קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

יער בן-שמן

מתוך iNature
(הופנה מהדף יער בן שמן)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשפלה   /   יער בן-שמן

מסלול טיול: יער בן-שמן

יער בן-שמן הינו אחד היערות הגדולים והוותיקים בישראל, המציע שלל נקודות עניין ואתרי פיקניק בין העצים.

 • מסלול טיול
 • אזור:השפלה
 • מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים
 • מיקום: בין מודיעין ולוד
 • גישה:רגלית, אופניים, לכל רכב
 • שבילי טיול:שביל ישראל, שחור 9105, כחול 9106, כחול 9103
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:8.5 ק"מ
 • תאריך ביצוע מסלול:10/12/2011
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:1/12/2012Ben shemen forest1.jpg

יער בן-שמן, (עמית מנדלסון, 1/12/2012)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: יער וחורש תחבורה ציבורית משפחות מומלץ האתר מעגלי

רקע: יער בן-שמן

דרך החשמל

יער בן-שמן הינו אחד היערות הוותיקים בארץ ישראל (יער חדרה קדם לו), ונטיעתו החלה לפני יותר ממאה שנים – בשנת 1908. באזור הזה הוקם מושב בן-שמן בשנת 1905, וחלק מאדמותיו שנרכשו בסביבה היו אדמות טרשים שהתבררו בדיעבד כלא מתאימות למטרות חקלאיות, ולכן ייעוד הקרקע הוסב לייעור.

כך, בשנת 1908, התחיל כאן המפעל של נטיעת היערות שהפך להיות חלק מהאתוס הציוני של הפרחת השממה וכאשר הקרן הקיימת לישראל (הקק"ל) נטלה על עצמה את פרוייקט ייעור הארץ, הנוף הישראלי השתנה ברבות השנים באזורים רבים מצפון הנגב ועד לגליל העליון. עד היום ניטעו ועודם ניטעים מאות מיליוני עצים ביערות רבים ברחבי ישראל.

מפעל ייעור ייחודי זה אף זיכה אותנו מידי האו"ם בתואר המדינה היחידה בעולם אשר היו בה עצים רבים יותר בסוף המאה ה-20 מאשר בתחילתה, בעוד המגמה בשאר מדינות העולם הייתה הפוכה ובהן ניכרתו יערות רבים לשם ניצול העצה וניצול האדמה לחקלאות לשם סיפוק צרכי האוכלוסייה הגדלה.

יער בן-שמן הוא, מלבד היותו אחד הוותיקים שביערות ישראל, גם אחד הגדולים שבהם עם שטח מיוער בהיקף של עשרות אלפי דונמים ומיליוני עצים,

כיום זהו אתר נופש מרכזי בלב הטבע, קרוב מאד למרחב האורבני הצפוף של גוש דן, ומציע פעילויות רבות החל מפיקניק משפחתי בין העצים, מנגלים, טיולי הליכה, סינגלים (שבילי אופניים) לרוכבי אופניים, נקודות עניין שונות ברחבי היער, תצפיות מרהיבות ועוד.

היער משובץ בשבילים לאורך ולרוחב היער שהכשירה הקרן הקיימת לישראל להנאת רוכבי האופניים והולכי הרגל, בנוסף לדרכי העפר הרחבות והנוחות החוצות את היער, שבהן תנועת כלי הרכב הינה דלילה.

ביום 23/5/2019, נשרף חלק גדול במרכז היער ובפרט באזור היישוב מבוא מודיעים. בשלב זה (מאי 2019) יש להימנע מביקורים בשטח. תיתכן סכנת קריסת עצים, ופגיעה בקרקע בשלבי השיקום הקריטיים כתוצאה מתנועת מטיילים ורכבי שטח.

איך להגיע:

ליער בן-שמן יש כניסות רבות, בעיקר מכביש 443 (לוד - מודיעין).

הכניסה העיקרית היא באתר מצפה מודיעין. כדי להגיע לנקודה זו ניסע בכביש 1 מזרחה ואחרי מחלף לוד נפנה לפי השילוט למודיעין. נעבור במנהרות וגשרים את מחלף בן-שמן, ואחרי שנחבור לכביש הוותיק למודיעין, נפנה ימינה לפי השילוט למצפה מודיעין.

לבאים מכיוון ירושלים והדרום, נפנה במחלף בן-שמן לכיוון צומת מודיעים המרומזרת. נעבור את מפגש כביש ת"א-מודיעין ונפנה למצפה מודיעין.

