קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

יישובי אלונה - בקעת הנדיב

מתוך iNature
גרסה מ־02:45, 20 באפריל 2021 מאת עמית (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים ברמת מנשה   /   יישובי אלונה - בקעת הנדיב

מסלול טיול: יישובי אלונה - בקעת הנדיב

מסלול רכוב בין יערות וכרמים במערב רמת מנשה, המשלב פריחה עונתית וזרימות חורפיות יפות.

 • מסלול טיול
 • אזור:רמת מנשה
 • מפת סימון שבילים: 4- הכרמל
 • מיקום: מזרחית לבנימינה
 • גישה:רגלית, אופניים, לכל רכב
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן (מספר שמורות לאורך הדרך)
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:רכוב
 • כניסה: חינם
 • אורך המסלול:36 ק"מ.
 • תאריך ביצוע מסלול:12/6/2012
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:2/12/2015Alona1.jpg

כביש רגבים - גבעת ניל"י, (עמית מנדלסון, 12/6/2012)עוד אתרים בסביבה

תגיות: רומנטיקה דרך נופית


איך להגיע:

זרימה בנחל ברקן, פברואר 2012

מסלול הטיול הוא מסלול רכוב המשלב אתרי ביקור וקטעי הליכה קצרים בתפר שבין השרון ורמת מנשה - בקעת הנדיב וגבעות אלונה.

הגישה המומלצת למסלול זה היא מכיוון פרדס חנה - כרכור, אך ניתן להגיע אליו גם מכיוון צומת בנימינה וזכרון יעקב.

לבאים מגוש דן וחיפה, יש לרדת מכביש החוף במחלף קיסריה ולנסוע בכביש 4 לצומת נחל חדרה. בצומת נחל חדרה נפנה שמאלה (צפונה) ובצומת הבאה - צומת פלי"ם - נפנה ימינה לעבר פרדס חנה - כרכור. ניסע עד ל"צומת איטונג" במפגש דרך הנדיב ומכאן נתחיל את המסלול עצמו.

לבאים מכיוון כביש 6 והעמקים, מומלץ לנסוע ממחלף עירון מערבה עד צומת חנה (צומת מחנה 80). כאן נפנה ימינה לתוך פרדס חנה, וניסע ישר דרך מספר כיכרות, עד לצומת איטונג.

תיאור מסלול הטיול:

פרטי מסלול
 • אורך המסלול:36 ק"מ.
 • משך המסלול:עד חצי יום.
 • טיפוס מצטבר:המסלול רכוב.

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

מאגרי מנשה, פברואר 2013
שדרת דרך הנדיב, ספטמבר 2012
שדרת דרך הנדיב, ינואר 2013
שמורת אלוני יצחק, 2003
שמורת אחו בנימינה, 2003
אתר "מי קדם", אוקטובר 2011
נחל עדה לצד כביש 652, ינואר 2013

בתחילת הדרך ניסע בכביש 652 - "כביש המושבות" המקשר בין מושבות ותיקות - פרדס חנה, בנימינה וזכרון יעקב.

בקילומטרים הראשונים ניסע לאורך שדרה יפה ומרשימה המשלבת עצי גרוויליאה חסונה ותמרים. שדרה זו, הנמשכת לאורך כ- 2.5 ק"מ, היא שדרת העצים הארוכה ביותר בישראל שאינה של עצי אקליפטוס (שדרות אקליפטוסים יפות יש בכבישים אחרים כמו כביש התענכים וכביש גדות-גונן בעמק החולה). לצערנו בשנים האחרונות (2015) החלו הדקלים באזור לסבול מפגיעתה הרעה של החיפושית חדקונית הדקל, שזחליה נוברים בגזעי העצים והורגים אותם - כך שגורל הדקלים לאורך השדרה לוט בערפל.

עם סוף השדרה, נעבור בגשר מעל אפיק נחל עדה, אחד מיובליו הגדולים של נחל תנינים. בחורף ובתחילת האביב הנחל זורם יפה, ואז מומלץ לעצור בתחנת הדלק הנמצאת כ- 200 מטרים צפונה, וממנה לשוב בזהירות לצד הכביש לתצפית על מפגש נחל עדה (משמאל) ויובלו הגדול, נחל ברקן (מימין).

לאחר תחנת הדלק נפנה ימינה בצומת עדה לכיוון גבעת עדה.

אנו נמצאים בבקעה רחבת-ידיים, בקעת הנדיב (על שם הברון רוטשילד, הקבור אל מול הבקעה - ברמת הנדיב הסמוכה). בקעה זו היא אזור מעבר בין השרון ורמת מנשה, וכמעט כולה מעובדת - כרמי גפנים ומטעים מגוונים.

