קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

כרכור וסביבתה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשרון   /   בריכות חורף בארץ   /   כרכור וסביבתה

מסלול טיול: כרכור וסביבתה

טיול רכוב עם קטעים רגליים בעקבות המושבה כרכור ופינות חמד בסביבתה.

 • מסלול טיול
 • אזור:השרון
 • מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל
 • מיקום: פרדס חנה - כרכור
 • גישה:רגלית, אופניים, לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:רכוב
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:כ- 15 ק"מ נסיעה(מצומת כרכור עד בית קברות פרדס חנה), 3.5 ק"מ הליכה.
 • תאריך ביצוע מסלול:11/9/2012
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:11/3/2013Karkur1.jpg

האלון הנבוב בכרכור, (עמית מנדלסון, 24/2/2013)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: טיול עירוני תחבורה ציבורית עתיקות והיסטוריה קווי

רקע: כרכור וסביבתה

העמדה ברחוב המייסדים, 2013

אדמות כרכור נרכשו בידי חברת "הכשרת היישוב" בשנים 1913-1912 (שטח כ- 15 אלף דונם). "הכשרת היישוב" מכרה את הקרקע לשלוש קבוצות מתיישבים, בעיקר לחברת "אחוזת לונדון א'" (שרכשה 9,000 דונם) וכן ליצחק שלזינגר (שרכש כ- 5,700 דונם) ויתרת השטח ל"ועד האודיסאי" של קבוצת יהודים מרוסיה. שלזינגר היה הראשון לממש את זכויותיו בשטח ומסר את אדמתו לאיכר מחדרה שהקים בה משק בשם "אבן יצחק" בשנת 1913.

היישוב סבל מקשיים רבים לאורך הדרך, בשל הבידוד הגיאוגרפי והמחסור במים. עם התרוששותו של שלזינגר כתוצאה מהמהפכה הרוסית ב- 1917, הוא מכר חלק מאדמותיו לקק"ל שהקימה בהם את היישובים עין שמר וגן השומרון.

תהליך ההתיישבות של "אחוזת לונדון א'" היה איטי יותר, והגיע לכלל מימוש רק לאחר מלחמת העולם הראשונה ותחילת המנדט הבריטי.

עד לשנת 1932, סבלה כרכור ממחסור קשה במים. בשנת 1932, גילה היזם אברהם לבזובסקי מי תהום בעומק 160 מטרים, מה שהביא לסיום מצוקת המים של בני המושבה ולהכרזת "חג המים". לצד כרכור הוקמו מספר יישובים כפריים שהיוו "חגורת ביטחון" למושבה - עין שמר, גן השומרון, כפר פינס, עין עירון ומשמרות.

גם לאחר מלחמת העצמאות, לא תמו תלאותיה של כרכור, שהתמודדה עם קשיים כלכליים ממושכים, ובשנת 1969 הוחלט על איחודה עם פרדס חנה השכנה.

בעשרים השנים האחרונות יודעת פרדס חנה - כרכור תנופת בנייה נרחבת, אך עדיין שרדו ביישוב מקטעים ששמרו על צביונם הכפרי, ובפרט בתחום כרכור.

מסלול הטיול המוצע הוא מסלול רכוב המשלב קטעי הליכה קצרים (אורכם הכולל 3.5 ק"מ), בכרכור וביישובים הסמוכים אליה.

המסלול בנוי בצורה מפותלת הכוללת מספר חזרות באותה הדרך ברכב, על מנת להגיע למגוון מירבי של נקודות עניין.

ניתן לבצע את המסלול בצורה מודולרית בהתאם לזמן ולמידת העניין של המטיילים.

איך להגיע:

הגישה למסלול היא מצומת כרכור בכביש 65 (לבאים מגוש דן ומחיפה, מומלץ להגיע דרך מחלף קיסריה בכביש החוף).

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:כ- 15 ק"מ נסיעה(מצומת כרכור עד בית קברות פרדס חנה), 3.5 ק"מ הליכה.
 • משך המסלול:חצי יום.
 • טיפוס מצטבר:המסלול מישורי.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

מגדל המים, ספטמבר 2012
בריכת המטווח, דצמבר 2012
שביל האלונים, ספטמבר 2012
עמדת האבן בכפר פינס, ספטמבר 2012
העמדה במשמרות, 2012
קברם של סטנצקי וטנקוס, 2013
"אקליפטוס עוג", 2012
פסל יד לשילוב, 2012

נתחיל את הטיול בצומת כרכור, בה נמצאים תחנת דלק ומרכז מסחרי קטן.

