קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

סיור בירוחם

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בדרום   /   טיולים בהר הנגב   /   סיור בירוחם

מסלול טיול: סיור בירוחם

סיור רכוב בין נקודות עניין בתולדות העיירה ירוחם.

 • מסלול טיול
 • אזור:הר הנגב
 • מפת סימון שבילים: 15- הנגב התיכון
 • מיקום: ירוחם
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:רכוב
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:10 ק"מ עד הר אבנון.
 • תאריך ביצוע מסלול:1/2/2019
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:6/2/2019סיור בירוחם1.jpg

תצפית לעבר פסל הזהות, (עמית מנדלסון, 3/11/2012)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: מדבר תצפיות משפחות עתיקות והיסטוריה טיול עירוני תחבורה ציבורית מתקשים בהליכה

רקע: סיור בירוחם

תצפית למכתש ירוחם, דצמבר 2018
פסל מפגש האבות
תצפית מגבעת ירוחם

בחורף 1951 קמה מעברה נידחת בנגב, 32 ק"מ דרומה מהעיר באר שבע ו-23 ק"מ מהיישוב היהודי הקרוב ביותר, הוא משאבי שדה. מעברה זו לעולי רומניה, כונתה בשם "תל ירוחם" או "כפר ירוחם", בהתאם לשם אתר העתיקות הסמוך - תל רח'מה. התל מזוהה עם היישוב ירוחם או "ערד לבית ירוחם" הנזכר בכתובת שישק מלך מצרים, שפלש לארץ ישראל במאה העשירית לפני הספירה.

כבר בשנת 1952 החלה הקמתו של סכר גדול בנחל רביבים הסמוך למעברה, מה שהיווה את הבסיס להקמתו של אגם ירוחם (האגם עצמו לא נועד מלכתחילה לשרת את תושבי המעברה, וסופח לתחום שיפוט ירוחם רק בשנות ה- 1970).

לאחר שש שנים הצטרפו לעולי רומניה גם עולים ממרוקו, פרס והודו, ובשנת 1959 פורקה המעברה והפכה למועצה מקומית. ב- 1962 שונה שם היישוב ל"ירוחם" וכעבור זמן קצר הוקמה ביישוב מעברה נוספת, בה נקלטו כ-3,000 איש.

עם פתיחת כביש הערבה המחודש בשנת 1965, וזמן קצר לאחר מכן פתיחת כביש משאבי שדה - שדה בוקר (1973), נפגעה קשות ירוחם שהיוותה קודם לכן צומת דרכים חשובה, והיישוב סבל במשך שנים רבות מהגירה שלילית.

במהלך השנים הצטרפו לירוחם הן משפחות חרדיות והן עולים מארצות ברית המועצות.

כיום (2019) יש בירוחם כעשרת אלפים תושבים. סיפוח מחנה אריאל שרון - "עיר הבה"דים" לירוחם, שיפר את מצבה הכלכלי של העיירה, והיא החלה להשתלב גם במפת התיירות המקומית.

מסלול הטיול הינו מסלול טיול רכוב עם סדרת נקודות עניין, המציגות בפני המבקר את סיפורה של ירוחם במהלך השנים, כולל אתרי טבע הסמוכים לעיר.

איך להגיע:

מסלול הטיול הוא מסלול קווי רכוב, המתחיל בצומת גבעת ירוחם (במפגש כביש 204, דימונה - שדה בוקר, עם כביש 225 מצומת הנגב לירוחם), ומסתיים במצפור הר אבנון, בכביש 225 ממזרח לירוחם.

פרט לנקודת הסיום בהר אבנון, ניתן לבצע את המסלול כולו בתחבורה ציבורית, עם הליכה בין האתרים. במקרה זה, רצוי לסיים את המסלול הרגלי בצומת הרחובות ורדימון ובורנשטיין (לצד אנדרטת הבנים), ומרחק ההליכה יהיה כ-3 ק"מ.

וייז לנקודת ההתחלה: צומת גבעת ירוחם.

