קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך

טיול בקפריסין 2022

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   מדור כתבות תיירות   /   טיולים מעבר לים   /   טיול בקפריסין 2022

טיול בקפריסין - בין הכפרים בהרי הטרודוס

אחרי שנים רבות שחלמנו על ביקור כהלכתו אצל השכנים, החלטנו להגשים את החלום, וכמובן לא במתכונת של "טיול בטן-גב" אלא מסלולי הליכה ואתרי ביקור בין הכפרים בהרי הטרודוס הקפריסאיים.

בטיול זה ראינו עולם הפוך. שכנים דומים ועם זאת שונים, ולא רק בשל הנהיגה בצד שמאל. ארץ בה השלטון הבריטי לא ממש הסתיים, בה נושאים בגאון דגל כחול-לבן אבל פחות את הדגל המקומי, הסלעים נוצרו במעבה האדמה ולא בקרקעית הים ואילו הצמחים שנדירים אצלנו דווקא נפוצים בה. גי די ליזניאן לא זכור כאן כמסיים השלטון הצלבני אלא כמתחיל השושלת הצלבנית, הקו הירוק ועיר בירה מחולקת שבליבה חומה (ניקוסיה) היא מציאות חיה וקיימת, והכיבוש המדובר כאן הוא הכיבוש הטורקי. ארץ שלרבים מבני עמנו הייתה ארץ גזירה ולא ארץ בחירה, אבל גם בה קמו מושבות יהודיות. שביל אטלנטה2.jpg שביל אטלנטה

אחרי שהחלטנו על התארגנות עצמאית, הזמנו כרטיסי טיסה הלוך ושוב ללרנקה, עיר הנמל המזרחית של קפריסין. הוזמנו מקומות לינה (לרוב דירות נופש) דרך אתר booking, בצורה שמתווה מסלול מלרנקה עד מרכז הרי טרודוס (Troodos) וחזרה, ושכרנו רכב מאחת החברות המקומיות. כמובן שלא שכחנו לבצע ביטוח נסיעות לקראת הטיסה. כמו כן, נעזרנו באפליקציית All trails ורכשנו ספר טיולים בקפריסין - Walking in cyprus בהוצאת Cycerone (חלק גדול מהמסלולים הינם במרכז ובמערב הרי טרודוס, האזור שבין טרודוס ללרנקה אינו מכוסה היטב בספר).

חשוב לדעת כי בקפריסין נוהגים בצד שמאל של הכביש (ירושה מהשלטון הבריטי הממושך), עם זאת הנהיגה רגועה יותר ותוך יום-יומיים משתלטים על העסק (כיסא הנהג בצד ימין והדבר עוזר מאד להבנת "חוקי המשחק"). כמו כן, שקעי החשמל בקפריסין אינם תואמים לאלו שבישראל ויש צורך במתאם ייעודי.

אין בקפריסין מערכת מפותחת של שבילי מטיילים כמו בישראל. שביל מטיילים פאן-אירופי, שביל E4, חוצה את קפריסין, ובאזורים התיירותיים במיוחד יש פה ושם שבילי הליכה משולטים, אבל בחלק מהמקרים פשוט אלתרנו הליכה על בסיס דרכי עפר.

ביום הראשון טסנו בצהריים ללרנקה. העיר קרובה מאד לשדה התעופה (בתווך נמצא אגם מלח ובו להקת פלמינגו). מרבית בתי המלון נמצאים בקרבת הטיילת לאורך שפת הים, ובהחלט אפשר לקחת אוטובוס (אלא אם בחרתם לשכור את הרכב כבר בשדה התעופה). בשעת כתיבת דברים אלו (נובמבר 2022), יש להצטייד במסיכה עבור הנסיעה באוטובוס בקפריסין. הגענו אחרי הצהריים והלכנו לצעוד לאורך הטיילת בואכה המרינה, הצצה למסגד ולכנסיית סנט לזרוס (שכבר הייתה סגורה כאשר הגענו).