בצומת זו אירע באוקטובר 2002 פיגוע קשה, כאשר מחבל מתאבד במכונית תופת נצמד לאוטובוס "אגד" בקו 841 ופוצץ את רכבו. בפיגוע נרצחו 14 איש ונפצעו עשרות נוספים.

מכאן נמשיך ברחוב המייסדים, ועד מהרה נראה בצד ימין עמדת שמירה, לצידה פורח בתחילת האביב (פברואר) מרבד יפה של תורמוס א"י בצבע לבן.

אחרי העמדה נראה מימין לנו שני מקומות לאכול, שווארמה/פלאפל "החסידה" ואחריו פלאפל "דבורה". בשעות הצהריים בימות השבוע, מקומות אלו הומים אדם (פלאפל דבורה סגור בשבתות ובחגים).

נעבור את צומת רחוב אחוזה ונפנה ימינה לחנייה ברחוב הראל, לצד גן הגיבורים. בגן נמצאת מצבת זיכרון, בה הונצחו תחילה חללי כרכור במלחמת העצמאות (שישה מבני המושבה), ולימים נוספו לרשימה גם חללים שנפלו מאוחר יותר.

אחרי הביקור בגן נשוב לרחוב המייסדים, ונחצה את דרך הבנים. בצומת הרחובות ממוקמת הספרייה של כרכור, באחד המבנים ההיסטוריים של המושבה - "בית אחוזה" שהוקם בשנת 1921 עבור ישראל עוזרמן.

מכאן נמשיך צפונה ברחוב המייסדים, עוד כ - 1.3 ק"מ עד לקצה הצפוני של שכונות המגורים. מכאן נצא להליכה רגלית של כ- 800 מטרים צפונה בשטחים החקלאיים. בדרכנו נחצה את ערוצו של נחל משמרות בו יש מי תהום גבוהים, ובסופו של דבר נגיע לצומת טי בה נפנה שמאלה ומייד נראה לידנו עץ אקליפטוס מוזר למראה, הצומח מתחת לקו מתח גבוה. לעץ גוץ זה יש גזע אדיר ממדים, אולם צמרתו קצוצה למשעי בשל קו המתח הגבוה. האקליפטוס זכה לכינוי "אקליפטוס עוג" ולצידו הוצבו שולחנות פיקניק. הייתכן שעל עץ זה חשב אהוד בנאי, בשירו "בלוז כנעני" המכיל רמיזות רבות למשורר בן משמרות, מאיר אריאל ז"ל, כשכתב את השורה על "אקליפטוס ענק השורק בלוז כנעני"? מאקליפטוס עוג נשוב לרכב, ועתה נחזור 1.1 ק"מ ברחוב המייסדים עד צומת רחוב דגניה. כאן נפנה שמאלה וניסע מזרחה ברחוב דגניה, השומר עדיין על צביון כפרי כאשר ברקע נראה רכס הר אמיר.

בדרך ירושלים נפנה שמאלה (צפונה) ונעצור לאחר עשרות מטרים בקצה הרחוב. מכאן הליכה של עשרות מטרים לצומת שבילי עפר, ופנייה ימינה לעבר שער מטווח כרכור הנטוש. המטווח האולימפי נחנך ב- 1974 ונסגר עם התקרבות הבנייה העירונית אליו. מאז שנת 2010 פועלת כאן גינה קהילתית, הראשונה בפרדס חנה - כרכור.

הגישה לגינה עצמה היא בשביל מאולתר המטפס על הסוללה המערבית של המטווח ויורד בתלילות פנימה. באביב פורחים לצד הערוגות החקלאיות שלושה מיני סחלבים - דבורנית דינסמור, שפתן מצוי וסחלב קדוש. בצמוד ומדרום למבנה המטווח נמצא שקע לח ומוצף בחורף - בריכה עונתית המקיימת מגוון חסרי חוליות.

נחזור לרחוב דגניה ונפנה שמאלה (מזרחה) עד לרחוב קדמה, בו נפנה שמאלה ונעבור עיקול לפני מסעף הכביש ליישוב כפר פינס.

כפר פינס, כמו גם עין עירון הסמוך, הוא מעין "יישוב בת" של כרכור. זהו מושב דתי שהכניסה אליו סגורה בשבתות ובחגים.

במסלול זה, לא נבקר במושב עצמו אלא בשביל קצר בטבע בפאתי המושב - שביל האלונים לאורך נחל משמרות עליון. השביל נחנך בשנת 2007, לציון 75 שנה להקמת מושב כפר פינס.

