קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל השופט

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים ברמת מנשה   /   נחלים בצפון   /   נחל השופט

מסלול טיול: נחל השופט

טיול קליל לכל המשפחה לצד פלג זורם באפיק נחל השופט, כולל מפל קטן, טחנת קמח, מעיין ומערות.

 • מסלול טיול
 • אזור:רמת מנשה
 • מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל
 • מיקום: ליד יקנעם
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:1.5 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:15/12/2012
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:1/2/2023Wadi hashofet fall.jpg

נחל השופט, (עמית מנדלסון, 15/12/2012)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: טיול מים משפחות יער וחורש מומלץ האתר רומנטיקה מעגלי מערות שטפונות נגיש לנכים

רקע: נחל השופט

גשר במסלול, דצמבר 2012
עין חשרת - מעיין אמי, דצמבר 2012
טחנת הקמח בנחל השופט, דצמבר 2012

נחל השופט הוא הנחל המטוייל והיפה ביותר ברמת מנשה. רוב המטיילים מתרכזים בקטע קצר של הנחל, בו הוא זורם בחורף ובאביב בגיא בין גבעות מיוערות, ולאורכו עצים רבים, בריכות מים ואף מפלונים קטנים - דבר שזיכה את המקום בתואר "שוויצריה של רמת מנשה".

במהלך הקיץ ובסתיו מתייבש הנחל או ששפיעתו דלה, והמסלול מאבד מקסמו אך עדיין נאה לביקור.

שמו העברי של הנחל הוא על שם שופט יהודי אמריקאי, יוליאן מק, מהפעילים הציוניים הבולטים בארה"ב לפני קום המדינה, על שמו קרוי גם קיבוץ רמת השופט הסמוך.

מסלול הטיול המתואר כאן הוא מסלול מונגש המתאים גם לעגלות ילדים ולבעלי מוגבלויות, ונמשך כשעה-שעתיים.

ניתן גם לטייל במסלול ארוך המתחיל בכביש 672 ונמשך לכל אורכו של הנחל ברמת מנשה, דרך שמורת נחל השופט וחוות עמק השלום, לקטע המתואר במסלול זה והלאה למושבה יקנעם. מסלול זה מתבסס ברובו על דרכי עפר ומסומן אדום 4236.

עקב עבודות פיתוח, המסלול סגור למטיילים עד אפריל 2024.

איך להגיע:

כיום יש שתי דרכי גישה עיקריות למסלול נחל השופט.

הדרך העיקרית, והיחידה שפתוחה כל ימות השבוע, היא דרך יערות מנשה. יש לנסוע בכביש 66 (צומת התשבי - צומת מגידו). כחמישה ק"מ דרומית לצומת התשבי ו- 2.3 ק"מ צפונית לצומת משמר העמק, יש פנייה מערבה לכיוון פארק רמת מנשה ונחל השופט (בנקודה זו יש שלט הכוונה חום).

נפנה כאן לכביש 66 הישן ומייד נתעקל שמאלה, ניסע כ- 600 מ' במקביל לכביש, נחלוף על פני מבנה גדול ומגודר (חלק ממתחם מנהרת מנשה של מוביל המים הארצי), ונגיע לאפיקו של נחל גחר. הדרך (המסומנת כאן בסימון שבילים כחול) מתעקלת ופונה מזרחה לאורך אפיק הנחל. מכאן נמשיך בכביש צר בנוף "אירופאי" יפהפה. אחרי כשני קילומטרים בערוץ נחל גחר, ניפרד מהסימון הכחול ונפנה ימינה בדרך מסומנת ירוק. מהסימון הירוק ניפרד אחרי כ- 700 מטרים באזור גבול היער, ונמשיך עם הכביש הסלול עד לצומת דרכים במרחק 4 ק"מ מהכביש.

בצומת נפנה שמאלה (יש במקום שלט עץ לא בולט), בירידה מעט תלולה המסתיימת לאחר 700 מ' בעמק נחל השופט. כאן נפנה שמאלה ואחרי כ- 420 מ' נגיע לנקודת חציית אפיק הנחל.

בחורף נקווית בנקודה זו שלולית בעומק 20-10 ס"מ, המחייבת זהירות בנהיגה. לבעלי רכבים נמוכים, כדאי לשקול חנייה בנקודה זו, ולצאת לדרך מכאן בגדה הצפונית של נחל השופט - מרחק 1.7 ק"מ בדרך עפר עד למפגש עם המסלול המונגש (יש מעבר להולכי רגל לצד השלולית).