את היום השני פתחנו בהליכת בוקר לאורך הטיילת, ביקור במוזיאון מצודת הים (הכניסה בתשלום, כדאי לשים לב למצבת הקבורה היהודית הנמצאת במקום) והמשכנו לסוכנות השכרת הרכבים. הסידורים לקחו זמן מה, ולכן ביצענו מסלול קצר יחסית, אל מנזר Stavrovouni. זהו העתיק במנזרי קפריסין (הוקם בשנים 329-327 לספירה ביוזמתה של הקיסרית הלנה), והוא שוכן על הר גבוה הנראה היטב מפאתי לרנקה. רום ההר 668 מ' אבל הוא קרוב יחסית לחוף הים ולכן נשקף ממנו נוף נהדר.

Stavrovouni.jpg מנזר Stavrovouni

בארץ איננו מחסידי אפליקציית הווייז (שפוגעת ביכולת לניווט עצמאי), אבל הסתייענו מאד בווייז לניווט בארץ לא מוכרת לנו כלל. כשעה נסיעה מלרנקה והגענו לכביש המתפתל המטפס לעבר המנזר. התוכנית המקורית הייתה מסלול של 12 ק"מ בשבילים המקיפים את המנזר, לפי מה שמצאנו באפליקציית All trails, אולם לא היה לנו די זמן ולכן חנינו במחצית הגובה ואלתרנו מסלול רגלי המשלב קטע משביל E4 ודרכי יער בנוף יפה. כבר בתחילת הדרך שמנו לב להבדלים הבולטים בין הצמחייה הקפריסאית לזו הישראלית, חורש פתוח ובו שפע עצי אורן קפריסאי אך גם בני-שיח כמו אזוביון דגול וארנין ההרים, הנדירים אצלנו מאד. טיפוס קצר ומעט תלול הוביל אותנו לכנסיית כל הקדושים המרשימה, ומעט מעליה מתנשא המנזר. בדומה למנזר המרסבא, הכניסה למנזר עצמו היא לגברים בלבד, והצילום אסור (המטיילים נדרשים להפקיד מצלמות ופלאפונים בכניסה), כך שאין לנו תמונות מתוך המנזר עצמו, אך הוא לא שונה מהותית ממנזרים אחרים באי בהם הצילום מותר. ירדנו בדרכי עפר חזרה לרכב והגענו עם השקיעה.

מכאן נסענו לדירת האירוח הראשונה שלנו, בכפר הציורי Pano Lefkara. אחרי שקצת הסתבכנו עם החנייה בסמטאות הצרות, התארגנו ויצאנו לשיטוט ערב קצר. Pano lefkara.jpg הכפר Pano Lefkara

בבוקר הקדשנו כשעה לשיטוט נינוח בסמטאות , ויצאנו למסלול מאולתר בדרכי עפר באזור מאגר Dipotamos. זהו אזור גבעות עם כרמי זיתים ושיחייה, נמוך יחסית (פחות מ- 200 מ' מעל פני הים) ודי חם בימי הסתיו. התצפית למאגר מרשימה, אך לא אמליץ להגיע אליו במיוחד כחלק מטיול ראשון או שני בקפריסין. תצפית מאגר Dipotamos.jpg תצפית מאגר Dipotamos

כעת נסענו כשעה בכביש המהיר מלרנקה מערבה, חלפנו על פני לימסול וגורדי השחקים שבה ופנינו בכבישים מתפתלים לעבר אתר העתיקות Kourion.

כאן נמצאים שרידי עיר הלניסטית ורומית בראש גבעה הצופה לעבר מפרץ וצוקי Episcopi. המקום נמצא טכנית בתחום מובלעת בריטית של חצי האי אקרוטירי, אולם בשטח אין כל סימן לכך שיצאנו מקפריסין היוונית לטריטוריה בריטית.

צוקי Episcopi.jpg צוקי Episcopi

הכניסה לעתיקות כרוכה בתשלום, אך גם מי שאינו חובב ארכיאולוגיה, ייהנה מההליכה בגבעות הצופות על הים והמצוקים. נוכל לפגוש כאן אלמנטים המוכרים לנו מערים עתיקות אחרות, כולל תיאטרון, כנסיות ובתי מרחץ, וגם קצת פסיפסים שלא השתמרו היטב אבל כוללים קטעים מהמיתולוגיה היוונית.

באור אחרון יצאנו ברכב לעבר הכפר Saittas ולמלון, בצידם הדרומי של הרי טרודוס - גוש ההרים המרכזי בקפריסין.

