קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

טיילת ארמון הנציב ויער השלום

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בירושלים   /   טיילת ארמון הנציב ויער השלום

מסלול טיול: טיילת ארמון הנציב ויער השלום

טיילת ארמון הנציב - מסלול הליכה קל בנוף מרהיב של העיר העתיקה.

 • מסלול טיול
 • אזור:ירושלים
 • מפת סימון שבילים: 8 - צפון מדבר יהודה
 • מיקום: ירושלים
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:4.5 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:21/2/2014
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:18/3/2014Armon hantziv1.jpg

טיילת ארמון הנציב, (עמית מנדלסון, 21/2/2014)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: תצפיות אנדרטאות

רקע: טיילת ארמון הנציב ויער השלום

פסל הסובלנות, 2014
גן אמת המים, 2014

טיילת ארמון הנציב, בקצה הצפוני של רמת תלפיות, מציעה למבקרים נוף מרהיב לעבר העיר העתיקה. כדי להבטיח את שמירת הנוף הפתוח, הוטלו מגבלות בנייה באזור וניטע "יער השלום" בשטח שהיה עד למלחמת ששת הימים שטח הפקר בין קווי העמדות הישראליים והירדניים.

רבים מכירים את חלקה המרכזי והוותיק של הטיילת (טיילת האז), וגם חלקה המערבי של הטיילת (טיילת שרובר) מוכר למדי. פחות מוכר ומטוייל הוא חלקה המזרחי החדש של הטיילת (טיילת גולדמן). המסלול המוצע עובר לכל אורך הטיילת, חלקו מעגלי וחלקו בתצורת "הלוך ושוב", ומתאים גם למתקשים בהליכה, בשל הטופוגרפיה הנוחה לאורך הטיילת.

ארמון הנציב עצמו משמש כיום את פקידי האו"ם. כאן יושבת עד היום וועדת שביתת הנשק בין ישראל וירדן, על אף ששביתת הנשק התבטלה זה מכבר. המבנה הוקם בתקופת המנדט הבריטי, אז ישב כאן הנציב העליון הבריטי. כיום לא ניתן לבקר במבנה, המהווה למעשה מובלעת אקס-טריטוריאלית בשטחי מדינת ישראל.

יער השלום, הנמצא למרגלות הטיילת, מהווה עד היום אזור ספר בין מזרח ומערב ירושלים, ונחשב למבודד יחסית. ביער יש מספר מוקדי עניין, אך הביקור בהם לא מומלץ למטיילים בודדים אלא רק למטיילים בקבוצה. לנוחות הגולשים, הופרד תיאורם של האתרים ביער השלום מהתיאור של המסלול המלא בטיילת ארמון הנציב. בתחילת שנת 2014 החליטה רשות מקרקעי ישראל על הקצאת תקציב ייעודית לפיתוח היער, וייתכן כי בשנים הקרובות ישתפר המצב הבטחוני באזור זה.

איך להגיע:

הגישה למסלול היא מרח' דניאל ינובסקי (ההופך בהמשכו לרח' דוד רזיאל). ניתן לחנות לאורך הרחוב, כאשר תיאור המסלול להלן מתחיל ממפגש רח' דוד רזיאל ורח' על"ר (ליד הכניסה למטה האו"ם בארמון הנציב).

למעוניינים לגשת ברכב ליער השלום ואתריו, הגישה היא מרח' נעמי. מדרך חברון פונים לרח' נעמי, ואחרי 50 מ' פונים ימינה לכביש המוביל בתחילתו למתחם סיורי הרכינוע (סגווי). אם ממשיכים בכביש זה, כמתואר במסלול הרגלי, מגיעים למגדלים ולאחר מכן לאנדרטת החטיבה הירושלמית (מרחק 1.1 ק"מ מרחוב נעמי). מומלץ שלא להמשיך ברכב מעבר לאנדרטה בגלל סמיכות המקום לשכונות ערביות.