נסיעה של כמה קילומטרים תוביל אותנו לצומת לפני המושבה גבעת עדה. ממש בצומת הכביש עובר מעל תעלה גדולה - "תעלת נחלי מנשה".

תעלה זו מובילה את מימיהם של ארבעה נחלים במערב רמת מנשה - תנינים, עדה, ברקן ומשמרות, ומזרימה אותם למאגר מים גדול בחולות קיסריה.

פרוייקט זה נועד להעשיר את מי התהום באקוות החוף, שהידלדלו כתוצאה משאיבת יתר. בתעלה יש מים בחורף ובאביב, ואילו בקיץ היא מתייבשת.

נמשיך ישר ונגיע לכיכר בכניסה לגבעת עדה הוותיקה. המושבה הוקמה בשלהי תקופת העלייה הראשונה, בשנת 1902, ונשמרו בה כמה מבתי הראשונים.

בכיכר נפנה ימינה לפי השילוט לעבר כפר גליקסון. אחרי כחצי ק"מ נגיע לצומת טי בה נפנה ימינה ומעט אח"כ שמאלה, דרך יער יפה של עצי אלון התבור.

הכביש חולף לצד כפר הנוער אלוני יצחק, ולאחר 400 מ' נחלוף לצד שער שמורת אלוני יצחק, הנמצא מימין לכביש. ניתן לחנות בצד שער השמורה. בסופי שבוע יפים יש מבקרים רבים, ואז ייתכן שנצטרך לחנות בזהירות לאורך הכביש.

שמורה זו היא שמורה קטנה ויפה עם פריחה מרהיבה של רקפות, כלניות ועוד בחורף ובאביב.

בשמורה עובר מסלול הליכה טבעתי לא מסומן באורך כמה מאות מטרים, המתאים לכל המשפחה ומשלב גם פינת זיכרון והנצחה להרוגי הפיגוע בקיבוץ מצר (2002) ולשלושה נערים בני גבעת עדה שנחטפו ונרצחו באזור זה במאורעות תרצ"ו-תרצ"ט.

משמורת אלוני יצחק נשוב חזרה לכיוון גבעת עדה. כעת נפנה בכיכר ימינה, נעבור את המושבה ונחלוף לצד מפעל שחם - מפעל גדול לייצור קומפוסט.

בקצה המזרחי של המפעל פונה ימינה דרך כורכר טובה לכל רכב - דרך המוביל. ניתן לנסוע בדרך זו כמה ק"מ דרומה ולהגיע לאפיקו הזורם של נחל ברקן.

אנו נמשיך בכביש, נחלוף מתחת לגשר כביש 6 ובצומת לפני קיבוץ רגבים נפנה שמאלה לעבר גבעת ניל"י. נחלוף בגשר מעל אפיק נחל עדה (מימין ניתן לראות תל קטן בו שכן עד למלחמת העצמאות הכפר קניר). אחרי צומת עם כביש למחנה רגבים, נמשיך ישר וניכנס לתחום המועצה האזורית אלונה.

מועצה אזורית אלונה היא אחת המועצות הקטנות ביותר בישראל, ובה שלושה יישובים בלבד, גבעת ניל"י, עמיקם ואביאל. היא קרוייה על שם האלונים הרבים המאפיינים את הגבעות באזור, ויישוביה (כולם מושבים) מזוהים מסורתית עם תנועת בית"ר.

נעבור את מסעף גבעת ניל"י (בו נפנה שמאלה לכיוון עמיקם) ונחלוף שוב מתחת לכביש 6. האזור מכאן ועד למושב אביאל הוא היפה ביותר במסלול, ומשלב גבעות מתונות עטורות ביערות אלונים, וביניהם עמקים ובהם כרמי גפנים ומטעים שונים.

נסיעה קצרה תוביל אותנו לאפיקו של נחל תנינים הזורם בחורף ובאביב. ניתן לחנות לצד הדרך ולהשקיף על הזרימה החורפית. ממערב לגשר נובע בסבך הקנים מעיין קטן - "עין חדור" (המוכר גם בשם "עין עמיקם"), הנכלל בתחום שמורת יער אלונה. כקילומטר צפונית-מזרחית לנו נמצאת גבעה מיוערת המכונה בפי תושבי האזור "ההר העגול", אליו ניתן להגיע ממושב עמיקם.

