קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל שריה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים במורדות השומרון   /   נחל שריה

מסלול טיול: נחל שריה

נחל שריה בוואדי עארה הוא ערוץ קצר ומפתיע ובו נופי בוסתנים, מצוקים וחורש. במסלול נפגוש גם אתר גיאולוגי ייחודי.

 • מסלול טיול
 • אזור:מורדות השומרון
 • מפת סימון שבילים: הכרמל 4
 • מיקום: ואדי ערה, מערבית למי-עמי
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:אדום, כחול 4426
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:מיטיבי לכת
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:3 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:1/6/2011
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:2/10/2018Wadi sraya.jpg

נחל שריה, (עמית מנדלסון, 1/6/2011)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: קווי יער וחורש פריחה טיול לצד מים

רקע: נחל שריה

מצוק הנחל, אפריל 2006

נחל שריה הוא ערוץ קצר ומפתיע המפגיש את המטיילים עם מגוון תופעות ייחודיות לקמר הר אמיר, הידוע לרובנו בכינוי הכולל "ואדי ערה" - מחשופי טוף געשי, מעיינות זעירים, מצוקים וחורש, בוסתנים וצמחייה ייחודית. המסלול דורש הקפצת רכבים אך ניתן לבצעו גם בוריאציה מעגלית.

חשוב לציין כי במסלול זה קיימת בעיה של גדרות (חלקן ללא שערים ומחייבות היערכות מראש), וכמו כן בחלקים שונים במסלול שיפוע השביל תלול במיוחד, ולכן שונה סיווג המסלול באתר מטיול לכל המשפחה לטיול למיטיבי לכת.

המסלול סומן בעבר בסימון שבילים כחול. סימון זה אינו מתוחזק בשנים האחרונות בשל בעיית הגדרות בשטח.

איך להגיע:

תורמוסים למרגלות חרוט הטוף, מרץ 2005

יש שתי אפשרויות עיקריות לטיול בנחל שריה, האחת על בסיס המסלול המסומן, והשנייה - לאחר תיאום - כמסלול מעגלי ממושב מי עמי וחזרה.

באפשרות הראשונה, נדרשת הקפצת רכבים. רכב אחד יחנה בשכונת עין אל מועלקה (השייכת מוניציפאלית לאום אל-פאחם, אך נמצאת כ- 2 ק"מ מהשטח הבנוי של העיר), והשני במושב מי עמי (עקב שער נעול, מומלץ לתאם מראש כניסה למושב). לחילופין, אם רוצים להימנע מהשארת רכב בעין אל מועלקה ויש נהג המוכן לוותר על ההשתתפות בטיול, או הסעה מאורגנת, הנהג יוריד את המטיילים בתחילת המסלול ויאסוף אותם בנקודת הסיום.

כדי להגיע לעין אל מועלקה, יש לנסוע בכביש 65 (כביש נחל עירון - ואדי ערה), ובצומת מי עמי לפנות לפי השילוט לכיוון מי עמי.

במרחק 2.7 ק"מ מהצומת, לפני עיקול גדול בכביש, פונה ימינה דרך רכב משולטת המגיעה לאחר 900 מטרים לכפר עין אל מועלקה. נעבור את המסגד ונתעקל בכביש שמאלה, עד לנקודה בה הוא חוצה את אפיק נחל שריה. ממש מעל לעיקול נמצא משטח גדול מרוצף באבני אקרשטיין ורודות. כאן נמצאת נקודת הסיום (1.1 ק"מ נסיעה מהכביש למי עמי).

לנקודת ההתחלה, נשוב לכביש הראשי וניסע עוד 1.7 ק"מ. 50 מ' לפני פנייה שמאלה לאום אל פאחם, מטפסת בתלילות דרך עפר ימינה (נקודת ההתחלה סלולה). כאן יש להוריד את המטיילים (אם פיספסנו את נקודה זו, נגיע לאחר 600 מ' לשער מושב מי עמי). דרך זו סומנה בעבר בסימון כחול, ובשנת 2012 הוחלף צבע הסימון לאדום. ניתן לנסוע בדרך הרכב המשובשת ולחנות לצידו החיצוני של השער האחורי של מי עמי (אם כי לא מומלץ להשאיר ציוד יקר ברכב).

לחילופין, לאחר תיאום ניתן להיכנס ברכב למושב מי עמי, ומשם לשוב בזהירות רבה לאורך הכביש עד לנקודת ההתחלה.

באפשרות השנייה, לאחר תיאום עם אנשי מושב מי עמי, ניתן לחנות בתחום המושב ולצאת דרך השער האחורי (המערבי) למסלול הטיול וחזרה.

יש לתאם הן את פתיחת השער הראשי והן את פתיחת השער האחורי. מרחק ההליכה מהשער האחורי של המושב זהה למרחק ההליכה מהכביש הראשי.

