קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

פומפיי העתיקה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   מדור כתבות תיירות   /   טיולים מעבר לים   /   פומפיי העתיקה

פומפיי העתיקה

העיר פומפיי (Pompeii) שבדרום איטליה, זכורה לרבים מאיתנו מסיפורי ההיסטוריה, בתור עיר רומית מרשימה שנחרבה בין לילה בעקבות התפרצות פתאומית של הר הגעש ווזוב, אשר העיר שכנה למרגלותיו.

אסונה של העיר הוא היום מוקד המשיכה שלה, שכן העיר העתיקה כוסתה ונקברה תחת שכבה עבה של אפר ואבק געשי בגובה ארבעה מטרים, וכך השתמרה בצורה יוצאת דופן, כולל אף שרידי הגופות של תושבי פומפיי שלא הספיקו לברוח ונותרו קפואות בזמן.

פומפיי1.jpg רחובות העיר העתיקה פומפיי

הזמן כמו עמד מלכת בעיר העתיקה הזו ואנו מקבלים הצצה נדירה וייחודית לעיר רומית בת אלפיים שנה ולממצאים הארכיאולוגיים המדהימים הרבים שהתגלו בה (חלקם מוצגים במוזיאון בנאפולי, ששווה גם הוא ביקור בפני עצמו להשלמת התמונה).

האתר הוכרז בשנת 1997 ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, ומהווה מוקד משיכה לתיירים רבים מכל רחבי העולם.

פומפיי2.jpg פסל קנטאור מודרני בפומפיי (יצור מיתולוגי של אדם בעל גוף סוס)

הגענו לפומפיי ברכבת מנאפולי (תחנת Napoli Centrale), הנסיעה הייתה נוחה וקצרה. כ-40 דקות לאורך הים, הרכבת יוצאת בתדירות טובה ובמחיר נוח. 3.30 יורו בלבד לכיוון בין נאפולי לפומפיי (מאי 2024).

מתחנת הרכבת התקדמנו קדימה לשדרת via sacra, עם מסעדות וחנויות, עד שהגענו לכיכר מרכזית בשם Santuario, המוקפת בבתי קפה, חנויות ומסעדות. בכיכר ישנה קתדרלה מרשימה. משם שמנו פעמינו מערבה על דרך רומא (Via Roma) התיירותית והמטופחת עם מסעדות ודוכני מזכרות לכיוון יעדנו - אתר חפירות פומפיי (Scavi di Pompei), שם נמצאת פומפיי העתיקה. כ-10 דקות הליכה מתחנת הרכבת.

פומפיי העתיקה שוכנת במתחם פתוח ענק ומאד מרשים. מבחינתנו טיול חובה לכל תייר ומרתק מאד. מומלץ להצטייד באוכל ובבקבוק שתייה (ליטר וחצי) לביקור זה - בסופו של דבר מדובר בטיול בעיר שלמה שהשתמרה בצורה יפה, ואתם הולכים להקדיש לה 3-4 שעות כדי לעבור בנחת בין כל מוקדי העניין והתצוגות שבעיר.

פומפי8.jpg פומפיי והר וזוב ברקע

האתר חשוף לשמש ובימים שמשיים חשוב להביא כובע וקרם הגנה מהשמש (בנוסף לשתייה), אם כי יש פינות מוצלות רבות. מומלץ לשקול להצטרף לסיור עם מדריך שיסייע לפקס את תשומת הלב על מוקדי העניין העיקריים במקום ויסביר עליהם (אנו ויתרנו על ההדרכה ואין ספק שהייתה תורמת לנו הרבה).

האתר מאד תיירותי וכדאי להזמין כרטיסים מראש על מנת להימנע מהתורים בכניסה. מחיר הכרטיס 18 יורו לאדם (נכון למאי 2024).

בכניסה לאתר מקבלים מפת התמצאות שמומלץ מאד להיעזר בה לאורך הביקור על מנת לנווט את דרככם בעיר. שבילים ורחובות רבים חוצים את העיר העתיקה, והמפה תעזור להגיע אל המקומות המעניינים שבעיר.

