קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

גשר הצבים - נחל אלכסנדר

מתוך iNature
(הופנה מהדף גשר הצבים)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשרון   /   פארקים במרכז   /   גשר הצבים - נחל אלכסנדר

גשר הצבים - נחל אלכסנדר

פארק קטן וחביב בו נוכל לפגוש את הצב הרך - גדול זוחלי ארצנו.

 • נקודת עניין
 • אזור:השרון
 • מפת סימון שבילים: 7 - השרון ומערב השומרון
 • מיקום: עמק חפר, בין נתניה וחדרה
 • גישה:לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:כן
 • שעות ביקור:שעות היום
 • כניסה:חינם
 • תאריך ביקור:11/7/2011
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:11/9/2021Soft turtle.jpg

צב רך בנחל אלכסנדר - גשר הצבים, (עמית מנדלסון, 11/7/2011)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: פארקים בעלי חיים משפחות נגיש לנכים מומלץ האתר טיול לצד מים

גשר הצבים - נחל אלכסנדר

גשר הצבים הוא המקום העיקרי בו יכולים המטיילים לפגוש בטבע אחת מחיות הבר המרשימות בארץ - הצב הרך.


איך להגיע:

גשר הצבים, יולי 2011
מגדל התצפית, דצמבר 2011
סככות, יולי 2011

ניתן להגיע לגשר הצבים הן מכביש החוף (כביש 2) והן מכביש 4 (כביש גהה).

הגישה מכביש החוף:

במחלף חבצלת השרון יש לפנות מזרחה לפי השילוט לכיוון ביתן אהרון וכפר ויתקין (לבאים מכיוון ת"א ונתניה, פנייה ימינה. לבאים מכיוון חדרה וחיפה, פנייה ימינה ואז פנייה שמאלה לגשר מעל כביש החוף, בסוף הגשר, פנייה שמאלה ובצומת פנייה ימינה). לאחר כחצי ק"מ נגיע לצומת טי, בה נפנה שמאלה ונחלוף לצד שמורת ביתן אהרון (המומלצת לביקור נפרד). אחרי 2 ק"מ, לפני הכניסה למושב בית חרות, נגיע לצומת נוספת בה פונים ימינה, עוקפים את כפר ויתקין ומגיעים לכיכר בה פונים ימינה לכביש 5720. נעבור גשר על מסילת הרכבת ונגיע לכיכר בה נפנה שמאלה לכיוון אזור תעשייה. ניסע דרך אזור התעשייה עד שנגיע לחניון המטיילים הסמוך ל"גשר הצבים".

הגישה מכביש 4:

ניתן להגיע לגשר הצבים גם מכיוון צומת חפר בכביש 4. בצומת זו נפנה מערבה (שמאלה לבאים מדרום, ימינה לבאים מצפון), בכביש מס' 5720 עד הכיכר הראשונה (אחרי הגשר על נחל אלכסנדר) ובה נפנה ימינה. המשך דרך אזור התעשייה עד לחניון.

על האתר: גשר הצבים - נחל אלכסנדר:

"גשר הצבים" הוא הכינוי לגשר מעל נחל אלכסנדר, מזרחית למושב כפר ויתקין.

בנחל אלכסנדר נמצאת אוכלוסייה גדולה של צב רך, הזוחל הגדול ביותר ששרד בארצנו לאחר הכחדת תנין היאור בראשית המאה ה- 20'.

צב זה הוא ממוצא אפריקאי ומגיע בישראל לגבול תפוצתו הצפוני. בניגוד לצב היבשה המוכר והחביב, הצב הרך הוא טורף הניזון מדגים וחסרי חוליות, ובעבר נהגו להאכיל את הצבים בנחל אלכסנדר בפגרי תרנגולי הודו. צב זה גדול בהרבה מצבי היבשה, אורכו עד 1.2 מטר ומשקלו מגיע עד 50 ק"ג. שריונו רך ואינו קשיח כמו זה של צב היבשה. כיום האכלת הצבים אסורה, למרות הפיתוי לעשות זאת. הדבר פוגע בהם והופך אותם תלויים בבני אדם ולא במזון הטבעי הנמצא בנחל. כמו כן יש לציין שהצבים עלולים לנשוך, ולכן - אפשר לראותם, אך אין להטרידם ובפרט לא לנסות לגעת בהם.

הצב הרך היה שכיח בעבר בנחלי החוף. הזיהום הכבד פגע באוכלוסיות רבות, ואוכלוסיית נחל אלכסנדר היא הבולטת ביותר ששרדה למרות הזיהום הכבד בנחל. אוכלוסייה זו מרוכזת בקטע המערבי של נחל אלכסנדר בו האפיק עמוק ומלא במים כל השנה. הצבים מטילים את ביציהם במדרונות חוליים בגדת הנחל, בעיקר ממערב לגשר. לרוב ניתן לראות את הצבים שוחים בנחל או עולים להתחמם בסלעים לאורך הגדה. בחורף הצבים בדרך כלל מצמצמים את פעילותם ושוהים בקרקעית הנחל.