הכביש נכנס למושב עמיקם, בו נפנה שמאלה ובכיכר במפגש רח' כלנית ורקפת נפנה שוב שמאלה ונמשיך בשיפולי הגבעות מצפון לנחל תנינים. אחרי כ- 900 מ' מקצה המושב, נחלוף לצד אתר התיירות פארק אלונה - מי קדם. הפארק, שהכניסה אליו בתשלום, מומלץ לביקור באביב ובקיץ ומציע למבקרים הליכה חווייתית בניקבת מים תת-קרקעית שהזרימה את מי מעיינות האזור לעבר קיסריה.

בצמוד וממערב לפארק נמצא גן רון - גן זיכרון קטן לזכרו של החייל רון טנדט ז"ל, בן עמיקם. גן הזיכרון נעול כיום.

אחרי גן רון הכביש חוצה את אפיק נחל תנינים. מעט ממערב לנו מתחיל תוואי תעלת נחלי מנשה אותה פגשנו קודם לכן. מכאן ניתן לגשת אל עין אביאל.

נסיעה קצרה נוספת, תוביל אותנו לצומת טי מצפון למושב אביאל. הכביש פונה כאן שמאלה. ניתן לפנות גם ימינה בדרך חקלאית טובה לכל רכב (אחרי הגשמים עשויה להיות לא עבירה לרכב פרטי), ולנסוע לפי השילוט לעבר גן אהוד - גן זיכרון נוסף בגבול שמורת בוריקה.

אנו נמשיך עם הכביש, החולף לצד תעלת נחלי מנשה, ונחזור לצומת גבעת עדה. עתה נפנה ימינה ונשוב לצומת עדה.

אם באנו בחורף ובאביב, מומלץ לשוב כאן דרומה (שמאלה) ולבקר בעוד שתי נקודות:

הראשונה היא שמורת אחו בנימינה - מייד אחרי הגשר על נחל עדה, בצד ימין של הכביש, נמצאת שמורת אחו בנימינה. שטח זה הוא שמורת טבע מוצעת, בה יש ריכוז גדול ויפה של סחלב הביצות הנדיר הפורח כאן בחודש מרץ, ופרחים נוספים שרובם מעניינים את חובבי הבוטניקה ופחות את הציבור הרחב. השטח מעט בוצי ומשמש גם לרעיית בקר, כך שחלקו הגדול מוקף בגדרות.

אחרי אחו בנימינה, נחזור לשדרה היפה בה התחלנו את היום ונגיע לצומת איטונג. כאן נפנה ימינה (מערבה), נחלוף על פני אנדרטת הנח"ל והחינוך (בחורשת אקליפטוסים גדולה ליד הכביש) ונעבור בגשר מעל מסילת הרכבת.

לאחר אזור התעשייה קיסריה, חולף הכביש מעט מדרום למאגר נחלי מנשה. מאגר רחב-ידיים זה מתמלא בשנים גשומות. לכאן מגיעים המים שהוזרמו מהנחלים אותם פגשנו (וכן נחל משמרות, הסמוך לכרכור), ומכאן מוזרמים המים לסדרת מאגרים נוספים מדרום לכביש 651. זאת על מנת לעודד חלחול של המים לאקוות החוף ולהעשיר את מי התהום. כדי לעצור ולבקר במקום, יש לעצור 250 מ' ממערב לרמזור השני של אזור התעשייה (בכניסה לדרך עפר צפונה), ולהתקדם בצד הכביש 300 מטרים עד לתצפית המאגר. ניתן גם לחנות בזהירות בשולי הכביש לאחר המאגר עצמו, במקום בו השוליים רחבים מספיק לשם כך.

כאן מסתיים המסלול. כמובן שניתן לשלב אתרים נוספים באזור - קיסריה, זכרון יעקב, בנימינה ועוד.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

 • זרימה יפה בנחלים באזור במחצית השנייה של החורף ובתחילת האביב.
 • פריחה יפה בשמורות הטבע שבמסלול בחודשים ינואר-אפריל.
 • גפנים בכרמי האזור באוגוסט-ספטמבר.

שירותים למטיילים:

 • תחנת דלק בצומת עדה.
 • פארק אלונה - מי קדם - אתר תיירות מוסדר הנכלל במסלול.
 • עסקים שונים בעלי צביון תיירותי ביישובי הסביבה.

הערות ואזהרות:

 • מי הנחלים באזור אינם ראויים לשתייה.
 • אין להיכנס לאפיקי הנחלים בזמן שיטפון. המסלול עובר את כל הנחלים בגשרים ללא חשש של חסימת הכביש (למעט באירועי גשם חריגים בהיקפם).
 • המסלול עובר דרך אזור חקלאי נרחב. רכוש החקלאים אינו הפקר, ואין להיכנס לשטחים פרטיים או לקטוף פירות.

הצעות טיול בסביבת יישובי אלונה - בקעת הנדיב:

המפה נטענת...