קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

עין שוקו

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים ברמת הגולן   /   טיולי פריחה בצפון   /   עין שוקו

עין שוקו

עין שוקו (עין א-תינה) - פינת חמד הצופה לעבר הכנרת ואתר פריחה סתווי מרהיב.

 • נקודת עניין
 • אזור:הגולן
 • מפת סימון שבילים: 1 - הגולן
 • מיקום: למרגלות מבוא חמה
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:לא מסומן, שביל גולני
 • עונות ביקור:כל השנה
 • שמורת טבע:כן
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:לא נגיש
 • שעות ביקור:שעות היום
 • כניסה:חינם
 • תאריך ביקור:7/8/2015
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:18/11/2016Ein shoko1.jpg

עין שוקו, (עמית מנדלסון, 18/11/2016)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: קווי תצפיות פריחה טיול מים משפחות

עין שוקו

חלמוניות ורקפות, נובמבר 2015

"עין שוקו" הוא כינויו הלא רשמי של מעיין קטן הנובע למרגלות קיבוץ מבוא חמה, ומוכר בשמו הערבי עין א-תינה - "מעיין התאנה".

המעיין מרשים בזכות עצמו, אך בחודשי הסתיו (סוף אוקטובר - תחילת נובמבר) הביקור באזור מרשים במיוחד בזכות שפע פריחה של חלמוניות ורקפות הפורחות במצוק שמעל למעיין, (למרגלות קיבוץ מבוא חמה), אליהן נלווית גם סתוונית היורה. במהלך נובמבר, דועכת פריחת החלמוניות אך הרקפות נמצאות בשיאן.


איך להגיע:

עין שוקו, אוגוסט 2015

המעיין ממוקם בסמוך וממערב לקיבוץ מבוא חמה, בדרום הגולן. דרך הגישה הרגלית למעיין יוצאת מבית הקברות של מבוא חמה (הממוקם מדרום לקיבוץ עצמו).

הדרך היפה (והמאתגרת) למקום היא בנסיעה בכביש 98, מצומת צמח דרך צומת מעגן וצומת חמת גדר, בכביש מפותל המטפס בתלילות רבה אל דרום הגולן.

930 מ' דרומית למבוא חמה, מסתעפת דרך עבירה לכל רכב המובילה לבית הקברות של מבוא חמה (נסיעה של 380 מ').

מחניית בית הקברות נצעד צפונה בשביל המסומן בסימון "שביל גולני" (צהוב-ירוק-צהוב), ולאחר 350 מ' נגיע לשער בגבולו הדרומי של הקיבוץ. כאן נפנה שמאלה, נעבור שער ונרד בדרך העפר המתעקלת וחוצה את המצוקים. לאחר כקילומטר אחד נגיע לצומת דרכים ובה סלע עליו הכוונה למעיין. כאן נפנה שמאלה לעבר האקליפטוס הגדול ולאחר כ- 100 מ' נגיע למעיין. מרחק ההליכה הינו כ- 1.5 ק"מ לכל כיוון, ושביל זה ניתן לביצוע גם בימי גשם (אם כי בימים אלו ולאחריהם, המסלול צפוי להיות בוצי).

וייז: מבוא חמה (שימו לב שההכוונה בווייז אינה מגיעה עד לחניית בית הקברות).

על האתר: עין שוקו:

עין שוקו, אוגוסט 2015
התותח הוורוד, נובמבר 2015

המעיין נובע בחלקו העליון של אחד מהמתלולים הגדולים בארץ - המתלול היורד מהגולן לדרום הכנרת, שחלקו העליון זכה לשם העברי מצוקי און.

זהו מעיין שכבה קטן, החוסה בצילם של עץ אקליפטוס גדול (הנצפה היטב מראש המצוק) ועץ מילה סורית. חלק מהמים מזינים שוקת לבעלי החיים, ורוב המים מוזרמים בצינור קצר מהנביעה לעבר בריכה עגולה שעומקה כמטר אחד. מנקודה זו יש נוף מרהיב לעבר הכנרת ומורדות הגליל מטבריה ודרומה. למרגלות הבריכה ניטע בוסתן עצי פרי.

המקום משמש אתר הנצחה לחייל צה"ל, סמ"ר מתן גדרי ז"ל, שכינויו היה "שוקו". מתן היה בן מושב מולדת בגליל התחתון, שירת בסיירת הנח"ל ונפל בקרב בחברון בקיץ 2003. הכינוי "עין שוקו" כמובן אינו רשמי (ודומה כי אם יוחלט בעתיד על שם עברי למעיין, עדיף לנצל את סמיכותו היחסית של המקום לחמת גדר - ולקרוא לו "עין גדרי").

המקום נמצא בשמורת טבע, דבר הגורר קונפליקטים סביבתיים. כך למשל, בעת הביקורים באתר בשנים 2016-2015, היו בבריכה מספר דגי זהב - מין פולש הטורף את בעלי החיים המקומיים. בעיה אחרת היא השלכת פסולת ע"י המבקרים (ובפרט ניירות טואלט בשטח שמצפון לבריכה).

בשל תלילותו הטופוגרפית של האזור, הוא רגיש מאד לשריפות, ויש להימנע מהבערת אש בתחומי השמורה.

לאורך שביל הגישה ניתן לפגוש את צמחיית הבר המקומית - שיחייה של שיזף השיח, וכתמי חורש עם עצי ליבנה רפואי.

במצוקי און עצמם יש שפע פריחה בסתיו ובחורף, במיוחד חלמוניות ורקפות וכן סתוונית היורה (פריחה בתחילת-אמצע נובמבר), ואילו לקראת פברואר פורח כאן חלבלוב מגובשש.

יש לציין כי אזור זה נכלל בגבולות המנדט הבריטי על ארץ ישראל, והוכר כשטח מפורז ישראלי בהסכם שביתת הנשק עם סוריה בתום מלחמת העצמאות. בפועל נשלט המרחב בידי סוריה מאז מלחמת העצמאות ועד למלחמת ששת הימים, תוך ניצול שליטה טופוגרפית מוחלטת במדרונות התלולים. בתקופה בה התקיים מו"מ לשלום בין ישראל וסוריה, תבעו הסורים ריבונות גם על מרחב זה - "שטחי ה- 4 ביוני"


פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

שירותים למטיילים:

אין במסלול שירותים למטיילים.

הערות ואזהרות:

 • השביל הדרומי למעיין (מבית הקברות) המתואר כאן הינו שביל מסומן (שביל גולני), אולם השביל ממבוא חמה למעיין (ואתר הפריחה) הינו שביל הליכה לא מסומן בתחום שמורת טבע מוכרזת (שמורת סוסיתא).
 • הירידה למעיין והעלייה חזרה חשופות לשמש.
 • בשביל היורד מקיבוץ מבוא חמה יש קטעים טרשיים המחייבים הליכה זהירה. בפרט, קיימת סכנת החלקה לאחר הגשמים.

הצעות טיול בסביבת עין שוקו:המפה נטענת...