ביום הרביעי החלטנו לצאת לטיול רגלי מהמלון עצמו ,לעבר מנזר ומפלי Mesa potamos החביבים. שילבנו קטעים ניכרים של הליכה בדרכי יער רחבות ולא מסומנות. יש לציין שגם את החלק הזה בטיול אפשר היה לקצר ולהגיע לנקודות אלו ברכב, ולפנות יותר זמן לביקור בכפרים או מסלולי הליכה בחלק הגבוה יותר של ההרים. במהלך היום הספקנו גם לבקר בגשר הכפול שלמרגלות הכפר Saittas ובמפלי הכפר Trimkilni - "מלכודת תיירים" חביבה (הכניסה בתשלום) ולא מומלצת בהשוואה למפלי Mesa potamos החינמיים או מפלים שבהם ביקרנו בימים הבאים. בלילה ישנו בדירת נופש בפאתי הכפר Pano platres, שהוא אחד הכפרים התיירותיים ביותר באזור.

שביל אטלנטה.jpg שביל אטלנטה

ביום החמישי סופסוף הגענו לאחד ממסלולי ההליכה הכי יפים בקפריסין, Atalanata trail. זהו שביל מעגלי ארוך ומתון המקיף את פסגת הר אולימפוס - הגבוה בהרי קפריסין. השביל, שמתחיל ומסתיים בכפר Troodos, עובר ברום כ- 1800-1700 מ' ואורכו כ- 13 ק"מ. בניגוד למסלולים בהם טיילנו עד כה, המסלול מסומן וקל מאד לניווט. לאורך הדרך יערות מרשימים של עצי אורן שחור וכן נוכל לראות כאן עצי ערער מבאיש ומעט פרטים של ארז קפריסאי. במסלול יש שלטי הסבר גיאולוגיים, וכן נוכל לפגוש מעיין זעיר, מכרה כרום נטוש ועץ ערער בן כ- 800 שנה. הפריחה הסתווית הייתה דלה ביותר, אולם הנופים היו מדהימים.

שביל אטלנטה בקפריסין.jpg בין עצי האורן השחור - שביל אטלנטה

כיוון שנותרו לנו עוד כשעתיים וחצי פנויות, יצאנו לשביל נוסף המתחיל בסמוך - Peresephone trail. זהו שביל "הלוך ושוב" המיועד למשפחות. אנו הלכנו בכיוון אחד (עד לתצפית מרהיבה לעבר חצי האי אקרוטירי) וחזרנו בדרכי יער מדרום לבסיס חיל האוויר הבריטי הסמוך לכפר. חזרנו לישון ב- Pano platres.

שביל פרספונה Peresephone trail.jpg שביל Peresephone

ביום השישי, נסענו מעט אל חוות הדגים Psilo Dendro. מכאן יוצא אחד משבילי ההליכה הפופולאריים ביותר בקפריסין - Kaledonia trail. השביל חולף לאורך פלג זורם ובו שני מפלים (עליון ותחתון) המכונים מפלי קלדוניה, שמה הלטיני של סקוטלנד. את השם נתנו נוסעים סקוטיים במאה ה- 19... לאורך הדרך עצי דולב בגווני שלכת והמסלול מקסים. לקראת הצהריים הולכים ומתרבים מטיילי סוף השבוע, וכדאי לצאת למסלול בשעה מוקדמת.

מפלי קלדוניה.jpg נוף באזור מפלי קלדוניה

מראש השביל (עלייה משמעותית של מאות מטרים בגובה), יש שתי אופציות לחזור חזרה ברגל לנקודת ההתחלה. בחרנו באופציה הארוכה דרך פסגת Pouziaris. סימון הפנייה לעבר הפסגה הוא לקוי, ואפליקציית All trails עזרה באיתור. מהפסגה נשקף כמובן נוף יפה, ומכאן ירידה ממושכת ביערות האורן הקפריסאי והאלון הזהוב (העץ הלאומי של קפריסין), עם נישנוש פירות קטלב פה ושם, עד לנקודת ההתחלה. יצאנו ממגרש חנייה ריק בבוקר וחזרנו למגרש מלא עד אפס מקום במטיילים, אך בגלל תזמון ההליכה לא סבלנו מעומס מטיילים.