וייז לנקודת הסיום: מצפור הר אבנון.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:10 ק"מ עד הר אבנון.
 • משך המסלול:4-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:המסלול רכוב.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

פסל הזהות

נתחיל את המסלול באתר שיטת הנגב, הסמוכה לצומת גבעת ירוחם.

מצומת גבעת ירוחם (מפגש כבישים 225 ו-204) נמשיך דרומה, ואחרי 230 מ' נפנה ימינה ונעצור לצד עץ השיטה הנמצא עשרות מטרים מהכביש.

זוהי שיטת הנגב הצפונית בישראל, עץ המאפיין אזורים גבוהים וקרים יחסית במדבר, ומצוי בארץ בעיקר בדרום הנגב (חרף שמו, המין מצוי גם בארצות אחרות באזור). באזור דימונה והסביבה, גדלים עצי שיטה ממין אחר - שיטה סלילנית. במקום הוצב שילוט הסבר.

במרחק כ- 200 מ' נוספים, נמצאת התחנה השנייה במסלול - תחנת הדלק בירוחם.

תחנת הדלק הוקמה בשנות ה-70', ומבליטה את מיקומה של ירוחם בצומת דרכים - "כביש הנפט" הבריטי מבאר שבע דרך צומת הנגב לעבר מעלה עקרבים (כביש 225) וכביש דימונה - ירוחם - שדה בוקר (כביש 204). בעבר נקרא המקום "מפגש האבות". בצידה הדרומי של תחנת הדלק מסתתר פסל מעשה ידיו של בצלאל שץ, הקרוי אף הוא "מפגש האבות".

מתחנת הדלק נתקדם עוד כ- 200 מ', ובכיכר נפנה ימינה ומייד שוב ימינה לחניון בגבול המזרחי של פארק ירוחם. הליכה קצרה צפונה במקביל לכביש, תוביל אותנו אל באר הגר. זוהי באר מנדטורית המוקפת בשקתות אבן, ולה יש כיום פתח מלבני צר. בחורשת האורנים שממערב, נמצאת באר נוספת ועתיקה יותר. את השם "באר הגר" הציע הארכיאולוג יוחנן אהרוני, שהציע בזמנו לזהות כאן את הבאר אותה מצאה הגר לאחר גירושה למדבר בידי אברהם. כמובן שלא ניתן להוכיח ארכיאולוגית את הסיפור, אך השם נשאר...

נשוב ברכב לכיכר, ועתה ניכנס לירוחם (רחוב צבי בורנשטיין, הקרוי על שם אחד ממייסדי תשלובת טמפו בירוחם בשנת 1968 - מפעל שסיפק פרנסה לרבים מתושבי העיירה בתקופה קשה בתולדותיה). לאחר כקילומטר וחצי, נפנה ימינה לרחוב נחל צין ונחנה בתחילת הרחוב.

כאן יש לנו שתי תחנות צמודות.

הראשונה והבולטת הינה פסל הזהות, שני עמודים המתנשאים לגובה 20 מ', יצירתו של הפסל עזרא אוריון. הפסל הוקם בשנת 1990 ומנציח את המקום בו הוקמה מעברת ירוחם. בין העמודים יש מגלשת בטון קטנה, להנאת ילדי ירוחם.

בצמוד ומדרום לפסל הזהות, נמצא מיצב המעברה, מתחם קטן ובו מקבץ שלטי הסבר ותמונות היסטוריות המנציחות את סיפורה של מעברת כפר ירוחם.

מעברו השני של רחוב צבי בורנשטיין, נוכל לראות גם את אנדרטת הגבורה, המנציחה את הנספים והגיבורים במלחמת העולם השנייה. אנדרטה זו, בדומה לרבות נוספות ברחבי הארץ, מייצגת את סיפורם של הלוחמים היהודיים בעיקר בצבא הסובייטי, סיפור שעלה לתודעה הציבורית הישראלית רק לאחר העלייה ההמונית מברית המועצות בראשית שנות ה- 1990.

