קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

צוקי גדור וחוף גדור

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשרון   /   צוקי גדור וחוף גדור

מסלול טיול: צוקי גדור וחוף גדור

רכס כורכר המשקיף לים, וחוף מפורץ ומרשים - והכל במרכז הארץ בין חדרה למכמורת.

 • מסלול טיול
 • אזור:השרון
 • מפת סימון שבילים: 7 - השרון ומערב השומרון
 • מיקום: בין מכמורת וגבעת אולגה
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:כחול 7170, לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:7 ק"מ לפי הפירוט הבא: מחוף מכמורת עד חוף אולגה 3.2 ק"מ. החזרה דרומה בדרכי העפר - עוד 3.8 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:4/7/2006
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:2/12/2015Gador beach trip.jpg

חוף גדור, (עמית מנדלסון, 4/7/2006)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: רומנטיקה מעגלי תצפיות חוף ים טיול לצד מים פריחה טיול מים

רקע: צוקי גדור וחוף גדור

שביל הטיול בצוקי גדור מפגיש את ציבור המטיילים עם אחד מהחופים היפים ביותר בארץ

בעת הטיול באזור זה יש לנקוט בזהירות רבה בשל סכנת התמוטטות של המצוקים, ויש להתרחק ככל הניתן מראש המצוק או מתחתית המצוקים.

אין לעצור למנוחה בצל המצוקים, וייתכן כי קטעים מהמסלול יהיו חסומים להליכה בתקופות שונות לאור התמוטטות המצוקים.

נכון לסוף שנת 2015, המצוקים באזור זה נמצאים בסכנת קריסה מיידית, וההליכה לאורך המצוקים אסורה!

המסלול עודכן חלקית בדצמבר 2015. יש לשים לב כי דרך הרכב בעורף החוף, ברורה בשטח אך אינה מסומנת, ופופולארית במיוחד בקרב רכבי שטח, כך שלמטיילים ברגל מוטב ללכת לצידה ולא בדרך העפר עצמה.

איך להגיע:

ניתן לבצע את המסלול המתואר משני קצוותיו. לשם הנוחות, יתואר המסלול מכיוון מכמורת עד חוף אולגה, וחזרה למכמורת. למושב מכמורת נגיע ברכב ממחלף ינאי על כביש החוף, בכביש המקביל ברובו לכביש החוף. בכיכר הכניסה למושב, לא נפנה למושב אלא נמשיך ישר, ונפנה לחנייה בחוף מכמורת - חוף רחצה מוסדר (הכניסה בתשלום). לחילופין, ניתן להמשיך בכביש עוד כ- 300 מ', ולפנות שמאלה לחנייה ללא תשלום (אך גם ללא שמירה - האזור מועד לפריצות לכלי רכב).

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:7 ק"מ לפי הפירוט הבא: מחוף מכמורת עד חוף אולגה 3.2 ק"מ. החזרה דרומה בדרכי העפר - עוד 3.8 ק"מ.
 • משך המסלול:2-4 שעות הליכה.
 • טיפוס מצטבר:כ- 50 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

נחנה את הרכב, נקפיד לא להשאיר ציוד יקר, ונתחיל לצעוד צפונה לאורך החוף.


ההליכה צפונה - על שפת הים

תחילה, נחלוף על פני גבעה מבודדת ונמוכה יחסית - תל גירית, תל עתיקות ההולך ונהרס ע"י הים. נחלוף על פני החוף הצפוני של מכמורת (בעורפו ממוקם גן אירועים - "קו המים", שאינו פעיל כיום), ונמשיך צפונה.

סוללת סלעים מסמנת את כניסתנו לתחום שמורת חוף גדור. בשמורה זו, נאכף איסור הנסיעה ברכב על החוף, הן ע"י חסימת קו החוף, והן ע"י מעקה בטיחות התוחם את דרך הג'יפים בעורף החוף. מתלול החוף משלב קרקעות חמרה וכורכר, כאשר פה ושם נפלו סלעי כורכר גדולים מהמצוק ונותרו למרגלותיו. המתלול עשיר גם בצמחייה חופית, הפורחת בעיקר בחודשי הקיץ, כמו חבצלת החוף, חורשף צהוב ואחרים.

