קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

גן לאומי גוב יוסף

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בגליל העליון   /   גן לאומי גוב יוסף

גן לאומי גוב יוסף

גן לאומי גוב יוסף - תחנת דרכים קדומה בגבעה הצופה לכנרת.

 • גן לאומי
 • מאפיינים עיקריים:עתיקות
 • אזור:הגליל העליון
 • מפת סימון שבילים: 2 - הגליל העליון
 • מיקום: בפאתי קיבוץ עמיעד
 • עונות ביקור:כל השנה
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:לא נגיש
 • כניסה:חינם
 • מצב תכנוני:תכנון מתקדם
 • שטח:156.174 דונם
Gov yosef2.jpg

חורבת גוב יוסף, (עמית מנדלסון, 10/11/2014)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: עתיקות והיסטוריה


איך להגיע:

הגן הלאומי נמצא דרומית לקיבוץ עמיעד, באזור מטעים שהגישה היחידה אליו ברכב הינה דרך הקיבוץ.

יש להיכנס לקיבוץ עמיעד בשער הראשי, ואחריו לפנות שמאלה לדרך החולפת לאורך גבולו הדרומי של הקיבוץ.

לאחר כ- 300 מ' בדרך זו, נגיע לרחבת עפר ליד מספר לולים (במקום נמצא פילבוקס מימי מלחמת העצמאות). כאן יש שער וממנו נמשכת דרך עפר מערבה ואח"כ דרומה. מומלץ לחנות בתחום הגדר, ולהמשיך ברגל (השער ננעל בשעות מוקדמות, ולצידו יש שער להולכי רגל הפתוח גם בשעות מאוחרות). כ- 100 מ' לאחר השער הפתוח, מתעקלת הדרך שמאלה (דרומה) ובמרחק 300 מ' נוספים נגיע לשער נוסף נעול (המעבר ברגל אפשרי). מכאן נמשיך ברגל או באופניים ישר דרומה, בין המטעים, כ- 500 מ', עד שנראה את מבנה הח'אן משמאל לדרך. עץ האלון העתיק נמצא כ- 50 מ' ממערב לדרך בקרבת הח'אן, ואילו בריכת החורף נמצאת מעט מצפון לח'אן, בתוך מטע צעיר. גוב יוסף עצמו נמצא על הגבעה ממזרח, במרחק כ- 100 מטרים מהדרך.

סה"כ אורך מסלול ההליכה הלוך ושוב מהקיבוץ וחזרה הינו כ- 2 ק"מ.

לתשומת לב: השערים החקלאיים עלולים להיסגר בשעה מוקדמת וללא התרעה. מומלץ מאד להשאיר את הרכב בתחומי הקיבוץ.

רקע על גן לאומי גוב יוסף:

תצפית מהבור לח'אן

חורבת גוב יוסף (ח'ירבת ג'יב יוסוף) נמצאת בקרבת קיבוץ עמיעד, במרחק קצר מפיצול "דרך הים" הקדומה - סעיף אחד שלה פונה לעבר נהר הירדן וגשר בנות יעקב בואכה דמשק, וסעיף שני ממשיך צפונה לעבר בקעת הלבנון. דרכים משניות הסתעפו לעבר צפת ועכו.

באתר זה נמצא ח'אן קדום מהתקופה הממלוכית, הנחשב לשמור מסוגו בארץ (אם כי המבנה נמצא בסכנת קריסה מיידית, והוקף בגדרות עד שישופץ).

הח'אן הוקם בנקודה זו ולא על הדרך עצמה, בשל מסורת מוסלמית קדומה המזהה בגבעה הסמוכה את "גוב יוסף" - הבור אליו הושלך יוסף בטרם נמכר לעבדות במצרים. זאת בניגוד למסורת המקראית המזהה במפורש את מקומו של הבור בעמק דותן שבצפון השומרון.

מסורת זו מוזכרת בתיאורי נוסעים החל משנת 903 לספירה, ובמאה ה- 12 היא גררה את זיהויה של דותן ע"י הצלבנים באזור זה. הח'אן עצמו הוקם במאה ה- 15, ומוזכר לראשונה ע"י שני נוסעים בלגיים בשנת 1470. ייתכן שהח'אן הוקם בשני שלבים. חלקים ממנו נהרסו ברעש אדמה בשנת 1759, אולם המקום המשיך להיות פעיל, ומוזכר אפילו ע"י משלחת הקרן הבריטית ב- 1875 כמקום חנייה.

על הבור הוקם מבנה כיפתי מקומר, ולמרגלות הגבעה נבנה הח'אן, מאבני בזלת וגיר לסירוגין. לח'אן יש חצר מרכזית גדולה, אולמות מקומרים וחדרי תפילה. עשרות מטרים מצפון לח'אן נמצאת בריכת חורף, ששימשה כמאגר מים לבאי הח'אן, ומקיימת אוכלוסיית דו-חיים שונים (ובכללם טריטון הפסים וחפרית מצויה), ואילו ממערב נמצא עץ אלון התבור עתיק ומרשים, בצילו חוסה אלה אטלנטית (האלון העתיק אינו חלק מהגן הלאומי).

עיקרו של הגן הלאומי המוצע הינו בגבעה הטרשית המשתרעת מהח'אן ומזרחה. בגבעה זו יש מסלע גירני מתקופת האיאוקן הדומה לקיים בשמורת הר עמיעד הסמוכה, והאזור מקיים אוכלוסייה של חיטת הבר (אם החיטה), כמו גם שטח ניכר של צמחייה רודרלית (חלמיות). מפסגת הגבעה יש תצפית יפה לעבר הכנרת הסמוכה. כמו כן, כולל הגן הלאומי את הח'אן עצמו. בריכת החורף מיועדת בתוכנית לשמורת טבע בשטח 941 מ"ר, ואילו שאר שטח התוכנית מיועד לגן לאומי.

שעות פתיחה, מחירי כניסה ושירותים למטיילים:

אין בשטח שירותים למטיילים.

השערים החקלאיים נסגרים בשעות אחה"צ, ויש להתחשב בכך בתכנון הביקור באתר.הצעות טיול בסביבת גן לאומי גוב יוסף:


קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • ח'אנים, דרכים ופונדקים - אליהו שטרן.

שמות נוספים לאתר:

ח'אן ג'יב יוסוף.המפה נטענת...