קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

נחל קציון ונחל דישון

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בגליל העליון   /   נחלים בצפון   /   נחל קציון ונחל דישון

מסלול טיול: נחל קציון ונחל דישון

נחל קציון ונחל דישון - טיול לאוהבי הליכה המשלב שתי תעלומות ארכיאולוגיות.

 • מסלול טיול
 • אזור:הגליל העליון
 • מפת סימון שבילים: 2 - הגליל העליון
 • מיקום: מזרחית למושב עלמה
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:כחול 2140, אדום 2130
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:רגיל
 • סוג מסלול:קווי ארוך
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:9 ק"מ
 • תאריך ביצוע מסלול:27/4/2015
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:27/4/2015Wadi katzyon1.jpg

נחל קציון, (עמית מנדלסון, 15/5/2015)


עוד אתרים בסביבה

תגיות: קווי יער וחורש

רקע: נחל קציון ונחל דישון

משקוף מעוטר בחורבת קציון

מסלול הטיול בנחל קציון ובנחל דישון הינו מהמסלולים הפחות מטויילים בגליל העליון המזרחי, כנראה בגלל השילוב בין מעבר בשטח אש (המחייב תיאום מראש לכניסה לשטח) ובין הקפצת רכבים ארוכה יחסית. עם זאת, זהו מסלול יפה המשלב קטעים ארוכים של חורש מוצל ושתי חידות ארכיאולוגיות מסקרנות.

המסלול המתואר יורד בנחל קציון ועולה בנחל דישון לכביש 886, מרחק 4.2 ק"מ מנקודת ההתחלה. לחילופין, ניתן ממפגש הנחלים, להמשיך במורד נחל דישון עד למפגש כביש 90, אולם הדבר מאריך בצורה ניכרת את הקפצת הרכבים הכרוכה במסלול.

חלקו של המסלול מנקודת ההתחלה ועד לאפיק נחל דישון הינו בשביל רגלי צר ולעיתים סלעי, ואילו בנחל דישון ההליכה הינה בשביל רחב.

המסלול עובר בשטח אש פעיל במיוחד (כולל בימי שישי), והטיול מחייב תיאום מראש עם צה"ל דרך מתא"ם פיקוד צפון, בטלפון 04-6979007 ובפקס 04-6979008.

איך להגיע:

מסלול הטיול אינו מעגלי ומחייב הקפצת רכבים. מומלץ להשאיר תחילה רכב בנקודת הסיום, במפגש נחל דישון עם כביש 886. לנקודה זו ניתן להגיע בנסיעה בכביש 886 מכיוון צומת עין זיתים (ליד צפת) עד גשר עלמה. בנקודה זו יש מגרש חנייה מוסדר.

מכאן נשוב דרומה בעלייה לעלמה ונפנה למסעף נחל קציון. בעיקול משמעותי של הכביש, מסתעפת שמאלה (מזרחה) דרך כורכר בסימון שבילים כחול, המובילה לאזור מטעים. נחנה בנקודה זו.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:9 ק"מ
 • משך המסלול:5-4 שעות הליכה.
 • טיפוס מצטבר:ירידה מצטברת של 400 מ' ועלייה של 150 מ'.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

אבן עתיקה בנחל דישון
מורד נחל דישון

נתחיל את ההליכה בין כרמי עלמה המגודרים באינטנסיביות. לאחר 1.2 ק"מ, נגיע למזלג דרכים - כאן יש לשים לב לסימון ולפנות בזווית חדה ימינה להמשך המסלול (הדרך המובילה ישר אינה מסומנת ומסתיימת בכרמים מצפון-מזרח לנו). לאחר כקילומטר נוסף נגיע לקצה הכרמים. כאן ניצב שלט כניסה לשמורת נחל דישון ומחסום לרכב. עם מעבר המחסום ניכנס למתחם מכלאת בקר, נסטה שמאלה ונמשיך לאורך גדר בקר בגדה הדרומית של נחל קציון. מכאן נרד כקילומטר אחד במדרונות מדרום לנחל עצמו, ביער פתוח ובו שפע עצי אלון מצוי ואלה אטלנטית. קטע זה מסתיים בצומת שבילים כחול-ירוק, בתחום אתר העתיקות חורבת קציון. זוהי חורבה גדולה ובה מספר מבנים בעלי עניין. המבנה הגדול והמרשים ביותר נמצא עשרות מטרים ממזרח לצומת השבילים, וסביבו שתי בריכות מים יבשות. עוד במאה ה- 19 התגלתה כאן כתובת עתיקה המוקדשת לקיסרים רומאיים שחיו סביב שנת 220 לספירה, ובה ביטוי יחודי - "נדר היהודים", מוקדם יחסית לתקופת בתי הכנסת העתיקים בגליל. גם לאחר 150 שנות מחקר ארכיאולוגי, אין תמימות דעים לגבי מטרתו של המכלול, שהוא יחיד מסוגו במזרח הקדום. השקפה אחת מציעה כי היה זה מוקד התכנסות של הכהנים בגליל, וזאת על רקע העדר זכר כלשהו לחפצי פולחן אלילי (על אף כתובת ההקדשה לקיסרים). השקפה אחרת מציעה כי אתר זה הוקם במתכוון בקצה חבל ההתיישבות היהודית בגליל (שגבולה הצפוני היה בנחל דישון), ושימש לצרכי פולחן קיסרי. יש המציעים כי מקור השם "קציון" במילה "קץ", לציון מיקומו הקיצוני של האתר.