לבאים מכיוון מודיעין יש פנייה מוסדרת למצפה מודיעין אך יש להיזהר בשל חציית כביש דו-מסלולי.

כניסות נוספות יש מכביש 4314 המוביל למושבים הדתיים כפר דניאל וגמזו. הגישה אליהם היא מצומת מודיעים. לבאים מכיוון גוש דן והצפון ומעוניינים להגיע לכביש זה, אין לנסוע בדרך המהירה למודיעין אלא להמשיך בכביש 1 ולצאת במחלף בן-שמן.

כמו כן ניתן להיכנס ליער מאזור נאות קדומים ומאזור "ליגד סנטר" ליד בית הקברות של העיר מודיעין.

החנייה למסלול המתואר היא סביב מצפה מודיעין. בשבתות ובחגים יש עומס מבקרים באזור, אך לרוב ניתן למצוא חנייה ללא קושי מיוחד.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:8.5 ק"מ
 • משך המסלול:5-3 שעות.
 • טיפוס מצטבר:200 מ' עליות מצטברות, 200 מ' ירידות מצטברות.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

המסלול המתואר כאן ביער בן-שמן מתאים הן לרוכבי אופניים והן למטיילים ברגל. המסלול המעגלי עובר בין מספר נקודות עניין מרכזיות ביער בן-שמן, כאשר מצפה מודיעין מהווה את נקודת ההתחלה בזכות נגישותו מכביש 443 ויש במקום חניון גדול. המסלול המתואר מגיע עד בקעת הנזירים שהיא נקודת העניין המרוחקת ביותר מנקודת ההתחלה (כ-5.5 ק"מ) וממנה מתחילים את החזרה למצפה מודיעין, במסלול מעגלי. חשוב לצאת לדרך עם שתייה בכמות מספקת, במיוחד בקיץ.

קטע ההליכה ממצפה מודיעין עד "דרך החשמל" מיועד להולכי רגל ולרוכבי אופניים בלבד. שאר המסלול מתאים גם לרכב שטח (ברכב פרטי ניתן להגיע לכל נקודות העניין במסלול, לעיתים תוך איגוף משמעותי של המסלול על בסיס דרכי העפר הרבות ביער).

מצפה מודיעין

מצפה מודיעין - ביער בן-שמן

מצפה מודיעין הינה נקודת העניין הראשונה שלנו, וכדי להגיע אליה נמשיך כ-250 מטר על שביל העפר המוליך דרומה מהכניסה הראשית עד שנבחין במגדל התצפית.

מצפה מודיעין הינו מגדל תצפית בעל צורה חרוטית הפוכה, צורה ייחודית המזכירה את צורת הלפיד. המבנה הוקם במטרה לסמל את נס מרד החשמונאים (המכבים) שבאו ממודיעין הקדומה, שבשפלת יהודה. מיקומה המדוייק של מודיעין הקדומה אמנם אינו ידוע לנו עד היום, אך נראה שהשם ההיסטורי של אותה עיר יהודית השתמר בשמו של הכפר הערבי אל-מידיה שנמצא לא רחוק מכאן. המצפה מתנשא מעל סביבתו ומשמש כמגדל תצפית ושמירה על היער למניעת מקרי שריפות. לצערנו המצפה נעול ואינו נגיש למבקרים, אך ניתן לצפות מערבה מראש גרם המדרגות המוביל אליו.

למרגלות מצפה מודיעין הוקם אמפיתיאטרון פתוח – רחבה המשמשת מעת לעת לאירועים שונים. בסמוך יש פינות הנצחה לתורמים לנטיעת היער (רבות כמותן נפגוש לאורך הדרך). סביב מצפה מודיעין ישנו אתר פיקניק בין העצים וניתן לעשות מנגל ולשבת בספסלים במקום.

אחרי שביקרנו במצפה מודיעין נמשיך הלאה לנקודת העניין הבאה – מתנה מפתיעה למדינת ישראל ממלך מארץ רחוקה.

הפגודה התאילנדית

הפגודה התאילנדית

ממצפה מודיעין נמשיך ישר דרומה בין העצים, כאן יש שביל אופניים צר (סינגל אופניים) היורד למטה, ניתן לרכב על הסינגל אך הוא ברמת קושי בינונית – בשל השיפוע היורד ובשל הקרקע הסלעית שלאורכו. להולכי רגל, לעומת זאת, לא תהיה בעיה מיוחדת ללכת כאן עד למבנה ההדור והמגודר שמתגלה לנו בין העצים במרחק כ-250 מטר דרומה ממצפה מודיעין.