פומפיי4.jpg יציקת גבס של גופת ילד שהשתמרה לאחר שנקבר בהתפרצות הגעשית

אמפיתיאטרון עתיק ושמור היטב ימתין לנו בכניסה לאתר - מבנה עגול המקיף זירה ששימשה בעבר לבידור המונים, שלעתים קרובות היה אכזרי מאד, כולל קרבות גלדיאטורים עד המוות.

מתחת ליציעים ההיקפיים של האמפיתיאטרון ישנן מנהרות ובהן פתחים מהם המבקרים היו יוצאים במדרגות לישיבה ביציעים. כיום מוצגת בהם תערוכה על להקת פינק פלויד (Pink Floyd). מסתבר שיתרונות אקוסטיים ייחודים באמפיתיאטרון בזכות הבנייה מאבן, משכו אליו את הלהקה להופיע בו בשנת 1972, כאלפיים שנה אחרי שיצא מכלל שימוש.

פומפיי7.jpg האמפיתיאטרון הקדום

האמפיתיאטרון נבנה בשנת 70 לפנה"ס והוא העתיק מסוגו שעדיין קיים. מסופר כי בשנת 59 לספירה התרחשה כאן מהומה גדולה ותגרות בין אנשי פומפיי לאנשי Nocera הסמוכה, שהובילה לפצועים והרוגים באמפיתיאטרון, מה שגרם לצעד ענישה מצד הסנאט הרומי כלפי העיר בדמות סגירת האמפיתיאטרון למשך עשר שנים.

מכאן אנו הולכים ברחובות בין הבתים, בחוויית הליכה ממשית בעיר רומאית עתיקה, תוך שאנו מציצים ואף נכנסים לבתי התושבים. בחלקם, בבתים המפוארים יותר, נראה רצפות פסיפס מרשימות בכניסה אליהם, ואיורי הקיר האומנותיים שעל קירות הבתים, שגם אחרי אלפי שנים ניכר כי הרומאים של פעם ניחנו באיכות וטוב טעם, ולעתים גם חצרות פנימיות וגינות. בחלק מהבתים ישנם דוכנים לממכר מזון שמתאפיינים בכדי חרס גדולים בחזית הפונה לרחוב, כדים אלו שימשו לחימום ולשמירה על טמפרטורת האוכל החם.

פומפיי6.jpg פסיפס כלב קשור ברצועה בכניסה לאחד הבתים

הרחובות מרוצפים בסלעי בזלת גדולים ושחורים, כאשר ברחוב הראשי כל כמה עשרות מטרים יש אגני אבן שלתוכם זורמים מים זכים שהתושבים יכלו לשתות מהם ואפילו אנו המבקרים יכולים להנות מהמים הללו אחרי אלפי שנה מאז שהותקנו לרווחת תושבי העיר. לעתים ניתקל גם במראה ייחודי של סלעים מרובעים המשובצים בין שני צדדי המדרכות, המאפשרים הליכה במעבר מוגבה מעל הדרך, מעין מעבר חצייה.

פומפיי5.jpg אגני האבן בהם היו ברזים שסיפקו מים לתושבי העיר

כשנגיע לקצה השני של העיר, אחרי שעברנו בשכונות, נמצא את עצמנו במרחב של אתרי ציבור מרשימים, ביניהם מרחצאות רומיים, שני אמפיתיאטרונים נוספים (אחד קטן והשני גדול יותר), מקדשים, ואף "פורום פומפיי" - רחבה מרכזית, שסביבה פסלים נישאים ועמודי שיש רבים עם הר הגעש ווזוב ברקע. בנקודה זו יש גם בית קפה בו ניתן לנוח ולאכול, חנות מזכרת לתיירים ושירותים.

פומפיי3.jpg הפורום - הרחבה המרכזית בפומפיי

לטיול זה ואחרים מומלץ להצטייד בביטוח נסיעות לחו"ל כולל ביטוח מזוודות.