נוכל לראות כאן כותרות ובסיסי עמודים, משקוף מעוטר וקיר אבן שהשתמר לגובה יותר משני מטרים. מי שימשיך ויסתובב בחורבה עשוי לאתר גם אבן "ים" של בית בד וצמד קמרונות תת-קרקעיים שהכניסה אליהם מצד מזרח.

מחורבת קציון נפנה צפונה, נעבור גדר בקר (נכון למאי 2015, החצייה אינה מוסדרת) ונרד בתלילות לערוץ נחל קציון (הסימון בירידה עלול להיות לא ברור), ועם הגיענו לנחל נפנה ימינה ונרד לאורך הנחל. ההליכה נעשית לרוב בחורש מוצל ונעים, תוך התגברות פה ושם על סלעים גדולים ומדרגות סלע קטנות.

אחרי כברת דרך, נגיע למצוקים יפים בגדה הצפונית, המסמנים שאנו מתקרבים לקצה הנחל. מכאן הליכה קצרה נוספת, לעבר גדר בקר החוצצת בינינו ובין נחל דישון. כאן הוסדר מעבר ייעודי למטיילים, אם כי סימון השבילים כאן עשוי להיות לא ברור.

בשפך נחל קציון לנחל דישון, לצד דרך הג'יפים, נמצאת פינת צל יפה למרגלות עצי אלון.

לפני שנתחיל בעלייה בנחל דישון, מומלץ דווקא לרדת כ- 100 מ', עד שנגיע לאבן עתיקה ומשולטת בצידה השמאלי של דרך הג'יפים. זוהי אבן בזלת גדולה המזכירה בצורתה אבן "ים" של בית בד, אולם ממדיה ומיקומה המרוחק מיישובים עתיקים, הופכים אותה לתעלומה ארכיאולוגית.

מנקודה זו נשוב ונעלה בנחל דישון. לפנינו הליכה של כשעתיים בדרך עפר נוחה, החוצה את אפיק נחל דישון מספר פעמים (בחורף ובאביב ייתכן שנידרש ללכת במים). גדות הנחל תלולות ומכוסות בחורש טבעי, המספק לנו פינות צל רבות. במהלך הדרך, נחבור לשביל ישראל המגיע מכיוון מצודת כ"ח. בשלב מסוים, נתחיל לטפס בגדתו הדרומית של נחל דישון ונמשיך עוד כברת דרך בלא לחצות שוב את הנחל. נחלוף מעל למתקן השאיבה המרכזי של "מקורות" בערוץ הנחל, ולאחריו נמשיך עוד כקילומטר אחד בכביש סלול. נעבור בגשר מעל ערוץ הדישון ונצא למגרש החנייה בצד כביש 886.

למעוניינים בכך, ניתן גם לרדת במורד נחל דישון, מהאבן העתיקה. הנחל הולך ונפתח בהדרגה, ונקודות הצל מועטות. בגבולה המזרחי של שמורת נחל דישון, כקילומטר מתחת לשפך נחל קציון, נחבור לכביש המסתעף מכביש 90 ומוביל ל"מאחז" קטן בצלע הר אליעזר. ניתן לשלוח לנקודה זו רכב (במקרה זה אורך המסלול כ- 6 ק"מ), או להמשיך בזהירות לאורך הכביש, הנפרד מערוץ נחל דישון וממשיך בין שדרות ברושים עד לכביש 90, מעט מצפון לאיילת השחר - נקודה נגישה בתחבורה ציבורית (במקרה זה אורך המסלול 8.5 ק"מ, אולם חובה לתאם כניסה למסלול עם צה"ל, גם בימי שישי). באפשרות זו אין במסלול עליות כלל.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • המסלול נסקר באביב המאוחר, ללא פריחה משמעותית.

שירותים למטיילים:

 • חנייה מוסדרת בסוף המסלול.

הערות ואזהרות:

 • המסלול עובר בשטח אש פעיל, ונדרש תיאום לטיול בשטח, גם בסופי שבוע.
 • קיימת סכנת החלקה לאחר הגשמים (במיוחד בקטע מחורבת קציון ועד לנחל דישון).
 • במחצית השנייה של החורף ובתחילת האביב ייתכן שיהיה צורך ללכת במים באפיק נחל דישון.
 • קטע ההליכה לאורך נחל דישון משותף גם לרכבי שטח, ויש להיזהר בהליכה.
 • המסלול לא מומלץ לביצוע בקיץ או בימים חמים במיוחד בשל עומס חום כבד במורד נחל דישון.

הצעות טיול בסביבת נחל קציון ונחל דישון:

המפה נטענת...