זהו שביל קווי (350 מ' הליכה לכל כיוון) שהכניסה אליו היא מכביש הגישה למושב (בימות החול ניתן לחנות בתחום המושב, ובשבת ניתן לחנות בצד הדרך לפני הכניסה למושב עצמו). השביל חולף לאורך גדת נחל משמרות, בין אלוני תבור גדולים ויפים, ומגיע לשתי עמדות שמירה, הראשונה היא "עמדת הפח" והשנייה היא "עמדת האבן". עמדות אלו השתלבו במערך ההגנה האזורי בתקופת מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט.

מעמדת האבן נשוב חזרה באותה דרך לרכב, ועתה נמשיך מזרחה. נחלוף על פני הכניסה למושב עין עירון, וכק"מ אחרי מסעף כפר פינס נפנה ימינה (דרומה) ונחנה בכניסה לבית הקברות של כרכור.

בבית הקברות, המשמש גם את המושבים עין עירון וכפר פינס, נמצאת עמדת שמירה נוספת, המשמשת כמחסן ציוד. מדרום לכניסה הראשית לבית הקברות, נמצאים כמה קברים בעלי סיפור היסטורי, ובפרט קברם של השניים - דניאל סטנצקי ואיסר טנקוס, שנרצחו בשנת כאשר יצאו לבדוק באר מים מבודדת בשיפולי הגבעות, דרומית למקום בו הוקם לימים קיבוץ מענית.

הקבר הראשון בכרכור היה של חיים אינוולד, מחברי "אחוזת לונדון" שנפטר בשנת 1920, בטרם הספיק לעלות ארצה, וציווה על קבורתו במושבה כרכור. כיוון שלא היה בית קברות למושבה, הוא נקבר בחורשת אקליפטוסים ביישוב. עם פטירתה בשנת 1928 של גיטל בר, חברת "אחוזת לונדון", החליטו המתיישבים על הקצאת 5 דונם לבית קברות בפאתי המושבה. עם קבורתה של בר בבית הקברות, הועברו אליו גם עצמותיו של אינוולד.

יעדנו הבא הוא עץ "האלון הנבוב" או "עץ המשאלות". המקום נמצא במרחק הליכה של כ- 300 מ' משכונות המגורים. כדי להגיע ברכב, נשוב לרחוב קדמה, נפנה שמאלה וניסע ברחוב 1.8 ק"מ עד לצומת רחוב אחוזה. כאן נפנה שמאלה וניסע עד לסוף רחוב אחוזה, מרחק 580 מטרים נוספים.

מקצה הרחוב נצעד מזרחה בדרך עפר, כאשר היעד נראה באופק - עץ אלון תבור גדול ומרשים על גבעה משמאל לדרך. במסעף דרך עפר (לאחר כ- 200 מ') נפנה שמאלה ונגיע לעץ המיוחד. זהו עץ עתיק שגזעו נבוב, שנשמר בשל קדושת המקום המכונה במפות היסטוריות שייח' מוחמד. אם היה כאן מבנה קבר, הוא לא שרד, ובשנים האחרונות אף הוקמה כאן מצבה מאולתרת לאחד מכלבי הסביבה...

לצד עץ האלון נמצא שדה קטן ובו מגוון פריחה עונתית, כולל חצבים, אירוס ארם-נהריים ומינים נוספים.

לאוהבי הליכה, ניתן ללכת מבית הקברות של כרכור אל עץ האלון (לשם כך, יש להסתייע בהקפצת רכבים). באפשרות זו, נלך לאורך הגבול המזרחי של בית הקברות, עד שנגיע לבית קברות נוסף ונטוש בו נקברו עולים ששהו במוסד שער מנשה בשנות ה- 50'. כאן נפנה שמאלה ונלך כ- 220 מ' לאורך שדרת ברושים. בעיקול גדול של השדרה נפנה שוב שמאלה ונגיע לדופן הצפונית של חוות לולים. בקצה המערבי של החווה נפנה שוב שמאלה ובמרחק כ- 250 מ' נגיע לאלון הנבוב. כדי להגיע מכאן לרחוב אחוזה, יש להמשיך דרומה עד לצומת טי ולפנות ימינה לעבר הבתים הנראים בסמוך. אורך הסיבוב הרגלי באפשרות זו הוא 1.2 ק"מ.