אזהרה בטחונית:

אזהרה בטחונית
קטעים מהמסלול עוברים בתוך ובקרבת שכונות מגורים ערביות במזרח ירושלים, ומומלץ לטייל בהם בקבוצה, וכן להימנע מטיול בימים רגישים.
אין לראות בתיאור המסלול משום המלצה לביצועו.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:4.5 ק"מ.
 • משך המסלול:3-2 שעות.
 • טיפוס מצטבר:המסלול כמעט מישורי.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

מצבה לחללי קרבות ארמון הנציב, 2014
מטה משקיפי האו"ם, 2014
טיילת האז, 2014
כיבוש אבו תור, 2014
כליל החורש ביער השלום, 2014
שער הבית הלאומי ביער השלום, 2014
אנדרטת גדוד 68, 2014
גביעונית הלבנון בטיילת ארמון הנציב, 2014

מסלול הטיול חולק לנוחות המשתמשים לשלושה חלקים, המאפשרים למעוניין בכך מסלול בצורת הספרה 8, או וריאציות נוספות.

החלק הפופולארי והמטוייל ביותר הוא החלק השני של המסלול (טיילת האז וטיילת שרובר), ומי שאינו מעוניין לבצע את החלק השלישי (יער השלום) יבצע חלק זה במתכונת "הלוך ושוב" (למרגלות טיילת האז יש גם מפלס תחתון המאפשר גיוון המסלול). יער השלום פחות מטוייל ומבודד יחסית, וכיום (2014) מומלץ להגיע אליו בקבוצה ובשעות האור בלבד.

טיילת גולדמן

טיילת זו חדשה יחסית ומקיפה את מתחם ארמון הנציב. אורכה של הטיילת כ- 900 מ' לאורך הדופן הצפונית של ארמון הנציב, ואורכו של הסיבוב הזה הוא כ- 2 ק"מ (כולל אתרים בכניסה לשכונת ארמון הנציב).

תחילתה של הטיילת בכיכר בכניסה למטה משקיפי האו"ם בארמון הנציב. מכאן ממשיכה הטיילת לכיוון צפון-מזרח. בתחילתה יש ממצאים ארכיאולוגיים (ובפרט פיר באמת המים התחתונה לירושלים, שעומקו 43 מ' - ראו להלן) ויער אורנים. המשך הטיילת עובר דרך מטעי זיתים, ומציע תצפיות נוף לעבר העיר העתיקה ושכונות מזרח ירושלים. בחלקה המזרחי של הטיילת יש תצפית טובה גם לעבר הרכס שמעבר לנחל קדרון, עליו ממוקמת גדר ההפרדה (בקטע זה חומה לכל דבר).

בקצה המזרחי ביותר של טיילת גולדמן ממוקם מצפור, הצופה לעבר שכונת ג'בל מוכבר הסמוכה, לרכס הר הזיתים והר המשחית. במצפור יש לוח תצפית (ולוחות דומים נמצאים בשאר המצפורים במסלול). למרגלות המצפור נמצאת שכונת "נוף ציון" - שכונה יהודית חדשה ומבודדת הסמוכה לג'בל מוכבר. שכונת ג'בל מוכבר עצמה התפתחה בעיקר במהלך המאה ה- 20', ככפר של שבט הסוואחרה. במסורת היהודית, חנו כאן נעריו של אברהם אבינו כאשר יצא עם יצחק בנו להר המוריה כדי לבצע את עקידת יצחק. במסורת הנוצרית, מכונה המקום "הר העצה הרעה", שכן לפי האמונה הנוצרית היה כאן בית הקיץ של כייפא, הכהן הגדול, וכאן התכנסה מועצת הזקנים שהחליטה להסגיר את ישו לידי הרומאים. לפי המסורת המוסלמית, הכובש המוסלמי עומר בן אל-ח'טאב, צפה מכאן לראשונה על ירושלים בשנת 640, כרע ארצה וקרא "אללה אכבר!". בשנים האחרונות, נחשבת שכונה זו לאחת העויינות בירושלים, וחלק מפיגועי הטרור הקשים בעיר בוצעו בידי מחבלים תושבי השכונה. מדרום לנו נמצאת נקודת משטרה אזורית.

