמוכים), ולא להשאיר רכב חונה בכביש 574 הישן.
 • מומלץ לטייל באזור זה בקבוצה ולא בבודדים, ולגלות ערנות לימים עם מתיחות גבוהה באזור.
 • לצד שבילי הטיול נמצאים מטעים ושטחים חקלאיים פרטיים. אין להיכנס אליהם.
 • למעוניינים לטייל ברכב שטח, החלק העיקרי של המסלול (מכביש 574 הישן למרג'ה) עביר לרכב שטח, ללא אתגרים טכניים. השביל ממרג'ה לאיבת'ן אינו עביר לרכב שטח.

הצעות טיול בסביבת שבילי זמר:

המפה נטענת...