נקודת הלינה האחרונה שלנו בהרי טרודוס נקבעה בכפר Tris Elies. בדרכנו לשם קפצנו לביקור קצר במפלי Chantra הנמצאים מעל הכפר Foini וכן מסלול הליכה מאולתר לעבר גשר Piskopi, אחד ממספר גשרים עתיקים שהקימו הסוחרים הוונציאניים בשנות שלטונם בקפריסין במאה ה-16. על הגשר עצמו פורחת רקפת קפריסאית בימות הסתיו.

איתור דירת הנופש ב- Tris Elies התגלה כמשימה מאתגרת, ותמרוני החנייה בסמטאות הצרות אף הם היו לא פשוטים.

גשר ונציאני.jpg אחד הגשרים הוונציאניים

את היום השביעי פתחנו במסלול הליכה קצר מהקצה המערבי של Tris Elies לשני גשרים ונציאניים עתיקים (מומלץ לחזור באותה דרך). לאור התחזית הגשומה, והצורך להחזיר את הרכב בסוף היום בלרנקה, המשכנו את הטיול כמסלול נסיעה עם הליכות קצרות ונוף מדהים מהכביש.

שביל הגשרים הוונציאניים.jpg נוף בשביל הגשרים הוונציאניים

נסענו בכבישים צרים ומתפתלים, חלפנו על פני אנדרטה די חדשה לחללי מלחמות הבלקן ב- 1912, וקפצנו לשיטוט קצר בכפר Pedoulas. כאן, במבנה ישן בעל גג רעפים, נמצאת כנסייה ובה ציורי קיר בני 550 שנה (Archangelos Michael Church). הכניסה בחינם ומרשימה ביותר לחובבי אמנות ונצרות.

Archangelos Michael Church - ציורי קיר עתיקים בני 550 שנה.jpg ציורי קיר עתיקים בני 550 שנה בכנסיית Archangelos Michael Church

מ- Pedoulas המשכנו לעבר הכפר Kakopetria. כפר זה זכה למוניטין תיירותי רב. חנינו לצד הכניסה לכפר העתיק הבנוי בשלוחה שבין שני פלגי מים זורמים, ויצאנו לשיטוט רגלי קצר בסמטאות. בקרבת הכפר, נמצאת אחת הכנסיות החשובות בקפריסין, Agios Nikolaos Tis Stegis, שהוקמה כבר במאה ה- 11, אלא שהיום היה יום שני והכנסייה סגורה (ועל כן ביקרנו כתחליף בכנסייה ב- Pedoulas).

הכפר Kakopetria2.jpg בין סמטאות הכפר Kakopetria

מכאן נסענו לעבר בירת קפריסין - העיר החצויה ניקוסיה (לפקוסה בשמה הקפריסאי). מצאנו חנייה קרוב לעיר העתיקה והלכנו לראות את מעבר הגבול הקפריסאי-טורקי. הליכה בסמטאות הסמוכות הובילה אותנו לנקודות תצפית נוספות לעבר שטח החיץ של האו"ם. אנו לא הקדשנו זמן רב לניקוסיה, אבל בהחלט מומלץ להקדיש לה יום שלם.

מעבר הגבול בין 2 הקפריסאיות.jpg מעבר הגבול הקפריסאי-טורקי בניקוסיה

בדרכנו לעבר סוכנות ההשכרה, נותר עדיין מעט זמן פנוי ולכן קפצנו לאגם Orukilni הנמצא בצידה הצפוני של לרנקה. כאן יש מגדל תצפית על להקת פלמינגו החורפת באגם.

בערב ביקרנו בכנסיית סנט לזרוס, וראינו את קברו הריק (השני) של לזרוס. לפי האמונה הנוצרית, לזרוס (אלעזר) הוקם לתחייה בידי ישו הנוצרי, ובמקום קבורתו הראשון בכפר אלעיזריה ליד ירושלים יש מספר כנסיות. בקפריסין מאמינים כי לאחר תחיית לזרוס, הוא עקר לקפריסין ובה מת ונקבר בפעם השנייה. ליום האחרון, תוכנן טיול קצר באזור אגם המלח, אך שעת הטיסה המוקדמת ועייפות של המטיילים הובילו אותנו להתפנק עוד קצת במלון...

אנו מקווים לחזור לקפריסין לטיול נוסף שיתמקד באזור פאפוס ומערב הרי הטרודוס. יש עוד הרבה מה לראות!

לטיול זה ואחרים מומלץ להצטייד בביטוח נסיעות לחו"ל.