מכאן נשוב מערבה לאורך הגדר הדרומית של מטה משקיפי האו"ם. בדרכנו נעבור גבעה מלאכותית ובה מונומנט מרשים - פסל הסובלנות המזכיר במקצת את פסל עצי הזית ברמת רחל. הפסל הוצב בידי הפסל הפולני אלכסנדר גודזובסקי, בשנת 2008. במקום יש שילוט הסבר. מנקודה זו ניתן להשקיף לעבר פסל עצי הזית, הנמצא כשני ק"מ מדרום-מערב לנו.

מהכיכר ברחוב על"ר כדאי לגשת לאתרים נוספים הנמצאים מדרום לרחוב:

 • מצבת זיכרון לנופלים בקרבות ארמון הנציב - מצבת זיכרון צנועה לתשעת חללי קרבות ארמון הנציב במלחמת ששת הימים, ולידה גם שלט זיכרון לחללי הקרבות באזור - הן במלחמת העצמאות והן במלחמת ששת הימים.

עם פינויו של ארמון הנציב ע"י הבריטים ב- 14 במאי 1948, נתפס המקום בידי כוחות מצריים לא סדירים, שהפכו את המקום לאחד מהבסיסים לתקיפת שכונות דרום ירושלים. ב- 17 באוגוסט 1948 נשלח כוח ייעודי מהחטיבה הירושלמית לתפוס את המקום, אך ללא הצלחה. בקרבות נפלו 14 מלוחמי החטיבה. לאחר חתימת הסכמי שביתת הנשק הפך ארמון הנציב למטה משקיפי האו"ם. ב- 5 ביוני 1967, נתפס האזור בידי הלגיון הירדני, ובקרבות לתפיסת ארמון הנציב והמוצבים הסמוכים (מוצב הנקניק, מוצב הפעמון וגבעת האנטנה) נפלו 20 מלוחמי חטיבת ירושלים. האנדרטה נמצאת קרוב מאד לכיכר.

 • פסיפס אמת המים - במעבה ההר למרגלותינו נמצאת מנהרה באמת המים העתיקה לירושלים. עם התפתחותה הגדולה של ירושלים בתקופת הבית השני, לא הספיקו מי מעיין הגיחון ובורות המים בעיר לצרכי האוכלוסייה. מים לעיר הובאו משני מעיינות גדולים הנמצאים כ- 15-20 ק"מ דרומית לעיר, עין ערוב ועין האמה (אמת הביאר) שבאזור גוש עציון. זה היה מפעל הנדסי מדהים המשלב תוואי מפותל וארוך השומר על שיפוע אחיד ומתון, עד למאגר מים תפעולי גדול (בריכות שלמה, בדרום בית לחם), משם נמשכה האמה עד לעיר ירושלים. במהלך הדרך נאלצו בוני האמות להתמודד עם מספר רכסים גבוהים, לעיתים ע"י איגוף ארוך ומפותל, ולעיתים ע"י כריית ניקבות בבטן האדמה. אחת הניקבות נמצאת למרגלותינו, ובמהלך החציבה נחפרו פירים המאפשרים גישה מהירה לחלקים פנימיים בניקבה. לאחר תיאום מראש ניתן ללכת בניקבת ארמון הנציב לכל אורכה (הכניסה בתשלום, סגור בשבתות ובחגים). בפסיפס הנמצא כאן מוצג תוואי אמות המים, והוא הוקם סביב אחד מפירי הניקבה. הפסיפס נמצא בשטח הגן הציבורי, למרגלות רחוב על"ר.
 • שלט הנצחה - כיבוש מוצב "הנקניק". שלט ההנצחה נמצא ברחוב עולי הגרדום, ליד קניון ארמון הנציב - מרחק כ- 150 מ' מפסיפס אמת המים.

טיילת האז וטיילת שרובר

אורכו של מקטע זה כ- 1.3 ק"מ (ואם חוזרים באותה דרך אורך הסיבוב הוא 2.6 ק"מ). קטע זה אהוב במיוחד על תיירים, וזוכה למבקרים רבים גם בשעות הלילה (בשונה משאר חלקי המסלול). מכאן יש תצפית מרשימה במיוחד לעבר העיר העתיקה, הר הבית ועוד.

