קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

ציוד מומלץ

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טיולים בארץ: ציוד מומלץ / אוכל בטיולים / לינה בשטח / בטיחות בטיולים / הסעות לטיולים / שביל הבקע / נופי הארץ


איזה ציוד לוקחים לטיול? אין תשובה "נכונה" לכל אחד. הרשימה להלן מתמקדת במטיילים הרגליים, אך בהחלט אינה מלאה.

לבוש: יש להתאים את הלבוש לתנאי מזג האוויר החזויים באזור הטיול. כיסוי ראש - כובע רחב-שוליים או כאפייה - הוא חובה (חוץ מטיולי לילה), ובלילות קרים רצוי כובע חם. רצוי, גם בקיץ, ללכת בלבוש ארוך - עקב קרינת השמש וקוצים בשטח. למטיילים רציניים, מומלץ להשקיע בביגוד לטיולים, כדוגמת מכנסי דגמ"ח הנמצאים בחנויות המטיילים. כדאי גם לשקול השקעה בביגוד מסנן קרינה על-סגולה.

הנעלה: שלפוחיות ויבלות הן מסוג המטרדים המוציאים את החשק מהטיול. אם בכוונתך לטייל ברצינות, יש להשקיע ולקנות נעליים מתאימות לטיולים, ולא להסתפק בנעליים הרגילות מהבית. קיים מבחר לא קטן בחנויות, כאשר חלק מהסוגים מתאימים יותר לתנאים אקלימיים שאין בארץ (הליכה במזג אוויר קר במיוחד). נעליים טובות לא תפתורנה לבדן את בעיית היבלות, ויש להצטייד גם בגרביים מתאימות - בחנויות הטיולים ניתן למצוא גרביים מרופדות באזורים המועדים ליבלות. סנדלים אינם מומלצים לטיולים ברגל עקב קוצים, חרקים ונחשים וסתם אבנים קטנות ומעצבנות שנתקעות בין הסנדל לרגל.

מים: לנשיאת המים, אפשר להסתפק בקנקלים, אך כדי לשמור על המים קרים כדאי לקנות מנשא טרמי או פשוט לעטוף את הבקבוק בבגדים. אפשר לקנות מנשא עם צינורית, המאפשר לשתות תוך כדי הליכה. אישית, אינני מסתדר טוב עם המתקן הזה, אך יש מי שזה מתאים לו. במידה ומתכננים הליכה של מספר ימים, עם כוונה לשתות מים בשטח, מומלץ להצטייד בטבליות לטיהור מים - אותן אפשר להשיג בבית מרקחת.

אוכל: אוכל מומלץ לטיולים מפורט בדף אוכל בטיולים. אפשר וניתן לקחת גזיה/בנזיניה, וכמובן כלים רב-פעמיים. אפשר להשתמש בקופסאות ריקות של סרטי צילום כמיכלים למלח, פלפל שחור, סוכר וכל תבלין אחר.

ציוד לטיול בגשם: יש לדאוג לאיטום מלא של התרמיל, רצוי ע"י כיסוי לתרמיל כולו - ובנוסף, בתרמיל עצמו, איטום הציוד בשקיות ניילון. אם אפשר, כדאי להצטייד במגפיים או בערדליים, וחשוב לדאוג לבגדים יבשים לסוף הטיול.

עזרה ראשונה: אם הינך נזקק/ת לתרופות, רצוי לקחת אותן לטיול למקרה הצורך, ולשקול לקיחת דף הנחיות לגבי השימוש בתרופות הנ"ל. ציוד שתמיד טוב שיהיה כולל פלסטרים, תחבושת סטרילית וכדומה. כמובן שאין בכך משום תחליף לטיפול רפואי במקרה הצורך!

עזרה שנייה ושלישית: חוט ומחט בדרך כלל לא שימושיים, אך אינם תופסים מקום רב. נייר טואלט הוא תמיד שימושי, וגפרורים הנלווים אליו מסייעים לצמצם את המפגע שנשאר לאחר עשיית הצרכים. כמובן יש להפעיל שיקול דעת לגבי שריפת נייר טואלט, ובאזורים עם צמחייה רצוי לקבור את השאריות או להצטייד בשקית מתאימה ולאסוף את הניירות לפינוי מסודר לאשפה.

תרמיל גב: תרמיל טוב צריך לכלול רצועות נשיאה אנכיות לכתפיים, ורצועה אופקית לבטן. אפשר ורצוי לקנות תרמיל ובו גם רצועה אופקית על החזה, כדי לפזר את הלחץ על הגוף. חשוב עוד בחנות ללכת עם התרמיל, בדיוק כמו שבודקים נעליים! יש לשים לב גם לנפח התרמיל, כמות הכיסים והתאים, ומידת האפשרות לנשיאת ציוד הקשור לתרמיל מבחוץ. ככל שנפח התרמיל קטן יותר, הוא פחות מתאים לטיולים רציניים. מפת המסלול: לטיול ברגל, יש להצטייד במפה טובה של המסלול, עדיף מפת סימון שבילים עדכנית.

ציוד כללי: אולר/לדרמן מועיל במקרים רבים (וחוסך את הצורך בפותחן קופסאות). בשעות הלילה, וכן לכניסה למערות טוב להצטייד בפנס, עם זוג סוללות רזרביות.

הגנה מהשמש: בארצנו שטופת השמש, ציוד להגנה מהשמש הוא בגדר חובה. זה כולל לבוש המכסה את רוב חלקי הגוף, וכן קרם שיזוף, בעל מקדם הגנה גבוה.

אמצעי קשר: רצוי מאד להצטייד בטלפון סלולרי, המאפשר עדכונים שוטפים על מצב הטיול, ולהבדיל קבלת עדכונים על אירועים חיצוניים (פקקי תנועה, אירועים בטחוניים) . באזורים שונים הקליטה חלקית בלבד, ויש להביא זאת בחשבון במידת הצורך.

תחביבים: רובנו לא יכולים לצאת לטיול רציני בלי משקל מיותר... למשל מצלמה, כלים מוסיקליים, משחקים או ספרי קריאה. אם אתם מטיילים ברגל, רצוי כמובן לבדוק מראש בבית האם ניתן לסחוב את הציוד העודף על הגב לזמן ממושך, או שמוטב שיישאר בבית. במידה ולוקחים ציוד אלקטרוני / מצלמה לטיול בשטח, יש לשים לב במיוחד לשמירה עליו מפני חדירת מים, ע"י שקיות לאיטום הציוד.

ציוד ללינה בשטח מפורט בדף לינה בשטח.