אחרי שנצלח את השלולית האימתנית, נמשיך ישר עם הדרך הסלולה. נעלה בצלע גבעה (גבעת משעול) ונרד מצידה השני לעבר חניון החרובים - חניון מטיילים גדול הממוקם בחלקו התחתון של ערוץ נחל סנין, 1.3 ק"מ לאחר חציית נחל השופט. חניון זה מהווה את נקודת ההתחלה.

בימות חול (ובסופי שבוע בקיץ ובסתיו) ניתן להגיע ברכב למסלול גם מכיוון המושבה יקנעם (וכן קיימת אפשרות להגיע רגלית מכיוון יקנעם גם בשבתות ובחגים, אך הדבר כרוך בהליכה של כקילומטר מיקנעם לנקודת ההתחלה, שכן הדרך חסומה לרכב בימים אלו. יותר מכך, ברחובות הגובלים במסלול הוצבו שלטים האוסרים על חנייה).

למעוניינים לצפות בנחל בעת שיטפון/זרימה חורפית חזקה, הגישה למסלול עצמו עשויה להיות חסומה לאחר גשמים עזים, ומומלץ להגיע רגלית מכיוון יקנעם בלבד.

וייז: נחל השופט

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:1.5 ק"מ.
 • משך המסלול:2-1 שעות.
 • טיפוס מצטבר:המסלול כמעט מישורי.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

מערה לצד השביל, דצמבר 2012
הכביש בנחל גחר, דצמבר 2012
התחנה ההידרולוגית, דצמבר 2012

השביל המונגש מתחיל בצד המזרחי של החניון, לצד שלט הוקרה לתורמים. רוב הדרך סלולה באספלט ובחלקה הותקנו משטחי עץ (דק) המשתלבים בנוף.

תחילה נלך לצד פלג זורם קטן. זהו אינו נחל השופט אלא יובל שלו הנקרא נחל סנין, אורכו כשני ק"מ והוא מתחיל בשכונות המערביות של יקנעם עילית.

לצד החניון נובע באפיק עין סנין, המזין את הפלג היפה, ומאפשר קיום צמחיית מים מגוונת.

אחרי הליכה לא ממושכת נגיע לגשר מעל נחל סנין, ונפגוש שביל מסומן אדום הבא ממעלה נחל השופט. מנקודה זו ממשיך השביל לאורך נחל השופט עצמו במורד הנחל.

הליכה קצרה תוביל אותנו לבריכות רדודות בראש "מפלי" נחל השופט. מדובר על מפלים נמוכים בגובה מטר עד שני מטרים, ובמרחק עשרות מטרים במורד הנחל הוסדרה נקודת תצפית על המפלים והבריכה למרגלותיהם. באביב ובתחילת הקיץ ניתן להשתכשך במי הנחל, ואילו בחורף יש להיזהר מהחלקה אם יורדים ממסלול ההליכה המוסדר.

את דרכנו מלווים עצים רבים, וביניהם עצים גבוהים ויפים של צפצפה מכסיפה ועצי אולמוס שעיר - מין נדיר הגדל בארץ בעיקר בנחלי מזרח רמת מנשה, וניכר בעליו המשוננים.

מעט לאחר בריכת המפלים, נחלוף לצד סכר קטן לצד משטח סלע קירטוני. כאן נמצאת תחנה הידרומטרית שנועדה למדוד את ספיקת המים בנחל. התחנה קרויה ע"ש עובד השירות ההידרולוגי, פאול גלעד ז"ל.

נמשיך במתינות במורד הנחל לאורכו גדלים קנים רבים. נפגוש בשביל צדדי החוזר לכיוון החניון, ולאחריו נזהה משמאל לשביל שתי מערות נמוכות ורדודות. בקצה המערה השנייה ניתן לפגוש שרידי נטיפים. אין צורך באמצעי תאורה (נכון ל- 2023, השילוט בשטח אוסר על כניסה למערות).

במורד הדרך נחלוף לצד עוד מתקן הידרומטרי (לא משולט) ובתחתיתו בריכה נוספת. כאן מתפצל המסלול. נחצה את הנחל בגשרון ונגיע לפתחה של מערה גדולה יחסית ורדודה, המהווה את סוף המסלול לאורך הנחל.