הפגודה התאילנדית הינו מבנה חריג וייחודי בארכיטקטורה שלו בנוף הישראלי והמזרח תיכוני שלנו. פגודה תאילנדית מסורתית של ממש, הבנויה בסגנון המקדשים התאילנדיים, עם כל מאפייני הבנייה המסורתיים שכל מי שטייל בעבר בתאילנד יזהה.

זוהי מתנתו של המלך התאילנדי לעם ישראל לציון חגיגות יום העצמאות החמישים למדינת ישראל, בשנת 1998. באופן סמלי, גם המלך התאילנדי ("הוד מעלתו בומיבול הגדול") חגג באותה שנה 50 שנה להכתרתו כשליט תאילנד. הפגודה מוקפת גדר וסגורה למבקרים, יש לתאם מראש עם קק”ל על מנת לבקר במבנה עצמו.

מכאן אם נשקיף מזרחה, נוכל להבחין בקלות בבנייניה הגבוהים של העיר מודיעין המציצים מבין העצים מעברו המזרחי של יער בן-שמן. מכאן נמשיך אל יעדנו הבא: גן הפסלים.

דרך החשמל וגן הפסלים

נלך לאורך הצד המזרחי של הפגודה התאילנדית ונפגוש שביל מסומן כחול, המיועד לרוכבי אופניים (סינגל) צר וקשה לרכיבה המשלב ירידה עם קרקע סלעית, הדרך עדיין מתאימה להולכי רגל, אך תהיה קופצנית לרוכבי האופניים ואלו מביניהם שמתקשים בסינגל זה יכולים לרדת מהאופניים וללכת בסינגל מרחק קצר (כ-150 מטר) עד שמגיעים לדרך עפר. נמשיך ישר עם הסימון הכחול ואחרי כ- 200 מטרים נוספים נגיע ל"דרך החשמל" לאורכה נמשך קו מתח עם עמודי חשמל רבים. בקטע הקצרצר היורד לדרך החשמל יש מדרגות אבן, ורוכבי אופניים ייאלצו לרדת מהאופניים וללכת מטרים אחדים ברגל.

בדרך החשמל נפנה שמאלה בירידה מתונה, ועד מהרה נגיע לצומת דרכי עפר בערוץ מתון. נמשיך ישר ונעלה בגבעה בעלייה קצרה ותלולה. במהלך העלייה נפגוש מספר חניוני מטיילים המשלבים מתקני משחק ופיסול סביבתי, אחד מהם מוקדש לזכרו של הרב בנימין מלכיאור, שכיהן כרב הראשי של דנמרק ובנו, מיכאל, היה ח"כ בכנסת. תוך כדי עלייה כדאי להשקיף אחורנית וליהנות מנופי היער. מתחם נוסף הוא "גן הפעמונים" (מתחם קטן וחביב עם עמודים שתלויים עליהם פעמונים קטנים שניתן לצלצל בהם, אין הרבה מה להתעכב במקום זה). מעבר לפסגת הגבעה נראה את "פארק הפסלים" – גן קטן עם סלעים גדולים, שהוצבו אחד על גבי השני וביניהם ישנו שביל הליכה קטן. לאורך כל דרך החשמל ישנם חניונים ומתקני משחק המתאימים לבילוי משפחתי במקום.

חניון העיוורים ביער בן-שמן

מצפור שרון
חניון העיוורים

נמשיך ישר על דרך החשמל, מהפסגה יורדים מזרחה עד צומת טי סמוכה לכביש 443. כאן נפנה ימינה (דרומה) בגבול מטע אבוקדו, ואחרי מרחק קצר נגיע לצומת טי בה נפנה שמאלה (מזרחה), לצד אתר הנצחה לתורמים מיהדות ארגנטינה. נמשיך מזרחה לאורך הגבול בין היער והמטעים.

אחרי הליכה קצרה נגיע לחניון ומצפור ע"ש שרון פטרבורג שנפטרה בצעירותה. כאן הוסדר שביל קצרצר של כ- 50 מ' - "המסע של שרון אל האור" המסתיים במצפור קטן. במקום יש גם אתר הנצחה לעובדי וגימלאי "בזק" שנפטרו. מנקודה זו נמשיך מזרחה בגבול המטע, בצומת דרכים בקצה המטע נמשיך ישר עוד 50 מ' ונגיע למתחם חניון העיוורים.