המסלול המלא נבדק בשנת 2011. בשנת 2018 נבדק המסלול מעינות שריה עד לעין מועלקה.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:3 ק"מ.
 • משך המסלול:3-1 שעות.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של 200 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

עינות שריה, מרץ 2005
גדרות לצד השביל, יוני 2011
מערת הקבורה המעוטרת, אוגוסט 2011
שער בכניסה לעינות שריה, אוגוסט 2011

מהכביש נלך בדרך עפר במטע זיתים למרגלות גדר מושב מי עמי.

שמו של המושב הוא ע"ש העיר מיאמי בפלורידה, שחברי הקהילה היהודית בה תרמו להקמתו.

היישוב הוקם כהיאחזות נח"ל בשנת 1960 ובשנת 1963 הפך לקיבוץ. בשנת 1972 הפך המקום למושב שיתופי, שהגידולים החקלאיים הבולטים בו כוללים חממות פרחים לייצוא, לולים ומטעי נשירים.

אחרי 300 מ' נגיע לשער נעול בגדר המושב. נלך לאורך הגדר (קטע זה עביר גם ברכב שטח), נחלוף בגבול יער אורנים ונגיע לשער נוסף בגדר (פתוח בשעות היום, אך למעוניינים לעבור במושב יש לתאם מראש - לעיתים השער סגור). פנייה בשער זה שמאלה תוביל אותנו לשער האחורי של מי עמי, אך אנו נמשיך בכביש סלול היוצא מהשער וממשיך לכיוון מטעי המושב.

לאחר 100 מ' בכביש, נראה לנגד עינינו את "הפרונקל" - גבעה חרוטית ציורית. מורדות הגבעה בנויים טוף, אך בפסגת הגבעה יש סלע גיר קשה, ששמר על הגבעה מסחיפה.

האתר מרשים במיוחד במהלך חודש פברואר, כאשר במורדות הגבעה יש פריחה שופעת של תורמוס ההרים.

הדרך הסלולה עוברת מעל "הפרונקל" ומוליכה ללולי המושב וליער. אנחנו נפנה שמאלה, בהתאם לסימון האדום, ונעבור למרגלות חרוט הטוף, בירידה מתונה לעמק רחב יחסית - עמק נחל שריה. תשתית העמק היא אדמת טוף, ובאזור בו נפגשת שכבת הטוף עם סלעי הגיר נובעים מספר מעיינות עונתיים, המוקפים בסבך עבות של פטל קדוש (באוגוסט-ספטמבר השיחים שופעים פירות שחורים טעימים).

אחרי חציית הנחל, ממשיכה הדרך המסומנת בגבול יער אורנים מדרום לנחל (פינה מומלצת למנוחה). במורד המדרון בין הדרך לנחל נמצא בוסתן גדול ומגודר, בתוכו נובעים עינות שריה - שני מעיינות קטנים המוסתרים מהדרך. לא נבקר בהם (הם נמצאים בשטח פרטי), אך בהמשך נגיע לשני מעיינות נוספים.

שם המעיינות ושם הנחל הוא עברות של השם הערבי שריע - "רוייה".

450 מ' לאחר חציית הנחל, מתעקלת הדרך לפני ערוץ נוסף היורד לנחל שריה. כאן נמצאה בעבר צומת השבילים כחול-אדום.

בשנת 2012 שונה סימון השבילים באזור, והשביל הכחול (לאורך נחל שריה) לא חודש. לפיכך אין לחפש את סימון צומת השבילים (הדרך מסומנת אדום בלבד), אלא לזהות צמד שערים בגבול חלקות חקלאיות מגודרות, סמוך לערוץ. נעבור בשער השמאלי (ולא נשכח לסגור אותו אחרינו) ועד מהרה נגיע לשער נוסף, נסגור גם אותו ונחצה מכלאת בקר בדרכנו בשביל בוצי כ- 200 מטרים עד לעין שריה (המערבי).

סימון השביל הכחול מנקודה זו ואילך הוא חלקי בלבד (השביל לא חודש), וניתן להיעזר בתמונת השער המצורפת בעמוד זה.

סביב המעיין יש סבך פטל קדוש, ולמרגלות בריכת המעיין הרדודה גדלה חורשת עצי צפצפה מכסיפה. במדרון המערבי גדלים עצי אלה ארץ-ישראלית.

זוהי פינה נעימה למנוחה, ועוד במאה ה- 19 מספרים נוסעים על הנחל ובוסתניו. יואל משה סלומון (ממייסדי פתח תקווה) ביקר באזור בשנת תרל"ח (1878) במשלחת לבדיקת אתרוגים באום אל פאחם ובסביבתה. הוא תיאר את הביקור בעיתון "יהודה וירושלים": "הגן שאראייא עומד בשיפולי הר נחמד ומעיין גנים ישקו את צמחי עצי הגן. עציו הרעננים עוד היו מלאים מפרי עץ הדר גדולים מאד.. וכל עין רואה תעידם כי המה פרי הארץ לגאון ולתפארת."

כאן נרד בשביל לאורך האפיק, כאשר בתחילה נלך בעיקר בגדה המערבית ואחר כך במזרחית. חלקים מהמסלול תחומים ע"י גדרות של חלקות חקלאיות, וכאשר נגיע למטע זיתים ניאלץ להתמודד עם מספר גדרות, חלקן קשות למעבר (עדכני לאוקטובר 2018).