מכאן נשוב לפיצול, ועתה נפנה בשביל שמאלה. השביל חולף לצד טחנת קמח שניצלה את מי הנחל, ובחזיתה שלט הנצחה לזכרו של יהושע מרכס ז"ל, שנפל בגוש עציון, שם פיקד על משלט בית זכריה, בינואר 1948. בחלק העליון של מבנה הטחנה ניתן לזהות את הארובה (הסתומה כיום). המקום אינו מגודר ובהליכה עם ילדים קטנים יש לנקוט בזהירות בעת הגישה למבנה הטחנה.

נלך קטע קצר לצד גדר בית הקברות של קיבוץ הזורע, ונגיע לדרך עפר המשמשת לתנועת רכבים. כאן נעבור בזהירות ונפנה ימינה ומייד שמאלה, לעבר מכלול עין חשרת (מעיין אמי).

שמו העברי של המעיין (חשרת - מקבץ, ריכוז) מציין את ריכוז הניקבות המובילות מים לבריכת הנביעה, כאשר הניקבה המרכזית מגיעה לאורך 27 מ'.

פתח המעיין בנוי בצורת קשת המזכירה להפליא מערת קבורה. בבריכת הנביעה משייטים דגי זהב - מין פולש המסכן את בעלי החיים הטבעיים (צפרדעים, סרטנים ירודים ועוד), ונוכל לזהות גם "שבילים" בקרקעית אותם יצרו חלזונות שחריר הנחלים.

המעיין אומץ בידי חברי קיבוץ הזורע, המכנים אותו בשם "מעיין אמי" על שם חבר הקיבוץ, אמנון בר-נר ז"ל, שנפל בעת שירותו הצבאי בשנת 1970.

מעין חשרת פונה השביל חזרה לעבר החנייה, תחילה ב"דק" עץ מוגבה מעל לדרך הרכב, ואחר כך בשביל סלול. שביל זה חולף ביער מוצל ולאורכו ניתן לפגוש פריחה עונתית בחורף ובאביב.

אפשרויות נוספות

חניון החרובים נמצא במפגש שני שבילי רכב מסומנים, שביל כחול 4235 ושביל אדום 4236.

שבילים אלו מאפשרים מסלולי טיול ארוכים יותר:

 • חורבת חנות קירה - מסלול המגיע לגבעה הצופה על יקנעם עילית. באתר נמצאים שרידי ח'אן עתיק שקרס בחלקו בשנת 1968.
 • רמת השניים ועמק השלום - חווה חקלאית מבודדת שנוהלה במשך עשרות שנים ע"י גרמנים אוהבי ישראל, וכיום מנוהלת בידי עמותת לוטם הדואגת לבעלי מוגבלויות. השם הישן, רמת השניים, מנציח שני שומרים שנפלו באזור זה במאורעות תרצ"ו-תרצ"ט. באזור ניתן גם לראות שני מגדלי שמירה מתקופת המאורעות.
 • הליכה לכל אורך נחל השופט, מכביש 672 ליד עין העמק, עד ליקנעם, דרך עין ריחניה ועמק השלום. מסלול זה חולף בשמורת נחל השופט.

סרטון על נחל השופט

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • נובמבר-אפריל - המסלול יפה במיוחד כאשר העצים בשלכת (או מלבלבים) ויש זרימה בנחל.
 • דצמבר - פריחת כרכום חורפי, חיננית הבתה, כתמה עבת-שורשים.
 • ינואר - פריחת רקפת מצויה.
 • ספטמבר - פריחת חבצלת קטנת-פרחים בין עין חשרת לחניון החרובים (ריכוז קטן).

שירותים למטיילים:

 • חניון מטיילים כולל שולחנות פיקניק ומתקני מנגל.

הערות ואזהרות:

 • מי הנחל והמעיין לא מיועדים לשתייה, אם כי ניתן להשתכשך בהם.
 • הקרקע באזור בוצית בחורף, ובהליכה מחוץ למסלול המונגש קיימת סכנת החלקה.
 • הדרך ברכב מיערות מנשה עשוייה לחייב מעבר שלולית אותה רכבים נמוכים יתקשו לעבור (כמתואר לעיל).

הצעות טיול בסביבת נחל השופט:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • רמת מנשה, סקר נוף ומסלולי טיול - מנחם מרקוס.

כיף איתנו באינסטגרם, אתם באים?המפה נטענת...

אטרקציות בסביבה:

Barv2.jpg

מרכז מבקרים המציע סיורים מודרכים על עולם עופות המים והברווזים ובנוסף פינת ליטוף ויצירה.
אטרקציה

Nahalal police1.jpg

מרכז מבקרים בנושא מורשת השוטר והנוטר העברי בארץ-ישראל.
אטרקציה