חניון העיוורים (פארק העיוורים) הינו מתחום ייחודי שקק"ל הקימה כאן עבור לקויי ראייה ועיוורים, בלב הטבע ביער בן-שמן. המטרה של הפארק היא להנגיש את הטבע גם לעיוורים ולקויי ראייה, מקום שיאפשר להם לחוות דרך חושי המישוש, הקול והריח את סביבת היער בלי לחשוש ממכשולים, ולחלוק את ההנאה מטיול ושהייה בטבע עם בני משפחתם וחבריהם בעלי הראייה התקינה. חניון העיוורים מומלץ גם לאנשים שרואים טוב, וההרפתקנים מבינינו אף ינסו לעשות את השביל בעיניים עצומות כדי לנסות ולחוש מעט מעולמם של כבדי הראייה והעיוורים. בהליכה בעיניים עצומות נשים לב איך תוך שניות הפסיעות נעשות קטנות במיוחד, קצב ההליכה מואט ואנו דרוכים יותר לסביבה.

המתחם בטוח לטיול בעיניים עצומות – שבילי המתחם חופשיים ממכשולים, ותחומים משני צידי השביל בשורת אבנים בולטת, מעקה ברזל לאורך כל המסלול בנוי בצורת שלושה מעגלים המחוברים אחד לשני, כך שניתן לחזור לנקודת ההתחלה. מאפשר לנו להיאחז בו ולקבל תמיכה תוך כדי גישוש דרכנו לאורך המסלול, כאשר כל כמה עשרות מטרים משולבת במעקה עמדה לוח מידע הכתוב בעברית, באנגלית ובברייל. כל עמדת מידע כזאת מספרת על אלמנט מסויים ביער בן-שמן: הרקפות שביער, סוגי הסלעים במקום, חקלאות עתיקה ועוד. יש במקום עצי בוסתן (זיתים, רימונים, תאנים וסוכת גפנים), בנוסף יש גם גת, בור מים, ואפילו מערה. כל פעם שקראנו את המידע בעמדה אחת ומיששנו את תבליטי הציור שעליה, חוזרים למעקה הברזל וממשיכים איתו לעמדה הבאה. בתחילת השביל נטעו מימין לנו שדרת צמחי תבלין ריחניים, והשביל נמשך בפיתולים רבים לאורך כ- 400 מטרים עד שחוזרים לנקודת ההתחלה.

נשוב עשרות מטרים דרומה ואז נגלוש בדרך טרשית במורד הגבעה עד לכביש בגבול שדה חקלאי. כאן נפנה שמאלה ונגיע לתחום הפארק המוזיקלי.

הגן המוזיקלי ופעמון הגונג האדיר

איל הניגוח והגונג

הגן המוזיקלי שוכן בפינת יער לצד חלקה חקלאית מעובדת צרה וארוכה, שם ישנו חניון עם מתקני משחקים לילדים בין העצים, בדגש על כאלו המפיקים צלילים ומוזיקה. על כן נקרא המקום "חניון קולות וצלילים". מלבד מתקנים אלו החניון מציע שירותים בסיסיים כגון שולחנות פיקניק, ביתני שימוש ועוד.

האלמנט הכי בולט ומסקרן בגן המוזיקלי הינו "הגונג הענק". זהו מתקן גבוה עם ראש איל ניגוח תלוי המורכב על גבי בול עץ כבד. בול העץ ופלטת הגונג תלויים גבוה וקשה להגיע אליהם, כך שאבות וילדיהם יכולים לשתף פעולה: מושיבים את הילדים על כתפי ההורים כך שהילדים יהיו גבוהים מספיק כדי למשוך את בול העץ אחורה ואז לדחוף קדימה כדי לנגוח בפעמון הגונג ולשמוע את צליל הגונג הרועם והמהדהד.

אחרי שנהנינו מהמתקנים המוזיקליים בחניון, נשים את פעמינו דרומה לעבר האתר המעניין הבא – בקעת הנזירים.

בקעת הנזירים

שילוט דרכים
המצוק ומערת הנזירים

מדרום לחניון "קולות וצלילים" נלך בדרך שלאורך רצועת שדה החיטה עד למפגש דרכים כמאה מטר מזרחית לחניון הגן המוזיקלי.