לאחר כברת דרך לאורך החוף, נגיע לאתר קיני צבי ים. באתר מגודר זה, מרכזים קינים שנאספו מחופים אחרים באזור, על מנת להבטיח את שרידת הביצים עד לבקיעת צבי הים. צבי הים נמצאים בסכנת הכחדה בעולם, הן עקב פגיעה ישירה בצבי הים הבוגרים, והן עקב הרס החופים בהם נהגו הצבים להתרבות בעבר.

בדומה למספר בעלי חיים נוספים, צבות הים חוזרות להטיל את ביציהן רק בחוף בו בקעו. אם החוף בינתיים נהרס, הצבה לא תוכל להטיל את ביציה. בעיה אחרת היא תנועת כלי רכב על החוף, המסכנת את הקינון. בשנים האחרונות, פקחי רשות הטבע והגנים מדי קיץ אוספים את הקינים המתגלים בחופי הארץ, ומרכזים אותם באתרים מבוקרים, בתחומי שמורות טבע, אליהם יוכלו הצבות הבוגרות לחזור גם בעוד שנים רבות על מנת להטיל את ביציהן ולהעמיד דור חדש של צבי ים. אין לפגוע בכל צורה שהיא באתר! ניתן לקבל פרטים נוספים על המקום, ולהשתתף בפעילויות הקשורות לנושא, במרכז להצלת צבי הים ברשות הטבע והגנים.

כשני ק"מ מצפון לחוף מכמורת, ולאחר שנעבור שן סלע בולטת ומפרץ חולי מעבר לה, נגיע לתל גדור. החוף למרגלות התל מצוקי, ומחייב את המטיילים לעקוף את המצוק ביבשה, תוך שמירה על מרחק בטוח משפת המצוק.

צפונית לתל גדור, נגיע למפרץ מרהיב - "המפרץ הסיני". מפרץ זה קשור בתולדות גבעת אולגה, שכונה שהוקמה לאחר מלחמת העצמאות ונקראת על שם אולגה חנקין - רעייתו של גואל הקרקעות יהושע חנקין.

בסוף שנות ה- 40', הגיעו לחדרה קבוצת עולים שהגיעו מאירופה לסין, חיו שנתיים בשנגחאי ועלו בקבוצה במטרה לייסד יישוב משלהם בישראל. העולים נשלחו להתיישב בגבעת אולגה, והם גרו בבתים הראשונים של השכונה (בדרום-מערב השכונה כיום). העולים הגיעו למפרץ זה לרחצה ונופש, ותושבי השכונה הדביקו לו את הכינוי "המפרץ הסיני". נמשיך לאורך החוף מצפון למפרץ הסיני. נחלוף שוב בקרבת המצוקים (עדיף בעורף המצוק במרחק בטוח מהמצוק). גם כאן, יש אפשרות לצאת לכיוון עורף החוף - ולהתחיל לחזור לרכב כמתואר בהמשך.

באזור זה, כדאי לשים לב לשרטונות החוף, העשירים בחי ימי.

מתלול החוף הולך ונעלם לכיוון צפון, ובסופו של דבר נגיע לחוף הרחצה של גבעת אולגה, כאשר מצפון לנו בולטים שלושה אלמנטים: ארובות תחנת הכוח אורות רבין, מגדל המגורים בחוף מפרץ בנימין, ומכ"מ צבאי באתר בו היתה משטרת החופים הבריטית של גבעת אולגה - וכן ביתו של גואל הקרקעות חנקין.