אחרי שחזרנו לרכב ברחוב אחוזה, ניסע מערבה ברחוב אחוזה עד צומת רחוב ירושלים. כאן נפנה ימינה לרחוב ירושלים, ולאחר 150 מ' נפנה שמאלה לרחוב צדדי. בצומת הראשונה נפנה ימינה ונגיע לרחבת חנייה, בשוליה נמצא מגדל מים ייחודי, וגם עליו ממוקמת עמדת שמירה. המגדל הוקם ע"י שמאי קולודני מחדרה, ומתועד בתמונות משנת 1926. מגדל זה ניצב על עמודים בגובה כעשרה מטרים.

תחנתנו האחרונה בתחום כרכור היא פסל "יד לשילוב" - הפסל חדש יחסית וממוקם לערך בגבול בין פרדס חנה וכרכור. הפסל הבנוי משתי טבעות המשולבות זו בזו, ניצב תחילה בתחום מפעל "אמבר" באזור התעשייה גרנות הסמוך, והועבר לפרדס חנה - כרכור בשנת 1987. שתי הטבעות המשולבות מייצגות את השילוב בין פרדס חנה ובין כרכור. כדי להגיע לפסל, נחזור לדרך ירושלים ועתה נפנה שמאלה. בצומת רחוב הבנים נפנה שוב שמאלה, נחצה את כיכר הספרייה בה עברנו קודם, ובמרחק כ- 500 מ' מערבה - אחרי רחוב השופטים - נראה מימין לנו את הפסל, אותו ניתן להגדיר גם בתור "הבייגלה הגדול ביותר בארץ".

למי שעדיין כוחו במותניו, מומלץ לבקר בשלושה אתרים נוספים, שניים בקיבוץ משמרות והשלישי בפרדס חנה עצמה.

כ- 300 מ' ממערב לפסל "יד לשילוב", נפנה בכיכר ימינה לרחוב דרך משמרות. הרחוב יוצא מפרדס חנה - כרכור ונכנס לתחום הקיבוץ. בכניסה לקיבוץ נמשיך ישר, ואחרי כחצי ק"מ נגיע לגבול הצפוני של הקיבוץ הוותיק. כאן נראה מצד ימין עמדת שמירה, אחת משתי עמדות ששרדו בתחום הקיבוץ. העמדה היא דו-קומתית, וחלקה התחתון משמש כיום כמחסן ציוד לבריכת השחייה המקומית. העמדה חריגה בתוספת של עמדה חיצונית משולשת הנסמכת על העמדה "הרגילה".

נסיעה קצרה נוספת (200 מ') בגבול שכונה חדשה תוביל אותנו לכניסה לבית הקברות של הקיבוץ. כאן קבור המשורר והזמר מאיר אריאל, בן משמרות.

בסתיו ובאביב, אם אנו מטיילים בימות החול, כדאי לשלב תחנה נוספת ומפתיעה לסיום הטיול בפריחה עונתית.

נחזור על עקבותינו בדרך משמרות עד למזלג רחוב השדה, ונחנה בכניסה לבית הקברות של פרדס חנה.

בחלק הוותיק של בית הקברות (מדרום לרחוב השדה, וסמוך לדרך משמרות) יש שפע פריחה ששרדה בין המצבות הישנות, ובפרט פרחי סתיו - בן-חצב סתווני ונרקיס סתווי הפורחים אחרי הגשמים בנובמבר. קרוב יחסית לכניסה נמצא ריכוז פריחה יפה נוסף, של בן-חצב יקינטוני, שאינו טבעי בפרדס חנה - כרכור, ונשתל כאן לפני עשרות שנים ע"י אחת ממשפחות תושבי הסביבה.

נוסף לפריחה העונתית, יש בבית הקברות שדרות יפות של ברושים גדולים וותיקים.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • פריחה עונתית בגבעת האלון הנבוב ולצד הגינה הקהילתית - בעיקר באביב.
 • בית הקברות של פרדס חנה - פריחת נרקיס סתווי ובן-חצב סתווני בחודש נובמבר, בן-חצב יקינטוני בחודש מרץ.
 • מים בבריכת החורף בכניסה לגינה הקהילתית - בעיקר בחודשים דצמבר-מרץ (בהתאם לפריסת המשקעים השנתית).

שירותים למטיילים:

בתחילת המסלול - מרכז מסחרי ותחנת דלק (צומת כרכור).

מרכזים מסחריים וחנויות נוספות נמצאות בעיקר לאורך רחוב המייסדים.

הערות ואזהרות:

 • בתי הקברות הנכללים במסלול סגורים בשבתות ובחגים. לשביל האלונים ניתן להגיע גם בשבתות, אך יש לחנות לפני הכניסה לכפר פינס.

הצעות טיול בסביבת כרכור וסביבתה:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

המפה נטענת...

חזרה לטיולים במרכז לבריכות חורף נוספות...