בחלקו התחתון של השביל נראה בגדה המערבית מצוק מרשים בגובה כ- 10 מ', המכוסה בחורש סבוך. במיוחד בולטים כאן עצי אלה ארץ-ישראלית, אך גם ער אציל, המגיע באזור זה לגבול תפוצתו הדרומי בעולם. אוהבי הבוטניקה וחדי העין יזהו באזור זה גם מספר שיחים/עצים של אולמוס שעיר, עץ אירופאי המגיע בארץ לגבול תפוצתו הדרומי. ריכוז אולמוסים מרשים נמצא במורד נחל שריה (בין עין מועלקה לשכונת ואדי אל קצב בערערה).

לאחר המצוק, נעבור לגדה המערבית (באזור מכלאת בעלי חיים), נחלוף על פני מבנה מאסיבי בשלבי סיום בנייה (נכון ל-2018) ונרד חזרה לנחל. נחצה אותו ונצא לתחום הכפר עין מועלקה, מעל לרחבה גדולה ובה נובע מעיין עין מועלקה. מעיין שופע זה עבר "פיתוח" מכוער וחבל. משמעות השם מועלקה היא "דבוקה", והוא בא לציין את צמידות בתי הכפר לרכס הסלעי.

למרגלות הכביש נמצא בוסתן המושקה במי המעיין, וכולל מטע רימונים וערוגות חקלאות שלחין. הבוסתן נמצא בשטח פרטי, וניתן להסתכל עליו מבחוץ בכביש המקשר את המעיין עם מסגד הכפר. כאן מסתיים המסלול.

אפשרויות נוספות

לאוהבי הליכה ניתן לבצע מספר וריאציות למסלול ההליכה: א. מסלול מעגלי החוזר למי עמי: מעין מועלקה נחזור בדרך העפר בגדה המזרחית של הנחל, עד לאפיק נחל דלית. נעלה בדרך עפר לאורך נחל דלית, דרך עין דלית (זרזיף מים המשקה שוקת לעדרים), ליער אורנים דרכו נגיע לאזור "הפרונקל" וחזרה לנקודת ההתחלה.

ב. גיחה למצד שריה ומערת קבורה: אחרי "הפרונקל", בנקודה בה הדרך חוצה את הנחל, יש לפנות שמאלה ולעלות בדרך העפר. כעבור כחצי ק"מ בקירוב נמצא מטע זיתים באפיק הנחל. הליכה של 100 מ' בגדה הצפונית תוביל אותנו למזלג דרכים, כאשר מהדרך לאורך הנחל מסתעפת דרך נוספת לכיוון מערב-צפון-מערב. כאן נשוב 20 מטרים אחורה בדרך בה הלכנו ונזהה מטרים בודדים מתחת לדרך משטח סלע ובראשו חריץ ארוך.

בדיוק מתחת לנקודה זו נמצאת מערת קבורה מעוטרת הסתומה ברובה בעפר. המערה קשה למציאה, וקל יותר לזהותה כאשר עומדים בגדה הדרומית.

במעלה המדרון הדרומי נמצאת קרחת יער ובה עצי ליבנה ואלון גדולים - אתר מצד שריה.

ניתן לשלב גיחה זו כחלק מהמסלול המלא, או כמסלול קצר יותר שאינו יורד לגיא נחל שריה.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • במהלך פברואר - פריחת עצי פרי נשירים במטעים במעלה הנחל.
 • בסוף פברואר ובמהלך מרץ יש פריחה מרשימה של תורמוס ההרים בשמורת מי עמי ובשוליה.
 • בחלקו העליון של נחל שריה (אזור מצד שריה) יש בחודש מרץ פריחה יפה של עצי כליל החורש (ריכוז הכלילים נמצא בעיקר במעלה הנחל, והגישה אליו היא במסגרת האפשרויות הנוספות). כלילים פורחים גם לצד כביש הגישה למי עמי.
 • בנחל שריה פורח בחודשים יוני-יולי ורד צידוני (פרטים מעטים) ובסוף הקיץ (אוגוסט-ספטמבר) ניתן ליהנות מפירות הפטל לאורך הנחל.

שירותים למטיילים:

אין במסלול שירותים למטיילים.

הערות ואזהרות:

 • צבע הסימון באזור שונה בשנת 2012. חלקו הראשון של המסלול, עד עין שריה המערבי, מסומן כיום אדום (ולא כחול) והמשך המסלול מוגדר כיום כשביל לא מסומן.
 • המסלול כרוך בחציית גדרות ובקטעי שביל תלולים יחסית.
 • אזור הטיול נמצא במרחב ואדי ערה. אין חובת תיאום טיולים במסלול זה (למעט טיולי מערכת החינוך), אך מומלץ לטייל בקבוצה, לשמור על עירנות ולהימנע מימים רגישים.
 • אין לשתות ממי המעיינות בשל חשש לזיהום.

הצעות טיול בסביבת נחל שריה:

המפה נטענת...