החזרה דרומה - לאורך צוקי גדור

ניפרד מהחוף ונלך מזרחה עד לכביש הקרוב. נמשיך דרומה לאורך הכביש כ- 500 מ', נעבור צומת (כביש מסתעף מזרחה), ו- 200 מ' אחריה נבחין בסימון שבילים כחול מדרום (מימין) לכביש (תיאור זה עדכני ל- 2006 ולא נבדק מחדש ב- 2015).

סימון השבילים מפנה אותנו לדרך סולינג, בה נלך דרומה. עד מהרה, נלווה לדרך מעקה בטיחות, המונע כניסת רכבי שטח למצוק החוף ומאפשר את שיקום צמחיית האזור.

אחרי 500 מ' מהכביש, נגיע למטווח נטוש, ששימש את צה"ל עד פינוי האזור בשנות ה- 90'. הדרך מתעקלת, וחולפת בעורף תל גדור. מומלץ לסטות כאן מהדרך, ולעלות לפסגת תל גדור - ממנו נשקפת תצפית נוף מרהיבה לרצועת החוף, מנתניה בדרום עד תחנת הכוח "אורות רבין" בצפון.

בפסגה נמצאים יסודות מבנה רבוע. יש לשים לב להיותנו בראש מצוק החוף, ולא להתקרב לשפת המצוק! כדאי לשים לב לצמחייה האופיינית, הכוללת בין היתר כרים של קורנית מקורקפת, שיחי אלת המסטיק ועוד. בתצפית מזרחה, נראה חורשת אקליפטוסים בולטת - המכונה "חורשת קדימה", וניטעה בידי בני חדרה במסגרת מאבקם במחלת הקדחת.

ב- 1898, ניסו תושבי חדרה להתיישב באזור זה, בסוברם שיישוב לצד הים יקבל את הבריזה מהים ולא את אוויר הביצות שהיה במושבה הקיימת, ובכך תיפתר בעית הקדחת - אותה ייחסו התושבים לאוויר הרע לאחר כשנה וחצי, נוכחו התושבים לדעת שההתיישבות ליד הים לא מיטיבה את מצבם, והם שבו לבתיהם ליד החאן בחדרה.

נשוב לדרך המסומנת. דרומית לתל גדור, יש אפשרות ירידה לחוף הים (בו הלכנו קודם לכן). המשך הדרך דרומה, מאפשר התרשמות ממגוון הצמחייה האופיינית לאזור, ומדי פעם תצפיות לכיוון הים והגיאיות התלולים היורדים אליו. לאחר 2 ק"מ מתל גדור, נגיע לקצה הצפוני של מכמורת (ליד כפר נופש מוזנח). בכביש נפנה ימינה, ונעבור בין גן אירועים (קו המים) ובין כפר הנופש - ועד מהרה נגיע לחניוני חוף מכמורת בהם התחלנו את המסלול.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • מרץ-אפריל: פריחה אביבית בחולות.
 • יוני-יולי: פריחת קצח בחולות וכרי קורנית מקורקפת במצוק הכורכר.
 • אוגוסט-ספטמבר: פריחת חבצלת החוף במצוקים.

שירותים למטיילים:

במסלול עצמו אין שירותים למטיילים. בקצוות המסלול - מכמורת וגבעת אולגה - יש חופי רחצה מוסדרים עם שירותי הצלה, וחניונים בתשלום.

הערות ואזהרות:

 • חלק מהמסלול עובר למרגלות מצוקי החוף (בעיקר בקרבת תל גדור והמפרץ הסיני), יש להימנע מהפסקות ומנוחה למרגלות המצוקים - עקב סכנת מפולות.
 • בחוף לאורך המסלול אין שירותי הצלה. חופים מוסדרים יש בגבעת אולגה ובמכמורת.
 • מומלץ לא להשאיר רכב חונה ללא השגחה בין היישובים, ולא להשאיר ציוד יקר ברכב, בשל פריצות רבות לכלי רכב.
 • המסלול חשוף לשמש (למעט סככות צל בחופי הרחצה).

הצעות טיול בסביבת צוקי גדור וחוף גדור:

המפה נטענת...