החלק הדרומי, המקביל לכביש, מכונה טיילת האז. בקצהו המערבי נמצאים שירותים רטובים. במקביל ומצפון לטיילת האז עובר שביל במפלס נמוך יותר, המאפשר חזרה בדרך אחרת (שביל זה מטוייל פחות מאשר המפלס העליון).

בטיילת האז בוצע ב- 8 בינואר 2017 פיגוע דריסה, בו נרצחו 4 חיילי צה"ל (קצינה ו- 3 צוערים) שביקרו באזור ו- 13 נפצעו, זאת במהלך הדרכה באזור. נהג המשאית, תושב ג'בל מוכבר, נורה ונהרג.

במפגש טיילת האז וטיילת שרובר, יורד השביל בסדרת מדרגות לעבר מפלס נמוך יותר, ובו ממוקם מצפור. שביל למוגבלי תנועה חוצה את גרם המדרגות בסדרת פיתולים. מכאן נמשיך צפונה, מעל ליער השלום. נחלוף על פני מצפור נוסף (חדי העין יזהו כאן את אבן הפינה לטיילת שרובר), ולבסוף נגיע לכביש הגישה ליער השלום. הטיילת חוצה את הכביש (זהירות) וממשיכה עוד עשרות מטרים לרחוב נעמי, בגבולה הדרומי של שכונת אבו תור. פנייה שמאלה תוביל אותנו לשלט הנצחה נוסף המוקדש לכיבוש שכונת אבו תור במלחמת ששת הימים. מכאן ניתן לשוב באותה דרך חזרה לטיילת ארמון הנציב, או לחזור דרך יער השלום כמתואר להלן.

יער השלום

אורכו של מקטע זה כ- 1.3 ק"מ נוספים, המקשרים בין הקצה הצפוני של טיילת שרובר לקצה המזרחי של טיילת האז. קטע זה מבודד יחסית ומסלול ההליכה צמוד לכביש המקשר את שכונת ג'בל מוכבר עם מרכז ירושלים. לפיכך, מומלץ ללכת במקטע זה בקבוצה ולהימנע מטיול בשעות הערב או בימים עם מתיחות בטחונית גבוהה.

למרבית אתרי היער ניתן להגיע בקלות בכל רכב, והם צמודים לכביש. עם זאת, מומלץ שלא להשאיר רכב ללא השגחה בשטח היער.

יער השלום ניטע בשטחי ההפקר שבין ישראל וירדן עד למלחמת ששת הימים. היער נמצא במדרונות היורדים מרמת תלפיות לעבר ערוצו של נחל אצל - אחד מיובליו של נחל קדרון. שטח היער משלב נטיעות עצים ארץ-ישראליים ממינים שונים, כמו גם אורנים, ברושים וארזים. מרבית נקודות העניין למטיילים נמצאות בצמוד לכביש העובר בחלקו העליון של היער. בשנת 2002 נרצחה ביער מורן עמית ז"ל, ע"י נערים משכונת אבו תור הסמוכה. בשנת 2014 אושרה תוכנית לפיתוח היער, וייתכן כי בשנים הקרובות ישתפר המצב הבטחוני בקטע זה של המסלול.

 • מתחם ספורט אתגרי - מתחם המשמש כמערך כניסה ליער. מכאן יוצאים סיורי רכינוע (סגווי) בירושלים.
 • גן הרפתקאות - 350 מ' דרומית לאזור מתחם הספורט, מסתעף מכביש היער כביש תחתון (משולט "רחוב משמיע שלום"). בנקודה זו נמצאת פירמידה אדומה ומוזנחת. במרחק 50 מ' במורד הכביש התחתון נגיע לפיצול כבישים, ומדרום לו נמצא "מבוך אבן" קטן ונחמד. הסעיף הצפוני של הכביש התחתון מגיע למשרדי קק"ל למרגלות מתחם הספורט, ואילו הסעיף הדרומי מגיע לבסוף לשכונת ג'בל מוכבר, ולכן לא מומלץ להמשיך בו. נחזור לדרך היער הראשית ולאחר כ- 100 מ' נגיע ליעדנו הבא.
 • שערי ומגדלי ההנצחה - סדרה של שלושה מגדלים ובקדמתם שערי אבן מונומנטליים הצופים לעבר מרחבי היער, ומהווים אלמנט הנצחה לידידי קק"ל וקהילות יהודיות בעולם. המגדלים נפלו קורבן לוונדליזם, כנראה מצד תושבי הסביבה החולפים ביער מדי פעם. בין המגדלים ממוקם אמפיתיאטרון שאף הוא מוזנח, ולצידו כתם פריחה של עצי כליל החורש. האתר הראשון בסדרה, הוא "מצפה הברושים". מעט מדרומו נמצא "שער תקומת ישראל" ומאחוריו המגדל הראשון. לאחריו נמצא האמפיתיאטרון (למרגלותיו מנורת מתכת מוזנחת) ו"מצפה הגיא". השער הבא מכונה "שער הבית הלאומי", והשער האחרון בסדרה מכונה "שער היציאה מהחומות". גם לצד שערים אלו נמצאים מגדלים (וכל אחד מהם מעוצב בצורה שונה).