הגשר המקורי היה גשר עץ שהוקם בידי חברי כפר ויתקין בשנת 1936, ושימש גם לנסיעת כלי רכב. עם השנים הדרדר מצבו של הגשר הישן, ובשנת 1986 נבנה לידו גשר חדש. הגשר הישן המשיך לשמש כמה שנים להולכי רגל בלבד, עד שנהרס לבסוף, אחרי שנפגע בשיטפון גדול בשנת 1992.

מדרום לגשר הוקם "פארק איטליה" (לציון תרומת ידידי קק"ל באיטליה לשיקום האזור), ובו מגדל תצפית מרשים המציע תצפית מצומצמת יחסית ליישובים הסמוכים - בעיקר גאולי תימן, כפר הרא"ה ואלישיב (שבמזרח), סככות ופינות ישיבה. בגדת הנחל בתחום הפארק הוסדר שביל הליכה נגיש המאפשר תצפית על הצבים. בעורף המתחם נמצא מתקן משחקים לילדים. בסופי שבוע ניתן לפגוש כאן גם "גזלן", כאשר המקום הומה מבקרים.

הגשר עצמו משמש הן כלי רכב והן הולכי רגל, ויש להיזהר בעת המעבר בו.

בצידו הדרומי-מערבי של הגשר, לצד "צפרדע" לאשפה, נמצאת עמדת שמירה הבנוייה בטון ששימשה לאבטחת הגשר בתקופת המרד הערבי (1939-1936) וגם לאחר מכן, עד מלחמת העצמאות.

כאמור, האטרקציה העיקרית באתר היא הצבים הרכים, אך הנחל מציע גם בעלי חיים נוספים. הבולט שבהם הוא דג השפמנון, דג טורף גדול ואפור המאופיין ב"שפם" - 8 בינים (מחושים) ארוכים סביב פי הדג. כמו כן ניתן לראות כאן שני יונקים נפוצים. במים ניתן לראות לעיתים נוטריה - מכרסם חום גדול (המכרסם השני בגודלו בארץ לאחר הדרבן). הנוטריה היא מין דרום אמריקאי שהובא לארץ בשנות ה- 30' בניסיון כושל לגדל נוטריות עבור תעשיית הפרווה. עם הכישלון, המכרסמים שנותרו נמלטו או שוחררו, ונחשבים למין פולש המזיק לטבע בארץ. בסבכי הצמחייה שוכן יונק חום נוסף, נמיה. הנמיה היא בעלת דמיון שטחי לנוטריה אך איננה מכרסם אלא טורף (וידוע ביכולתו להתמודד עם נחשים). גם לנמיה יש זנב ארוך, אך מי שמכיר את שני המינים לא יתבלבל. הנמיות באזור זה יוצאות לפעילות לקראת ערב, כאשר פוחתת תנועת המטיילים, ולא בוחלות בשיירי מזון - אך בדומה לצב הרך, מדובר בחית בר מוגנת שאין להאכיל אותה או להטרידה.

גשר הצבים מהווה נקודת מוצא למסלולים במעלה ובמורד נחל אלכסנדר, לאורך הגדה הצפונית. במעלה הנחל עובר "שביל נחל" - קטע בעל אופי של פארק ובו שביל סלול להולכי רגל ורוכבי אופניים (כולל עגלות ילדים), עד לחניון הסמוך לקיבוץ מעברות. במורד הנחל, עובר שביל חולי המוביל לגן לאומי נחל אלכסנדר ואתריו. בשביל זה ניתן לפגוש בחורף ובאביב פריחה מגוונת, ובין היתר נרקיסים, כלניות ועוד. רוב הפרחים גדלים באתר ח'רבת סמארה, הנמצא במרחק כ- 2 ק"מ במורד הנחל.


פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

מוקד העניין המרכזי באתר הוא הצבים הרכים. הם פעילים בעיקר באביב, בקיץ ובסתיו, אך עשויים להיות פעילים גם בימים חמים יחסית בחורף.

שירותים למטיילים:

חנייה מוסדרת, שירותים כימיים, מצפור, שולחנות פיקניק, פינת מנגלים, פינת משחק לילדים, שילוט הסבר ושביל סלול ונגיש הנמשך מזרחה בגדה הצפונית, עד חניון ליד קיבוץ מעברות (מרחק 3.3 ק"מ). פירוט על שביל הנחל מופיע בדף נחל אלכסנדר - שביל נחל.

הערות ואזהרות:

 • מי הנחל מזוהמים ואין להיכנס אליהם או לשתות מהם.
 • אין להאכיל את חיות הבר בשטח ואין להטרידן, ובפרט את הצבים הרכים.

הצעות טיול בסביבת גשר הצבים - נחל אלכסנדר:

כיף איתנו באינסטגרם, אתם באים?


המפה נטענת...