מפגש הדרכים הינו גם מפגש של שלוש "לשונות" אדמה חקלאיות מעובדות, בחורף נראה כאן שדות חיטה ירוקים המשתרעים לאורך רצועות צרות באורך כמה מאות מטרים בשלושה כיוונים שונים: מערבה, צפון מזרח ודרום מזרח. מלבד היופי שבשילוב שדות חקלאיים בלב היער, הם חשובים גם כדי ליצור חיץ בלב היער על מנת להאט התקדמות של שריפות יער. אין להיכנס לשדות הזרועים כדי לשמור על רכוש החקלאים.

במפגש הדרכים ישנו שילוט עץ המצביע אל "בקעת הנזירים" בכיוון דרום. נלך לאורך לשון האדמה המעובדת בכיוון דרום מזרח – על דרך עפר שמצידה האחד שדה חיטה מעובד ומצדה השני יער.

הדרך אל בקעת הנזירים נמשכת כקילומטר וחצי, ומסומנת ברובה בסימון שבילים שחור. (באופניים זה עובר ממש מהר, רכיבה קלילה בירידה נינוחה). לאורך הדרך ישנן שתי התפצלויות של הדרך, כל פעם ניצמד לדרך השמאלית ובהתאם לשילוט עד שלבסוף נגיע לצומת דרכים שחור-כחול, לצד עמוד מתח. נמשיך ישר עם הסימון הכחול ואחרי כ- 200 מ' נגיע לצומת שבילים כחול-אדום. מייד אחריה נפנה שמאלה בסימון הכחול ונמשיך בצידו הדרומי של עמק רחב בין גבעות משני הצדדים. זהו אפיקו של נחל גמזו, המתחיל באזור "קברות המכבים", חוצה את היער ונשפך לבסוף לנחל איילון במבואות העיר לוד.

כאן נמצאת בקעת הנזירים ובה שלושה אתרים היסטוריים: מערת הנזירים, מערת קבורה חצובה בסלע ובריכת אגירה גדולה (ביר א-שמי) שלצידה עץ שיזף עתיק. למקום נקשרו מספר סיפורים ואגדות.

מערת הנזירים

הגבעה שבצדה הדרומי של בקעת הנזירים נחתכת במצוק סלעי חצוב המתנשא לגובה כחמישה מטרים. השאירו שם עמוד תמך סלעי שחצבו מסביבו אל פנים המצוק, ומספר פתחים בקיר המצוק בגובה כמטר וחצי מובילים לתוך מערכת מערות קטנה בעומק הגבעה.

כדי להיכנס למערה צריך לטפס אליה דרך פתח רחב בסלע (מומלץ לעלות בצד המזרחי, שאר הפתחים של המערה קשים לעלייה ובמיוחד לירידה חזרה). גובה המערה כמטר וחצי. מומלץ לקחת פנס כדי לראות היטב את פנים המערה. בתוך המערה יש פינות חצובות בסלע שכנראה שימשו נזירים שהתגוררו במקום בתקופה הביזנטית לצרכי שינה. המקום רחב ומספר אנשים יכולים להיכנס פנימה בו זמנית. בזמן השלטון העותמאני בארץ ישראל, המערה זכתה לכינוי "מערת האסירים" (מערת אל חביס).

אגדה שנקשרה למערות אלו מספרת שנחום איש גמזו התחבא במערה מן הרומאים. יום אחד החיילים הרומאים התקרבו למערה בחיפוש אחריו, הוא התפלל לאלוהים וקרה לו נס בדמות עכבישים שבאו וטוו במהירות רשת קורים סמיכה על כל פתח המערה, כאשר החיילים חלפו על פני המערה, הם ראו את קורי העכבישים, חשבו שהמערה נטושה והמשיכו הלאה בדרכם. כך נחום איש גמזו ניצל מידיהם.

סמוך מאד ומצפון למערות הנזירים, ישנה בריכת אגירה גדולה (בריכת ביר א-שמי) עם מדרגות היורדות לתוכה. הבריכה מתמלאת מים באמצע החורף (דצמבר-ינואר) ואוגרת מים במשך מספר חודשים. לצידה ישנו עץ שיזף עתיק שהאמונה שזהו ביתו של שד החי בין ענפיו הגנה עליו שנים ארוכות.

בריכת ביר א-שמי, צילם: McKaby

כמה עשרות מטרים ממערב למערות אלו ישנה מערת קבורה רומאית שבפתחה ישנם שרידי עיטורים וסמלים רומיים (דמות עיט). מערת הקבורה אינה בולטת בשטח, וסימן היכר טוב הוא שביל דרוך המסתעף מדרך הרכב, בין מצוק מערת הנזירים במזרח ובין מתחם "יער ערוץ הילדים" במערב. במערה עצמה ישנן גומחות קבורה מרשימות עם קשתות. בראש הגבעה שמעל למערות הנזירים ישנם שרידי יישוב בשם חורבת זכריה.