נמשיך ברכב עוד כ- 300 מ' מזרחה ברחוב צבי בורנשטיין ונפנה שמאלה למגרש חנייה הצמוד למועצה המקומית ירוחם.

כאן נמצא קיר הנצחה מרשים המנציח את סיפורה של ירוחם בתמונות, מאז הקמתה ועד היום הזה. אם ניגש לבניין המועצה, נמצא במעבר הציבורי שמתחת לבניין עצמו, גם מיצג מולטימדיה קצר.

אחרי נסיעה של כ- 600 מ', נחלוף על פני אנדרטת הבנים המקומית, ובהמשך נחלוף על פני מפעל הזכוכית "פניציה", מהמפעלים החשובים בירוחם. ראשיתו של המפעל בשנת 1935 במפרץ חיפה, ואילו המפעל בירוחם החל לפעול בשנת 1966. כלפי חוץ, בולט המתחם בערימות שברי הזכוכית המשמשות כחומר גלם.

פנייה שמאלה (צפונה) לפני מפעל אקרשטיין, תוביל אותנו לאחר כחצי ק"מ אל '"פרנה - בית הלחם המרוקאי"', בית עסק חדש יחסית הפונה בעיקר לקבוצות אך גם בודדים יכולים לרכוש את המאכלים הטעימים. המקום סגור בשבתות ובחגים.

מכאן נשוב לרחוב בורנשטיין, ונמשיך מזרחה בכביש (כביש 225). נחלוף על פני פזורה בדווית ומזבלה, וניכנס אל שמורת מצלעות המכתש הגדול. לאחר 2.6 ק"מ נסיעה בכביש 225, נפנה שמאלה לפי שלט הכוונה חום, לדרך כורכר וניסע עוד כק"מ אחד אל תצפית הר אבנון.

תצפית זו הינה אחת התצפיות היפות לעבר המכתש הגדול (הנקרא כיום רשמית מכתש ירוחם). בדרך לתצפית, נראה כמה מבני אבן הרוסים - שרידי מחנה חיפוש נפט שהוקם ע"י חברת הנפט העיראקית בשנת 1941, במהלך חיפושי נפט במכתש. גם כביש 225 מצומת הנגב לעבר המכתש נסלל כחלק ממאמצי החיפוש, שעלו בתוהו.

מנקודה זו, ניתן להמשיך ולרדת אל המכתש הגדול ולבקר באתר ה"עצים" המאובנים, בחולות הצבעוניים ובעין ירקעם. לחילופין, ניתן לבקר בגבעת ירוחם ובאגם ירוחם.

גבעת ירוחם הינה גבעת משאר הממוקמת בשוליה הצפוניים של העיירה. במקום לא סומן שביל הליכה, אך העלייה לגבעה אינה קשה. ניתן לחנות ברחוב הרצל, מרחק הליכה של כ- 200 מ' מפסגת הגבעה, ומשם לגשת רגלית לגבעה.

להשלמת הביקור באתרי ירוחם, כדאי לבקר באגם ירוחם ובמצד ירוחם הסמוך אליו.

בעונת הפריחה מומלץ לבקר גם בשמורת האירוסים או בשמורת החלמוניות.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • בין אמצע פברואר לאמצע אפריל - פריחה אביבית מגוונת בשמורת אירוס ירוחם, מרחק כ- 10 דקות נסיעה צפונית לעיירה, ובפרט פריחת אירוס ירוחם וכחלית ההרים.
 • בין סוף אוקטובר לסוף נובמבר - פריחת חלמוניות בשביל החלמוניות בירוחם, מרחק כ- 10 דקות נסיעה דרומית לעיירה.

שירותים למטיילים:

 • תחנת דלק נכללת במסלול.
 • במתחם פסל הזהות - גן ציבורי, פינות צל ומתקני משחק.
 • הר אבנון - חנייה ומצפור ללא תשתיות קליטת קהל.

הערות ואזהרות:


הצעות טיול בסביבת סיור בירוחם:

המפה נטענת...