ממגדל ההנצחה האחרון יש לנו עוד 200 מ' עד לאתר האחרון ביער השלום, הנמצא אף הוא למרגלות הכביש. לצד הדרך נמצא "מצפה חטיבת ירושלים" ובצמוד לו ממזרח נמצא את:

 • אתר הזיכרון לגדוד 68 - אתר זיכרון (שמור יחסית בהשוואה למגדלים המוזנחים) המנציח את גדוד 68 של חטיבה 16 (החטיבה הירושלמית). באתר מונצחים נופלי הגדוד במלחמת ההתשה בתעלת סואץ. ההנצחה משלבת קטעי קשר המשדרים את אווירת המלחמה, יחד עם תרשימים של אזור הקרב והנצחת שמות החללים.


אם באנו ברכב, נשוב מאתר הזיכרון באותה דרך לרחוב נעמי ולדרך חברון.

ברגל, ניתן להמשיך מכאן לעבר נקודת ההתחלה במפגש טיילת האז וטיילת גולדמן. במרחק עשרות מטרים מאתר הזיכרון נחלוף לצד מספר בתי מגורים ערביים ואחריהם מגרש חנייה. במרחק פחות מ- 200 מ' מהאנדרטה נגיע לעיקול בכביש. הכביש הראשי פונה שמאלה ומוביל לעומק השכונה המערבית ביותר של ג'בל מוכבר, ואילו כביש צדדי מוביל ישר לחצר בית מגורים. אנו נפנה דווקא ימינה ונעלה מייד בגרם מדרגות קצר הנמשך כ- 70 מ' ומגיע לקצה כביש עורפי, עשרות מטרים בלבד מנקודת ההתחלה של הטיילות. ההליכה בקטע קצר זה כרוכה במעבר בין בתי מגורים, ומחייבת עירנות.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • פריחה אביבית - גביעונית הלבנון בכניסה למטה האו"ם, רקפת מצויה ביער סביב מטה האו"ם, ניסנית דו-קרנית ועוד. רבים מצמחי הבצל והפקעת נשתלו באתר ואינם טבעיים במקום.
 • עצי כליל החורש פורחים בין אמצע פברואר לאמצע מרץ ביער השלום. העצים שתולים בשטח.

שירותים למטיילים:

 • חנייה לאורך טיילת האז (הן לרכב פרטי והן לאוטובוסים).
 • בית קפה/מסעדה בחלק המזרחי של טיילת האז.
 • שירותים ציבוריים בטיילת האז.
 • בסיס משטרה נמצא בסמוך לקצה המזרחי של טיילת גולדמן.

הערות ואזהרות:

 • טיילת גולדמן פחות מטויילת משאר חלקי הטיילת.
 • יער השלום כיום (2014) מבודד וכמעט אינו מטוייל. בחלק זה של המסלול מומלץ לטייל רק בקבוצה ולשמור על עירנות.
 • ביער השלום מומלץ לא להשאיר רכב חונה ללא השגחה, למעט בחניית אתר סיורי הרכינוע (סגווי) בשעות הפעילות במקום.

הצעות טיול בסביבת טיילת ארמון הנציב ויער השלום:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • ירושלים וכל נתיבותיה - הוצאת יד בן-צבי.

המפה נטענת...