עבור אלו מאיתנו שהגיעו ברכב, ניתן לחזור לכביש 443 בשתי הדרכים המובילות מבקעת הנזירים מזרחה וצפונה (על אותה הדרך ממנה הגענו).

ברגל ובאופניים נשוב לצומת השבילים כחול-אדום. רוכבי האופניים ימשיכו בשביל האדום - שביל צר וייעודי לרוכבי אופניים, הנמשך בצמוד ומדרום לנחל גמזו.

הולכי הרגל ימשיכו מעט צפונה לצומת השבילים כחול-שחור. כאן נפנה שמאלה בסימון השחור, שהוא דרך עפר רחבה המתאימה לכל רכב. הדרך עוברת בצמוד ומצפון לאפיק נחל גמזו, ואין בה אטרקציות מיוחדות. כעבור כק"מ וחצי נגיע להצטלבות של השבילים השחור והאדום, ובמקום יש שילוט הכוונה לתל גמזו בדרך המיועדת לרכב שטח. הליכה קצרה נוספת תוביל אותנו למפגש שביל ישראל לצד אמפיתיאטרון קטן, מייד אחרי שחוצים את הנחל דרומה (והשביל האדום חוצה את הדרך צפונה). מנקודה זו ועד לסיום, המסלול הוא חלק משביל ישראל.

בשביל ישראל נפנה ימינה ונעלה בעלייה תלולה מעט (לא מתאימה לרכב פרטי) לעבר חניון. אחרי החניון נפנה שמאלה ונגיע לצומת דרכים בה נמשיך ישר. נרד בירידה תלולה וסלעית (לא מומלצת לרכבי שטח) לעבר ערוץ נחל, ונעלה ממנו צפונה, גם כן באזור סלעי ובו חציבות עתיקות. הליכה קצרה צפונה תוביל אותנו לכביש אספלט ולאורכו סימון ירוק. כאן נפנה ימינה ונמשיך עם הכביש עוד כחצי ק"מ עד למתחם חניוני הרכב הסובב את מצפה מודיעין.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

מינים נוספים פורחים באזור במהלך השנה.

שירותים למטיילים:

במקומות שונים ביער ישנם מתקני משחקים לילדים, ביתני שימוש, מתקני מנגל, אנדרטאות, נקודות עניין למטיילים ועוד.

ליער יש 6-7 כניסות מכיוונים שונים, בכל כניסה ישנו שילוט עץ עם מפת התמצאות במקום.

מערכת שבילי עפר רחבים חוצה את היער לאורך ולרוחב, וניתן להגיע בקלות לכל אזור.

בכל רחבי היער מפוזרים חניונים בהם ניתן לחנות ולהנות מפיקניק ונופש משפחתי.

כמו כן ברחבי יער בן-שמן ישנם שבילים רבים שהוכשרו ע"י קק"ל עבור רוכבי האופניים ("סינגלים").

הערות ואזהרות:

 • ייתכן עומס מטיילים, בעיקר בקרבת מצפה מודיעין.
 • קטעי השבילים הצרים לאורך הדרך נמצאים בשימוש רב ע"י רוכבי אופניים. הולכי רגל מתבקשים לנקוט בזהירות מירבית בעת השימוש בשבילים אלו, ולתת זכות קדימה לרוכבים.

הצעות טיול בסביבת יער בן-שמן:

אטרקציות באזור השפלה וסביבתה

Goforit3.jpg

השכרת אופניים לטיולי שטח חווייתיים, ניווטים ומשחקי חברה על גבי אופניים

Midras columbarium.jpg

שביל מעגלי בשמורת עדולם, ובו מגוון מערות יפהפיות - מערכת מסתור, מערות קבורה ומערת קולומבריום.

Beit guvrin1.jpg

גן לאומי בית גוברין - ארץ אלף המערות בדרום השפלה, המוכרות בזכות צורת הפעמון המיוחדת שלהן.

Neot kdumim3.jpg

גן בוטני-היסטורי ייחודי המציע למבקרים מגוון מסלולי טיול ופעילויות מודרכות בעקבות טבע הארץ במקורות ישראל.

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

שילוט באתר.

המפה נטענת...