קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

סיורי חנוכיות

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חשבתם שלחג החנוכה אין מה לחדש לכם? האמנם?

במהלך ימי החנוכה ישנה אווירת חג מיוחדת בשכונות החרדיות בירושלים ובבני ברק, ובפרט בשכונות ההיסטוריות וברובע היהודי של העיר העתיקה בירושלים, בהן מקפידים התושבים על מצוות פרסום הנס ומדליקים חנוכיות באדן החלונות או בפתח הכניסה לבניינים.

מעניין לציין שחנוכיות אלו שונות מהחנוכיות הרגילות המוכרות לנו. לא רבים יודעים זאת אך בקרב המשפחות החרדיות האשכנזיות נהוג להדליק חנוכיה על כל בן משפחה, ואף להציב "מגדלי חנוכיות".

מי שישוטט בין הבתים בשכונת נחלאות או בסמטאות הרובע היהודי שבירושלים וברחובות בני ברק יוכל להתפעל ממאות החנוכיות המוצבות בכל פינה והמאירות את הרחובות באור מוזהב.

גלריית תמונות מסיורי חנוכיות


מתי? - הסיורים כמובן נערכים בחנוכה, אולם יש עדיפות מובהקת לימים האחרונים של החג, שכן האפקט החזותי של חנוכייה מלאה, מרשים בהרבה מהאפקט החזותי של חנוכייה עם נרות בודדים.

היכן? - לרוב נהוג לקיים את הסיורים בשכונות חרדיות, בהן מקובל להציב את החנוכיות על אדן החלון או בקדמת הבית (בפרט, שכונות היסטוריות בירושלים, הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים ולעיתים גם בבני ברק).

באילו שעות? - הדלקת הנרות נעשית לרוב מייד עם שקיעת השמש, ואילו החנוכיות ימשיכו לדלוק עוד מספר שעות.

עשה ואל תעשה - חשוב לכבד את התושבים: לבוש צנוע, דיבורים שקטים, הימנעות מקיום הסיורים ביום שישי בערב, לא להביא בעלי חיים לסיורים וכדומה.

עומס מטיילים - בגלל שהסיורים זוכים לפופולאריות רבה בשנים האחרונות, ייתכן בהחלט שבאתרים המרכזיים יהיה עומס מטיילים ניכר. ניתן לצמצם את העומס בין אם ע"י העדפה לסיור דווקא בתחילת החג (על אף שהחנוכיות פחות מרשימות) ובין אם בחירה להסתובב בשכונות פחות "תיירותיות" ומוכרות למטיילים.

מה עוד? - ברבים מסיורי החנוכיות מקובל לשלב אלמנטים נוספים, בין אם ביקור בחסידות, בית כנסת או מאפיית חלות. זהו אחד היתרונות של סיור מודרך על פני סיור עצמאי. אלמנט נוסף הוא כמובן שמיעת הסיפורים ההיסטוריים של השכונה בה אנו מטיילים.

לא שכחנו משהו? - חנוכה חל בחורף, ובפרט בירושלים בה קר בלילה. מומלץ להצטייד בלבוש חם במהלך הסיורים.


מחפשים רעיונות אחרים?