קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל סעדיה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בחיפה   /   מעיינות בכרמל   /   נחל סעדיה

נחל סעדיה

נחל סעדיה - פלג זורם מפתיע בלב אזורי התעשייה של חיפה.

 • נקודת עניין
 • אזור:חיפה
 • מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל
 • מיקום: צומת הקריות
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:לא נגיש
 • שעות ביקור:ללא הגבלה
 • כניסה:חינם
 • תאריך ביקור:19/7/2023
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:19/7/2023נחל סעדיה1.jpg

נחל סעדיה, (עמית מנדלסון, 19/7/2023)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: תחבורה ציבורית טיול מים

נחל סעדיה

בצמוד לצומת הקריות נובע עין סעדיה (בערבית סעידה - "המאושר"). זהו למעשה מכלול של מספר נביעות המזינות פלג זורם הנבלע בקומפלקס התעשייתי של מפרץ חיפה. בשנים האחרונות מתנהל מאבק ציבורי לשימור המעיין והנחל, לאור כוונות להקמת אזור תעשייה חדש על חשבון הנחל. ניתן לעקוב בפייסבוק אחרי קבוצת "מצילים את נחל סעדיה" לעדכונים שוטפים מהשטח.

מפה

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

איך להגיע:

המעיין נובע בצמוד לצומת הקריות ולתחנת הרכבלית צומת הקריות (נכון ליולי 2023, תחנה זו עדיין סגורה לציבור הרחב).

בתחבורה ציבורית, הליכה רגלית של כרבע שעה מתחנה מרכזית המפרץ, דרך רחוב ספיר ושדרות ההסתדרות (1 ק"מ הליכה לכל כיוון). כמו כן קיימת תחנת אוטובוס בשדרות ההסתדרות לכיוון דרום בצמוד לצומת הקריות (אם כי המטרונית אינה עוצרת בנקודה זו).

ברכב פרטי: "חניה עין סעדיה". חניה נוספת במתחם ביג צ'ק פוסט.

על האתר: נחל סעדיה:

נחל סעדיה, יולי 2023
נחל סעדיה, יולי 2023
נחל סעדיה, יולי 2023

נתחיל את המסלול בגשר רכבת טורקי הצמוד לכביש הראשי (שריד מ"רכבת העמק" ההיסטורית). בנקודה זו יוצאים לאוויר העולם מימיו של עין סעדיה. המעיין עצמו (למעשה שתי נביעות צמודות), נובע מעבר לכביש, בניקבה שנחצבה בתקופת המנדט הבריטי כדי להגביר את שפיעת המעיין. הניקבה סגורה כיום למבקרים.

רק בנקודה זו במסלול מי הנחל נקיים ומאפשרים טבילה מרעננת במים, בהמשך הנחל ייתכנו דליפות ביוב ולכן בשאר המסלול נלך לצד המים ולא ניכנס אליהם. כבר באזור זה נוכל לראות "כלוב" מגודר ובו צמחי נימפיאה תכולה - צמח מים נדיר ויפהפה הנמצא בסכנת הכחדה בישראל. המין הועבר לראשונה לנחל סעדיה בראשית שנות ה-80', כדי להצילו מהכחדה בנחל נעמן, ומכאן גם הושב חזרה לנעמן. המין נכחד מנחל סעדיה בעקבות זיהום וכניסת היונק הפולש נוטריה, והושב לאתר. הכלובים נועדו למנוע כניסת נוטריות האוכלות את הנימפיאות.

במרחק קצרצר ממערב, נגיע לצמד גשרים עיליים שמשמשים את מנהרות הכרמל. כאן נוכל לראות את מפת האזור המצויירת על ניצב אחד הגשרים.

אחרי הגשרים נגיע לאזור החנייה. הליכה של 105 מטרים תוביל אותנו לחנייה נוספת, לצידה נובע עין אל-ערידה. זהו המעיין השלישי בסדרת הנביעות המזינות את נחל סעדיה.

נחזור לאזור החנייה ונזהה שילוט מאולתר המפנה למסלול ההליכה לאורך הנחל. אורך המסלול כ-2 ק"מ והוא מסתיים חזרה בנקודת ההתחלה.

לאחר כמה עשרות מטרים נגיע לגשר מאולתר של בולי עץ (ניתן להיאחז בצינור הצמוד לגשר להקלת המעבר) ונגיע לגדה הצפונית של נחל סעדיה.

מכאן נמשך מסלול הליכה בגדה הצפונית. בחלק הראשון (כ- 220 מטרים) זוהי דרך עפר, עד למפגש דרך החוצה את הנחל בגשר (במהלך מקטע זה, מצטרף לנחל הפלג המגיע מעין אל-ערידה). בגדה הדרומית יש שטח פרטי מגודר. מנקודה זו נמשיך בשביל רגלי צר אך דרוך היטב לאורך הנחל. השביל נמשך כ- 400 מטרים ובמהלכו נחלוף דרך חורש פתוח של עצי אשל, אליהם נלווים מיני מלחה שונים, חלקם בסכנת הכחדה בישראל. בחורף נוצרות באזור זה בריכות עונתיות. בגדה הדרומית מצטרפים לנחל פלגים מנביעות נוספות אליהן קשה להגיע כיום. בצד צפון בולטת גבעה מכוסה בצמחייה, ששימשה בעבר כמזבלה העירונית של חיפה (נסגרה בשנת 1999).

בקצה השביל נגיע לתחנת שאיבה לביוב, לאחריה נבלע הנחל בקומפלקס של כבישים ומסילת רכבת בעורף נמל חיפה. הנחל נשפך לקישון מול מעגן הדייג שביט, אולם כיום אין אפשרות גישה לחלק זה של הנחל.

מכאן יש לנו שתי אפשרויות, או לשוב באותה הדרך חזרה, או לחזור בדרך כורכר רחבה לאורכה עובר קו מתח גבוה. לאחר 360 מטרים נגיע לצומת עם דרך הפונה ימינה (דרומה), ופנייה כאן תחזיר אותנו לגשר אותו עברנו. מכאן נשוב באותה הדרך לנקודת ההתחלה.


פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

פריחת צמחי מים בחודשי הקיץ והסתיו.

שירותים למטיילים:

 • אין באתר שירותים למטיילים.

הערות ואזהרות:

 • הכניסה למים מומלצת רק בנקודת הנביעה בתחילת המסלול.

הצעות טיול בסביבת נחל סעדיה:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:


המפה נטענת...