קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

שמורת רכס חרוצים (בני ציון)

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשרון   /   שמורות טבע בשרון   /   שמורת רכס חרוצים (בני ציון)

שמורת רכס חרוצים היא שמורת קרקעות החמרה הגדולה ביותר ששרדה במישור החוף, ובה שרידי צומח השרון הטבעי.

Haruzim ridge.jpg

רכס חרוצים, (עמית מנדלסון, 25/2/2002)

 • שמורת טבע
 • מאפיינים עיקריים:חמרה וכורכר
 • אזור:השרון
 • מפת סימון שבילים: השרון ומערב השומרון - 7
 • מיקום: מערבית לבני ציון
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:לא נגיש
 • כניסה:חינם
 • מצב תכנוני:מוכרזת
 • שטח:101 דונם
 • תאריך הכרזה:21/3/1968

עוד אתרים בסביבה

תגיות: רומנטיקה מעגלי פריחה משפחות


איך להגיע

הכניסה המזרחית לשמורה, פברואר 2012
השילוט בכניסה לחניית השמורה, פברואר 2012

השמורה נמצאת 400 מטרים מערבית לביה"ס חוב"ב במושב בני-ציון. דרך הגישה מהמושב לשמורה (ירוק 7380) נחסמה לרכב בסוף שנת 2011.

הדרך הנוחה לשמורה כיום היא מכיוון מחלף חוף השרון בכביש החוף.

כמו כן, ניתן להגיע לשמורה ממחלף חוף השרון, בדרך מסומנת אדום 7365 והמשכה בסימון הירוק 7380.

לבאים מכיוון גוש דן יש לנסוע בכביש החוף ולרדת במחלף חוף השרון. בכיכר אין לפנות לכיוון שפיים אלא להמשיך בכביש שירות מקביל לכביש החוף, ולאחר 1.2 ק"מ לפנות ימינה בפנייה משולטת לחוות רונית ולרפת חוף השרון. נחלוף על פני רפת חוף השרון ואחרי 1.2 ק"מ מכביש השירות, נחצה את מסילת הרכבת (בשלב זה, ללא הפרדה מפלסית). כמאה מטרים אחרי המסילה, ואחרי שנחצה בגשרון את נחל רשפון, נגיע לצומת טי בה יש לפנות ימינה (דרומה). המשך הדרך מכאן לכיוון השמורה מסומן ירוק 7380, והדרך משובשת ומחייבת נהיגה איטית. כק"מ וחצי ממסילת הרכבת יש שלט הכוונה חום המפנה שמאלה, לחניית השמורה.

לבאים מכיוון נתניה וצפונה, יש לנסוע בכביש החוף ולרדת במחלף חוף השרון לכיוון געש. בכיכר הראשונה יש לפנות שמאלה ולעבור לכביש השירות בצד המזרחי של כביש החוף. בכביש זה יש לפנות ימינה ולאחר כחצי ק"מ נגיע לפנייה המובילה לחוות רונית ולרפת חוף השרון והלאה לשמורה, כמתואר לעיל (במפות סימון שבילים, דרך מסומנת אדום 7365).

לבאים מכיוון כביש 4, יש לפנות במחלף הדרים ימינה, אחרי מאות מטרים מגיעים לכיכר בה יש להמשיך ישר בכביש עוקף בני ציון. הכביש מתעקל ומקביל למסילת הרכבת. לצד מעבר הרכבת, יש צומת טי בה נמשיך ישר בכביש המשובש (סימון ירוק 7380) כמתואר לעיל עד לשמורה.

בשמורה עצמה נמצא כיום שביל הליכה קצר שאורכו כ- 400 מ', מהחנייה המערבית של השמורה עד לפינה הצפונית-מזרחית של השמורה. בעבר היו בשמורה שני שבילים קצרים מסומנים כחול-שחור (מס' 7370), אך שבילים אלו בוטלו כחלק משיקום השמורה. גם הדרך מ"הדרך הראשית" (ירוק 7380) לחניית השמורה סומנה כחלק מהמסלול הכחול 7370.

בשנת 2015 נסגרו שבילי הטיול העיקריים בשמורה, לצורך שיקום הקרקע כתוצאה מסחיפת קרקע מואצת. כיום יש בשמורה שביל טיול בודד.

רקע על שמורת רכס חרוצים (בני ציון)

מטיילים בשמורת בני ציון, פברואר 2012
שיח רותם לצד השביל, פברואר 2012

השמורה משתרעת על קרקעות חמרה וחוסמס, בהן גדלה גריגה של קידה שעירה, מתנן שעיר, צחנן מבאיש ולוטם מרווני (חמרה), ובתה של קורנית מקורקפת וסירה קוצנית (חוסמס), ומינים נוספים, ביניהם נדירים - געדה קיפחת, אזוביון דגול, נעצוצית סבוכה, לשון-אפעה קטנה, ושרידי היער הטבעי - שלושה אלוני תבור ומספר שיחי עוזרר קוצני.

בנוסף, השמורה עשירה בגיאופיטים וביניהם חצבים, חבצלת קטנת-פרחים, סתוונית היורה, צבעוני ההרים, רומוליאה סגלולית, בן-חצב יקינטוני, כלניות וסחלבים - סחלב פרפרני וסחלב קדוש. לשמורה הועתקו אירוס הארגמן וגולנית ערבית. במזרח השמורה יש ריכוז מרשים של תורמוס ארץ-ישראלי.

לצד השביל הוצבו שלטים ובהם שמות צמחי השמורה. ברם, עם השנים חלו שינויים במקום גידולם של הצמחים, כך שרוב השלטים לא מצביעים כיום על הצמחים הגדלים בקרבתם. בקיץ 2002 נשרף רוב שטח השמורה.

בתחומי השמורה נמצא אתר העתיקות ח'רבת ג'יוס (שרידי גת ורצפת פסיפס פשוטה ללא עיטורים). האתר נמצא כיום מחוץ למסלול ההליכה המשולט ולכן הגישה אליו אסורה.

בשנת 2015 נסגרו שבילי הטיול העיקריים בשמורה, לצורך שיקום הקרקע כתוצאה מסחיפת קרקע מואצת. כיום (2017) ניתן ללכת בשביל יחיד החוצה את חלקה הצפוני של השמורה, ואורכו 400 מ' לכל כיוון.

שעות פתיחה, מחירי כניסה ושירותים למטיילים

חנייה קטנה לרכב במערב השמורה ושביל הליכה קווי (לא מתאימים לאופניים ולעגלות ילדים).

שבילי השמורה מיועדים להליכה רגלית בלבד, כניסת אופניים לשמורה אסורה עקב גרימת חריצים בקרקע המשנים את משטר הניקוז בשמורה.

השביל רחב למדי, ותחום בחבלי מתכת למניעת ירידה מהמסלול ורמיסת הצמחייה.

שטח השמורה לא מתאים לפיקניקים. ניתן לבצע פיקניק במספר פינות בקרבת השמורה ומחוץ לגבולותיה, למשל בשדה הנמצא מדרום לדרך 7380 (באזור הפינה הדרומית-מזרחית של השמורה).


הצעות טיול בסביבת שמורת רכס חרוצים (בני ציון)

קישורים נוספים וספרות מומלצת

 • קום והתהלך בארץ - עמנואל הראובני (ערך: שמורת רכס חרוצים).
 • ארץ הצבי והיעל - עוזי פז (ערך: שמורת בני ציון).

שמות נוספים לאתר

שמורת בני ציון, שמורת חרוצים.


המפה נטענת...