קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

בית ילין במוצא

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בהרי ירושלים   /   אטרקציות - אתרי מורשת   /   בית ילין במוצא

בית ילין במוצא

בית ילין הוא אחד מסמלי היציאה מן החומות של בני הקהילה היהודית בירושלים בשלהי המאה ה-19.

  • אטרקציה
  • סוג אטרקציה: מוזיאון
  • אזור: הרי ירושלים
  • כתובת: מוצא, לצד כביש 1 בין ת"א וירושלים
  • טלפון: 02-5345443
  • קהל יעד: כל המשפחה
  • תאריך עדכון: 6/12/2014
  • נגישות לנכים: נגיש


Beit yelin1.jpg

בית ילין במוצא

עוד אתרים בסביבה


בית ילין במוצא

ביקור בבית ילין ובבית הכנסת העתיק של מוצא, בו נלמד על סיפורה של משפחת ילין ועל הקמת המושבה מוצא מחוץ לחומות העיר העתיקה בירושלים.

איך להגיע:

בית ילין נמצא לצד כביש 1 (בכיוון מירושלים לת"א), במוצא. הגישה, נכון לפברואר 2017, מהכביש לבית זית - לפי השילוטים על כביש 1 לשני הכיוונים. למגיעים ממערב (ת"א), יש לצאת ביציאה מכביש 1 לעבר בית זית / רמת מוצא, משם לפנות שמאלה לעבר היציאה למחלף מוצא, עוברים במעבר תת קרקעי מתחת לכביש 1 ופונים שמאלה. כשמגיעים לשילוט המוביל לבית ילין ובית הכנסת העתיק, יש לפנות פנייה חדה במיוחד (כמעט פניית פרסה), ומחייבת ירידה זהירה.

למגיעים ממזרח (ירושלים) יש או לנסוע בכביש 1 עד למחלף הראל (מבשרת ציון) ומשם לעבור לנתיב הנגדי ולהמשיך לפי ההוראות שלעיל, או מירושלים מאזור מרכז העיר (גשר המיתרים) להגיע לדרך יוסף וייץ, לנסוע לאורכו כ-6.5 ק"מ, בסוף הדרך יש לבצע פנייה חדה שמאלה ולהמשיך על הכביש לעבר היציאה למחלף מוצא ולהמשיך לפי ההוראות שלעיל (ממשיכים מתחת לכביש 1 ופונים שמאלה עד לבית ילין).

ניתן להקליד בווייז: "בית ילין, מוצא".

למעוניינים להמשיך לירושלים לאחר הביקור בבית ילין, יש להסתובב חזרה במחלף הראל (הקסטל).

על האטרקציה:

Bet-yalin.jpg

בית ילין בנוי על חלקת קרקע שנרכשה ע"י המשפחה בשנת 1860. החלקה שימשה בתחילה לעיבוד האדמה ולחקלאות. ב-1871 הוקם בשטח פונדק דרכים - חאן, אשר ניצל את מיקומו המרכזי על אם הדרך הראשית בין יפו וירושלים, החאן שימש את ההולכים בדרך זו כמקום מנוחה והתארגנות לקראת ההגעה לירושלים. ברם, בשל קירבתו לירושלים החאן לא זכה להצלחה גדולה.

למרות שהאדמות נרכשו בשנת 1860, והחאן הוקם בשנת 1871, רק בשנת 1890 החליט בנו של דוד ילין (יהושע ילין) להקים בית קבע עבור בני משפחתו מאחורי החאן - בית ילין. בעקבותיו נרכשו קרקעות נוספות באזור להתיישבות של משפחות יהודיות נוספות וכך הוקמה המושבה מוצא מספר שנים מאוחר יותר, בשנת 1894.

במהלך השנים החאן שימש לתפקידים ציבוריים שונים עבור תושבי המושבה מוצא (וביניהם כבית הפועלים ובית ספר), לבסוף הפך לשמש כבית הכנסת של מוצא, המתפקד עד עצם היום הזה. המועצה לשימור אתרי מורשת נטלה חסות על בית ילין הצמוד ולאחר שחזור המקום, בית ילין משמש כיום כמוזיאון קטן ומרכז מבקרים המספר על תולדות הישוב מוצא ועל המשפחה החלוצה במקום - משפחת ילין. במקום ישנה תערוכת קבע המלמדת על אורחות חייהם של בני הבית בשלהי המאה ה-19.

בצמוד לחאן ולבית ילין שוכנת חלקת המשפחה החקלאית, הכוללת כרמים ועצי פרי שונים ומשרה על המבקר אווירה כפרית קסומה.

במפלס התחתון נמצא מרתף ששימש בעבר כרפת לבקר.

הביקור מתאים בכל ימות השנה, ובעיקר מתחילת פריחת השקדיות ועד סוף עונת האביב.

במקום שירותים, מים ושולחנות פיקניק לשימוש המבקרים, וכן בית קפה. השירותים נגישים לנכים בכסאות גלגלים (וכך גם האתר).

באתר פועל בית קפה "קפה וספור". (עדכון פברואר 2017: בית הקפה סגור לרגל שיפוצים וייפתח מחדש בתחילת אפריל 2017. שעות הפתיחה יעודכנו אז).

שעות פתיחה ומחירי כניסה:

שעות פתיחה: המקום פתוח בימי שישי ושבת.
שעות ההדרכה ביום שישי (נכון לדצמבר 2014): 10:00, 12:00, 14:00
להזמנת הדרכות בשבת יש לתאם מראש.
שימו לב: הביקור בבית ילין באמצע השבוע הוא בתיאום מראש בלבד.

עלות הכניסה לאתר ללא הדרכה היא 10 ש"ח לאדם (מגיל 5 ומעלה).

ניתן להזמין הדרכה במקום (בסדר גודל של כ-50 דקות) לקבוצות הכוללת את בית הכנסת, הבוסתן, הסרטון ותצפית.
מחירי הדרכה:
מחיר רגיל - 20 ש"ח.
מחיר מוזל לגימלאים, חיילים וילדים - 18 ש"ח.
ילדים עד גיל 6 - 15 ש"ח.

פעילויות מיוחדות יעודכנו באתר המועצה לשימור אתרים


בית הקפה פתוח ביום ה' בשעות 18:00 עד 23:00, יום שישי בשעות 09:00 עד 16:00 ושבת בשעות 10:30 עד 20:30. (עדכון פברואר 2017: בית הקפה סגור לרגל שיפוצים וייפתח מחדש בתחילת אפריל 2017. שעות הפתיחה יעודכנו אז).

עין מוצא ומעיינות נוספים בסביבת בית ילין

אם נמשיך עוד קצת בזהירות בצד הכביש, נפגוש בדרך עפר היורדת מהכביש מערבה ומוליכה לאחר כ- 200 מ' לעין מוצא). מעיין זה הוא המרכזי מבין 3 מעיינות במוצא (השניים האחרים קטנים), אולם הפך בשנים האחרונות למקווה מאולתר (ולכן עדיף להימנע מביקור בו בימי שישי).

בשנת 2013 החלו עבודות נרחבות להרחבת הכביש לירושלים והקמת גשר מוצא. העבודות אינן מפריעות לביקור בבית ילין, אולם זמנית לא ניתן לגשת לעין מוצא. נכון לפברואר 2017 העבודות עדיין בעיצומן, אך צפויות להסתיים בעוד מספר חודשים.

הצעות טיול בסביבת בית ילין במוצא:


המפה נטענת...