קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל מחניים

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בגליל העליון   /   טיולי פריחה בצפון   /   נחל מחניים

מסלול טיול: נחל מחניים

טיול בנחל מחניים - ערוץ הררי מרשים ובו פריחת חלמוניות ולקינוח קבר חוני המעגל.

 • מסלול טיול
 • אזור:הגליל העליון
 • מפת סימון שבילים: 2 - הגליל העליון
 • מיקום: מערבית לחצור הגלילית
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:כחול 2291, אדום 2292
 • עונות ביקור:סתיו, חורף ואביב
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:4.5 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:4/12/2008
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:21/11/2016Wadi machanaim1.jpg

נחל מחניים, (עמית מנדלסון, 4/12/2008)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: מעגלי יער וחורש פריחה תצפיות תחבורה ציבורית


איך להגיע:

כרמי הזיתים מדרום לנחל מחניים, פברואר 2008

הכניסה למסלול היא מהעיירה חצור הגלילית, צפונית לראש פינה.

בצומת הכניסה לחצור הגלילית נפנה לתוך היישוב, ונמשיך ישר 1.7 ק"מ עד קצה הרחוב הראשי. כאשר נראה שילוט ימינה לעבר דרך נוף יער ביריה, נפנה ימינה ונחנה בקרבת מקום.

תחבורה ציבורית: קו 1 ממסוף תחבורה חצור הגלילית, יש לרדת בתחנת "קבר חוני המעגל". לקו זה תדירות נמוכה (חמש נסיעות ביום).

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:4.5 ק"מ.
 • משך המסלול:4-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:עליות מצטברות של 230 מ' וירידות מצטברות זהות.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

מקום עין חוני, פברואר 2008
מערת אבא חלקיה וחנן הנחבא, פברואר 2008
מתחם קבר חוני המעגל, פברואר 2008
מערת חוני המעגל, עירית צוק-קובצ'י, נובמבר 2013

מהחניון נפנה דרומה ונגיע לכביש סלול העולה למספר קברי צדיקים (מעלה חוני המעגל).

אחרי הליכה קצרה נגיע לצומת עם דרך עפר מסומנת כחול, המטפסת ימינה (צפונה מהכביש). לצד הצומת נמצאת מערת קבורה מרשימה ובה כוכים רבים, המזוהה כיום ע"י תושבי האזור כ"מערת אבא חלקיה וחנן הנחבא". אבא חלקיה וחנן הנחבא היו נכדיו של חוני המעגל (את קברו נפקוד עוד מעט), וגם להם יוחסו סגולות הורדת גשמים.

מסלול ההליכה עולה מכאן בשלוחה שבין נחל המעגל (בו אנו נמצאים) ובין נחל מחניים, אך בימות החול כדאי להציץ גם במתחם "קבר חוני המעגל" הנמצא כ- 300 מ' ממערב לנו (לנקודה זו ניתן להגיע בכל רכב).

חוני המעגל הוא אחת הדמויות "הצבעוניות" בקרב חז"ל. לכינויו זכה חוני בשל הסיפור על מעשיו כאשר הייתה עצירת גשמים בארץ: עג עוגה (צייר עיגול) סביבו, והתפלל לאל שיוריד גשמים. הסיפור מופיע בהרחבה בתלמוד הבבלי במסכת תענית:

"פעם אחת יצא רוב אדר ולא ירדו גשמים. שלחו לחוני המעגל: "התפלל וירדו גשמים". התפלל ולא ירדו גשמים. עג עוגה (מעגל) ועמד בתוכה כדרך שעשה חבקוק הנביא שנאמר "על משמרתי אעמדה ואתיצבה על מצור וגו'". אמר לפניו: "ריבונו של עולם, בניך שמו פניהם עלי שאני כבן בית לפניך. נשבע אני בשמך הגדול שאיני זז מכאן עד שתרחם על בניך". התחילו גשמים מנטפין. אמרו לו תלמידיו: "רבי, ראינוך ולא נמות; כמדומין אנו שאין גשמים יורדין אלא להתיר שבועתך" אמר: "לא כך שאלתי אלא גשמי בורות שיחין ומערות". ירדו בזעף עד שכל טיפה וטיפה כמלא פי חבית ושיערו חכמים שאין טיפה פחותה מלוג. אמרו לו תלמידיו: "רבי, ראינוך ולא נמות; כמדומין אנו שאין גשמים יורדין אלא לאבד העולם". אמר לפניו: "לא כך שאלתי, אלא גשמי רצון ברכה ונדבה". ירדו כתיקנן עד שעלו כל העם להר הבית מפני הגשמים. אמרו לו: "רבי, כשם שהתפללת שירדו כך התפלל וילכו להם". אמר להם: "כך מקובלני שאין מתפללין על רוב הטובה, אעפ"כ הביאו לי פר הודאה" (פר כקרבן תודה על נס ירידת הגשמים לאחר הבצורת. הודאה מלשון ווידוי, על עוון בקשת הפסקת הגשמים הנתפסת ככפיית טובה). הביאו לו פר הודאה. סמך שתי ידיו עליו ואמר לפניו: "רבש"ע, עמך ישראל שהוצאת ממצרים אינן יכולין לא ברוב טובה ולא ברוב פורענות. כעסת עליהם - אינן יכולין לעמוד, השפעת עליהם טובה - אינן יכולין לעמוד. יהי רצון מלפניך שיפסקו הגשמים ויהא ריוח בעולם". מיד נשבה הרוח ונתפזרו העבים וזרחה החמה ויצאו העם לשדה והביאו להם כמהין ופטריות."


סיפור נוסף על חוני המעגל מספר כי הוא פגש אדם שותל עץ חרוב, ושאל אותו: לשם מה אתה נוטע עץ שלא תזכה ליהנות מפירותיו? שכן החרוב יישא פרי רק בעוד שבעים שנה. האיש השיב כי הוא נוטע את העץ עבור הדורות הבאים.

תרדמה נפלה על חוני והוא הקיץ לאחר שבעים שנה. כאשר קם, פגש את נכדו של האיש אוסף את פירות החרוב. חוני ניגש לבית המדרש, שם היטיב לענות לקושיות של החכמים. אמרו החכמים שדבריו מזכירים את חוני המעגל. כאשר אמר להם כי הוא חוני, איש לא האמין לו. מרוב צער, התפלל חוני וביקש את מותו, והוא אכן מת.

המתחם משמש כיום כמקום קדוש בו פועלים ישיבה ומקווה, והוא לא שמר על צביון היסטורי. למעוניינים לבקר באתר, יש להצטייד בלבוש צנוע. ראוי לציין כי חלק מהמסורות טוענות שקברו של חוני המעגל צריך להימצא באזור ירושלים ולא בגליל.

מערת הקבורה עצמה, הנמצאת מצפון-מזרח למבנה הישיבה, הייתה סגורה למבקרים 15 שנה, ונפתחה מחדש לאחרונה (2013). למערה יש שבילי גישה נפרדים לגברים ולנשים, אם כי נשים לא יכולות להגיע לתוך המערה עצמה.

בין אם בחרנו לבקר את חוני המעגל ובין אם לא, נעלה בדרך העפר המסומנת כחול. הדרך מטפסת בשלוחה שבין נחל מחניים בצפון ובין נחל המעגל בדרום, דרך מטעי זיתים ומשוכות צבר - שרידי הכפר פירעים ששכן בסביבה לפני מלחמת העצמאות. לאורך הדרך יש קטעי ריצוף אבן - "סולינג".

בדרך נעלה עד לשולי יער ביריה, ובנקודה זו נפנה ימינה לסימון שבילים אדום, בכביש סלול החולף בגדה הצפונית של נחל מחניים.

באפיק הנחל נמצא עין חוני. לצד המעיין יש אקליפטוסים בולטים ושרידי בריכה ישנה. המעיין הוא כיום עונתי, ונובע רק לתקופה קצרה בחורף ובאביב. באזור זה יש ריכוז פריחה יפה של גביעונית הלבנון בחודש פברואר.

מעט ממזרח לעין חוני, ובעלייה קצרה ומעצבנת, נמצא "חניון החלמוניות", הנגיש למטיילים המגיעים מיער ביריה. מכאן מתחיל למעשה "שביל החלמוניות".

כעת נמשיך מזרחה ביער האורנים, במדרון מצפון לנחל מחניים עצמו. השביל גולש בשולי המדרון התלול, עם תצפית יפה לכרמי הזיתים שמדרום לנו. בחודש נובמבר, ואפילו במחצית הראשונה של דצמבר, יש כאן ריכוז פריחה מרהיב של חלמוניות, בין האחרונות לפרוח בישראל.

בשלב מסוים נראה ביער משמאלנו בית מלון, ועד מהרה נפגוש עמודי עירוב בולטים, המציינים לשומרי המסורת את תחום השבת של חצור הגלילית. לצד עמוד העירוב הראשון, כדאי (בחודשים נובמבר-דצמבר), לפנות ימינה לשביל עפר הממשיך בירידה מתונה מערבה במפלס נמוך יותר מהשביל בו הלכנו. הליכה של כ- 300 מ' בשביל זה, תוביל אותנו לריכוז החלמוניות המשמעותי יותר, במדרונות התלולים משני צידי השביל. מכאן נשוב לעמודי העירוב, באזור עם צמחייה גבוהה באביב, ועד מהרה נתחבר לדרך עפר היורדת בירידה תלולה אל חניון המטיילים בו התחלנו את המסלול.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

שירותים למטיילים:

 • מגרש חניה עם שולחנות פיקניק ומתקני משחק בתחילת המסלול. לפי השילוט בשטח, הבערת אש אסורה, אך בביקור באתר זוהו שרידי מדורות רבות.
 • מקומות קדושים (קבר חוני המעגל, מערת אבא חלקיה וחנן הנחבא).

הערות ואזהרות:

 • מדרונות הנחל תלולים ויש להיזהר בהליכה לאורכם.
 • המקומות הקדושים בקרבת המסלול סגורים בשבתות ובחגים, ולביקור בהם נדרש לבוש צנוע.

הצעות טיול בסביבת נחל מחניים:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:


תודות:

עירית צוק-קובצ'יהמפה נטענת...